XX «iüiFKRïAbscnnit:. SPORT, Gemengde Berichten. PER TELEGRAAfT™"" Post en Telegraphie. bedrag van f631.83 vastgesteld, zullende het ter goedkeuring gezonder worden aan de Ge deputeerde Staten dezer provincie. De rekening der dienstdoende schutterij over 1892, bedragende in ontvangst f 5463.87 en in uitgaaf f5010.31 Vs, sluitende meteen goed slot van f453.55V2 werd, overeenkom stig het rapport der financieele commissie, voorloopig goedgekeurd, zullende deze reke ning ter definitieve vaststelling gezonden worden aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie; de heer Visser, majoor-commandant dier schutterij en voorzitter van den schut tersraad, had. tijdens de behandeling dezer rekening, de vergaderzaal verlaten. De begrooting dier schutterij voor 1894, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 5556.55Vg, werd. mede overeenkomstig het rapport der financieele commissie, voorloopig vast gesteld om ter definitieve vaststelling gezon den te worden aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie. De heer De Groot verklaarde ditmaal nog zijne stem aan de uitgave voor het muziek korps te zullen geven, maar dat bij eene volgende gelegenheid, evenals eenige andere raadsleden, niet meer te zullen doen, wan neer door meerdere volksconcerten die uit gave in het belang van de volksontwikkeling niet werd gewettigd. De heer Visser ant woordde hierop, dat in die richting al het mogelijke, voor zooverre de financiën het toelaten, zou worden gedaan. Op voorstel van burgemeester en wethou ders werd besloten te gemoet te komen aan de bemerkingen van de Gedeputeerde Staten dezer pioiincie, op de bun in afschrift ge zonden, door den raad bij zijn besluit van 20 Juni j.l. vastgestelde «Verordening op de openbare, reinheid en gezondheid" door wijzi ging dezer verordening zooals door de com missie voor de strafverordeningen in haar rap port is aangegeven en deze verordening onder dagteekening van heden opnieuw vastgesteld. Öp initiatief van den heer Poortman werd het voorstel van burgemeester en wethouders echter vooraf in dien zin gewijzigddat art. 19, wat alinea's 4 en 2 betreft, zal behouden blijven. Het rapport der commissie van toezicht op het lager onderwijs, omtrent het haar opge- dragen onderzoek naar de inrichting enz. van de openbare school met uitgebreid leer plan voor jongens alhier, werd op voorstel van burgemeester en wethouders aapgeno men voor kennisgeving, om bij het inkomen der door de commissie daarbij toegezegde voorstellen op den inhoud later, voor zooveel noodig, te letten. Vervolgens kwam in behandeling eene missive dierzelfde commissie, met ontwerp plan voor een cursus in moderne talen, te geven in het gebouw van de openbare school voor jongens, hoofd de heer Tijl. Burgemeester en wethouders stelden voor, in beginsel te besluiten tot de oprichting van zulk een cursus, in hoofdzaak ingericht volgens het plan door die commissie aangegeven, en hun college te machtigen de noodige ontwerp verordeningen tot de definitieve regeling van dien cursus te ontwerpen, ter nadere vast stelling door den raad. Na langdurige be raadslaging en na verwerping van door den heer Poortman voorgestelde amendementen, 4o. om den cursus geheel te doen aansluiten aan het onderwijs op de school van den heer Tijl2o. om ook het Nederlandsch in het programma op te nemen, werd het voorstel van burgemeester en wethouders met 11 stemmen tegen 4 aangenomen. Verder beschikte de raad in afwijzenden zin op een nader adres vanmej.A. M. Nolet om restitutie van plaatselijke directe belas ting over 1893. Nadat de raad eenigen tijd in zitting met gesloten deuren vergaderd was geweest, werd besloteu de rekeningen en begrootingen van het burgerlijk armbestuur en stads zieken huis te vei/enden naar do financieele com missie en het verslag ter visie te leggen, de mededeehng dat alle schuldvorderingen van beide instellingen zijn voldaan werd aan genomen voor kennisgeving. De vergadering werd hierop gescheiden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 