geschiedde in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken. H. M. de Koningin-Regentes zou heden de leden van de conferentie voor het internatio naal privaatrecht ten gehoore ontvangen en daarna ten Hove aan een diner vereenigen. H. M. de Koningin-Regentes heeft f25 geschonken aan de vrouw van den zieke- lijken daglooner V., te Woubrugge, die door naaiwerk voornamelijk in de behoeften des gezins moest voorzien, waarom zij, daar haar naaiwerktuig defect was, zich tot H. M. wendde, die haar alzoo in staat heeft gesteld ziek eene nieuwe machine te kunnen aan schaffen. Met goedkeuring van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes, heeft de minis ter van oorlog bepaald, dat de nieuwe vaan dels, daags nadat zij in de standplaats van den staf der regimenten zijn aangekomen, aldaar op eene te houden garnïzoens-parade door de regiments-commandanten aan de troepen zullen worden voorgesteldwaarbij de gebruikelijke eerbewijzingen zullen worden verricht en voor het vaandel of den standaard zal worden gedefileerd. De heer Geertsema, lid der Tweede Ka ner voor Enschede, die gedurende vei'scheidene maanden door ziekte belet werd de Kamer zittingen hij te wonen, was gisteren hersteld in de zitting teruggekeerd. Ook den heer Roell, tijdens de behande ling der kieswet lijdende geworden, zag men gisteren weer met genoegen in de Kamer terug. Volgens de Tel, wordt de heer Tijdons, lid der Tweede Kamer, veel beter en maakt hij al kleine wandelingen. De katholieke leden der Tweede Kamer hebben een fractie-vergadering gehouden tot herkiezing van het bestuur der Kamerclub, welk bestuur ieder jaar aftreedt, en tot onder linge bespreking der amendementen op de kieswet. (Geld.) Wij vestigen er de aandacht op, dat blij kens achterstaande advertentie, een, den be zoekers van de Rijnstreken welbekende drank, namelijk het Rhenser mineraalwater, thans ook Dier te lande verkrijgbaar is gesteld. Zooals bekend, wordt dittafelwaterin West- Duitschland algemeen gedionken. Door vele geneeskundigen wordt het als tafelwater aan bevolen en daar het blijkens herhaald bacte riologisch onderzoek door de heeren dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wzn. te Am sterdam geheel vrij van bacteriën is. kan het gebruik van het Rhenserwater worden aan bevolen. Met den pleiziertreïn uit Held van de Holl. ijzeren-spoorweg-mij. kwamen gisteren 600 personen in de residentie; de extra treinen dier maatschappij vervoerden ruim 2500 personen. Ter gelegenheid van de opening van de Staten-Generaal vervoerde de extra trein van Zutfen, Drummen, Dieren, De Steeg, Velp, Nijmegen, Arnhem, Wageningen, Ede Utrecht naar Den Haag 1000 reizigers. Uit Middelharnis wordt aan de JT. B. Ct. gemeld Teneinde de zoogenaamd vreemde kooplie den in postpapier en dergelijken zooveel mogelijk uit de gemeente te weren, zullen door den burgemeester bij de ingezetenen circulaires worden verspreid, waarin zij wor den uitgenoodigd, van bedoelde personen niets te koopen en aan hen niets te geven. In eene correspondentie uit Arnhem in het Handelsblad over de zaak—De Jong wordt o. a. medegedeeld, dat De Jong in Juni met zijne viouw Sara Anna Juett in het hotel van den lieer Sluis heeft gelogeerd en later daar met haar is temggekeerd. Den vijfden Juli, zegt de correspondent, keerde liet echtpaar weer in Sluis' hotel terug en den /evenden zouden zij samen met de boot om acht uur naar Rotterdam ver trekken. Maar. blijkbaar met opzet, talmde De Jong zoo lang, dat hij te laat kwam voor de boot! Tegen halftien 's ochtends verlieten zij dien dag opnieuw het hotel, en zjjn waar schijnlijk met de Oo«terstoomtram uitgegaan, want men heeft hen samen gezien tusschen Renkurn en Heeftum, terwijl een gerucht hier de londe doet, dat de vrouw toen pogin gen heeft gednan om zich voor de stoom tram te werpen. Om een uur of vijf kwam De Jong, dit maal alleen, weer in zijn hotel. Zijne vrouw zeido hij aan het station te hebben gelaten, omdat zij dadelijk naar Antwerpen moesten, waar familie hen wachtte. Na zijne koffers