Gemengde Berichten. S P O R T. Dan is er nog een belangrijk punt, -waarop de heer Van Harwegen den Breems de aan dacht vestigde, toen hij in antwoord op een gezegde van den heer Loncq ze,'de: »het spreekt toch wel vanzelf, dat onvermogen- den zeer zeker niet in staat kunnen geacht worden zich zeiven de noodige hoeken en leermiddelen aan te schaffen". Zeker, dat is een gt >t bezwaar, voor onvermogenden een ono\< lelijk bezwaar, maar zou het zoo onmogelijk zijn, dat, nu er van officieele zijde a gezegd is, het particulier initiatief met b antwoordt Het is op dit punt, dat wij voor- loopig de aandacht willen vestigen. Wanneer door bevoegden buitengewoon talent en buitengewone ijver is geconstateerd, -wanneer het toelatingsexamen op dit getui genis ziju zegel heeft gezet, dan, dunkt ons, zullen er mannen, die het volk liefhebben, gevonden worden om voor onvermogenden de studie mogelijk te maken. In dat geval, denken wij, Jat ook de heer Hoogendam, die meende dat het voorstel van burgemeester en wethouders al zeer weinig practische waarde zal hebben, zich met genoegen den zomerdag van 1893 zal herinneren, toen hij aan liet nemen van dit belangrijk besluit medewerkte. We vestigen de aandacht onzer lezers op het belangrijke plan, dat door de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs bij den gemeenteraad is ingediend. Het be treft eeu op te richten cursus in moderne talen, handelsrekenen en boekhouden, een inrichting derhalve, voor onze gemeente van zoo groote beteekenis, dat het verwondering moet wekken, er niet reeds voor jaar en dag tot haar oprichting is besloten. Welnu, beter iaat dan nooit; jongelieden, die de lagere school met vrucht hebben doorloopen, zullen thans met geringe geldelijke opoffering de noodige kenuis kunnen opdoen, om zich een plaats in de maatschappij te verwerven. We zouden ons zeer bedriegen als deze inrichting, zoo de gemeenteraad, waaraan we niet twij felen, aan liet plan zijn zegel hecht, niet zal blijken in een werkelijk bestaande behoefte te voorzien. Schiedam, den Isten Sept. 1893. Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Ter voidoemng aan uw opdracht van 25 Juli 1.1. hebben wij de eer U het volgend plan voor een cursus in moderne talen enz. aan te bieden. De cursus za! in de school van den heer Tij! worden gegeven, des avonds tusschen 7 en 9 ure, en 3 jaar duren, liet schooljaar zal loopen van den eersten Maandag van September tot en met ultimo Juni. De volgende tabel geeft de vakken aan en het aantal uren voor elk vak in elke klasse Klassen. 1. II. III. Fransch 2 2 2 Duitsch 2 2 2 Engelsch 2 2 2 Handelsrekenen 1 1 Boekhouden. 1 7 7 7 De rooster zal door onze Commissie, gehoord het hoofd der school, worden vastgesteld. De leerstof zal zijn Ie klasse. Talenkennis van woorden en een voudige zinnen de regelen der spraak kunst tot de onregelmatige werk woorden. Handelsrekenen: herhaling van het metiieke stelsel, intrest- en disconto- ïekening, handelstermen. He Talen kleine vertalingen uit en in de vreemde taalde omegelmatige werk woorden. Handelsrekenen vreemde munten en maten koersrekemng. Ille i Talen: eenvoudige correspondentie. Boekhouden dubbel boekhouden. Bij het onderwijs zullen steeds worden in het oog gehouden de plaatselijke behoeften van han del en nijveiheid. Toegelaten zullen worden tot de Ie klasse allen, die den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt of in het loopende kalenderjaar zullen bereiken en blij ken bchooilijk te kunnen maken een opstel, een dietée en rekenkundige vraagstukken, een en ander binnen het bei eik van kinderen, die de lageie school met vracht dooi loopen hebben. 