A0. 1893. Vrijdag 22 September. IM°. 8364. Eerste Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. DUITSCMLAND. Naar men verneemt, heeft keizer Wilhelm, die eerst zeer laat kennis kreeg van vorst Bismarcks ernstige ongesteldheid, van uit Guns, in Hongm-q'e, per telegraaf zijne deel neming betuigd en den ex-kanselier aange boden met h'jt oog op het ongunstig klimaat van Fiiedrizhsruh, zijn intrek te nemen in een der keizerlijke kasteelen. Vorst Bismarck heeft daarvoor in een uit voerig telegram zijn hartelijken dank betuigd, maar verklaard dat hij van het keizerlijk aan bod geen gebruik kon maken, op advies van zijn geneesheer dr. Schweninger, die eene verandering van zijn gewoon verblijf heeft ontraden. Naar de Nreux-Zeitmg meldt, wordt overste Von Schele, ter vervanging van baron Soden, tot gouverneur van Oost-Afrika benoemd, terwijl majoor Von Wrochem waarschijnlijk tot plaatsvervanger van den gouverneur be noemd zal worden. In eene te Berlijn gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een Noordduit- schen anti-semitischen bond, onder aanvoering der heeren Ahlwardt en Forster. Het pro gramma stelt o. m. de volgende eischen: De joden moeten worden gesteld onder eene bij zondere wet, welke hen gelijkstelt met vreem delingen. Aan de grenzen moeten maatregelen worden genomen tegen het binnendringen van joden. De joden moeten worden uitgeslo ten van alle staatsambten, van den krijgs dienst enz. Voorts heeft de vergadering be sloten zich te verzetten tegen alle voorgestelde nieuwe belastingen, in liet bijzonder die op tabak, aangezien deze belastingen het zwaarst zullen drukken op de laagste klassen der be volking. Den 24n October zal te Keulen een groot socialisten-congres worden gehouden, waar de verschillende partijleiders het woord zullen voeren en een besluit zal worden genomen aangaande de viering van den Meidag in 1894. F R A N K R IJ K. De minister van financien Peytral, gekozen als vertegenwoordiger der radicalen n het Kabinet-Dupuy, heeft te Marseille aan een banket, dat zijne kiezers hem aanboden, het woord gevoerd. Hij toonde aan, dat uit de verkiezingen de noodzakelijkheid van duur zaamheid der regeeriug gebleken was, en beval eene herziening aan van de successie rechten, in dier voege, dat zij geévenredigd zouden worden aan het bedrag der nalaten schap en den graad van verwantschap; op merkelijker dan dit is het, dat de minister de gelegenheid waarnam om een inkomsten belasting aan te prijzen. De Temps is van oordeel, dat, wat dit laatste betreft, de minister zeer wel weet niet te beantwoorden aan de vermoedelijke gezindheid van de meerderheid der nieuwe Kamer, noch aan de wenschen der kiezers, noch aan het gevoelen van ettelijke zijner ambgenooten tenzij hij deze dan sedert hij zelf minister werd allen heeft weten te bekeeren. Baron von Mohrenheim heeft den minister van buitenlandsche zaken in kennis gesteld met de wenschen der Russische regeering ten aanzien der ontvangst van het eskader. Dag aan dag verneemt men nieuwe bijzon derheden over de toebereidselen tot de Fransch-Russische feesten. De verschillende commissien hebben Dinsdag in het Grand- Hötel eene vergadering gehouden om te be slissen over de plannen die aan haar oordeel onderworpen waren. Door twee vereenigingen tot bevordering der schermkunst zal een luisterryk assaut gegeven worden, waarvan het voorzitterschap den minister van oorlog zal woiden aange boden. De Union nationale heeft alle katholieke patriotten opgewekt tot een groote kerkelijke betooging. Men spreekt van eene manifestatie in de nieuwe kerk van het H. Hart te Mont- martre. Op de eerste Ijjst van inschrijvingen door het perscomité ontvangen, komt een totaal bedrag van 23,343 frs., waaronder 10,000 frs. van gebrs. Rothschild. De Temps, sprekende van de troonrede der Nederlandsche Koningin-Regentes, zegt dat de heer Tak van Poortvliet en zijne ambt- genooten zonder aarzeling eene wezenlijk libe rale politiek volgen, welke begonnen is met eene hervorming van het belastingstelsel. Volgens officieele opgaven bedraagt het aantal werkstakers in de departementen Nord en Pas-de-Calais 42,250. In 9/10 der mijnen wordt zoogoed als ge heel niet gewerkt. