A°. 1893. Ponderdag 2! September. N°. 8363. Eerste Blad. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. /J.85. 2.50. - 0.10. BIJ KB A IJ: BOTKHSTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal j. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen dat loor den raad dier gemeente, in zijn - open bare vergadering van den 19n dezer, benoemd zijn lo. tot ambtenaren van den burgerlijken stand, de eeren G. VISSER Bz. en J. W. J. VAN HAR WEGEN DEN BREEMS; 2o. tot lid der commissie belast om burgemeester en wethouders bij te staan in het toezicht op het beheer de fabricage betreffende, in plaats var den heer G. VISSER 3z., overeenkomstig art. 54 der •gemeentewet door burgemeester en wethouders uit hun midden tot voorzitter aangewezen, den heer J. H. VAN WESTENDORP J.Dz. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 20sten September 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÊDE. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde Fowler gisteren mede, dat, met uitzondering van drie cf vier havens, geheel Groot-Brittannié het gansche aar vrij was van cholera. De bewering dat er in eenige haven van het koninkrijk eene ■cholera-epidemie heerschte, was volslagen ongegrond. Bij de behandeling der begrooting van koloniale uitgaven, herinnerde het lid Paul hoe kapitein Lendy, thans bevelhebber over de strijdkrachten der Zuidafrikaansche com pagnie, achttien maanden geleden 22 in boorlingen en een hoofd doodschoot met een Maxim-kanou, omdat het bedoelde hoofd koop waren zou ontstolen hebben aan eenen En- gelschman. Hij eischte besnoeiing van de be grooting met 100 pd. st. Ashmead-Bartiett betreurde het, Hat eene dergelijke quaestie werd opgeworpen tegen eenen officier, die belast was met de verdedi ging der kolonisten. Hij verklaarde dat men niet het recht heeft den bestuurders van "Mashonaland te verbieden offensief op te treden. Buxton antwoordde dat de toestand ver ergerd is, doch dat het gouvernement zich verzette tegen eenen oorlog met Lober.gula •en dien niet scheen te wenschen. Daarom te meer was het gedrag van Lendy zeer laak baar. Evenwel was het onmogelijk, deze quaestie nu weder op het tapijt te brengen. De post werd hier zonder verdere discussie toegestaan. Bij de behandeling der begrooting van marine viel Broderick het gouvernement hard wegens het aankoopen van Fransche houwit sers. Hierop antwoordde Kay Shuttleworth, dat die houwitsers een derde goedkooper en veel beter waren dan de Engelsche. Morton protesteerde tegen de benoeming van prins Lode wijk van Eattenberg, een Duitsch edelman, tot raad van inspectie voor de vestingwerken. Kay Shuttleworth ant woordde dat deze prins reeds in '1868 was genaturaliseerd en dat hg gekozen was uit hoofde van zijne zaakkennis. De begrootingen van marine en leger wer den hierop aangenomen. Iets nieuws te Londen was de aanvoer van eene lading steenkolen Maandag uit Neder land. De dagbladen bevatten een bericht, meldende dat Belgische kolen voor de eerste maal te koop waren in verscheidene pak huizen te Sheffield. Deze kolen zijn echter te klein van stuk en niet hard genoeg om in Engeland te kunnen worden gebruikt. De mijnwerkersraad in Derbyshire heeft besloten stappen te nemen tot het verkrijgen eener leening van 16,000 pd. st., teneinde de hulpfondsen der werkstakers aan te vulien. BELGIË. Te Haine Saint-Pierre in Henegouwen is een gedeeltelijke werkstaking uitgebroken onder de mijnwerkers. Overigens wordt bijna allerwegen in de kolendistricten met voltallig personeel gewerkt, zoodat nog niet kan gezegd worden dat de Belgen zich zullen aansluiten bq de werkstaking n het noorden van Frankrijk. DU1TSCHLAND. Ten stelligste wordt verzekerd, dat de keizer tijdens de jongste ziekte van vorst Bismarck zich voortdurend van diens toestand op de hoogte heeft laten houden. De jReichsanzeiger meldt, dat, blijkens be richt uit Dar-es-Salaam, eene afdeeling van den Duitschen beschermingstroep de in Ugago gelegen hoofdplaats Kanyeniy van Siujagaro, hoofd van den Wahehéstara, heeft bestormd. Luitenant Flierbach is gesneuveld, luitenant Richter licht gekwetst. De Noordduitsche algemeene anti-semieten vergadering, Zondag te Berlijn gehouden, en waaraan 500 personen hebben deelgenomen, heeft zich ten stelligste verklaard tegeneen bondgenootschap met de conservatieven, zoo wel als met de christelg k-sociale partij van Stöcker. