A0. 1893 Donderdag 21 September. N°. 8363 Tweede Blad. Bepotiii der Momsten en ailpra Zevenenveertigste Jaargang-. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlanflsche Berichten. gemeente Schiedam, UITGEVER: J. ODÉ. f 1.85. 2.50. - 0.10. B C BE AU: BOIEKIIBAil1, E 3?. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 September. Na het onderzoek van de geloofsbrieven der bij de periodieke aftreding gekozen leden, werd besloten tot hunne toelating. De heer Van Naamen van Eemnes aan vaardde het voorzitterschap met eene rede, waarin hij wees op de gewichtige voordrach ten, die ons wachten en diep ingrijpen in het leven des volks, en een beroep deed op een grondig onderzoek en onpartijdig oordeel der Kamer. Besloten is een adres van antwoord vast te stellen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 September. De heer Van der Schrieck opende de ver gadering en wees op het gewicht der taak, haar wachtende en die niet kalmte, ernst, vastberadenheid en eerlijkheid moet vervuld worden, maar waarbij bezadigdheid niet mag ontbreken. Hij hoopte dat de Almachtige de Koningin-Regentes en de Koningin mocht sparen. Gekozen werd tot eersten candidaat voor het praesidium de heer Gleichman met 79 van de 82 stemmen. Tot 2n candidaat werd gekozen de heei Van Houten, bij vijfde stem ming, met 40 legen 37 stemmen op den heer Ai. Mackay. Nadat de heer Goeman Borgesius bij de derde stemming met 17 stemmen afviel, werd tot derden candidaat gekozen de heer Van der Schrieck met 54 van de 83 stemmen. Daarna had de trekking der afdeelingen plaats. Afschaffing van scheepvaartrechten. Na de openstelling van de nieuwe monden van het Zederikkanaal te Vianen en te Gorinchem is ten aanzien van de heffing van scheepvaart rechten op dat kanaal een abnormale toestand ontstaan. De weinige schepen die in Mei en Juni de oude Wilhelminasluis nog passeerden, waren kleine vrachtstoombooten en beurtschepen, die, om spoediger te worden geschut, de oude sluis verkozen. De schepen, die van de Lek naar de Linge moeten of omgekeerd, zijn verplicht zich op de oude sluis aan den Arkelschen dam te laten schutten en evenzoo kunnen de voor Gorinchem bestemde vaartuigen niet in de stadshaven komen zonder de oude sluis aldaar te passeeren, ter wijl het verkeer tusschen de Linge en de Mer- wede ook bezwaarlijk die sluis kan vermijden. De heffing aan de beide oude sluizen drukt nu uitsluitend op de kleine, voor de haven van Gorinchem en oor de Linge bestemde vaartuigen en daarentegen gaan de groote, het kanaal doorvarende schepen door de vrije sluizen. De minister van financiën meent dat in af wachting der oplossing van het vraagstuk der algemeene afschaffing van de door den staat ge heven watertollen, de bedoelde onbillijke onge lijkheid nu reeds behoort te woiden weggenomen door afschaffing der heffing welke in de laatste drie jaar tesp. f15.683, f15.305 en f20.128 hebben opgebracht. Een daartoe strekkend wets ontwerp is bij de Staten Generaal ingediend. Het schijnt den minister echter thans niet het geschikte oogenbhk om verandering te brengen in elders geldende heffingstaiieven. SCHIEDAM20 September 1893. Het weekblad Nederland heeft onlangs aangetoond, hoe de fiscus onwillekeurig mede plichtig kan worden aan de streken van op lichters en zwendelaars. Dezen vinden in de belastingwetten een welkom middel in hun streven om spoedig goederen te gelde te maken welke zij in het buitenland hebben besteld en niet voor nemens zijn te betalen. Ze zorgen er name lijk voor, dat de waarde bij den uitvoer zoo laag wordt opgegeven dat de ambtenaren tot benadering overgaan. Volgens de wet moeten