gepakt te hebben, ging De Jong nog even uit en kwam terug met een kruier en hand kar, waarop hij zijne koffers liet Iaden, tom ze naar het spoor te brengen". Hij vergat een handvalies. De heer Sluis stuurde hem dadelijk een kellner daarmee na, die hem onder den ïBerg" vond, waarop het station staat, en ook dadelijk zei: sNou, maar die gaat niet naar het spoor". In plaats daarvan begaf De Jong zich inder daad naar een verdacht huis, waar hij al het goed van zijne vrouw, dat in de koffers was, voor f 300 te koop bood. Men wilde hem f 100 geven, wat hij weigerde, en, zooals later gebleken is, verkocht hij het goed hier en daar. Nog een paar weken bleef hij in Arnhem, logeerde eenige dagen bij zijn broeder aldaar, den heer Fians de Jong, en vertrok toen naar Engeland. Den 15den Augustus ontving de heer Sluis een brief van den heer Johnson uit Liverpool, zwager van De Jong, waarin die om inlich tingen vroeg betreflende zijn schoonzuster. Den 26sten d.a.v. kwam er in het hotel- Sluis een brief van den vader van het meisje, waarin hij den hotelhouder vraagt of deze hem inlichtingen over Hendrick de Jong kon geven. Ook deelt hij mede dat De Jong in Engeland was gekomen zonder zijn vrouw, voorgevende dat hij haar ziek in Holland had achtergelaten. De zeer beangstigde vader vraagt dringend hem te melden hoe het met zijn dochter gatt. De heer Sluis wist er natuurlijk niet meer van, dan wat hiervóór is meegedeeld. Alleen was De Jong bij hem geweest een paar dagen na het verblijf bij zijn broer en had eenige brieven gehaaid, in dien tijd voor hem ge komen. Hij zeïde toen, dat zijne vrouw in Wageningen was. Men weet reeds wat hij aan zijnen schoonvader vertelde; de zwager schreef, dat hij hem verteld had, dat zijne vrouw in Dusseldorf met een rijk Amerikaan er van door was gegaan. In het hotel-Sluis gaf D-» Jong geen beroep op. Tot zijne kenschetsing kon de de heer Sluis mij nog eenige streken vertellen, die hij verleden jaar moet hebben uitgehaald. In Zevenaar verloofde hij zich met eene bemiddelde weduwe. Bij die gelegenheid wis selde hij met haar van ring, ontving een gouden ring met diamant en gaf er haar een met valschen steen in de plaats. Daarop begaf hij zich zooals hij zeïde naar Baarn, om eene villa te huren, waarin zij, na hun huwelijk, zouden gaan wonen en kwam natuurlijk nooit weerom. In Arnhem maakte hij eveneens met eene nogal gefortuneerde weduwe kennis en wist haar in den waan te brengen, dat hij zelf ook veel geld had, door eens zijn demi-saison te svergeten", met een testament er in, waarbij hem een aanzienlijke som vermaakt werd. Onnoodig te zeggen, dat dit stuk valsch was. Gedurende de laatste dagen is ook te Wa geningen en Heeïsum door de politie een ijverig onderzoek ingesteld. Uit het onderzoek bleek tot dusver, dat De Jong op 23 Juni met zijne vrouw, Sara Anna Juett, heeft vertoefd in het hotel De Wageningsche Berg, en wel van 1 tot 5 uur zij hebben daar gedineerd en hij heeft daar 2 pond sterling gewisseld. De kok heeft, omstreeks 1 uur, in de na bijheid van het hotel hen aangetroffen in een heugen woordentwist. Zoowel de kok als de echtgenoote van den hotelhouder weten zich van beider kleeding te herinneren. Zij droeg op dien dag een korenblauw pak en een don keren hoed. Op 7 Juli heeft zij, naar men verzekert, nabij Keelsum zelfmoord willen plegen, zoo als verklaard wordt door den machinist van den Oo^ter-s toom tram weg, die toen juist bij tijds heeft gestopt. De Joug zelf had lachende op eenigen afstand gestaan. Zij is toen het bosch ingeloopen, in de richting van Wolfhe- zen. Hij is den volgenden dag alleen in het Hotel Sluis" te Arnhem aangekomen, maar van haar heeft men sedert niets meer verno men. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Volgens de JScho is Hendrik de Jong bij zijne verhoeren voor den rechter-commissaris zoo onbevangen, bijna zoo onbeschaamd moge lijk, vertelt hij allerlei dingen, blijkbaar met het doel om de justitie van het spoor te brengen, en laat hij niet na,-om bij de voor lezing telkens weer het gesprokene te ont kennen of te verklaren dat aan zijne woorden een verkeerde uitlegging gegeven is. In elk geval weigert hij steeds het resumé van het verhoor te teekenen. Nu laatstelijk moet hij hebben verklaard, dat hij mej. Schmitz in Hilversum heeft achtergelaten. Den 30n Augustus zijn Hendrik de Jong en mej. Schmitz naar Bussum vertrokken en heeft hij aldaar op dienzelfden dag een tele gram verzonden. Ze zijn te zamen geweest naar de feesten in het kamp te Laren op 31 Aug. en 's avonds te halfacht uur gezien voor het laatst door den machinist van de stoom tram, en wel gaande naar Huizen, wat bij dien man verwondering wekte, omdat ze nog zoo laat dien weg opwandelden, en wel een paar meter van elkander af, terwijl zij als het ware rakelings voor de machine van de tram voorbijhepen. Het bericht, dat in de buurt van het kerk hof te Naarden het lijk gevonden was van de vermiste juffrouw Schmitz, is gebleken een loos gerucht geweest te zijn. Van de zijde der Amsterdamsche recherche is gisteren zelfs op die plaats geenerlei on derzoek ingesteld. Alle vertrouwbare aanwijzingen, die de politie op het spoor van de vermiste vrouwen zouden kunnen brengen, ontbreken nog. (N. B. Ct) Als een staaltje van de onveiligheid, die te Amsterdam heerscht, deelt men het vol gende mede Door een der boterhandelaren te Meppel was voor 8 dagen een partijtje boter naar Amsterdam gezonden, die aldaar met twee karren in ontvangst werd genomen. Bij het oprijden van de nabij de aanlegplaats ge legen viaduct, bleef een kar een oogenblik onbeheerd staan om de tweede tegen de hoogte op te brengen, doch terugkomende was de kar met de elf zestiende vaten boter, die zich daarop bevonden, spoorloos verdwe nen, zonder dat het de politie tot nu toe mocht gelukken ze op te sporen. Maandagavond werd een heer plotseling onder de Olofspoort, te Amsterdam, door eenige personen beetgegrepen, die geld eiseh- ten, en dien heer, toen hij hierop een wei gerend antwoord gaf, met peper in het ge zicht wierpen. Op zijn voortdurend angstge- schrei kozen de aanvallers het hazenpad en begaf de heer zich naar de politie om van het voorgevallene kennis te geven. Den 16n dezer werd door Klaas de Graaf, vroeger marine-matroos, thans in dienst van den heer G. A. Bodenheim, wonende Prin sengracht te Amsterdam, aan de Associatie- Cassa 'ddaar ontvangen een bedrag van f 21,146,76. Dat geld is door hem niet afge dragen, zoodat men vermeent dat hij het ten eigen bate heeft aangewend. Deswege ver zoekt de commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam zijne aanhouding. (N, B. Ct.) Te Rotterdam zijnindeverloopen24uren geen lijders aan cholera asiatica aangegeven. Een persoon is aangegeven als overleden. Er blijven nu 11 lijders in behandeling. De choiera-gevallen te Overschie doen zich alle voor aan de Zestienhovenschekade. Te Kralingen heeft zich heden het 5e geval van cholera asiatica voorgedaan. Te IJselmonde heeft zich een vijfde geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voorgedaan, namelijk bij eene vrouw aan den Oostzeedijk. Te 's-Gravenhage is bij twee patiënten in de barak cholera asiatica geconstateerd. Te Groote Lint (gemeente Zwijndrecht) zijn gisteren aangegeven als lijdende aan cholera vier personen. Deze gevallen deden zich voor in twee verschillende visschersge- zinnen; de aangetasten zijn een hoofd van een gezin en drie kinderen; twee" der kin deren zijn reeds overleden. Te Dubbeldam heeft zich een tweede cho lerageval met doodelijken afloop voorgedaan. Te Gouda heeft zich een tweede geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. Te Gorinchem heeft zich een tweede geval van Aziatische cholera voorgedaan met doode lijken afloop. Te, Enkhuizen is een geval van cholera asiatica voorgekomen. Volgens geneeskundige verklaring zijn in de week van 10 tot 16 September j.i. te Meppel twee gevallen van cholera nostras met doodelijken afloop voorgekomen. Uit het bacteriologisch onderzoek, te Utrecht ingesteld, blijkt, dat het geval, te 's-Hertogenbosch voorgekomen bij vrouw L. en harekinderen, werkelijk Ajiatische cholera geweest is. De kinderen zijn herstellende. Voor een paar dagen deed zich te Heerde- een verdacht ziektegeval voor bij een vrouw. Uit het onderzoek bleek dat ze lijdende was aan cholera nostras. Prof. v. Overbeek de Meijer deelt in het N. v. d. D. mede, dat, om cholerabacillen snel (een minuut na de vermenging) te dooden, verdund zoutzuur der sNederl. Phar- macopoea" in de verhouding van G1000 veel sneller werkt dan citroenzuur in de verhouding van zelfs 8: 1000. Creoline voldoet echter nog beter aan het beoogde doel. 