DE TWEEDE 7E0ÏÏW A". 1893. Donderdag 7 September. N°. 8353. Aan onze Abonnés Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal J. 2franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. B U KR AU: BOTER STRAAT, E 8 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij than: de gelegenheid open, het «(jfde deel van JIAUHTT'S Romans en Novellen voor den geringen prijs van "V ijftig1 Cents voor abonnés binnen de stad, en Zestig- Cents huiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houden, dat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. ES GELAND. In het Hoogerhuis verlangde lord Spencer gisteren de tweede lezing der Home-Rule-Bill, als het eenige middel om het lersche volk tevreden te stellen. Hij vermaande het Huis, alle vooroordeel met betrekking tot dequaestie ter zijde te zetten en niet te spoedig den raad aan te nemen tot het verwerpen van de bill, waardoor de hoop vrede zou ver nietigd worden. Hij bezwoer het Huis, niet de verantwoordelijkheid op zich te Iaden van het lersche volk opnieuw tot wanhoop te brengen, maar de bill aan te nemen en daar door de unie te versterken en den luister van het Huis te verhoogen. De hertog van Devonshire vroeg de ver werping van de bill, door welke, zoo betoogde hij, het Huis zich niet zou aankanten tegen den volkswil, maar slechts zqn plicht zou doen door eene zoo ingrijpenda wijziging te weerhouden, bij het ontbreken eener besliste uiting van den wil der meerderheid van het volk. Bovendien hadden de voorwaarden, onder welke deze bill in het Huis der ge meenten behandeld was, aan het Huis der lords belet om de juiste meening van het Huis der gemeenten te leeren kennen. Zijne motie tot verwerping berrstte dus niet alleen op bezwaren tegen de hoofdbepalingen der bill, maar ook op het feit, dat de voorgestelde verandering te veelomvattend en te ingrij pend is, om te worden aangenomen zonder de zekerheid dat zij door het volk wordt goedgekeurd. Deze bill handhaafde ook niet de suprematie van het rijksparlement, be schermde niet de minderheid en bood geen ■enkelen waarborg. In het Lagerhuis, bij het debat over de 'l begrooting, werd gisteren een voorstel van Hanbury, om de wedden der beambten bij het Hoogerhuis te verlagen, met 103 tegen 95 stemmen aangenomen. Harcourt verklaarde dat hij deze beslissing niet beschouwde als eene nederlaag voor het gouvernement- Troepen werkstakers liepen Maandag de kolenmijnen in Lonsdale bij Chesterfield en in Derbyshire af en dwongen al de mijn werkers den arbeid te staken. De politie wordt versterkt. Uit Bainsley wordt van gisteren gemeld Vele duizenden werkstakers hebben de kolenmijnen van Silkstone en Hoyland ver woest. De directeur en verscheidene beamb ten werden gekwetst. De oproermakers sta ken den brand in de gebouwen der mijnen te Rockingham. De overheid te Bainsley heeft om troepen verzocht. Te Chestei field tartten de werkstakers de politie uit, die veel moeite had om voor den burgemeester eenen doortocht te banen. Nadat de burgemeester den hoop gesommeerd had om uiteen te gaan, ouder bedreiging van anders vuur te zullen doen geven, trok ken de werkstakers zich terug. Zeer ernstige oproerigheden vielen er gisteren voor te Altreton, in het graafschap Derby, waar duizend werkstakers de gebou wen der kolenmijn Toadhole totaal verniel den en vervolgens naar de mijn Shirland optrokken. Daar de politie machteloos was om deze bende te beteugelen, werd er infan terie ontboden uit Sheffield. Op vele andere plaatsen werden door de werkstakers wan ordelijkheden veroorzaakt. De Midland-spoorwegmaatschappij heeft aanzegging gedaan dat zij hare groote werk plaatsen en locomotieven-fabrieken in Derby, wegens gebrek aan steenkolen, zal sluiten van Woensdag tot Maandag van elke week. Ge zegde maatschappij heeft 6 a 7000 werklieden in dienst. Door den mijnwerkersbond is bepaald dat voor 44 September gestemd zal worden over de vragen: of men met de loonsvermindering genoegen neemt, of men een scheidsrechter lijke uitspraak wenscht, en of de mijnwer kers, die op dit oogenblik het volle bedrag van hun loon ontvangen, den arbeid kunnen hervatten. Aan de Times wordt uit Bangkok gemeld, gemeld, dat Engeland aan prestige in het oosten verloren heeft, zooals uit brieven uit China en Japan blijkt. Groote Britsche onder nemingen, die men in Siam ontworpen had, blij ;en achterwege zoolang de veiligheid des lands niet is verzekerd. De Chineezen maken zich gereed in zuidelijk Qunnan en Quangsi om hunne belangen op den linkeroever van den Mekong te beschermen. De bevelhebber der Fransche troepen in de stad Chantaboon heeft om versterking te Saigon gevraagd, daar hij zijne stelling slecht verzekerd acht. UUITSCHLAND. In den namiddag van 10 September wordt de keizer te Karlsruhe verwacht, waar den volgenden dag de keizerparade plaats heeft na afloop daarvan gala-diner