A". 1893. Vrijdag 15 September. N°. 8359. z KENNISGEVING. KENNISGEVING. v enenveertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlniidsehe Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. f Abonnementsprijs, per kwartaal J. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommcrs ƒ,1.85. 2.50. - 0.10. B VKEil Ui BOTE U STRAAT, E 2ï. Advertentieprijs van 1—10 [gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma SCHIPPERS ZOON en hare rechtverkrijgenden, vergunning ver leend is tot oprichting van een olie- fabriek, in het pakhuis ïJava" aan de Hoofdstraat, wijk G no. 167, kadaster sectie L no. 4333. Schiedam, den 44den September 4893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 148 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van GEERTJE ROELOFS, huisvrouw van LEENDERT VaN PELT, voor het huis, staande aan de Hoofd straatG 464. Schiedam, den 14den Sept. 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. ENGELAND. Zooals reeds vroeger gezegd is, zal de verwerping van het home-rule-ontwerp door het Hoogerhuis niet tot een aftreden van het liberale ministerie-Gladstone of tot eene ont binding van het Lagerhuis leiden. In het begin van 4894 zal de minister-president Gladstone het ontwerp opnieuw bij het Lager huis indienen, en wanneer dit het dan ten tweeden male goedkeurt, opnieuw aan het oordeel van het Hoogerhuis onderwerpen. Eerst wanneer dit lichaam dan weer zijne afkeuring er over uitspreekt, denkt de re- geering een nieuw beroep op de kiezers te doen. Blijken deze, inmiddels bevredigd door de verder ingediende of aangenomen ont werpen lot invoering van maatschappelijke hervormingen in vrijzinnigen geest, de han delingen van het Kabinet-Gladstone goed te keuren, dan zal onvermijdelijk een ontwerp moeten volgen tot opheffing of algeheele hervorming van het Hoogerhuis, opdat dit ich niet meer halsstarrig tegen den wil jdes volks kunne verzetten. De conservatieve bladen vestigen er met •'zeker leedvermaak da aandacht op, dat de in het Hoogerhuis voor de 'ome-rule-voordracht stemdenuitsluitend zijn geweest personen met regeeringsambten die bijzondere verplichtingen hadden '.tegenover den heer Gladstone. Het Iersche nationaal verbond in de Ver- eenigde Staten heeft een manifest uitge vaardigd, waarin leedwezen wordt betuigd dat Gladstone's home-rule-ontwerp onuitvoerbaar is gebleken en verklaard wordt dat de En- gelschen nooit home-rule aan Ierland zullen toekennen. Het is daarom, zoo besluit het stuk, thans tijd dat alle Ieren over de gan- scbe wereld zich vereenigen tot eene groote beweging ten gunste der bevrijding van Ierland. In het zuiden van Derbyshire hebben 49093 mijnwerkers tegen een scheidsge recht en loonsvermindering gestemd; slechts 62 stemden voor een scheidsrechterlijke uit spraak en 48 voor een loonsvermindering. Bij Wakefield hebben verscheidene dui zenden werklieden zich tegen loonsverla ging verklaard. In het zuiden van Lancashire te Leigh eveneens 5434 op 7000. De prijs der steenkolen in het bekken van Leeds zou heden opnieuw met een shilling per ton verhoogd worden. Als resultaat van de door de mijnwerkers in Lancashire en Cheshire gehouden verga dering werd gisteren aangekondigd, dat de groote meerderheid zich verklaard heeft voor het voortzetten der werkstaking. E E A N K It IJ K. Ook te Parijs is men druk bezig met toe bereidselen voor de ontvangst der Russische zeelieden alles doet voorzien dat de feestelijk heden schitterend zullen zijn. Nog is er niets officieel vastgesteld betreffende het aandeel dat door de regeering in deze feesten genomen zal worden. Maar in den jongsten te Fontaine- bleau gehouden ministerraad heeft een ge- dachtenwisseling over dit onderwerp plaats