Eaaüscommissïe w de fatemrmliii Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. RAPPORT FE R TELEGRAAF Post en Telegraphie. 0 n der wijs. V i s s c h e r ij. zaal, op haren gang naar haren zetel ter zijde van den troon links en rechts de afge vaardigden met een buiging groetende. H. M. droeg een zwart kanten kleed en •werd onmiddellijk gevolgd door baronesse Van Hardenbroek, grootmeesteresse. Zoowel bij hare komst als toen zij naar de koninklijke koets terugkeerde, onderhield de Regentes zich met jhr. Van Eysinga, het eerstbenoemde lid der H. M. begeleidende commissia Als buitengewone adjudanten werden in het militaire gevolg, dat te paard de acht- spannige koets omgaf, opgemerkt de generaals Schneider, Van Helden, Alewijn, benevens de kolonels Beijerman, Simon en jhr. Baud, laatstgenoemde commandant der dd. schut terij te 's-Hage. De leden van den Raad van State, van de Algemeene Rekenkamer en de divisie-com mandant generaal Hennus woonden de ope ning der zitting in de zaal bij, alwaar vele Kamerleden zich lieten voorstellen aan den opgetreden vice-president van eerstgemeld staatslichaam, jhr. Van Panhuys, voor de eerste maal hierbij aanwezig. Bij het vertrek en den terugkeer van den stoet stond Koningin "Wilhelmina aan een der vensters, groeten wisselende met haar moeder. De Koningin-Regentes heeft hedenochtend te 10 i ur de aanbevelingslijst voor het voor zitterschap der Tweede Kamer in ontvangst genomen uit handen van de commissie met de aanbieding daarvan belast. In Den Hang is op 74-jarigen ouderdom over leden de kunstschilder J. G. Vertin, wiens stadsgezichten indertijd zeer gewild waren. De cholera woedt blijkens het bulletin van het Kais. Gcsundhcilsaml te Berlijn vooral hevig in Hongarije en Gallicie, in Hongarije zijn ruim 200 gemeenten besmet en werden van 22 Augustus tot 3 September 1287 gevallen van cholera waar genomen, met 672 sterfgevallen. In Gailicië bedroeg het aantal gevallen van 30 Augustus tot 6 September in 32 gemeenten 441, met 62 sterfgevallen. Ook in Rusland en Rumenié blijft de ziekte zich voortdurend uitbreiden. In Rusland bedroeg het aantal sterfgevallen van 20 AUgustus tot 1 September ruim 4000. Zeer belangrijke resultaten zijn in Parijs in het gasthuis Bicètre bereikt met de methode van dokter Bourneville orn idioten op te voe den. Men leert die achterlijke kinderen allengs begrippen krijgen en vabthouden door hen in het duister met do tooverlantaarn zoolang voorwerpen voor te houden, waarvan men hun dan de namen noemt, tot zij zeiven dien naam uitspreken als zij een zelfde voorwerp in de ge wone omgeving bemerken. Het is een methode die natuurlijk ontzaglijk veel geduld eischt, maar reeds in vele gevallen de achterlijkste kinderen zoover heeft gebracht, dat zij een eenvoudig ambacht kunnen uitoefenen. De nakomelingen van den Nederlander Pie- ter Smit, die in 17e eeuw naar New-Jersey vertrok zoo bericht l'Inddpcndance hou den nu al sinds meer dan twee eeuwen ieder jaar een familie-bijeenkomst. Dit jaar waren er op den familiedag 5C47 personen bij elkaar. De oudste was 96 jaar oud. Op de tentoonstelling te Chicago is de expo sitie van Pullmann-waggons in brand geraakt, met het gevolg, dat een schade van meer dan honderd duizend pond sterling is aangericht. VAN DE TE SCUIE0 A M. Het rapport van den gemeente-architect, waarvan de heer Dom in de zitting van 3 Jan. '93 sprak, luidt als volgt; Schiedam5 Dec. 1892. «Met uwe kantbeschikking n°. 1008 d.d. 28 «Nov, j.l. werd mij door u ter fine van onder- s zoek en rapport in bundel) gesteld een schrijven «van den wethouder Elzevier Dom, waarin «eenige bedenkingen voorkomen op het plan «van waterverveiselling, dat door de raads- scommissie in uwe vergadering van den 24n «Nov, j.l. werd vooigosteld en beslaat in »1°. het leggen van buizen door den Vlaar- «dingschen dijk, waardoor het water uit de «Nieuwehaven direct verbonden wordt met dat #in de Vellevest; «2°, het maken van een stel keerdeuren in de «Schie op nader te bepalen plaats, en wel zoo- «danig, dat het water uit de Schie belet wordt «naar Schiedam af te stroomen, en «3°. in verband met de