dan terstond de aangegeven waarden, met 10 pCt. daarboven, door den ambtenaar worden uitbetaald. Geschiedt dit, dan is de slag geslagen en de fiscus heeft medegewerkt tot ergerlijk bedrog. In het laatste nummer van het weekblad wordt aangegeven, hoe zulk een toeleg kan worden verijdeld met een geringe verande ring in de wettelijke regeling der uitbetaling voor benaderde goederen. En wel door te be palen »dat die betaling alleen moet geschieden in een der beide volgende gevallen: ulo. Indien belanghebbende overlegt een bewijs, ten genoegen van 's Rijks ambtenaar afgegeven door den buitenlandschen leveran cier, dat diens schuldvordering ter zake der leverantie voldaan is, of voor voldaan wordt gehouden. »2o. Indien door belanghebbende aan 's Rijks ambtenaar, of aan een aan te wijzen deskundig persoon wordt aangetoond dat het benaderde goed, volgens handelsusance is be taald. »Het aan belanghebbende verschuldigde bedrag blijft te zijnen behoeve bij 's Rijks ambtenaar of elders beschikbaar totdat aan een der twee gestelde eischen is voldaan, en is mitsdien vatbaar voor inbeslagneming door schuldeischers. Ingeval belanghebbende fail leert, kan de uitbetaling terstond aan den curator plaats hebben. nis in dezen geest niet een afdoende rege ling "te treffen?" vraagt de inzender. »De zwendelaar zal zijn doel verijdeld zien, en de eerlijke koopman, die met den maatregel in aanraking komt, zal er geen schade door lijden." De redacteur 'van het Weekblad voegt aan die laatste stelling de noot toe »Wat te bewijzen is". By de op den 13n Sept j.l. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomenaan de zwarte-toanen- zijde 76.0 decimeter50 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 81.0 decimeter; op de lijn der roode geleidelichten 81.0 deci meter 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 83.0 decimeteraan de witte- tonnenzijde 58.0 decimeter; verder binnen- waarts van af bovengenoemde lijn 50 meter I benoorden de lijn der groene geleidelichten 83.0 decimeter; op de lijn der groene geleide lichten 82.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der groene geleidelichten 82 0 decimeter giondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, by dag en nacht 81.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt gerekend 81 dM bij gewoon laag water, zoowel overdag als 's nachts, zijnde het minste water in de 100 M breede vaargeul, van 50 M benoorden tot 50 meter bezuiden de lichteniijnen. De diepte in den mond van den Waterweg was met gewoon laag water (0.94 dM A.P.) Herhaaldelijk is gewezen op het minder wenschelijke van stempels af te drukken op bankbiljetten. Het bewijs daarvoor ondervond een firma te Haarlem, die "Vrijdag een be zoek ontving namens den president der Neder- landsche Bank, kennis gevende, dat op een van de firma afkomstig bankbiljet van f25, vóór haar naam een beleediging was ge plaatst. De president der Ned. Bank waar schuwde haar daarom voortaan de bankbil jetten niet te stempelen, daar er personen zijn die allerlei beleedigingen vóór of achter den naam plaatsen. Het bankbiljet is ver nietigd. Willem Degeling, ruim 80 jaar oud, had gistermiddag te Oud-Beierland het ongeluk in de rivier het Spui te vallen. Toen men hem er uit had gehaald, was hij reeds overleden. Aan het Liesbosch bij Breda zal, vanwege liet comité voor gezondheidskolonies te 's-Hage, op een perceel bouwland een zomerverblijf worden gebouwd, ten behoeve der kinderen van lageie scholen aldaar, die jaarlijks ge durende eenigen tijd naar genoemd bosch worden gezonden. Het gebouw wordt geheel door dat bosch beschut, meteen uitgestrekt