A0. 1893. Woensdag 20 September. N°. 8362. Eerste Blad i evenenveertigste Jaargang. Buitenlandselie Berichten. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers gjuwgjBOtffi wari mgai ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir Edward Grey gisteren medegedeeld, dat er twee Engelsche oorlogsschepen te Rio Janeiro zijn en dat aan een ander bevel is gezonden om daarheen te gaan. Ook zijn er te Rio Janeiro, of op weg daarheen, Fransehe, Duitsche, Itahaan- sche, Portugeesche en Amerikaansche oor logsschepen. De Britsche gezant aldaar meldt de handel is verlamdwegei_ gebrek aan werklieden en lichters is het onmogelijk, scheepsladingen te lossende bevelvoerders der neutrale schepen trachten te beletten dat de stad door de opstandelingen wordt ge bombardeerd. Voorts heeft sir Edward Grey verklaard, dat de handelingen van Portal in Uganda niet prejudiciceren op de quaestie van tijde lijke of blijvende bezetting. Portal is op weg .naar Engeland, maar de datum zyner aan komst is nog onzeker. Het gouvernement is niet voornemens, reeds spoedig eene beslis sing omtrent de toekomst van dat land te nemen. Het gelooft niet dat dit vóór de najaarszitting zal plaats hebben. Bij het debat over de begrooting van uit gaven heeft Buxton medegedeeld, dat de conventie betreffende Swaziland nog niet geteekend is, maar dat indien zij ondertee kend wordt, het niet waarschijnlijk is dat de Transvaal de inboorlingen van Swaziland anders zal behandelen. De Transvaal wordt meer en meer Engelsch en minder Neder- landsch. Wij hebben geen protectoraat over Swaziland, maar wij hebben moreele verbin tenissen ten opzichte der inlanders. En by welke conventie deze verbintenissen in over weging zullen worden genomen, men zal toch altoos zorgen, zoodanige schikkingen te maken als noodig worden geacht, ter bescherming der inlanders in.het bestuur hunner binnen- iandsche aangelegenheden naar hunne eigene wetten en gebruiken. Hunne gronden en landbouwrechten zullen worden beschermd. Indien de conventie betreffende Swaziland wordt onderteekend en het is te hopen dat dit ten laatste zal geschieden dan aal de aansluiting der verschillende volksras sen in Zuid-Afrika aanmerkelijk worden be vorderd, de wrijving tusschen Engelschen en Boeren ophouden en de onafhankelijkheid van Swaziland erkend worden in zoodanige mate, dat noch Engeland noch de Transvaal •die onafhankelijkheid kan verhinderen zonder instemming van de andere partij. Het gouver nement hoopt, door de conventie het prohi- bitair in te trekken hetwelk sedert 1889 heeft bestaan en hetwelk de Transvaal heeft ver hinderd om zich met de Swazische natie te verstaan. De liberale nationale bond heelt in zijne gistermiddag gehouden vergadering met geestdrift een besluit genomen, waarin een afkeurend oordeel over het Hoogerhuis uit gesproken en opheffing van dat lichaam geëischt wordt. De mijnwerkers te Hebburn, in Durham, hebben Zaterdag den arbeid gestaakt omdat de mijnbesturen kolen verzenden naar het gebied der werkstaking. Die van Belsall, in Staffordshire, hebben besloten het werk tegen het oude loon te hervatten. 1.8%. - 2.50. - 0.10. BVltBAV: BOTKIIITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. President Carnot ontving Zondag te Fontainebleau graaf de Montebello, Fransch gezant te St.-Petersburg, die door de Russische regeering belast is met het overbrengen van eenige wenken met betrekking tot het bezoek van het eskader. Drie bataljons infanterie en twee eskadrons cavalerie zijn gisteren ter plaatse der werk stakingen aangekomen. De tweede afdeeling infanterie en 22 bri gades gendarmerie zijn gisteren naar het kolenbassin ontboden, omdat er tegen den nacht botsingen werden te gemoet gezien. Uit Lens wordt van gisteren gemeld De werkstaking is algemeen in alle kolen mijnen van het Pas-de-Calais. Ernstige onge regeldheden kwamen er tot dusver niet voor. In eenige mijnen van het depart, du Nord is het werk eveneens gestaakt. In de mijnen van Lievin is de werkstaking algemeen. De werkstakers zijn er tot hand tastelijkheden overgegaan. De Braziliaansche legatie te Parijs heeft gistermiddag bericht ontvangen, dat Rio de Janeiro hevig is gebombardeerd. De kruiser Bcpullica heeft den doortocht geforceerd en is opgestoomd naar Santos. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef is Zaterdagavond te 8 uur te Giins aangekomen en aan het station door de ministers, de .bisschoppen en de plaatselijke overheid verwelkomd. De bevol king juichte hem hartelijk toe. In antwoord op de toespraak van bisschop Jalka, namens de katholieke geestelijkheid, sprak de keizer de hoop uit, dat deze ook thans ijverig zal medewerken tot het doel dat, by de handhaving der waardigheid van den staat en der kerk, aan de openbare be langen en den zoozeer gewenschten gods dienstvrede geen afbreuk worde gedaan. Op de toespraak namens liet gemeente bestuur dankte de keizer voor de blijken van trouw en gehechtheid aan den troon en zijn persoon, met de verzekering dat hij de ont wikkeling en het voordurend welzijn des lands even vurig wenscht. Tot dat doel mede te werken is—de roeping der gemeentebe sturen zij moeten het volk beveiligen tegen drogredenen en onvruchtbare beloften en de zaden strooien voor vreedzame eendracht en nuttigen arbeid. Aan de vertegenwoordigers der Evange lische en Israëlitische ingezetenen betuigde de keizer zijn dank voor de verzekering hunner toegenegenheid. De hertog van Connaught, de koning van Saksen en de keizer van Duitschlan f zijn Zondag te Giins aangekomen. Keize Frans Josef heette de beide eersten hartelijk wel kom en omhelsde keizer "Wilhelm herhaalde malen. Aan het feestmaal, Zondag te Günz door den keizer van Oostenrijk aan zijn vorstelijke gas ten aangeboden, werd geen toost uitgebracht, alleen lonk keizer Frans Jozef met keizer Wilhelm. Op de groote receptie des avonds verschenen meer dan 200 genoodigden. Uit Buda Pest wordt van 17 dezer gemeld: De Magyar Ilirlap deelt mede, dat door boeren uit Wallachije een poging is beproefd om den trein te doen ontsporen, waarin keizer Frans Jozef zich bevoud, toen hij bij gelegen heid van de legeroefeningen daar passeerde. Te Praag heeft Zaterdag eene afdeeling gendarmerie eene op 10,000 personen ge schatte volksmenigte moeten uiteendrijven, die schreeuwend en tierend een regiment soldaten uitgeleide deed, die, ter beteugeling van ongeregeldheden, naar het platteland wer den gezonden. Er hadden 10 arrestaties plaats. De Pol. Corr. spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk een Oostenrijksch-Duitsch eskader zich bij het Engelsch eskader zou aan sluiten om de Italiaansche havens te bezoeken. RUSLAND, De Begeeringslode zegt naar aanleiding van het feit dat op 1 September 1893 het in de rijksschatkist en bij de rijksbank aan wezig bedrag aan goud de som van 600,500,000 roebels bedroeg, tegen 603,685,000 op den zelfden datum van 't vorig jaar, alzoo een ver schil van slechts geringe beteekenis, dat aan louter toevallige omstandigheden is te wijten, dat er voor den minister van financiën noch voor het oogenblik, noch in de naaste toekomst behoefte bestaat om een beroep te doen op het ki ediet en dat bij ook alle krediet aanbiedingen moet van de handwijzen, evenals hij ook in den loop dezes jaars met alle dergelijke aanbiedingen gedaan heeft. De czaar heeft Zondag de te Kopenhagen liggende Russische oorlogsschepen geïnspec teerd en van grootvorst Michael en admi raal Avelan afscheid genomen. Gistervoor middag ten 11 ure zijn de schepen JDmitri- dowshy en Pamiatozotaa in zee gegaan. GRIEKENLAND. De bladen der oppositie dringen aan op terugkomst des koamgs en ontbinding of dadelijke byeenroeping der Kamer van afge vaardigden. AMERIKA. Volgens officieele berichten Zaterdag uit Rio Janeiro te Buenos-Ayres ontvangen wordt het bombardement van Rio en Nictheroy door de opstandelingen bij tusschenpoozen voortgezetdoor