Baatoiiissie voir Je fatemrwscliii Binnenlanflsche Berichten. RAPPORT Transvaal te Londen, de heer White, zich als volgt uitdat het verbod tot het werven van vrijwilligers hem niet verrast had, ten eerste omdat de Transvaal geheel buiten het geschil staat tusschen de Engelsche Zuid- afrikaansche compagnie en Lobengula, en verder de houding der compagnie tegenover de aanspraken der Boeren in Matabeleland niet vriendschappelijk geweest is. Niettemin gelooft de heer White stellig, dat voor het geval het noodzakelijk mocht wezen de amb tenaren en de bewoners van het gebied der compagnie tegen gevaar te beschermen, pre sident Kruger eiken bijstand verieenen zou. BDSLAO. Uit Petersburg komt het bericht, dat de regeering voornemens is, in het geheele rijk de lijfstraflen af te schaffen. De regeering heeft hare goedkeuring ge hecht aan de oprichting eener vereeniging van grondbezitters tot bevordering van den uitvoer van granen. De maatschappij is te Odessa gevestigd en beschikt over een kapitaal van 100.000 roebels. Op verlangen van den procureur der synode Pobedonoszew, heeft de regeering besloten dat geen Roomsch-katholieken meer bij het ministerie van de middelen van ver voer zullen worden toegelaten. AMERIKA. De revolutie in Brazilië, die thans weer schijnt uitgebroken, is, volgens een telegram uit Montevideo, veroorzaakt doordat presi dent Peixoto zijn veto heeft toegepast op een wet waai bij werd bepaald, dat een vice-presi dent niet president kon worden. De marine verzette zich daartegen en eischtte, dat Peixoto zou aftreden. De vloot, die buiten de haven van Rio Janeiro ligt, heeft een blokkade ingesteld. Peixoto, die zich blijkens een tele gram van gisteren tot dictator heeft uitge roepen, maakte toebereidselen de vloot te weerstaanliet garnizoen van Santa Cruz is hem getrouw. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren gemeld De gezagvoerders van de vreemde eskaders hebben besloten, tusschen beide te treden om eene beschieting der stad te beletten. AFRIKA. In eene proclamatie verbiedt de Trans- vaalsche regeering, dat op het grondgebied van Transvaal vrijwilligers worden aange worven voor den oorlog in Mashonaland, welken de Chartered Company waarschijnlijk aan Lobengula en de Matabelen verklaren zal. Te Mafeking zijn 1.1. Zondag drie gezanten van het stamhoofd Lobengula aangekomen; slechts éen hunner behoort tot den stam der Matabelen. Men houdt het er voor, dat het Lobengula slechts te doen is om tijd te win nen, teneinde zijne strijdkrachten bijeen te trekken. Zijn vee zendt hij nu het binnenland in. «Is dat de koningin vroeg Gesa aan zijn nieuwen beschermer. Dehleo staakte zijn gewichtigen arbeid, stond op en antwoordde met zekere plechtigheid «Dat, mijn kind, is Gualtieri". «O zoo zeide Gesa even wijs als te voren. Hoe had hij ook kunnen weten dat Gualtieri in haar tijd de meest gevierde, maar helaas ook de meest beruchte zangeres ter wereld was geweest. «Zij was ook een koningin een koningin van den zang", voegde Delileo er na een korte poos ter opheldering bij. «Hebt gij haar gekend vroeg Gesa, nog steeds in bcwondeting voor de romantisch gekleede dame. «Zij was m.jne vrouw," zeide Delileo lang zaam en met pleciitigen ernst. s 01 dan heeft zij zeker ook heel veel van u gehouden V' merkte Gesa op, die behoefte scheen te voelen om hem iets aangenaams te zeggen. Pijnlijk getioffen, wendde Delileo het hoofd om. CHINA. Volgens berichten uit Tientsin heeft zich daar een nieuw Duitsch syndicaat gevormd, aan het hoofd waarvan de heer Krupp uit Essen staat en dat zich ten doel stelt de minerale rijkdommen van China te ontginnen. i'i'injij-m .siu_i"].i" i -miMiui-ii'MUiMLj-i- .111 i SCHIEDAM, 9 September 189S. Aan het station te Vlaardingen is de 19- jarige Ryke, uit Maassluis, die nog op een in gang zijnden trein wilde springen, onder den achtersten wagen geraakt, welke hem over de borst ging. De ongelukkige, die kostwinner was van zijne moeder, was ter stond dood. Naar aanleiding van de wijze waarop te Roermond een socialistische vergadering werd onmogelijk gemaakt en de sprekers, waaronder ds. Bax, op de openbare straat door het ge peupel werden mishandeld, zal de spoorweg- vereeniging «Steeds Voorwaarts", bij wijze van protest, op Zondag 10 Sept. a.s. een propaganda-tocht naar Roermond maken. Circa 12 uur zullen de deelnemers zich ver zamelen aan het station om van daar en corps te trekken naar het lokaal ïOoijen", waar eene openbare vergadering zal worden gehouden. VAN DE T ss §CUIEDA1H. Schiedam, 28 April 1891. Ileercn Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland, Rotterdam. Weled. Heeren, «Overeenkomstig het ons door