«893. a 10 en aan dag 11 September. N°. 8356. weede Blad. Aan on%e Abonnés. Feuilleton. ©ven en eertigste Jaargang. schijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Builenlaiidsclie Berichten. UITGEVER ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers /J. 85. - 2.50. - 0.10. «PRBAC t BOTBBST RAAT,® 2 7. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever stelt hij thans de gelegenheid open, het vijfde deel van MARLITT'S Romans en Novellen voor den geringen prijs van i.jUtig' ents, voor abonnés binnen de stad, en Zestig- Cents buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houden, dat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzoriderheden omtrent dezen aangeboden roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. DUITSCIILAND. De keizer heeft Donderdag persoonlijk de manoeuvres van het 16e legerkorps, versterkt met eene Beiersche divisie, aangevoerd en een aanval van het 8e legerkorps op zijne stellingen afgeslagen. Ondanks de aanwezigheid des keizers te Metz is daar in de Kathedraal met groote plechtigheid de jaarlijksche lijkdienst gevierd voor de in den oorlog van 1870 gevallen Franscbe soldaten. Na afloop der plechtig heid begaven zeer velen zich naar het ter nagedachtenis der Fransche soldaten opge richte gedenkteeken op hel eiland Chambière. De Pruisische mister van eeredienst heeft een.: circulaire vepreid, inhoudende dat kinderen van ingezenen, die niet toteeni- kerkgenootschap beloren, op verlangen der ouders kunnen worn vrijgesteld van de bij woning van het gsdienstonderwijs op de openbare school. Een telegram uit u-lijn aan de Min. Zeit. noemt iet bericht v. de Parijsche Figaro, omtrent het aftredeivan graaf Munster al ambassadeur te Pari vóór het einde van dit jaar, verzonnen. Ter gelegenheid v, de Upsala-feesten was door de te Bremen gouden algemeene ver gadering van de Gtaaf-Adolf-vereeniging in het begin dezer wc een telegram aan en koning van Zweden gmden, waarop Woens dag 1.1. het volgenc antwoord ontvangen werd: ®Met diep besef ve den sterken band des geraeenschappelijken loofs dank ik voor den groet, waarover ik nzoozeer verheugd heb, en voor het bewijs i broederlijke gevoe lens, hetwelk daardo.aan mij en aan het protestantsehe volk vZweden ten deel viel. Zweden zal stellig no.vergeten, dat de wel daad der hervorming t Duitschland is ge komen. Oscar." De groothertog vanaksen-Weimar is be noemd tot doctor Joris causa van de universiteit van Upsai Het is gebleken, deen der beide te Kiel gevangengenomen enermeende Fransche spionnen, die zich Dus noemde, een zoon van den beroemden srenkundige enkaar- tenteekenaar Dubois Hjj maakte teeke- ningen met het doel, «bij een nieuwe kaart te gebruiken. De nsnnen" zullen waar- scbynlijk eerstdaags brijheid worden ee- steld. 6 Advertentieprijs: van 1-10 'gewone regels met inbegrip van eene Couranti Iedere gewone regel meer. A 0«10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F E A N K R IJ K, esïdent Carnot heeft te Fontainebleau eene «eputatie uit Beauvais ten gehoore ont vangen, die gekomen was om hem uit te noodigen de militaire oefeoingen van het tweede en derde legerkorps op 23 en 24 dezer in de nabijheid dier stad bij te wonen. De president heeft de uitnoodiging aange komen. Het Journal officiél heeft het reeds bekendgemaakt, zeker ook ter logenstraffing van de blijkbaar met opzet telkens verspreide geruchten omtrent zijn slechten gezondheids toestand. De heer Carnot zal zich ook naar Toulon begeven ter gelegenheid van de aanwezigheid der Russische schepen aldaar. Hjj zal er daags na hunne komst zijn, dus den 14den October. Iet onderzoek der politie naar de herkomst zan et gerucht, dat de president der repu bliek overleden is, heeft tot niets geleid. Al- :een is het gebleken dat het gerucht in den nacl. van Maandag op Dinsdag bekend was in de redactie-bureaux van verscheidene bla den, en dat het reeds den volgenden ochtend tusschen vijf en zes uur in de verst verwij derde arbeiderswijken bekend was. De Fransche en Italiaansche werklieden, dj de zoutpannen van Hyères gebezigd, heb ben een vrij onverwachte Fransch-Italiaan- sche manifestatie georganiseerd. Bij het einde er werkzaamheden zijn de arbeiders der eide natiën met vlaggen voorop en onder de kreten: sLeve FrankrijkLeve Italië 1" naar e woning van den directeur getrokken, waai een klein verbroederingsfeest de be tooging besloot. 