sub 1 en 2 genoemde «werken, het bij lagen waterstand uitlaten van «water door de sluis aan de koopmansbeurs en «het gelijktijdig inlaten van water uit de «Nieuvvehaven in de Vellevest, door de sub 1 ge- «noemde buizen, terwijl gedurende den tijd van «uit- en inlaten van water, de ontworpen «keerdeuren in de Schie moeten gesloten zijn. «Het hoofdbezwaar tegen dit ontwerp in ge- «noemd schrijvenhetwelk hierbij teruggaat, «aangegeven, bestaat hierin, dat gedurende den «tijd waarin de keerdeuren zullen zijn gesloten, «de scheepvaart in de Schie is gestremd en «dat die stremming der vaart niet alleen ge- sdurende den tijd der spuiing, maar ook daarna «zal voortduren, en wel zoo lang, totdat de «waterstanden aan beide zijden den keerdeuren «weder gelijk zijn, «Moeten de waterstanden ter weerszijden der «keerdeuren dadelijk na de spuiing worden gelijk— «gemaakt, dan zou dit alleen mogelijk «zijn door het Schiewater op den afgesloten «boezem te brengen doorschuiven, die in de keer- «deuren zouden zijn aan te brengen. Daardoor «zal echter de afgesloten boezem met vuil «Schiewater zijn bezwaard. «Ik kan niet ontkennen, dat deze bezwaren, «bij het maken van een stel keerdeuren in de «Schie bestaan. «Aan die bezwaren zou ochter kunnen worden «te gemoet gekomen, wanneer in plaats van een «stel keerdeuren, eene keersluis werd gemaakt, «die alleen h it water der Schie keerde, zoodat «dit niet naar Schiedam kan afstroomeneene «keersluis alzoo, samengesteld uit twee sluishoof- «den elk van een stel keerdeuren voorzien en «met een sehutskolk tusschen die sluishoofden. «Daardoor zou het bezwaar van stremming «der vaart worden opgeheven en zou ook geen «Schiewater meer noodig zijn om de waterstanden «aan beide zijden zijden der sluis weder gelijk «te maken, omdat dit alsdan zou kunnen ge- «schieden, door gedurende den vloed, zooveel «water op den afgesloten boezem uit onze haven «in te laten, totdat een gelijke waterstand ter «weerszijden der keersluis zou zijn verkregen. «Tegen het maken eener keersluis in de Schie «zal m. i, het hoogheemraadschap van Schie- «land geen bezwaar maken, omdat de boezem «van Schieland alsdan niet meer zal bezwaard «worden met het vuile Noordvestwater. Het «water, dat na het maken der keersluis nog op «den boezem van Schieland zal gebracht wor- «den, zal zijn het schutwater, dat bij schutting «tijdens hoogen waterstand in onze havens, «door de sluis bij de beurs op den boezem wordt «gebracht. Tegen het ontvangen van dit «schutwater is nimmer door het hoogheemraad- «scliap bezwaar ingebracht, maar wel is steeds «bezwaar gemaakt tegen het inlaten van water «door den duiker in de Vlaardingerstraat, «omdat daardoor het vuile Noordvestwater op «den Schieboezem werd gebracht. Welnu, dit «water zal, wordt het genoemd ontwerp uit- «gevoerd, niet meer op den boezem van Schie- «land komen, omdat bet inlaten van water «uit de Nieuwehaven eerst dan zal plaats heb- sben, wanneer de sluisdeuren aan de beurs «geopend zijnzoodat dit Noordvestwater «alsdan door onze havens naar de Maas wordt «afgevoerd. «Onmogelijk zou het zijn, te voldoen aan «een eventueelen eisch van het hoogheemraad- «schap om van de ontworpen keersluis eene «sluis te maken, die het water aan beide zijden «kon keeren, omdat de afgesloten boezem, die «gevormd wordt door de Vellevest. de Noord- «vest, de Raam, de Noordmolengracht, de «St.-Anna-Zustergracht en een gedeelte der Schie, «waarvan de gezamenlijke oppervlakte slechts «3500 M2 bedraagt, te klein zou zijn om onder «ongunstige omstandigheden het schutwater van «de sluis aan de beurs te bergen. «Bovendien is het zeker in het belang van «de hoedanigheid van het water van Schielands «boezem, dat het schutwater op dien boezem «blijft. Was het maken van een schutsluis, «die aan beide zijden water kon keeren, moge- «iijk en werd dan geen schutwater meer op «Schielands boezem gebrachtdan zou het «gedeelte Schie van de te maken schutsluis af «tot Overschie, een gedeelte boezem vormen, «waarop geen versch water zou kunnen ge- «bracht worden en dit gedeelte zou, omdat het «dus stilstaand water werd tot vervuiling en «klachten zeker aanleiding geven. «De buizen door den VSaardingschen dijk, «waarvan er twee moeten gelegd worden, stel «ik mij voor te maken van éen meter diameter «elk en als hevels in te richten, zoodat het «geheele lichaam van den dijk niet te worden «doorgegraven. Aan beide einden van elke buis «zouden afsluiters moeten geplaatst worden «terwijl op het hoogste punt van den hevel eene «afsluitbare luchtbuis voor het laten ontsnappen «van lucht en eene aansluitingsbnis van de «waterleiding noodig zijn. Bij gesloten stand der «afsluiters aan de einden kan men dan de lucht, «welke zich op het hoogste punt van den hevel «zou kunnen verzamelen, laten ontsnappen, ter- swijl die ruimte met water wordt aangevuld. «En wat nu de kosten van het ontwerp be- «treft, worden deze door mij begroot als volgt «Keersluis in de Schie met wo- «ningenf 75.000. «Twee inlaatbuizen door den VI. «dijk- 10.000. «Onvoorziene werken, en kosten «van uitvoering- 15.000. «Totaal f 100.000. «De exploitatiekosten zullen bedragen «Bediening der keersluis 1 1000, is inlaatbuizen - 500. «Kosten van onderhoud - 1000.— «Totaal f 2500. De Gemeente-Architect A. Nolen. Op den laten avond van 1 Februari zoo deelde de secretaris uwer commissie den volgen den dag den anderen leden mede werd hem op even hoffelijke als vriendschappelijke wijze door den heer gemeente-architect met zooveel woorden gezegd, dat hij, secretaris, - «ervan lusten zou" naar aanleiding van het toen juist verschenen gedrukt Verslag der Handelingen, van de zitting van 3 Januariwaarin den ingenieur Beijerman plannen zoud, zijn toe- «geschreven, die hij nooit gemaakt had. Bij «raadpleging van dit verslag werd bevonden, dat werkelijk op blz. 13 de woorden wan den Ingenieur" tot begnpsverwamng aanleiding konden geven, en deelde de piesident uwer commissie dan ook den volgenden dag den heer architect ten zijnen huize mede. dat naar de letter opgevat, de opmerking juist bevonden was en de rectificatie nog in het verslag der zitting van 17 Januari zou verschijnen 's voorzitters vraag of er wellicht nog andere technische on nauwkeurigheden bij de correctie vvaien inge- bleven, om die dan te gelijker tijd te kunnen herstellenwerd door den heer architect ontkennend beantwoord. De lertificatie vverd opgegeven en verscheen werkelijk in het verslag der zitting van 17 Januari, dat vóór uwe ver gadering van 7 Februari weid uitgegeven. Men denke zich de veibazing van de leden uwer commissie, toen zij, 3 en 4 Februari ten raadhuize kennis nemende van de stukken ter visie, daarbij vonden eene missive van den heer gemeente-architect aan B. en W., gedateerd 1 FEBRUARI '93, en dus leeds geschreven vóór liet onderhoud met den secretaris, in welk schrijven genoemde ambtenaar onder de aan dacht van B. en W. meent te moeten brengen de onnauwkeurigheid voorkomende op l 'r 13 van het gedrukte verslag; de conclusie lag voor de handin plaats van de commissie ter wier beschikking hij voor de aangelegenheden der waterverversching door den raad was ge steld, in de eerste plaats op die onnauwkeurig heid te wijzen, en af te wachten of zij voor rectificatie zou willen zorgen, wordt door een gemeente-ambtenaar buiten haar om eene plainte tegen haar ingediend bij B. en W., die zich haasten ze bij den raad over te bren gen, zonder er zelts op te letten, dat op het tijdstip der openbare mededeeling, de beweerde onjuistheid reeds was hersteld, de aanleiding tot de aanklacht dus feitelijk was vervallen. Een storm in een glas waterin 't belang der zaak besloot uwe commissie den 4n Febru ari het gebeurde stilzwijgend voorbij te laten gaan, indien de brief van den architect aan B. en W. naar aanleiding der nog voor de raadszitting te verwachten en hem bekende rectificatie óf door hem werd ingetrokken óf door B. en W. niet in den raad zou woi den gebracht. In het tegenovergestelde geval meende uwe commissie het aan zich zelve verschuldigd te zijn, er op te wijzen, dat de goedgekeurde notulen der raadsverg. van 3 Jan. de beweerde onjuistheid volstrekt niet bevatten, en dat ook het verband der onderdeelen van de beantwoor ding der interpellateMaas