0e else hen van het toeiatings-examen voor de hoogeie kho-sen blijken voldoende utt boven staande omschrijving der leetstof. Aan den evengenoemden eisch voor de Ie klasse zal ook door hen moeten worden voldaan, die tot een hoogete klasse wenschen te worden toege laten. Het volgen van enkele vakken is toegestaan. Daarvoor moet worden voldaan aan den eisch voor dele klasse in 't algemeen en voor de hoogero klassen bovendien aan genoemden bijzonderen eisch, voof zoover de daarin te volgen vakken betreft. De leerlingen betalen per jaar f3.voor iedere taal, f 1.50 voor handelsrekenen en fl.50 voor boekhouden. Die een geheele klasse volgt, betaalt dus per jaar ff0.50. Leerlingen worden kosteloos geplaatst, indien a. de ouders of voogden van den candidaat inwoners zijn van de gemeente, en b. de candidaat en zoo dezen in leven zijn ook zijn oudei's onvermogend zijn tot betaling van het schoolgeld. Indien er meei candidaten dan beschikbare plaatsen zijn, worden zij geplaatst, die bij het examen de meeste punten hebben behaald, onver schillig of ze schoolgeld betalen of niet. Bij ge lijk aantal punten woidt door voortgezet examen U'tgemaakt, aan welken candidaat de vacante plaats moet worden toegewezen. De aanvrage tot kostelooze plaatsing moet worden ingediend bij B. en YV., die daaitoe jaarlijks een oproeping doen en voor het toela tings-examen beslissen of de candidaat aan de eischen a en b voldoet. Van da onderwijzeis moet geèischt worden voor talen het bezit der akte lager onderwijs, voor handeisrekenen en boekhouden het bezit der akte middelbaar onderwijs. Kosten. i8 uren per week taalonderwijs a f 40.per jaar per wek. lesuurf 720. 3 uren per week handeisrek. en boekh. a f50.per jaar per wek. lesuur - 150. bezoldiging van het hoofd der school als zoodanig, per jaar - 100. Leermiddelen- 50. Diploma's 5. Vuur en licht- 25. f 1050.— Waartegen de opbrengst van het school geld, bij schatting- 200. f 850.— De cursus bij wijze van proef voor éen jaar op te richten. Bovenstaand plan is door onze commissie met algemeene (8) stemmen vastgesteld, terwijl de heer Tijl, die ons zijn gewaardeerde medewer king heeft verleend, er geheel mede instemt. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs J. YV. J. van Harwegen den Breems, Voorz. A. VAN BttVSEN, Loco- Seer. Wij lezen in De Nederlander van heden: De Schiedamsclte wethouders. De drie oude wethouders te Schiedam zijn vervangen. Dit feit is op zichzelf niets bij zonders. Oude menschen sterven af, jongere komen opde oude denkbeelden worden verdrongen door de nieuwere, dat is zoo 's werelds loop: voortdurend stofverwisseling, voortdurend verandering van denkbeelden. Indien zich dus in den raad een partij heeft gevormd, die meende dat het gemeenteschip de conservatieve wateren moest verlaten om in een meer vooruitstrevende richting koers te zetten en daarom de wethouders van de oude kleur moesten verdwijnen, niemand, die het meer zou toejuichen dan wij. Het kan ook zijn, dat er van verschil in richting niet zoozeer sprake is, maar dat toch de meerderheid van den raad meent, dat het gemeentebelang verandering van wethou ders vordert. Ook d;\t zouden wij billijken. Het is een pijnlijker verschil, doch persoonlijke over wegingen mogen bij het algemeen belang niet geldend worden gemaakt. Maar de wijze, waarop de oude wethouders naar huis werden gezonden, komt ons vreemd voor. Het mag worden aangenomen, dat de oppo sitie evenals dit ook elders geschiedt van te voren bijeengekomen is, om van gedachte le wisselen, en dat in die bijeen komst uitvoerig de redenen zijn ontvouwd, waarom men de oude wethouders zou ver vangen door de thans gekozenen. Natuurlijk heeft men dit gedaan. De oude wethouders zijn mannen, die hun ambt jaren achtereen, met loffeiijken ijver, naar hun beste weten hebben vervuld, dat zich ook buiten hunne betrekking van wethouder voor Schie dam verdienstelijk hebben gemaakt, die te Schiedam algemeen worden hooggeacht, en zulke mannen onthoudt men zijn stem niet, zonder dat men ernstige grieven tegen hun beleid kan inbrengen, zonder dat men die grieven van te voren ernstig