21 dezer zal niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo vun 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg bij de Nedoriandsehe Bank f 5,990,647.24 en bij de betaalmeesters 1,960,050.60 l/a Te zameu - 7,950,697.841/3 De minister van waterstaat, handel en nijverheid, de heer Lely, is Zaterdag uit het buitenland teruggekeerd en heeft zijne bezig heden hervat. Gisteren is de minister naar Maastricht vertrokken om pei soonlijk de herstellingswer ken aan den spoorweg hij Bunde op te nemers. Hij wordt vergezeld door den voorzitter van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Onlangs had een belangrijke terechtzitting plaats van een politie-rechtbank te Londen. Aldaar stond terecht Annie Curlis van Aniaby, beschuldigd van den verkoop vun gist, die met 50 pCt. meel was vervalscht. De gezondheids- inspecteur Clarke kocht bij de beklaagde ys por d gist, om die to onderzoeken. Het bleek werkelijk, dat de gist vervalscht was met 50 jiCt. meel. De heer Baynes, de rechtelijke scheikundige, verklaarde, dat de gist zonder meel kan wor den bereid. Het meel was een goedkoop-?, soort aardappelmeel. Reeds lang is het de gewoonte, aldus verklaarde hij verder, onder de fabrikan ten om 5 a 10 pCt. meel met gist te vermen gen, om ze beter te kunnen bewaren. Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de beklaagde wist, dat de gist vervalscht was. De voorzitterAcht u een vermenging met 5 a 10 pCt. mee! een vervalsching? Heer BaynesIk zou een vermenging met 5 a 10 pCt. als vervalsching aanmerken, om dat do gist zonder die vermenging kan worden bereid. De beklaagde deelde de rechtbank mede, dat haar gist te koop was aangeboden, die 45 ets. per 7 ponds zak goedkooper was dan deze, doch dat zij deze had gekocht, wijl zij dacht, dat het een meer gewilde qualiteit zou zijn, om het publiek te verkoopen. Zij ontving de partij van Robert Smith, gisthandeiaar te IIull. Zij wist niet, dat de gist vervalscht was. De griffier zeide, dat het de quaestie was, hoeveel meel voldoende is, om het een han- delsaitikel te doen zijn. De heer Baynes verklaarde, dat het in het geheel niet noodig was, gist als een handels artikel te beschouwen. Meel was goedkooper dan gist. De voorzitter merkte op, dat, in aansluiting aan des heeren Baynes' verklaiing, bijna ieder afnemer van Duitsche gist in hetzelfde geval zal verkeeren als beklaagde. De heer Baynes stemde dit toe. Dergelijke gevallen behoorden ter kennisse van de gist- fabrikanten te worden gebracht. Do voorzitter verklaarde eindelijk, dat een boete moest worden gesteld het zou slechts een geringe zijn en werd ze vastgesteld op f 1.50 en de kosten. (Ned. Bakkers Ct.) De ïBond van klerken bij 's rijks belastin gen in Nederland" zal zich andermaal tot de Tweede Kamer wenden thans om te trachten te verkrijgen, dat de leeftijd van aanstelling, in plaats van op 30, op 23 wordt gesteld en dat de belooning niet afhankelijk wordt ge steld van de bureaukosten der ontvangers. De Delvenaar vermeldt het volgende »Brj het uitbaggeren van den Haagweg, bij Delft, is bovengekomen een Spanjaard in volle wapenrusting. Zijn oogen waren nog open". Wat zal die Spanjaard verwonderd ge keken hebben, toen hij den berichtgever van De Delvenaar zag! Vad Naar men verneemt, zal de vernieuwde Hoornbrug over de Haagsche trekvaart in de volgende week in gebruik worden genomen. In verband met de laatste werken voor de spoorverbindingen als anderszins, zullen de passagiers der stoomtram gedurende eenige dagen de brug te voet moeten passeeren. (D. Ct.) Men meldt uit Ilardinxveld De krankzinnige L. B.. die haar 3-jarig kind doodtrapte, is in hare woning terug gekeerd. Na eerst naar het krankzinnigenge sticht te Dordrecht gezonden te zijn, bracht men haar terug, daar er geen plaats was. Daarop heeft men haar in eene kamer vau liet raadhuis onder bewaking gesteld, tot men zekerheid had, plaats voor haar in een gesticht te vinden. Van alle gestichten evenwel waar men informeerde, kreeg men