in geen enkel opzicht de door dan heer architect daaraan gegeven interpietatie toelaatdat dit zonder voorkennis der commissie aan B. en W. gegeven ongevraagde advies reeds blijkens de otficieeie notulen dus was ongegrond. Bij het daarop gepasseerde in de raadsvergade ringen van 7 en 14 Februari wenscht uwe commissie niet langer stil to staan doch alleen te vermelden dat zij '10 Februari ontving het volgend schrijven van B. en W. «In de zitting van den gemeenteraad van 3 «Januari j.l., waarin de heer De Groot het u «bekende voorstel met betrekking tot de water- «verversching dezer gemeente indiende, werd door «het lid van ons college den heer Elzevier Dom «er op gewezen dat wij, bezwaren hebbende «zoowel tegen het ons ter overweging aange- «boden plan van den ingenieur Beijerman, als «tegen dat uwe commissie, in overleg met den «gemeente-architect eenige wijzigingen in het plan «uwer commissie hadden gebracht en dat ge- «wijzigde plan zeer spoedig aan uwe commissie «zouden msdedeelen. «Nu de voorsteller, in weerwil dat hem, om «de hierboven genoemde reden, door genoemd «lid van ons college in overweging werd «gegeven zijn voorstel in te trekken, zijn «voorstel toch bleef handhaven en dit ver- «volgens door den raad werd aangenomen, «hebben wa bij den geheel veranderden stand «van zaken, waarbij reeds een bepaald aange- «wezen plan van waterverversching tot grond- «slag ligt, het volkomen nutteloos geacht u «met onze denkbeelden in dezen en dus niet het «door ons toegezegde gewijzigde plan van «waterverversching nog in kennis te stellen. «Ofschoon we van oordeel zijn dat, om «bovengenoemde reden, oris stilzwijgen leeds «voldoende gemotiveerd is, hebben we het «tegenover uwe commissie toch nuttig geoor- «deeld, de reden daarvan te ontvouwen. «Van deze gelegenheid maken we tevens «gebruik, u mede te deelen, dat wij, onder «dagteekening van 7 Januari j.l, no. 25, den «beer Ruijsch, adviseur aan het minister ie van «B. Z. en destijds waarnemend inspecteur «van het geneeskundig staatstoezicht tri deze «provincie, onder terugzending van de ons bij «zijn schrijven van 18 October j.l. no. 910 «ter inzage toegezonden stukken (die ook (U voor dat doel in huiden werden gesteld), «ons oordeel over het waterververschingsplan «van den ingenieur Beijermin hebben kenbaar «gemaakt. Ook stellen we hem in kennis «met den inhoud van het hierboven bedoelde «raadsbesluit van 3 Januari j.l." Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Van Dijk van Matenesse, De Secretaris, Vebnède. Wordt vervolgd.) 's-CBAVES HA GE, 20 September. Tweede Kamer. De heer Gleichman is be noemd tot voorzitter. Eerste Kamer. Aangenomen het adres van antwoord op de troonrede. Maandag is aan de orde de failiissementwet en de bedrijfs belasting. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Rotterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op 23 dezer, des voormiddags ten 9.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 22 dezer, des voormiddags ten 4.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Banana (Etat Indépendant du Congo) bestaat door middel van het stoom schip Afrikaan. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 dezer, des voormiddags ten 10 uie spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De schoolopziener in het district Tiel heeft van den minister van binnenlandsche zaken het officieele bericht ontvangen, dat de ministpr voor nemens is de kweekschool en daaraan verbonden leerschool te 's-Hertogenbosch met 1 Mei 1894 naar Nijmegen over te brengen. Aan het schoolfonds voor schipperskinderen in Friesland is door II. M. de Koningin geschon ken de som van honderd gulden. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhipr binnengekomen 2 loggers, te zamen aanbrengen de 43 last pekel- en 35.000 stuks stem haring, en 5 Schevoningsche bommen, gezamenlijk aan brengende 1370 kantjes pekel- 244 kantjes, en 28.000 stuks steurharing. Ook kwatu 1 schip binnen met 25 ton zoutevisch. Maandag was de marktprijs voor volle ha ring f10 a lOi/j en voor ioutevisch f 38a38K.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3