overwogen heeft. Die ernstige overwegingen hebben tot de overtuiging gevoerd, dat bet hélamg van Schiedam vorderde, dat de heeren Loopuyt, Elzevier Dom en Loncq vervangen werden door de heeren Maas, Den Breems en Visser. Tot zoover begrijpen wij alles goed. Doch dat voor den aanvang der stemming niet een van de leden der oppositie is opgestaan om ook namens zijne vrienden ruiterlijk te verklaren en uitvoerig toe te lichten, waarom men de oude wethouders niet wenschte te herkiezen, dat begrijpen wij niet. Dat de oude wethouders zijn heengezonden, zonder dat hun van de zijde der oppositie een woord xan waardeering is toegesproken voor hetgeen zij in het kader van hun tijd goeds hebben verricht, dat de nieuwe wet houders hunne zetels hebben ingenomen zonder dat de noodzakelijkheid van hun op treden duidelijk en uitvoerig is gemotiveerd, dat heeft zelfs op de vrienden van het nieuwe triumviraat een pijnlijken indruk gemaakt. Naar wij vernemen, zal 't station Schiedam, wegens bet drukke vervoer, van de tweede in de eerste klasse worden gebracht. j H. M. de Koningin-Regentes zat bij de begrafenis van de gravin van Stolberg-Stol berg, geboren prinses van YValdeck-Pyrmont, Hdr. tante, op Woensdag a.s. worden ver tegenwoordigd door baron Van Pallandtvan Oud-Beierland, opperjagermeester van H. M. de Koningin. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 12 dezer niet plaats hebben. Naar het Vad. verneemt, is de nieuwe octrooiwet door het departement van water staat in ontwerp gereed en door den minister aan verschillende industrieele lichamen toe gezonden om advies. Op het eiland Malta is eene quarantaine van 21 dagen voor schepen uit Nederland voorgeschreven. Pensioen voor werklieden en verzekering tegen ongelukken! In de thans te Enschede gehouden wor dende algemeene vergadering der nVereeni- gïng tot Bevordering van Fabrieks- en Hand- werksnijverheid" stelde prof. Molengraaff de volgende motie voor: ïDe vergadering, overwegende dat het particulier initiatief onvoldoende is gebleken, spreekt de wenschelijkheid uit tot het tot stand komen eener wet op de pensionneering van werklieden, enz. van staatswege, met dien verstande: »lo, dat geen vrijheid gelaten worde zich aan de pensionneering te onttrekken. »2o. dat de kosten ten deele uit de alge meene staatsinkomsten worden gevonden." Het eerste gedeelte dezer motie (staats- dwang) werd aangenomen met 25 tegen 12 stemmen, het 2e gedeelte (kosten ten deele uit staatsinkomsten) werd verworpen met 23 tegen 14 stemmen. De heer F. W. Westerouen van Meeteren leidde volgend vraagpunt in: Rust op de overheid de plicht er voor te zorgen, dat de werklieden verzekerd worden tegen de gevolgen van ongelukken bij werken die van overheidswege worden aanbesteed Zoo ja, welke is de beste wijze waarop dit kan geschieden Het resultaat der bespreking daarvan is dat .de volgende motie werd aangenomen: »De vergadering, de verzekering tegen on gelukken wenschelijk achtende, is van mee ning dat, waar de staat oplegt verzekering tegen ongelukken, de staat behoort te zorgen voor een gelegenheid, waar die verzekering mogelijk is". Gisteravond is door de politie in Den Haag op de straat gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld de predikant der Ned.-herv. gemeente T., verdacht van het plegen van het misdrijf, strafbaar volgens art. 249, eerste lid, van het strafwetboek. (N. 22. Ct.) Gisterochtend waren te Aardenburg twee jeugdige kinderen door de ouders in de woning alleen gelaten. Om paard te kunnen spelen, sloeg het oudste eene lus om den hals van het jongste kindde lus van het dunne touwtje schoof dicht en het kind werd ge worgd. Bij de tehuiskomst der ouders was het kind overleden. Het initiatief is genomen om in Augustus van het volgende jaar te Amsterdam in het »Paleis van Volksvlijt" eene internationale tentoonstelling voor maalderij, bakkerij