uitgeVer7~jT odé. i N°. 8356. Eerste Blad. i BYenenveertigst© Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, Dit nummer bestaat uit drie bladen. SCHOUW over de wateringen en heinslooten in liet Oud- en Meuw-Wcsl- Frankcnland. iii W a a r s c h a w i n Schiedam, 9 September 1893. Door de herstemmingen, die j.l. Zondag voor de Fransche Kamer van afgevaardigden .zijn gehouden, is het zegel gezet op het succes, dat de gematigde republikeinen reeds hij de eerste verkiezing hadden behaald. Zij vormen in de Kamer de overgroote meerderheid, terwijl de monarchale partijen, de Bonapar- tisten en Orleanisten van geen beteekenis meer zijn, en alleen liet socialistisch element wat versterkt is. De bladen bei ichten verder, 'dat het niet allen personen van de eerste qualiteit zijn geweest, die door het algemeen stemrecht in de Kamer zijn gekomen. Dat zelfs een voormalig acrobaat, de kanon-man een meerderheid kon veroveren, bewijst, dat de democratie hier en daar verbazende vor deringen heeft gemaakt, en dat haar keuze .zeer, zeer grillig kan zijnlaat ons aan- memen, dat zoo'n verkiezing bij het einde van de eeuw behoort, en hopen we, dat de practische zin der Franschen zich zal richten .op den vooruitgang van het schoone land. Tusschenbeide komt echter nog eens een booze geest hij de Franschen om het hoekje kpen; 'tis dan, als er in Duitschland weer eens iets gebeurt, dat aan vroeger dagen herinnert. De keizer van Duitschland woonde namelijk dezer dagen da manoeuvres bij van een legerkorps te Metz en omstreken. Dat was meer dan de Fransche lichtgeraaktheid kon verdragen. Men ontzegde in de Fransche bladen aan keizer Wilhelm het recht wel niet om in het op Frankrijk veroverde land zijn eigen leger te inspecteeren, maar waar om moest hij het nu juist doen in de eerste dagen;) van September, voor Frankrijk ge- .denkdagen van nationale rampenwaarom moest hij juist te Metz komen op een tijd, dat men er wel rnoest denken aan het leger van Bazaine, hetwelk een zoo akelige neder laag tegen de Duitsche legerscharen leed, dat de Fransche geschiedboeken daarvan geen tweede voorbeeld kunnen aanwijzen. En dan, er kwam voor het Fransche hart nog een omstandigheid bij, waardoor het wel in toorn moest uitbarsten. Onder de hooge gasten behoorde ook de prins van Napels, de Itali- aansche troonopvolger. Dat Italië een plaats inneemt in het drievoudig verbond, vinden de Franschen onuitstaanbaar, en bij zulke gelegenheden halen zij op van 1859, toen in den strijd tegen Oostenrijk stroomen van Fransch bloed hebben gevloeid, om Italië groot te maken. «Ondank is 's werelds loon", is een thema, waarop reeds tallooze variatiën zijn geleverd. De Franschen moesten zoo verstandig zijn, die variatiën niet met nieuwe te vermeerde ren, aan de praktik des levens veranderen zij toch niets. Met echt Fransche levendig heid hebben ze echter ook naar lichtpunten gezocht. Er is een bezoek te wachten van een Russisch eskader te Toulon. Welnu, men zal in Frankrijk toonen, dat men zijn bond- genooten waardig weet te ontvangen. Er zullen ter eere van de Russische gasten fees ten worden georganiseerd, die van zich zullen doen spreken. De Russische zee-officieren zullen onder anderen de Fransche hoofdstad bezoeken, en opgewonden lieden stellen voor, ook de Rus sische matrozen in de gelegenheid te stellen, Parijs te-laten zien, en dat alles moet dan strekken om Duitschland in het harnas te jagen. Er zijn echter onder de Franschen verstandige en minder opgewonden lieden; zij kennen den toestand in Duitschland zeer goed, schrijven zeer ernstige opstellen in zeer ernstige tijdschriften, als de Seme dee deux Mondes, en erkennen, dat de bewoners van het door Duitschland