gehad tusschen den heer Carnot en de ministers, en toen moet besloten zijn dat de president der republiek, als h(j zich naar Toulon begeven zal hebben, zelfs den Russi- sclien admiraal en diens staf zal uitnoodïgen, naar Parijs te komen. Gedurende het verblijf der Russen in de hoofdstad zou de heer Carnot zijn residentie van Fontainebleau naar het Elyseum ver leggen, waar luisterrijke feesten zullen gegeven worden, in de eerste plaats een groot diner, waartoe zeer vele aanzienlijke personen zullen uïtgenoodigd wordendan een schitterend avondfeest, met verlichting der tuinen van het paleis. Admiraal Rieunier zou den daarop- volgenden dag de Russische officieren aan zijn tafei vereenigen. Naar het schijnt, is de regeering er op gesteld, het initiatief voor de verdere feeste lijkheden over te laten aan de bevolking, doch zal zij zooveel mogelijk haar medewer king daartoe verleenen. Door het comité uit de militairen, die te Parijs de feestelijkheden ter eere van Rusland voorbereiden, is een officieel bezoek afgelegd bij den gezant baron Von Mohrenheim. De gezant toonde zich zeer ingenomen met de hulde, die de Fransehe militairen voornemens zijn te brengen aan zijn land, dat door het verbond met Fiankrijk den Europeeschen vrede wil verzekeren. De maire te Lyon zal pogingen aanwenden om de Russische officieren te bewegen, op hun tocht vau Toulon naar Parijs, zich een dag te Lyon op te houden. D I T S C II L A N D. Bij het hem te Karlsruhe aangeboden feestmaal heeft de keizer een uitvoerigen heildronk uitgebracht op den groothertog, wien hij, evenals aan de overige bondsvorsten, zijn innigen dank bracht voor den krachtigen steun, aan het legerontwerp verleend. In de laatste dagen schijnt Von Bismarcks gezondheidstoestand weer meer te wenschen over te laten, maar zoo ernstig als ongeveer eene week geleden, toen hij zelf en zijn om geving zich bepaaldelijk bezorgd begonnen te maken, schijnt het gelukkig nog niet. Op raad van zijn geneesheer, dr. Schwen inger, zal de oud-kanseiier dit jaar niet naar Varzin gaan, maar van Kissingen recht streeks naar Friedrichsruh terugkeeren. De tijding van Emin-pacha's dood wordt thans ook uit den Kongostaat bevestigd. De moord had plaats op slechts vier dagreizen van de Stanley-watervallen. Emins dagboek, loopende tot 31 December 1892, een kostbaar stuk voor de geschiedenis van Afrika, bevindt zich in handen van een Belgisch officier. OOSTENRIJK. Wegens betoogingen tegen de dynastie zijn te Praag reeds 38 personen in hechtenis genomen. Dr. Gregr, de aanvoerder der jong-Czechen in den Rijksraad, is in zoover teruggekomen op zijne raadgeving aan die partij om, bij wijze van protest, de zittingen niet bij te wonen, dat hij .haar thans aanmaant slechts in den uitersten nood tot zoodanigen maat regel over te gaan, maar eerst te trachten door voortdurende oppositie het Kabinet- Taaffe ten val te brengen of tot toegeven te dwingen. De najaarszitting van den Rijks raad belooft dus zeer stormachtig te zijn. RUSLAND. Het bericht omtrent de aanstaande verlo ving van den grootvorst-troonopvolger met prinses Sibylla van Hessen wordt weer tegen gesproken. Uit Warschau wordt gemeld dat de regee ring gestrenge voorschriften heeft uitgevaar digd tot beteugeling der landverhuizing naar Rusland over de Duitsche grens. Met het oog op de ontdekking eener nihi listische samenzwering heeft de regeering de ontbinding van alle studenten-vereenigingen der hoogeschool van Dorpat gelast. De minister van openbare werken heeft aan eene Fransehe maatschappij -den aanleg van telephoonüjnen tusschen de groote steden des rijks opgedragen. ITALIË. De enquête-commissie voor de bankzaken (het jcomité van zeven") had tot den heer Grillo, directeur