en aanverwante vakken te houden. De voorloopige onderhandelingen met de paleis-directie zijn reeds aangevangen. Naar de gevangenis is overgebracht zekere S., die verdacht wordt Zaterdagavond in zijn woning te Amsterdam moedwillig brand te hebben gesticht. Bij onderzoek is gebleken, dat al de meu belen met petroleum waren begoten. Zelfs het wiegje van een der kinderen was met petroleum besmeerd. De vrouw van S. was met 2 kinderen op reishij was met 2 andere kinderen te huis. Deze zijn nu in het bestedelingenhüs voor- loopig onder dak gebracht. Een geheimzinnige zaah. Eene EDgel- sche dame, die in Juni j.l. te Londen met een zich noemenden dr. De Jong was gehuwd, is op hare huwelijksreis door Nederland spoorloos verdwenen. Dezelfde De Jong heeft begin Augustus eene Amsterdamsche dame naar Londen gevoerd om aldaar te huwen. Sedert is hij zonder haar naar Am sterdam teruggekeerd. Het sujet is heden in een hotel aldaar aangehouden; hij bleek een oud bekende der justitie en van beroep schilder te zijn. Justitie en politie, ook die te Londen, onderzoeken ijverig wat er van de beide vrouwen is gewordeu. Een vaartuig met kermisreizigers, komende van Zaandam en bestemd voor Schoonhoven, is op het Noordzeekanaal gezonkenDiet zonder moeite werden de opvarenden gered. Een agent van politie te Tiel is dooreen dronken inan, dien htj opbracht, ernstig ver wond. De agent kreeg twee diepe sneden over gezicht en hals. Een driejarig meisje te Goes, dat, door met lucifers te spelen, in brand geraakte, is in het gasthuis na hevige pijnen overleden. Te Rotterdam is in de verioopen 24 uren 1 lijder aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen kwamen niet voor. In het ge heel hebben zich nu 24 gevallen aldaar voor gedaan, waarvan 15 met doodelijken afloop, terwijl 1 lijder hersteld is en 8 lijders ia behandeling blijven. Gisteren heeft zich te IJselmonde een ge val van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. Sedert Donderdagmiddag zijn te Leerdam geen gevallen van Aziatische cholera aange geven, 2 personen zijn in dien tijd gestorven. In het geheel zijn 33 gevallen van Aziati sche cholera aangegeven; 18 lijders zijn over leden. Op een van Eindhoven komend vaartuig is te Vreeswijk een geval van Aziatische cho lera geconstateerd. 's-Gravenhage. De heer M. H. Jansen, lid van den Raad van State, is hedenochtend alhier in den ouderdom van 76 jaar overleden. Apeldoorn. HH. MM. de Koninginnen vertrekken in het laatst der volgende week naar 's-Gravenhage. Da Koningin-Regentes zal Dinsdag den 19en dezer de vergadering der Kamers openen. Daarna keeren de Ko ninginnen weder naar het paleis het Loo terug. In den 1.1. Maandag in het paviljoen van het Vondelpark, le Amsterdam, gehouden personeelen wedstrijd van den lAlgemeenen Nederlandschen Kegelbond", behaalde de heer L. Oittenboogaard, van de kegelclab -aFeijenoord", te Rotterdam, den eereprijs, uitgeloofd doorH.M. de Koningin, en verwierf zich daardoor den kampioenstitel van Nederland. De strijd was heet en de over winning werd behaald'met 56 hout in 8 worpen. Het van Rotterdam gisteren te Hamburg aangekomen Engelsche stoomschip Gatlma had zes door eene verdachte ziekte aangetasten aan boordeen daarvan is gebleken cholera te zijn. Nabij Rosiliac is een poging gedaan om den sneltrein van Parijs naar Marseille te doen ver ongelukken. Op een plaats waar de lijn een steike bocht maakt en over een hoogen dijk loopt, wuten de rails losgemaakt, zoodat de trem bijna zeker in de diepte moest storten. Toevallig reed de eerstkomende trein zeer langzaam en kon de machinist nog bijtijds stoppen, zoodat alles zonder ongelukken afliep. De aanslag wordt aan anatchisten toegeschreven. Aan de Times wordt uit Varna gemeld dat te Konstantinopel de cholera heerscht Er waren reeds 32 gevallen, van welke 18 doodehjk.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2