A0. 1893. Zondag 10 en Maandag 1! September iV. 8356. Derde Blad a Zevenenveertigste «Jaargang. Binneirlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Letteren, Kunst en Wetenschap. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheete Rijk Afzondeilijke nommers f 1.85. - 2.50. SCHIEDAM, 9 September 1803. De statistiek der stertte over April 1S93 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene bevolking van 1,002,144 inwoners, het aantal overledenen met levenloos aangegeven en op 1000 inwoners per jaar bedroeg 21,87. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft met 18,41 overledenen, Dordrecht met 17,47 Gouda met 21,65, Den Haag met 21,13, Leiden met 20,65, Rotterdam met 24,20, Schiedam met 12,51. Het Handelsblad herinnert er aan, dat een jaar geleden rnr. J. C. van Oovervoorde, te Dordrecht, er de aandacht op vestigde, dat in 1898 het jaar waarin II. M. de Koningin de politieke meerderjarigheid zal hebben bereikt en, naar wij hopen, de regeering zelve zal aanvaarden 2Va eeuw zullen zijn vervlogen sedert het gedenk waardige jaar 1648, waarin de onafhankelijk heid van de Vereenigde Nederlanden werd erkend. Hij opperde toen het denkbeeld, dat eeuw getijde te herdenken door het houden van een «zuiver nationale tentoonstelling van nijverheid en kunst," welke aan de geheele wereld een denkbeeld kan geven van wat Nederland thans vermag, verbonden met een retrospectieve teotoostelling, welke een beeld kan geven van de vervlogen 250 jaren. Dat denkbeeld kwam ons schrijft het Rbl. voor, zeer gelukkig te zijn, maar tot dusver is nog geen stap gedaan om het te verwezenlijken. Zal het inderdaad op goede wijze tot uitvoering komen, dan is lange tijd van voorbereiding noodig, en mag de uitvoe ring niet lang meer blijven rusten. Wij brengen het daarom nogmaals onder de oogen onzer lezers. Dat wekt wellicht belangstellenden op, hun gedachten over de zaak bekend te maken en en wat ons 't liefst zou zijn zich tot de uitvoering er van te vereenigen. Technicum Mittweida heeft thans niet minder dan 15 groote arbeidslokalen voor het onderricht in de electrotechniek ingericht. In de 26 jaar van haar bestaan telde de school 4358 bezoekers, waarvan de meesten later in betrekkingen zqn geplaatst. Van het aan staande winter-semester beginnen de lessen 16 October, terwijl steeds gelegenheid bestaat zich op te geven voor het kostelooze voorbe- reidingsonderwijs, dat 25 Sept. a.s. aanvangt. UITGEYEE: J. ODÉ. BUREAU: BOT EK STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Een te Delft verlote groote kermiskoek werd getrokken doorH. A. Soetekouw. Door het slaan van een paard, gespannen voor eenen met hooi geladen wagen, verloor de heer C. V., landbouwer te Hazerswoude, Donderdag op noodlottige wijze het leven. Naar wij vernemen, is in de Maandagavond gehouden vergadering der «Vrije Vrouwen- vei eeniging" besloten eene agitatie in het leven te roepen om dronkaards tan het kies recht uit te sluiten, waarvoor zij alle vak- en vrouwenvereenigingen tot eene gecombi neerde vergadering zal samenroepen. (Tel.) Een 60-tal socialisten uit Nieuwe-Pekela hebben Donderdag ook te Wildervank eene werkstaking onder de aardappelrooiers be werkt. De op een telegram aangerukte mare chaussees uit Muntendam dreven èn de aan hitsers èn de stakers met de blanke sabel uiteen, zoodat terstond schoon terrein ver kregen werd en allen zoo spoedig mogelijk huiswaarts gingen. Te Terwispel (Fr.) verkocht een arbeider zijn schaap, om reisgeld te krijgen naar de meeting te Oranjewoud. De meeting is nu over en het geld weg. Het huisgezin mist nu dagelijks de melk, doch is niet in staat een nieuw schaap te koopen. Te Dinxperlo is in hechtenis genomen een persoon, bekend onder den naam van Potjes Frans, en de schrik van de buurt. Toen de politie hem onderzocht, had hij onder zijn bovenkleed eene heele garderobe ver borgen met de meeste verscheidenheid. Rokken, mutsen, parasol enz. De gearres teerde is 48 jaar oud en heeft 30 jaar in de gevangenis doorgebracht. In verband met de in den laatsten tijd gepleegde baldadigheden te Nederweerd was Dinsdag de kapitein der kon. marechaussee uit Koermond in die gemeente, om met den burgemeester maatregelen te nemen, teneinde daaraan paal en perk te stellen. Naar gemeld wordt, zijn er reeds orders gegeven aan de marechaussee om in 't vervolg met de meeste strengheid te handelen. Eene van de weinige plaatsen, waar men den Greenwich-tijd nog altijd had, was tot dusver Bussum. Ondanks ingekomen adressen bleef men zich daar steeds bij den spoortijd houden, en het gemeentebestuur was niet genegen verandering aan te brengen, want «dit was eerst na rijp beraad door B. en W. genomen". En zie, nu is gisternacht plotse- lingde gemeenteklok verzet, en de Amsterdanc- sche tijd weer in zijne eer hersteld. Te Nijmegen is Donderdag door de mare chaussee eene Zigeunerbende, bestaande uit twaalf personen, vergezeld van twee bespan nen wagens, komende uit de Betuwe, al waar zjj den vorigen nacht tot schrik der landelijke bevolking hadden gebivouakeerd aangehouden en vervolgens via Ubbergen— Beek