veroverde rijks- land Elzar-I.ot.haringen zich tegenwoordig zeer goed in du verandering kunnen schikken. Het geslacht, dat de dagen van '70 en '71 beleefde, gaat zachtjesaan voorbij, een nieuw geslacht, aan de oude toestanden vreemd, is opgestaan, de rouw der eerste dagen is voor goed gekalmeerd. Binnenkort worden in Pruisen de ver kiezingen gehouden voor het Pruisische Huis van afgevaardigden. Is in het Duitsche rijk zelf het algemeen stemrecht ingevoerd, het koninkrijk Pruisen houdt er voor zich zelf nog steeds getrapte verkiezingen op na. Eerst worden Wahlmiinner ot kiezers gekozen, die dan in betrekkelijk klein getal de afgevaar digden voor het Huis aanwijzen. Bij deze gelegenheid schijnt de anti-semietische partij zich eens recht te willen doen gelden, om een model Huis van afgevaardigden gekozen te krijgen; reeds is vanwege deze partij aanbevolen, dat geen ambtenaren moeten worden gekozen geen burgemeesters geen baronnen geen geestelijken geen advocaten. Maar wie dan wel? In navolging van Fi ank rijk misschien kunstenmakers; tappers; kappers enz.; gelukkig, dat ïumoerige par tijen dikwijls onder luide fanfares hun gebrek aan iuneilijke kiacht trachten te verbergen, en daarom niet te vreezen zijn. Het Engelsche hoogerhuis is thans met de behandeling van Gladstone's Iersche ontwer pen bezig. Nieuws valt er, na de tallooze redevoeringen in het Lagei huis niet meer over te zeggen, en of de heeren Lords nu al eenige redevoeringen houden, het lot van de ontwer pen is, wat het Hoogerhuis aangaat, beslist zij zullen vallen. Behalve dit onderwerp van hooge politiek is ei in Engeland een aangelegenheid aan de orde, die ook buiten de grenzen van Enge land de aandacht trekt, 't is namelijk de toe stand van het Engelsche leger, 't Is sedert lang geen geheim meer, dat die toestand eenvoudig slecht mag heeten, en dat ligt toch waarlijk met aan de sommen, die jaar lijks voor dezen tak van dienst op de begroo ting worden gebracht. Tweehondeid zestien millioen gulden is een som, waarvoor nogal iets kan worden uitgericht. Er gaan dan nu ook stemmen op, die verbetering eischea. Men laakt in de regeering, dat zij den derden zoon van de koningin, den hertog van Connaught, tot be velhebber van het kamp van Aldershof, de oefenschool der troepen, heeft benoemd, met voorbijgang van den vroegeren bevelhebber van het Indische leger, den generaal Roberts. Een kapitein der artillerie heeft den moed gehad den toestand van het leger in bijzonder heden bloot te leggen, en duidelijk in het licht gesteld, dat Engeland niet in staat zou zijn een buitenlandschen oorlog te voeren. Zelfs, en dit moet voor een Engelsch mensen verschrikkelijk zijn te hooren, zelfs het arme Turkije moet volgens dien kapitein beter toegerust zijn dan Engeland, In de mijndistricten in Engeland ziet het er nog treurig uit. De werkstaking houdt aan, trots de bittere ellende, die onder de arbeiders heerscht. 't Ontbreekt dan ook niet aan opzweeping. Een lid van het Parlement, zekere heer Wood, betoogde op eene ver gadering te Preston het volgende»De arbeider is zijn loon waard," en is de toestand van den handel zoodanig, dat het door den mijnwerkersbond verlangde loon niet kan betaald worden, dan moet, volgens den heer Wood, de handel maar naar de haaien gaan. De sluiting van verscheidene fabrieken, de mindere ontvangst op spoorwegen, de strem ming in den loop der treinen, wegens ge brek aan steenkolen, schijnen den wensch van den heer Wood voorloopig reeds te be gunstigen. Binneitlandsche Berichten. SCHIEDAMSeptember 1893. Een belangrijk besluit. In een zijner laatste zittingen heeft onze gemeenteraad een besluit genomen, dat hoe eenvoudig het ook schijnt, toch in de