in het groot hertogelijk slot en gala-voorstelling in den schouwburg. Gedurende de manoeuvres van het 14e tegen het 15e legerkorps houdt de keizer zijn hoofdkwartier te Karlsruhe. De keizerin is haren gemaal niet naar de manoeuvres gevolgd, maar heeft een bezoek gebracht aa». Keulen en Bonn. Op het Maandag te Metz gehouden parade diner heeft de keizer een toost uitgebracht op he'. zestiende legerkorps. Om zijne tevre denheid over de houding van dit korps te kennen te geven, benoemde de keizer zich zalven tot chef van het infanterie-regiment no. 145, uit welks naam generaal Haseler daarop den keizer zijn dank betuigde. De Bezirks-Prasident van Metz heeft doen bekendmaken, dat de keizer met bjjzonder veel genoegen op Urville is geweest en dat Z. M.'s voortdurend streven gericht is op het behoud des vredes en de bevordering van de werken des vredes. In het bijzonder is het Z. M.'s streven aan zijne Lotharingsche onder danen een duurzamen vrede te verzekeren. Voor de ontvangst, vol geestdrift, hem door de bevolking bereid, is de keizer haar ten zeerste erkentelijk. De keizer heeft aan den bisschop van Metz z\jne erkentelijkheid betuigd voor de verzekering van toegenegenheid der geeste lijkheid, welke voor den godsdienstzin en de zedelijkheid des volks waakt. De keizer voegde er bij dat ook de paus dat als hare voor naamste roeping beschouwt, gelijk hij hem in het voorjaar zelf gezegd had, en deelde tevens mede uitstekende berichten te hebben ontvan gen omtrent den gezondheidstoestand van den paus, die bezig is aan eene encycliek over de sociale quaestie. F R A K R IJ K. Gisteren liep te Parijs een gerucht als zou president Carnot overleden zijn, doch het is geheel uit de lucht gegrepen. President Carnot heeft gisteren den mi nisterraad te Fontainebleau voorgezeten, waar besloten werd de begrooting onmiddellijk samen te stellen. De minister Peytral drong er op aan, dat de uitgaven die van 1893 niet zullen te hoven gaan. In de pers wordt het meest gesproken over de nederlaag van den heer Clémenceau. De meeste bladen achten René Goblet den aan gewezen man, om nu als leider der radicalen op te treden. De heer Francis Magnard zegt in Figaro dat, al mocht dr. Clémenceau later weder in het parlement verschijnen, zijn alles beheerschende macht en invloed van nu af gebroken zijn. Terwijl echter VAutorité niet gelooft dat Goblet's persoonlijkheid krachtig genoeg is om Clémenceau te ver vangen, geeft het Journal des Féhats toe dat het optreden van dezen nieuwen leider de uiterste linkerzijde eenigszins van richting zal doen veranderen. Dit blad ziet in den val van Clémenceau een genadeslag voor de concentratie-politiek, ook in de radicale partij. Men verwachtte gisteren een artikel van den heer Clémenceau in de Justice Clémen- ceau's blad bevatte echter niets dergelijks. In l'Autorité schrijft De Cassagnac zijne neder laag toe aan de gerallieerden. Curieus is de meening van Rochefort, die in VIntransigeant als reden van Clémenceau's val, diens ge waande vijandschap tegen Rusland meent te zoeken. SPANJE. De officieele Gaceto bevat besluiten tot herstel van het generale beheer van finan ciën op Cuba en tot opheffing van de pro vinciale besturen. Het gerucht omtrent het bestaan eener mi- nisterieele crisis wordt gelogenstraft. De unancieele toestand van de bank te Havana is verbeterd. AMERIKA. De commissie uit de Kamer, belast met het initiatief voor alle financieele maatrege len, hield gistermorgen eene zitting en ging daarna voor eene week uiteen, daar zij vernomen had dat de president en de minister van financiën den wensch hadden geuit, dat alle maatregelen tot oplossing der crisis zouden worden uitgesteld tot na de stemming n den Senaat over de schorsing der Sherman-wet. Het ligt blijkbaar in de bedoeling der commissie, aan dier. wensch gevolg te geven. De Nationale Bond van Ieren in Amerika en de lersche Bond in den staat Massachusetts hebben den heer Gladstone telegrammen van hulde doen toekomen wegens het aan nemen van het homerule-ontwerp door het Lagerhuis, een succes dat te danken is aan Gladstone's groote eigenschappen als staal man. AFRIKA. In de Volïcs&tem. (Pretoria) van den 8n Augustus leest men Met blijdschap vernamen wij dat in regee- ringskringen het voornemen bestaat om op degelijke manier de hand te slaan aan eene herziening der grondwet en wat daarmee in verband staat. Wel had de Eerste Volksraad eene commissie benoemd om te rapporteeren over de mogelijkheid om verantwoordelijke ministers te krijgen, maar het behoeft geen lang betoog om onze lezers te overtuigen dat het reorganiseeren van een bestuurs-stelsel niet zoo maar gedurende een paar commissie vergaderingen van eenige raadsleden kan ge schieden. De punten die bij eene grondwetsherzie ning boven op het programma behooren te

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1