's-Gravenhage. Bij de plechtige uitrei king alhier vaa nieuwe vaandels en standaards aan de regimenten der infanterie en der cavalerie, op 21 September a.s., zullen be halve de autoriteiten enz., die daartoe door den minister bepaaldelijk zijn uitgenoodigd, en aan wie toegang tot de tribune wordt verleend tot bijwoning van de plechtig heid op het Malieveld, voor zooveel daartoe ruimte beschikbaar is, worden toegelaten: a. gepensionneerde officieren, benevens eer vol ontslagen officieren, die geiechtigd zijn tot het dragen van de uniform, vastgesteld bij het kon. besluit van 14 Augustus 1856 no. 60; b. officieren van de kon. Nederiandsche zee macht, van het Nederiandsch-Indische leger, van de landmacht in West-Indië, alsmede van de schutterijen, die gevestigd zijn in andere gemeenten dan 's-Gravenhage. Zij, die, overeenkomstig het vorenstaande, de plechtigheid wenschen bij te wonen, be- hooren daarbij in uniform (groote tenue) ge kleed te verschijnen. De toegang tot het Malieveld geschiedt voor de sub a en 5 bedoelde personen over de Koningsbrug, langs het wachthuis, en voorts over het eerste of over het vijfde bruggetje, gerekend van het wachthuis. Hare Majesteit de Koningin zal bij de plech tige uitreiking van nieuwe vaandels en standaards aan de regimenten der infanterie en der cavalerie op 21 September a.s., de eereteekenen, welke gehecht zijn aan de vaandels van twee der regi menten van eerstgenoemd wapen, eigenhandig bevestigen aan de nieuwe vaandels van die korpsen t. w. 1°. aan het vaandel van het regiment grena diers en jagershet Metalen Kruis, gedragen door wijlen zijne Majesteit Koning Willem IIr hetwelk namens wijlen Zijne Majesteit Koning Willem III, op den 3den AprïH849 door wijlen Zijnen Koninklijke Hoogheid prins Hendrik der Nederlanden aan het vaandel van dat korps werd vastgehecht 2'. aan het vaandel van het 7e regiment infanteriede medaille der Citadel van Antwerpen, gedragen door wijlen den generaai der infanterie D. H. baron Chassé, welk eereteeken, indertijd door hem bij testamentaire beschikking vermaakt zijnde aan de gemeente Tiel, door den raad dier gemeente werd aange boden aan wijlen Zijne Majesteit Koning Willem III en ingevolge het kon. besluit van 13 Juni 1857, no. 143, in tegenwoordigheid van wijlen Zijne Majesteit, op den 17en Juni d.a.v. door wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid den toen- maligen Prins van Oranje aan het vaandel van dat korps werd bevestigd. De optocht van de Regentes naar de troon zaal ter opening van de nieuwe Kamerzitting had onder gunstig weder plaats, zoodat de trein van staatsie-rijtuigen en cavalerie met de traditioneele glazen galakoets, waarin H. M. was gezeten, als middelpunt, van het Paleis tot aan het gebouw der wetgevende macht langs dubbele rijen toeschouwers, aan beide zijden van de straat geschaald, voorbijtrok. H. M. werd allerwegen met hoeinhs en gewuif van handen en zakdoeken begroet. Voor de aankondiging van het binnen treden der Regentes vertoonde de vergader zaal wederom het eigenaardige schouwspel, dat een groote ruimte oplevert, waarin zich velen in gala-kleeding of schitterende uni form bevinden. Slechts een drietal afgevaar digden was in deftige burger kleeding ver schenen, de heeren lleidt, Pijttersen en Valette. Aan beide zijden waren de tribunes geheel vol en voor vele dames waren de voorste rijen ingeruimd. Ten ure verscheen de Vorstin in de

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2