4. »Arm kind", zeide hij zacht, vheeft zij je ver laten 7" Gesa beet zich op de lippen, kreeg een kleur tot achter de ooren en onttrok zich aan de hand van den vriemiehjken man. Hij schaamde zich. Voor de eerste maal in zijn leven gevoelde hij dat medelijden krenkend is. De vreemde streek hem echter zaclit over het donkere haar on zeide nogmaals: Arme jongen je mag haar daarom niet zoo hard vallen, zoo is de liefde!" a "Wat is dan liefde?" vroeg Gesa, hem strak aanziende. De vreemde kuchte even en antwoordde toen met zenuwaciitige gejaagdheid De man, die Gesa zociendelijk had toege sprokenheette Gastolelileoin de rue Ravestein was hij echteremeen bekend onder den naam van den »drgen heer". Hij kon tusschen veertig en vijl jaar oud zijn, had een kranig gezicht dat ajud ivoorwerk deed denken en droeg een 'n baard en sluik afhangend zwart haar, in het midden ge scheiden was. Behalve in ditste zomermaanden zag men hem op straajoit anders dan in een donkerblauwen, met gevcerden mantel van het eigenaardige m der Italiaansche saraeneweerders. Ongeveer zeven maandfeleden had hij zijn intiek genomen in de rmvestein. Hij lief koosde de kinderen uit buurt, groette de vrouwen in het voorbij;, was algemeen bemind, maar ging met «nd om. In het laatste oogenbltóor haar vlucht bad Margaretha nog in stilte een brief in de gewoonlijk ledige brievenbus gestoken. Zij smeekte hem daarin zich over haar kind te ontfermen, en haar menschenkennis had haar niet bedrogen, toen zij op zijne barmhartigheid vertrouwde. 3 vrouw van Gaston Delileo was doodzijn eenig dochtertje, dat toen nauwelijks zeven jaar oud was, had hij bij bloedverwanten in Frankrijk gegeven, die voor hare opvoeding zouden zor gen. Hij gevoelde zich als man alleen niet be rekend voor die zware taak. Eenzaam en verlaten als hij was, daarbij steeds behoefte gevoelende om liefde te schenken en te ontvangen eene behoefte, die eigenlijk nooit bevredigd was geworden, nam hij het kind tot zich zonder zich een oogenbük te bedenken. i om mee," zeide hij, sdan zullen we samen gaan ontbijten." Hij nam den armen wees bij de hand en voeide hem mee naar zijne woning. Na afloop van het ontbijt zette Delileo zich 419 tegen 41 stemmen verworpen. Deze timing lokte toejuichingen uit. De Standard meldt dat 4000 man politie gisteren van Londen naar liet nooiden des lands zouden vertrekken, met het oog op de geweldenarijen der werkstakers. it nadere berichten omtrent de Donder dag Featherstone, nabij Bradford, plaats gehad hebbende ongeregeldheden van tverk- stakende mijnwerkers blijkt, dat de soldaten vuur gegeven hebben en daarbij acht onrust stokers verwondden. H ;t aantal onruststokers wordt op 8000 ge schat de aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Drie der gewonden zijn overleden de toe stand van verscheidene anderen is gevaarlijk. Een troep werkstakers vernielde gisteren de kantoren der kolenmijn White Lee" te Barstall. Er is cavalerie naar het terrein des oproers onderweg. Te Pontefract heeft gisteren een troep werkstakers gewacht aan de mijn »Ackton" een aantal waggons in brand te steken, maar hij werd door soldaten uiteengedreven. Te Wakefield wagen de ingezetenen niet meer hunne woningen te verlaten. Het be stuur heeft den minister van binnenlandsche zaken verzocht 600 soldaten te zenden, waar aan gevolg is gegeven; 600 soldaten van Aldersho zyn gisteren aldaar aangekomen en te Colchester 200 polilie-manschappen uit Londen. worden verder nog troepen naar de onrustige plaatsen in Yorkshire gezonden. )e yshire komen tal van beroovingen op den openbaren weg voor. De mijnwerkers in North-Staffordshire heb ben tot hervatting van den arbeid tegen de oude loonen besloten, In een onderhoud met den vertegenwoor- diger van Reuter liet de consul-generaal van voor zijn lessenaar en begon met die zucht om alles tot een bepaald systeem terug te brengen zoo eigen aan bijzonder onpractische men- schen een plan van opvoeding te ontwerpen, vervolgens een dagverdeeling en eindelijk een lange lijst van alles wat Gesa op dat oogenbük en in de eerstvolgende tien jaar noodig zou nnen hebben. Intusschen was Gesa tot kalmte gekomen en keek hij nieuwsgierig in het met heel groen papier behangen kamertje rond. Niets ontging zijn aandacht, zoomin de stijve meu beltjes uit den tijd van bet keizerrijk als de veel sierlijker stukken huisraad, die dagteekendei uit den tijd van Louis Philippi. Aan den wand hingen een paar schetsen van beroemde meesters uit vroeger dagen, waaronder stond: A mor cher ami of iets dergelijks verder «enige handschriften van dichters in zwarte lijstjes en eindelijk nog een haastig op het doek gewoipen portret tan een zeerschoone vrouw in een wit zijden japon, met verscheidene njen paa.Ien om den hals en een kroontje het hoofd. J p 4

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5