gevolgen voor velen onzer stadgenooten een zegen kan blijkenwij bedoelen het besluit tot kostelooze toelating op gymnasium en hoogere burger school. Dat zoodanig besluit niet zonder debat zou worden aangenomen, is licht te begrijpen, en even begrijpelijk is het, dat er menschen zijn, die besluiten als het onlangs genomena met een bedenkelijk hoofdschudden begroe ten. De tijd is nog niet zoo ver achter ons, dat de prediking van het thema«ieder moet in zijn stand blijven", schering en inslag was. Men moest wel erkennen, dat trots deze predikiug de heldere koppen zich toch ont wikkelden en zich weldra in een geheel anderen stand geplaatst zagen, dan door hun ouders werd ingenomennu ja, maar dat heette men uitzonderingen. Gelukkig, tot de gezegende verschijnselen van onzen tijd behoort hst verdwijnen van den kastegeest en dat de overtuiging zich bij ontwikkelde mannen meer en meer vestigtmet het intellectueel vermogen, dat hier en daar tot nog toe schier ongebruikt bleef, moet ten bate van de gemeenschap gewoekerd worden, en liet is de plicht van den meer begunstigde den minder door de fortuin bedeelde de hand te reiken. We kunnen nu juist niet zeggen, dat het over dit punt sn den raad gevoerde debat over het geheel belangrijk was; ook niet, dat het geen onjuistheden bevatte; maar er zijn toch ook woorden gesproken, die van een helder inzicht in de dingen getuigen. Wij gelooven niet, dat de tijd ooit zal aanbieken, dat het getal aanvragen tot koste looze plaatsing op de beide inlichtingen zoo groot zal zijn, dat men de keus zal moeten beperken. Wij gelooven veeleer, dat onze on derwijzers, die toch in de eerste plaats moe ten geacht worden de talenten hunner leer lingen te kennen, de ouders tot bedachtzaam heid zullen aansporen, alvorens zij een verzoek tot kostelooze toelating doen. Maai wij geloo ven ook, dat diezelfde onderwijze! s, wanneer zij onder hun leerlingen de zoodanige telien, met buitengewone talenten bedeeld, de ouders dezer leerlingen zullen aansporen, van de kos telijke gelegenheid gebruik te maken, en bovendien weten wij, dat in dergelijke ge vallen de belangelooze hulp van het geheele onderwijzend personeel, hoofden en gewone onderwijzers aan zulke leerlingen niet zal worden onthouden, of liever met toewijding zal worden verschaft. De heer Maas deed zoo juist uitkomen, wie hij meende, dat voor kostelooze plaatsing in aanmerking moesten komen, toen hij zeide: «degenen, die met weinige middelen, men begnjpt zelf niet hoe, door ambitie gedreven, toch Fransch hebben geleeid, moeten wij juist hebben". Zoo is het, deze Zondagskin deren, die van alles leeren, tot zelfs van een koffiezak, die zullen zich door de studie op gymnasium en hoogeie burgerschool heen slaan en mannen worden. Doch, men geloove vrij, dit aantal is niet groot, al zullen er steeds enkele exemplaren gevonden worden. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Tranoo per post, door het geheele Eijk2.50. Afzonderlijke noramers- 0.10. B SIK A BOTËINTBAAT, E 2 Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. _4j" Bdrgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- West-Frankenland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881; Brengen ter kennis van de eigenaars van lande rijen, liuizen en erven m genoemd Frankenland, dat op Maandag den 25sten September 1893, des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd om te zoi gen, dat aan de boven aangehaalde verordening alsdan behoorlijk voldaan zij. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 9den September 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK. VAN MATENESSE. J)e secretaris, VERNÈDE.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1