ten antwoord igeen plaats". Daarom is de vrouw naar hare woning gebracht en haar echtgenoot als bewaker aangesteld. Omtrent de zaak, waarbij De Jong is be trokken, worden naar de volgende nieuwe bijzonderheden medegedeeld: De Jong beweert dat Marie Juett er met een rijken Amerikaan van door gegaan is, en wel van Arnhem per stoomboot naar Duis burg. De onmogelijkheid dezer bewering is voldoende gebleken, daar die boot dien zomer niet heeft gevaren. De Jong is vermoedelijk door eene huwelijks-advertentie in kennis ge komen. met juffrouw Mary Sybilla Schmitz, die met hare zuster in de Jan-Steenstraat woonde en gestoffeerde kamers verhuurde. Hij onderhield met die juffrouw briefwisseling van uit het café »Neuf' in de Kalverstraat. Later, in Augustus, heeft hij met haar eenige dagen gelogeerd in een logement op het Wees- perplein en in de allerlaatste dagen van de zelfde maand in het logement van Van Gelder op het Damrak, alwaar deze week door den inspecteur der recherche Van de Puttelaar en een rechercheur een koffer met kleeren van De Jong en juffrouw Schmitz in beslag werd genomen. In den koffer bevond zich mede een klein model spade met een niet langen steel, die wellicht, als zij spreken kon, veel zou kunnen openbaren. De in beslag genomen kleedingstukken van de vermiste juffrouw zijn door hare zuster herkend. De Jong, die in de cel zit, weigert alle inlichtingen, geeft af en toe voor aamborstig te zijn, maar is overigens kalm en tamelijk brutaal. Alles wat juffrouw Schmitz bezat, hare meubels en kleedingstukken, zijn te Amster dam door De Jong verkocht en grootendeels opgespoord in de buurt van de Jan-Steen straat en Sweelinckstraet. In een Buitengewoon Jèolitiellad, waarin omtrent de geheimzinnige zaak-De Jong de reeds Lekende bijzonderheden officieel worden medegedeeld, verzoekt thans de officier van justitie te Amsterdam mededeeling omtrent lijken van onbekende vrouwen, in den laatsten tijd gevonden. Zoo mogelijk met opgave van signalement: alsmede een nauwkeurig onder zoek naar de vermiste vrouwen. Naar men aan de N. Jt. Ct. meldt, is het lijk van mejuffrouw Schmitz, de tweede vrouw van De Jong, door de Amsterdamsche recherche gevonden nabij het kerkhof te Kaarden. Vlak nabij het station Arnhem liep Zon dagavond de sneltrein van 6.40 op een ran- geertrein. Drie personenwagens van den snel trein vielen om. De passagiers moesten er uitgetrokken worden, maar niemand had ernstig letsel. De trein, welke uit Emmerik kwam, wa3 naar Utrecht op weg, maar had nog geen groote vaart. Gisterochtend was de weg weder vrij. Zondagavond werd door de stoomtram van Dieren nabij de Bresdelsche laan onder Velp een in dat dorp thuisbehoorend gepen- sionneerd militair overreden en op de plek gedood. De machinist zag eene zwarte massa op de rails, remde uit alle macht, maar het was te laat; het ongeluk was gebeurd. Betreffende den drievoudigen moord te Marolleput worden ons nog de volgende bij zonderheden medegedeeld Het moet gebleken zijn, dat de vrouw van wie gezegd werd dat zij in den avond van den moord op den Kruisdijk te Groede Lam pier gezien had, hem ook herkend heeft. Toen Lampier bij de drie vermoorde vrou wen gebracht werd, zeide hij, op het lijk van zijne vrouw wijzende»Dxt is Rose, die zal ik laten begraven, maar voor de twee andere moet de pastoor maar zorgen". Bij het onderzoek van een der kisten in het huisje maakte hij de opmerking, dat daarin twee rokken ontbraken. Te Rotterdam zijn, nadat sedert Donder dagmiddag geen cholera-gevallen waren voorgekomen, in de verloopen 24 uren weder 2 lijders aan cholera a-siatica aangegeven, Sterfgevallen kwamen niet voor, 2 lijders zijn hersteld, in behandeling blijven nog 12 lijders. Zondagavond overleed te Oversehie eene vrouw aan Aziatische cholera. Eéne lijderes aan die ziekte is hersteld. Gistei namiddag is weder een vrouw door deze ziekte aangetast en na weinige uren overleden. Ook in den afgeloopen nacht werd wederom eene vrouw aangetast eti ook deze lijderes is bezweken. Zondag heeft zich te Delft weder een ge val van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. Zondag is er weder een geval van Azia tische cholera met doodelijken afloop te Leerdam aangegeven. Sedert 10 September waren er geene gevallen geweest. In het geheel zijn er nu 35 personen aan getast, waarvan er 22 zijn overleden9 lij ders zijn geheel hersteld en 4 nog onder behandeling. 