jong dennenbosch ten Z. en W. Te Vucht is Zondagavond Jan van Vessem, die op de trambaan moet gelegen hebben, door de stoomtram BoschVucht overreden. Behalve zijn kunstbeen (een aandenken aan een dergelijk ongeval, hem het vorige jaar overkomen) werd hem de hiel van den anderen voet afgereden, terwijl hij aan het hoofd, een der ellebogen en in de lendenen wonden en kneuzingen bekwam. Zaterdagochtend had een 14-jarig jonge ling, werkzaam in de fabriek van den heer M., te Tilburg, het ongeluk door eene stoom machine gegrepen te worden, tengevolge waarvan een arm en een been verbrijzeld werden. Inhoud van Mo. 8 van het Ptaand- blad tegen de Vervalschingen onder redactie van dr. 6*. F. van Hamel Roos, te Amsterdam. De vervalscliingen in den groothandel. Onderzoek van levensmiddelen te Maastricht. Onderzoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het bureau van chemisch en microscopisch onderzoek Spuistraat 146, Am sterdam Directeurendr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wz. (Contrèle-onderzoe- kingenPortwijn. Californische Wijn. Itahaanscha Wijn Stout. -Boter. Cacao. Malzkoffie. Beschuit. Rijstmeel. Havermout. Kleurstoffen voor suikerwerken. Thee. Geemailleerde pannen). Maat regelen tegen het vervalschen van steike di an ken in Hongarije. Gist-vervalsching. Wetenschappelijke Berichien (Glycerinebepaling in zeep). Ht/giëne en Industrie, Venti latie (vervolg). Een uitvinding tot het drogen van vleesch. Gevaar van flesschen «poelen met hagelkorrels. Een nieuwe methode voor het stenliseeren van melk (met afbeeldingen). Loodhoudende deksels van bieiglazen en tinnen kranen. Feuilleton (Een en ander over cognac en zijne geschiedenis). Vraagbord. (Materiaal voor drinkwaterpompen. Normale voeding. Bekleeding van inmaakbussen.) VAN DE voor den dienst van 1894. UITGAVEN. Hoofdstuk VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen. Kosten voor het Gymnasium: Art. I. Jaarwedden der onderwijzers f10200. De jaarwedde bedraagt voor den leeraar in 1. Grieksche en Latyusche talen en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde, met den titel van rectorf 3000. 2. voormelde vakken, met den titel van conrector. - 2500. 3. Grieksche en Latijnsche talen en let terkunde 2200. 4. voormelde vakken en Hebreeuwsche taal 2400. 5. Nederlandsche taal en letterkunde- 900. 6. Fransche taal- 900. 7. Hoogduitsche taal- 800. 8. Engelsche taal- 800. 9. wis-en natuurkunde en cosmographie - 2700. 10. scheikunde en natuurlijke historie - 1000. 11. geschiedenis en aardrijkskunde. - 2000. f19200.— Art. 2. Kosten van schoolboeken en schoolbe- hoeften f200. Art. 3. Vuur en licht in de scholen f250. Deze post is verdeeld als volgt Brandstoffenf225. Licht- 25. f250.— Art. 4. Onderhoud der gebouwen, meubelen enz. f725. Deze post is verdeeld als volgt Gewoon onderhoud van het gebouw. f200. Verven buitenwerk- 75. vloeren. -100. Twee nieuwe lichtkozijnen met ramen. -100. Meubelen enz250 f725.—" Naar bovenstaande raming wordt de post f175 hooger voorgedragen. Art. 5. Jaarwedde van den concierge, met genot van vrije woning, f500. Art. 6. Jaarwedde van den amanuensis f 100. Art. 7. Kosten van het plaatselijk toezicht op het hooger onderwijs f100. Deze post strekt om daaruit te voldoen de kosten, vallende op het houden der vergaderingen, examina enz. Kosten voor de Middelbare scholen: Art. 8. Jaarwedden der onderwijzers f20309. A. Aan de hoogere burgerschool bedraagt de jaar wedde voor den leeraar m: 1. wissunde en cosmographie, met den titel van directeurf 3000 2. geschiedenis en aardrijkskunde - 1900.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5