der nationale bank, hel ver zoek gericht, de boeken der bank te mogen raadplegen, teneinde de betrekkingen waarin sommige politieke personen tot deze bank stonden, te kunnen nagaan. De heer Grillo heeft dit heslist geweigerd. Deze weigering heeft ernstige vermoedens doen ontstaan aangaande de rol, die ook deze bankinstelling in het bekende schandaal heeft gespeeld. Te Rome hebben gisteren een 200-tal Italiaansche en Fransehe werklieden broeder lijk feestgevierd en punch gedronken. Er werden veie redevoeringen gehouden. De muziek speelde de Marseillaise. Uit Palermo wordt gemeldHet gepeupel te Piana dei Greci kwam gisteren in verzet tegen de gezondheidsmaatregelenhet stad huis werd aangevallen, de meubelen vernield en de registers verscheurd. De troepen onderdrukten de standjes en bezetten het stadhuis. Het Italiaansche werlriiedencongres te Reggio heeft na levendige discussie een motie aangenomen betreffende de parlementaire tactiekverklarende, dat de socialistische afgevaardigden uitsluitend socialistische ont werpen moeten aannemen, tegen alle motiën van vertrouwen in het ministerie moeten stemmen en zich in alle andere gevallen onthouden. SPANJE. Sagasta, die na een langdurig onderhoud met de koningin-regentes, gisteren te Madrid is teruggekeerd, zal met de meeste energie optreden tegen de pogingen tot verzet tegen de regeeringsbesluiten; indien de ongeregeld heden deden besluiten aan sommige eischen toe te geven, zou een ministerieele crisis onvermijdelijk zijn. De ministers van finan ciën, koloniën en binnenlandsehe zaken drin gen aan op ongewijzigde invoering van alle hervormingen. Te Barcelona is huiszoeking gedaan bij ver dachte personen. Lommen, dynamietpatronen en wapenen zijn by hen gevonden, In den omtrek van Valencia zijn twee bom men gesprongen, met het gevolg, dat drie personen gedood en zeven gewond werden. S E R Y I E. Ondanks de betooging van den koning bij het graf van prins Karageorgewitch heeft diens zoon in de Neue Freie Bresse beslist verklaard, dat hij er niet aan denkt afstand te doen van zijne rechten op den Servischen troon. AKEIIIKA. De Braziliaansche regeering heeft aan hare vertegenwoordigers in Europa doen weten dat alle staten haar verklaard hebben, bereid te zijt: haar tegen de opstandelingen te steunen. Uit Rio de Janeiro wordt vau gisteren gemeld Naar verzekerd wordt, heeft admiraal Mello, de aanvoerder van het in opt-tand gekomen deel der Braziliaansche vloot, aan de verte genwoordigers der vreemde mogendheden kennis gegeven dat hij, te beginnen met heden voormiddag 9 uur, zal overgaan tot de beschie ting der forten in de baai van Rio de Janeiro. Maatregelen worden genomen opdat de vreemde oorlogs- en koopvaardijschepen zich buiten de vuurlijn verwijderen. Eene Britsche kanonneerboot zal heden naar de haai ver trekken om vreemde schepen te waarschuwen de haven niet binnen te varen. Aan de New-York Herald wordt uit Monte video geseind, dat bij den tweeden aanval op Nichteray de Braziliaansche opstandelingen met zware verliezen afgeslagen zijn. Ut is twijfelachtig of de forten van Villagai de regeering trouw gebleven zijn, maar met alle andere forten in de nabijheid van Rio de Janeiro is dit wel het geval. De Standard verneemt uit New-York, dat het aantal landverhuizers met de booten naar de Middellandsche zee verdubbeld is; het aantal van hen, die naar Bremen vertrekken, is 40 a 20 pCt. sterker dan dat dergenen, die door de booten uit Bremen worden aange voerd, AFRIKA. Uit Zanzibar wordt van 42 dezer gemeld Yan sir Gerald Portal zijn brieven ontvan gen, gedateerc 5 Augustus. Hij schrijft dat, toen hij in Oeganda terugkeerde, de heer

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1