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft, in overeenstemming met de conclusie van het openbaar ministerie, de revisie, door Ahlwardt aanhangig gemaakt tegen het vonnis in zake het proces over zqne brochure ïJudenflinte", verworpen. OOSTENRIJK. Bq de Maandag nabij Güns, in Hongarije, gehouden groote manoeuvres heeft de Duit- sche keizer zqn huzaren-regiment zelf tot den beslissenden aanval aangevoerd. Te Krakau is een Duitsch consulaat ge vestigd om te waken tegen den doorvoer van Russische granen door Galicië naar Duitsch^ land, ter ontduiking der hoogere invoerrechten. Nabij het spoorwegstation der vesting Przemysl, in Galicië, is een Fransch photo- graaf onder verdenking van spionneering gevangengenomen. ITALIË. De ontvangsten toonen eene vermindering aan van 5 millioen. Naar gemald wordt, zal, te beginnen met 20 dezer, het tarief voor reizigers en goederen op de spoorwegen betaald moeten worden in goud voor dat gedeelte der lijnen, waarop reizigers en goederen overgaan op spoorwegen in het buitenland. SPANJE. Het handelsverdrag met Portugal treedt den In October in werking. Uit Valencia wordt melding gemaakt van revolutionnaire woelingen, waartegen door de autoriteiten maatregelen genomen worden. PORTUGAL. De regeering heeft voor 1893/4 den invoer toegestaan van 156 millioen kilo buitenlandsch graan, tegen een recht Yan 12 reis (3 cents Ned.) per kilo. Deze maatregel is genomen ter voorkoming dat de prgs van het brood nog meer stijgt, heigeen tot ongeregeldheden zou kunnen leiden. S E R V I E. Na de verklaring van prins Peter Kara- georgewitch aan de Neua Freie Fresse, dat hg er niet aan denkt afstand te doen van zijne aanspraken op den troon, tot welk ge rucht het doorkoning Alexandernederleggen van een krans op het graf zijns vaders aan leiding heeft gegeven, heeft de regeering alle op verlangen des konings ingediende voor stellen om de wet tot verbanning dier pre tendenten-familie tijdelijk of definitief op te heffen weder ingetrokken. AMERIKA. Aan de .New-York Herald wordt uit Mon tevideo van 18 dezer geseind, dat alle forten van Rio Janeiro, alleen Santa Cruz uitgezon derd, onzijdig gebleven zqn of zich voor admi raal De Mello hebben verklaard. In het leger, ofschoon in naam nog getrouw aan president Peixoto, heerscht groot gebrek aan krijgstucht. Drie schepen der opstandelingen zqn Zaterdag naar Santos vertrokken om zich meester te maken van het bureau der invoerrechten, ten einde Peixoto die bron van inkomsten af te snijden. Naar het heet, verkeert Rio bijna in een staat van regeeringloosheid. Het bericht als zouden de staten Bahia en Pernambuco alsmede de gansche zeemacht van den staat Rio Grande do Sul der regeering afvallig zijn geworden bevestigt zich. De opstandelingen in Rio Grande hebben hunne strijdkrachten gemobiliseerd, teneinde de regeeringstroepen onder Castilhesta eene beslissende nederlaag toe te brengen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De vloot der opstandelingen onderhield Zondag een sterk vuur op Rïo-de-Janeiro. Drie kanonneerbooten zijn vertiokken om Santos aan te tasten. Te Rio is gebrek aan levensmiddelen. T erscheidene vaartuigen, met vee geladen en bestemd voor de schepen der opstandelingen, hebben de Laplata-rivier ver laten. Edovard Costa is candidaat voor den post van gouverneur der provincie Buenos-Ayres. Lucio Copez vervangt Olivera als nationaal arbiter te Laplata. Bij Rio Grande had eene schermutseling plaats, die uitliep op een overwinning der federalen. Luidens eene particuliere depêche van 17 dezer, Maandag uit Rio-de-Janeiro te Londen ontvangen, hebben de vertegenwoordigers der buitenlandsche banken daags te voren eene vergadering gehouden, waarin besloten werd de banken niet te heropenen voordat de tegenwoordige crisis geëindigd is. Een groot oorlogsschip, de Bepuhlica, dat zich in de afgeloopen week bij de opstande lingen onder admiraal Mello aansloot, baande zich den toegang over de baar in den avond van den 16e en verliet de baai na een ver woed gevecht met de forten. Aan de andere schepen gelukte het te vertrekken. Men ver wacht een aanval op de havens van het Zui den of wel dat zij geblokkeerd worden. Iu de Munt te Philadelphia is een groote diefstal ontdekt. Toen het gemunte geld werd opgevraagd uit een kelder, waar sinds 1887 een bedrag van 16 millioen dollars lag, en de kelder geopend werd, bevond men dat er 134,000 dollars in goud ontbraken. De be waarder van den kelder werd in hechtenis genomen. Hij bekende het geld gestolen te hebben en duidde de plaats aan waar hij 100,000 dollars had verborgen, welke dan ook gevonden werden. De overige 34,000 dollars zqn waarschijnlijk jok niet verloren althans de bewaarder belooft ze te zullen teruggeven. AFRIKA. De Transvaalsche regeering heeft dr. E. P. J. Jorissen, advocaat Kleyn en den staats- procureur uitgenoodigd om een commissie te vormen tot het indienen van voorstellen voor een grondwetsherziening, waartoe door den Eersten Volksraad is besloten. Uit Kaapstad werdt van 19 dezer gemeld Dr. Jameson meldt uit MashonalandDe Matabelen naderen Sinoa, 85 mijlen ten westen van het fort Salisbury gelegen. De hoofden der inboorlingen in het district vree zen een aanval. SCHIEDAM, 20 September 1893. H. M. de Koningin-Regentes ontving gister voormiddag te halfelf uur de in Juli j.l. herkozen of nieuwbenoemde ieden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot het afleggen van de vereisclite eeden, hetgeen

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1