dengemeente- «raad op ons verzoek verstrekte ruimer mandaat, »dat wij reeds de eer hadden uwen beer voorzitter iter hand te stellen, veroorloven wij ons hier- imede u in overweging te geven, het waterbe- zwaar door onze gemeente aan uwen boezem «veroorzaakt, over te nemen tot een bedrag, dat iwij meenen op f75 000.te kannen bepalen. iMochten tegen de overname van ons water- ibezwaar overwegende principieele bedenkingen ibij u bestaan, dat gelooven wij het vraagstuk der watervervuiling zoowel als dat der waterberging ivan den Schiebuezem ook wat uw waterschap inangaat daaidoor te kunnen oplossen, dat iwij hier aan het zuideinde van de Vellevest leen stoomgemaal bouwen van voldoende scapaciteit om 80.000 Ms water per etmaal te ikunnen uitpompen. Onder alle omstandigheden izal uw boezem daardoor van waterbezwaar ibevrijd kunnen worden en blijven, en meenen iwij daarvoor als compensatie een jaailijkscb «subsidie van u te mogen vragen om daardoor lonze kosten te verminderen. »Het spreekt vanzelf, dat uw college daarbij ide verplichting zou moeten aanvaarden, om door lederen dag stond op een klein tafeltje onder het portret in een gekramd vaasje van Delftsch aardewerk een ruiker frissche bloemen. Reeds in het begin van hun samenwonen had Delileo het groote muzikale talent van zijn pleegkind opgemerkt en begrepen van hoewel waarde dit voor den jongen was. Dank zij zijne connecties, welke hij nog van vroeger in de kunstenaarswereld behouden had, gelukte het hem Gesa les te doen geven door een der beroemdste violistendie toenmaals aan het conservatoire te Brussel verbonden was. Voor Gesa's verdere opvoeding zorgde hij zelf. Zonderling soort van opvoeding 1 Delileo ging namelijk van deze stelling uit, dat een nauwkeurige en een uitgebreide kennis van literatuur de voornaamste voorwaarden zijn tot hoogere beschaving als men eenmaal zoover was, had men niets anders noodig. Ondanks alle ijverige pogingen van Delileo bleef Gesa steeds zwak in zijn taalkundige studiën. In de letterkunde daarentegen maakte «bet inlaten van buitenwater den Sehieboezem lop een voldoend peil te houden, resp. ons idoor u de faculteit zou moeten worden verleend itot inlaten van buitenwater hier ter plaatse, ivoor die gevallen, waarin door onze uitmaling .shet Schiepeil te veel zon worden verlaagd. iTer verduidelijking onter u in ommestaand lin hoofdtrekken ontwikkelde denkbeelden, hebben «wij hiermede nog het genoegen u ter nadere «kennisname eene kleine schets met korte toe- ilichting aan te bieden desverlangd zijn wij tot inadere mondelinge uiteenzetting der plannen zeer «gaarne bereid. «Ons voor uwe welwillende teoordeeling en «gunstige beschikking aanbevolen houdende, heb- «ben wij de eer te zijn, «Weled. Heeren, «De Commissie uit den Gemeenteraad." Uwe commissie nam bij hare mondelinge toe lichting de vrijheid bij het hoogheemraadschap op eene spoedige beslissing aan te dringen, te meer, omdat de omstandigheden van wind en weder, in vei band met den stand van het buitenwater, inmiddels van tijd tot tijd op den toestand onzer binnengrachten zij het dan ook voor enkele dagen eenen slechten invloed begonnen uit te oefenen en tegen het a.s. warme jaargetijde zoowel voor de openbare gezondheid als voor de industrie het ergste deden vreezen. "Voor de welwillende ontvangst, die den leden uwer commissie, zoowel in privé als in qualiteit, bij herhaling ten deel viel, als voor den ernst, waarmede het hoogheemraadschap hare voorstel len heeft onderzocht, kan dit college in het waarachtig belang onzer gemeente niet genoeg worden dank geweten. Het gemeentebestuur had inmiddels sedert 1 Maart, als gevolg van de daartoe strekkende en door den raad aangenomen motie-Hoogendam van 26/2 '91, ter verbetering van den water toestand in onze binnenstad, zooveel mogelijk Schiewater uitgelaten, en zooals in de zitting van 21 Maart werd geconstateerd, waren de aanvankelijke resultaten daarvan werkelijk ver rassend, dank zij ook voor een goed deel den toenmaligen hoogen waterstand der Schie en den lagen stand van bet buitenwater. Toen even wel in het begin van Juni deze gunstige om standigheden hadden opgehouden Schiedam te heipen en van Schieland op onze voor stellen nog geen antwoord was ingekomen meenden wij niet langer te mogen wachten met ons nogmaals tot dit college te wenden, met het verzoek, om hangende zijne beslissing, met het oog op den onhoudbaar wordenden toestand van binnengrachten, althans voorloopig vergunning tot het inlaten van buitenwater te verieenen wij wendden ons dus tot dit college met het volgend schrijven «Sedert 1° Maart j.I. werd door ons gerneente- «bestuur ter verbetering van den watertoestand «onzer binnenstad, zooveel mogelijk Schiewater «uitgelaten, een maatregel, die aanvankelijk met «een gunstigen uitslag bektoond werd, dankzij «den hoogen waterstand der Schie en den lagen «stand van het buitenwater. hij spoedig groote vorderingen. Zijn kennis daarin reikte binnen korten tijd van Montaigne's Essais, een der stokpaardjes van Dehleo tot Delileo's eigen roman, een tweede stokpaardje van den eigenaardigen man. Die roman, die «Prometheus" heette en reeds meer dan tien jaar tevergeefs op een uitgever wachtte, vormde een treffend pendant met Delileo's carbonari. Hij rook even duf als het romantische klee- dingstulc en er lag een eigenaardig waas over van lang vergeten wereldhervormingstheorieén. Hij begon met een sprookje en eindigde met een ode. Menigen avond bracht de oude man door met het voorlezen van dit onding aan zijn pleegkind, Gesa luisterde altijd met die eerbie dige aandachtwelke ieder geloovig gemoed gevoelt voor alle mysteriën, waarvan het geen woord begrijpt. Het was een zonderling paar, die man, wiens leven gebroken was, uit wiens zenuwachtige rusteloosheid zoo duidolijk bleek, dat hij zijn «In den laatsten tijd echter blijft de water- stand in den Sehieboezem ver beneden het «normale zomerpeil, zoodat het uitlaten dien- «tengevolge geen succes meer heeft voor de «verbetering van het water onzer binnenstaden «hier een toestand geboren wordt, die onhoudbaar «is, zoowel voor de hygiënische als voor de sindustrieele belangen onzer gemeente. «Gedrongen door den nood, zien wij ons dus «verplicht uw college hiermede beleefd en drin- «gend te verzoeken, vergunning te verieenen tot shet inlaten van buitenwater van den Schie- «boezem. «Onze commissie zult u dubbel verplichten met «eene spoedige, gunstige rescriptie, in afwachting «waarvan, met verschuldigde hoogachting, «De Raads- Commissie," Den llden Juni ontving onze commissie van Schieland het bericht, dat het geen termen kon vinden ons voorstel «tot overname van het water- bezwaar door onze gemeente aan zijnen boezem te veroorzaken," aan te nemen, dat hei evenwel tegen ons tweede voorstel in beginsel geen bezwaar had, mits dezerzijds werd voldaan aan eenige door Schieland gestelde voorwaarden, waarop wij later nog terugkomen,en waarvan de laatste luidde: dat een schriftelijk bewijs moest worden overgelegd dat het hoogheemraadschap van Delfland aan het voorgestelde plan zijne goedkeuring kocht'". Aan deze laatste voorwaarde onverwijld te trach ten te voldoen, meende onze commissie, dat het eerst voor de hand lag, niet alleen omdat zij zich met de andere voorwaarden in beginsel wel kon vereenigen, maar ook omdat inmiddels een tweede schrijven van Schieland bij haar was ingekomen als antwoord op haar verzoek van 6 Juni houdende mededeeling, dat dit collega geen termen vond vergunning tot inlaten van buitenwater te verieenen, zoolang niet uitvoering was gegeven aan een der plannen van water- verversching onzer gemeente, waarmede het zich had vereenigd. Onmiddellijk werd dus, met het oog op de groote urgentie aan D. en HH. van Delfland bij request nog denzelfden 11 Juni de adhaesie aan ons plan verzocht, nadat den heer dijkgraaf persoonlijk van het bestaan der voorloopige overeenkomst met Schieland was bericht ge zonden. Dit request was van den volgenden inhoud r Aan Heeren Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland Delft. «Geven met verschuldigden eerbied te ken- «nen, de ondergeteekenden G. Visser Bzn mr. «H. J. Schuurman, C. J. P. v. d. Schalk, D. F. »W. Prins en J. W, J. van Habwegen den «Breems, leden van den raad der gemeente «Schiedam «dat zij in de openbare vergadering van dien «raad, gehouden den 26n Februari j.I., werden «benoemd tot leden eener commissie, die, onder «praesidium van eerstondergeteekende gemachtigd «werd, namens de gemeente met het hoogbeem- iraadschap van Sch'elnnd te onderhandelen doel niet had bereikt, terwijl zijne krachten gesloopt waren; en die vroolijke knaap met zijn natuurlijke traagheid, die overmoedige traagheid van iemanddie zich van een groot talent bewust b en wien het leven een eeuwigheid toeschijnt. De vermoeide geest van den een zweefde voortdurend terug van de troostelooze nuchterheid van het heden tot da utopieën van het jaar dertig, de jeugdige verbeeldingskracht van den ander, welke nog door geen treurige ondervinding was verlamd, streefde intusschen voort en was onuitputtelijk in het bouwen van luchtkastealen. Hij gevoelde zich zeker van de toekomst en twij felde niet aan zijn succes. Beiden waren zij dwepers, maar Deüleo was ongetwijfeld de minst practische van de twee» Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6