's-Grai callage. De Koninginnen zij u gis teren met den trein van 3 u. 50 m. (van de staatsspoor) alhier aangekomen. Zij werden ontvangen door de ministers Tak van Poort vliet, Pierson en Jansen, de grootolficieren der hofhouding, den commissaris der Koningin, den burgemeester, den gouverneur en den plaatselijken commandant der residentie. Na zich eenige oogenblikken met hen te hebben onderhouden, reden de Koninginnen in een gesloten rijtuig naar het paleis, luide toege juicht door de menigte, die in de Rijnstraat en op den weg naar het paleis had postgevat. Na de aankomst ten paleize werd daar ter stond de standaardvlag geheschen. O O koningin Wilhelmina vertoonde zich op de eerste verdieping nog eenige oogenblikken aan het tegenover het paleis verzamelde publiek. Ook de straten, die HH. M.M. pas seerden, waren met belangstellenden bezet, aan velen waarvan het welvarend uiterlijk der jonge Koningin in het oog viel. De Re gentes droeg donkere en de Koningin lichte rouwkleeding, dewijl, zooals men weet. het hof voor korten tijd den rouw heeft aange nomen. Amsterdam. Gisteren vergaderde de raad ten derden male. om te voorzien in de wethouders-vacature. Benoemd werd met 18 van de 35 stemmen inr. Treub. De overige stemmen waren op verschillende anderen verdeeld. Mr. Treub legde, alvorens zijne be noeming te aanvaarden, eene beschouwing voor, waarin hij de op hem uitgebrachte keuze opnam minder als een bewijs vart ver trouwen in zijne financieele inzichten op be lastinggebied, dan wel als een middel om uit de verlegenheid te geraken. Nochtans achtte hij zich na de richting der laatstge houden periodieke verkiezingen, niet gerech tigd, evenals de heeren Heemskerk en Fabius, voor zijne benoeming te bedanken. Bij den Zondag j.l. te Rotterdam gehouden schietwedstrijd van werkende en buitengewone leden van het korps koninklijke scherpschutters werd de 5e prijs voor eerste-klasse-sclmtters behaald met 05 punten door den heer A. H. van der Most, te Schiedam. Spanje heeft van de elementen weer veel te lijden gehad. Een hevige orkaan woedde in de provincie Zamora en vernielde den goheelen oogst. Door eene vreeselijke overstrnoming werd geteisterd de provincie Oud-Castihe, waarmede de geheele oogst vernield en verdei e schade aangericht werd en een groot aantal momchen, men spreekt van vijftig, verdronken. Vooral de stad Viilacanas, waar 300 huizen instortten, heeft vee! geleden, en hartverscheurende bijzon derheden worden daaromtrent medegedeeld. De regeering beeft hulp gezonden. Alweder een romantische liefdesgeschiedenis in het romantische Beieiscbe koningshuis. Prinses Augusta Mane Louise van Beieren, dochter van prins Leopold Maximintian, een meisje van 10 jaar, is verloofd met een gewoon luitenant der lichte cavalerie. De familie was eerst zeer tegen die verloving en de jonge officier werd naar een afgelegen garnizoensplaats gezonden; maar het prinsesje werd ziek van verdriet, toen haar luitenant weg was, en om zijn dochter niet te laten verkwijnen, gaf prins Leopold eindelijk zijn toestemming. 's-GBAVEXIEAGE, 19 September. Tweede Kamer. Gekozen als candidaten voor het presidium de heeren rar. J. G. Gleichman, nu'. S. van Houten en P. G. J. van der Schrieck. Eerste Kamer De nieuwbenoemde leden zijn toegelaten. De heer mr. A. vanNaamen van Eemnes heeft het presidium aanvaard. De gelegenheid tot vei zending der corie.-pon- dentie naar New-York ivn Rotteid.uc) he-nat door middel van het stoomschip Spaan.ritf i. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 20 dezer, des voormufu igs ten 6 lire spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3