over de grenzen gezet. De 78-jarige vrouw Krekels, uit Ophoven bij Sittard, die Woensdagavond bij aankomst van den sneltrein van Maastricht op eenigen afstand van het station Sittard door reeds neergelaten sluitboomen nog den spoorweg wilde oversteken, werd door de locomotief gegrepen en een eindweegs medegesleept. Toen de trein stilstond, had zij opgehouden te leven. De burgemeester van Ierseke werd in de Dinsdag gehouden raadszitting geïnterpelleerd over zijn handelingen ten opzichte van den gemeente-veldwachter Bles aldaar. Het bleek, dat die veldwachter eens bi een brand het gelui der klok niet had ge hoord en dus niet was opgekomen om de orde te helpen bewaren. Hij had zich eenvoudig verslapen. Om deze reden was Bles, naar het gerucht luidde, tot ontslag voorgedragen. De voorzitter weigerde, volgens de N.Xt.Ot eerst om inlichtingen te geven, doch later bevestigde hij het gerucht. De raad sprak in een motie als zijn gevoelen uit, dat zulk een straf voor zulk een geringe tekortkoming hoogst onbillijk was. Er was nog een andere grief. In de vorige vergadering was een voorstel van B. en W., tot wijziging der politieverordening, o. a. door den heer Cupéry bestreden. Het werd dan ook met groote meerderheid verworpen. "Volgens getuigenis van de beide veldwach ters, had de burgemeester hun den volgen den dag opgedragen voortaan streng te letten op de kinderen van den heer Cupéry en bij het minste vergrijp proces-verbaal op te maken. Toen een der veldwachters de op merking maakte, dat dit niet baten zou, omdat die kinderen nog geeu 10 jaar waren, had de burgemeester gezegd dan zijn ze al vast bekend bij de justitie en als zij dan 10 jaar zijn, dan z(jn ze rijp voor de doos. De heer Cupéry sprak zijn verontwaardi ging over zulk een handelwijze uit, eindigende met de woorden»Gjj zijt uw plaats niet waardig I" en de raad sloot zich daarbij aan met een motie van afkeuring, niettegenstaande de voorzitter ontkende wat de heer Cupéry hem had ten laste gelegd. Om peterselie te bewaren De peterselie wordt schoongemaakt en ge- wasschen, op eene plank of een doek uitge spreid. Nadat het water er afgedruppeld is, wordt zij fijngehakt en luchtig met zout ver mengd. Dan stamt men ze zeer stevig in een pot, en drukt er zoolang op, totdat de pekel bovenop is, strooit er nog wat zout over en bindt den pot dicht. Zoo bewaard, kan men ze den geheelen winter als versch gebruiken; alleen moet men het zouten der spijzen daarnaar regelen. Utrecht. Wie herinnert zich niet Chris tina van der Woude uit Amsterdam, die door haar heldhaftig optreden bij liet Palingtrekken het leven van een dienaar der wet met haar eigen leven beschermde en hiervoor werd verheven tot Zuster van den «Nederlandscheu Leeuw" Zoo iemand, dan was zij in staat de bewondering te wekken van onze bekende stadgenoote mej. Blommers, wier voornaam wel eens op eene voor haar vereerende, maar minder welluidende wijze met den naam Oranje wordt verbonden. Nauwelijks had deze Dinsdag dan ook ver nomen, dat de redster van een politiedienaar Utrecht met een bezoek zou vereeren, of zij en eenigen harer bekenden tooiden zich met oranje en begaven zich gezamenlijk naar het station, waar weldra het ijzeren gewelf het gejuich weerkaatste, waarmede de breedge schouderde forsch gebouwde Christina ont vangen werd. Mej. Blommers' hart schoot vol en gaf zich lucht in een speech, die klonk als een klok, en ook de heer Hoolwerf maakte zich hier tot tolk der oranjegezinde Utrechtenaren. Chrisje legde daarna in hun gezelschap nog eenige bezoeken af) o. a. bij den heer Deetman, den voorzitter van den «Oranjebond van Orde". Te St.-Petersburg is op 52-jarigen leeftijd een der talentvolste vertegenwoordigers der mo derne Russische dichtkunst overleden, Alexei Nikolajewitsch Apuchtin. Een 30 jaar geleden kwamen zijne dorpsverhalen in dichtvorm uit. Turgenjew las ze met groote bewondering. Ge- ruimen tijd heeft hij toen niets voortgebracht in de laatste 10 jaar gaisn verschillende tijd schriften weer gedichten van hem, en in 1888 is eene verzameling van zijne gedichten uitge komen. De op het gebied van de geschiedenis van het kerkelijk lied welbekende vrijheer Von Liliencron zal eeno liturgisch-muzikale geschiedenis der christelijke godsdiensten van 1523 tot 1700 het licht doen zien. Op het hooge deel van Helgoland, bij den ouden vuurtoren, heeft men dezer dagen een oud graf ontdekt, dat, na het wegnemen van den steen, een volledig menschengeraamte bleek te bevatten. Te oordeelen naar den toestand van eenig brons, dat men er vond, schijnt het graf ongeveer twee duizend jaar oud te zijn. Helgoland, vroeger Fositesland, was, gelijk men weet, een heiligdom der oude Friezen, die daar bij voorkeur offerden aan hunne goden, Wodan en Baldur's zoon Fosites of Forseta. Ook koning Radboud heeft verblijf gehouden op dit eiland, dat de algemeene vergaderplaats der Friezen was, waar zij na hunne zeereizen den buit verdeelden. De uitkomst van verdere opgravingen wordt daarom met belangstelling te gemoet gezien. GOURAIT - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9