de forten wordt het vuur beantwoord. De opstandelingen beschikken over negen oorlogsschepen en de scheepsmacht van het eiland Cobras. Het garnizoen van het fort Villegaignon houdt zich onzijdig; het fort Santa Cruz blijft Peixoto trouw, maar heeft gebrek aan levensmiddelen. De Brazili aansche Eerste en Tweede Kamer hebben besloten een adres van toewyding aan Peixoto te richten. Volgens particuliere berichten uit Rio zouden de opstandelingen troepen aan land hebben gezet en zich meester hebben ge maakt van het tuighuis en het douane-kan toor ook zouden zij de stad Nictheroy heb ben ingenomen. In dezelfde berichten wordt voorts gemeld, dat Peixoto belegerd is te Santa Anna. Aan de New-Torh Jlevald wordt van 16 Sept. uit Buenos-Ayres gemeld, dat daar het gerucht in omloop is, dat het eskader, door de Braziliaansche regeering uitgezonden, om den opstand in Rio Grande do Sul te onder drukken, tegen de regeering in verzet is ge komen. De officieren willen alleen aan de bevelen van Mello gehoorzamen. President Peixoto heeft een aantal officieren der land macht in hechtenis laten nemeD, teneinde te vei hinderen, dat zij zich bij de opstandelin gen zullen aansluiten. Drie stoombooten der Braziliaansche loyd en een bataljon mariniers hebben zich bij den aanvoerder der opstandelingen Mello aange sloten. Het gerucht, dat ook Bahia en Per- nambuco de party der opstandelingen hebben gekozen, heeft zich bevestigd. Mello heeft nu 30 oorlogsschepen en handelsvaartuigen te zijner beschikking. President Peixoto heeft een manifest uit gevaardigd in alle provinciën der republiek, waarin hij aandringt op het zenden van troe pen, maar geen enkele provincie heeft aan deze oproeping gehoor gegeven. De opstandelingen hebben zich meester ge maakt van 30 kleine handelsvaartuigen en beheerschen den toegang tot de haven van Rio de Janeiro. Vele personen hebben het leven verloren by het bombardement, waar onder een Italiaansch matroos. De Braziliaan sche regeering heeft voorden dood van dezen zeeman een schadeloosstelling betaald. Admiraal Mello is voornemens Rio de Janeiro door uithongering tot capitulatie te dwingen. Een groot aantal opstandelingen werd door het vuur der forten gedood. In Mexico heeft president Porfirio Diaz de beide Kamers geopend met eene toespraak, waarin hij verklaarde, dat de begrooting in evenwicht was, dank zij de ingevoerde be zuinigingen. Het land, voegde hij er bij, genoot de meest volkomen rust en vrede en stond in goede betrekkingen tot het buiten land. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld, dat de directie der tentoonstelling van Chicago er over beraadslaagt, haar tot 31 December te verlengen. Vele vreemde commissarissen zijn er voor. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld De strijdmacht van Lobengula rukt lang zaam maar voortdurend op naar de grens van Mashonaland. Hy zelf heeft eene sterke positie bezet, op dertig mijlen ten oosten van Buluway, Vereenlgde Vergadering van de belde Hamers, op Zaterdag den 16n September 1893, des namiddags ten drie ure, TOT SLUITING VAN DE ZITTING DER STATEN-GEXERAAL. De heer Van Naamen van Eemnes, voor zitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer een koninklijk besluit van den 26sten Augustus 1893, no. 21, voorlezen, waarby de minister van binnenlandsche zaken gemachtigd wordt, om zich lieden, des namiddags ten drie ure, te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereeuïgde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt eene commissie, die den lieer minister in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De commissie bestaat uit de heerenVan Gennep, vice-adrairaal Van Alphen, Kist, Sassen, leden van de Eerste KamerVeegens, Van der Kun, T. Mackay en kapt.-luit. t./z. Land, leden van de Tweede Kamer, die voor deze gelegenheid hun ambtskostuum of tenue dragen. Kort daarna treedt de lieer minister

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1