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de heer Asquith, minister van binnenlandsche zaken, gisteren op eene vraag van den heer Lowther, eene enquête toegezegd over de zaak in Feather- stone, waar soldaten geschoten hebben op werkstakende mijnarbeidersmaar de minis ter geeft tevens hoogelijk de door zekere radicale afgevaardigden gehouden redevoe ringen tot de mijnwerkers afgekeurd. Als officieel wordt gemeld, dat sir Henry Norman voor de benoeming tot onderkoning van Erigelsch Indiê, die hij reeds aangenomen had, bedankt heeft om redenen van gezondheid. De redevoering welke de minister-president Gladstone te Edinburg zal houden is bepaald op 27 dezer en zal plaats hebben in de Albert- Hall, een lokaal dat niet meer dan 800 personen kan bevatten, in tegenwoordigheid van de Schotsche comité's welke hem als hoofd hunner pai tij erkennen, 's Avonds van dien dag zet de grijze staatsman zijne terugreis naar Londen voort. De Times vermeldt een plan van sir George Elliot, om alle Engelsche kolenmijnen te exploiteeren onder toezicht van den staat door middel van een centralen, administratieven raad, die de mijnen in verhouding harer ge middelde productie vertegenwoordigt. De loon-quaestie en de verkooppnjs zouden wor den geregeld door districtsraden, waarin de werklieden zouden zjjn vertegenwoordigd. De spijkersmeden ia Worcestershire en Staffordshire besloten eene maand het werk te staken, teneinde de loonen op den tegen- woordigen voet te houden. Men gelooft algemeen, dat de vereeniging van mijn-maatschappijen, die heden te Londen eene vergadering houdt, eene commissie zal benoemen om met de gemachtigden der mijn werkers te onderhandelen, en dat die onder handeling tot eene schikking zal leiden, welke een einde maakt aan de werkstaking. In eene vergadering van eigenaren van mijnen m Lancashire is besloten om, indien de werklieden weigeren vijf dagen in de week te arbeiden, eene vermindering van loon vast te stellen. De patroons in Northumberland hebben geweigerd de eischen der mijnwerkers tot verhooging van het loon in te willigen. OOSTENRIJK. Keizer Wilhelm heeft Dinsdag te Guns een onderhoud van een half uur gehad met keizer Frans Jozef. De hertog van Connaught, die de manoeu vres bijwoont, vertrekt vroeger dan aanvan kelijk bepaald wasde feesten, te zijner eere te Weenen te geven, zullen geen doorgang hebben. In parlementaire kringen loopt het ge rucht, dat de Hongaarsche minister van jus titie Von Schonbom voornemens is ontslag te nemen, als protest tegen de uitzonderings maatregelen tegenover de jong-Czechen in Bohemen. De jong-Czechische leden van den gemeenteraad te Praag zullen eene buiten gewone ïaadszitting doen beleggen om te protesteeren tegen de afkondiging van den staat van beleg en de andere politie-maat- regelen tegen de leden hunner partij Den 28n September zal keizer Frans Jozef, vergezeld van verscheidene aartshertogen en een schitterenden staf, de onthulling bijwonen van het standbeeld van Andreas Hofer op den berg Isel, hij Innsbruck. De sociaal-democraten hebben in de laat ste dagen te Weenen en in de provincie tal van vergaderingen belegd ten gunste van algemeen stemrecht. RUSLAND. De onderhandelingen tusschen Ruslanden Duitschland tot het sluitetf van een handels- tractaat zullen 2 October a.s. hervat worden. De QrasManin herinnert Europa er aan, dat Rusland vroeger reeds eskaders in de Middellandsche zee gehad heeft, die soms 12 schepen telden. In Ajaccio had het toen ook een voorraadpakhuis, een ziekenhuis, een bad huis en een kerkhof. In 1858 kreeg Rusland van de regeering van Sardinië een groot huis aan de baai van Villafranca. In de jaren 18611863 werden in dat huis een smidse, een hospitaal en een tuigage-werkplaats ge maakt. Villafranca ligt vlak bij Nizza, tegen woordig dus in Frankrijk. De regeering heeft bij een Fransche werf vier nieuwe oorlogsschepen besteld. ITALIË. Volgens een particulier telegram van de Telegr. uit Berlijn wordt »op aandringen van de Duitsche regeering" door voorname financiers beraadslaagd over de vraag, of er ook maatregelen zijn te nemen tot steun van de Italiaansche staatsrente, welker voort durende daling aan de beurs van Parijs ook te Berlijn een niet te veimyden achteruit gang ten gevolge heeft. De toestand wordt te Berlijn door invloedrijke personen als on houdbaar beschouwd, en men dringt er op aan, de financien van een bevriende mogend heid te steunen tegen de politieke dwang middelen, die van Frankrijk uit gebruikt worden. A H E R I K A. Uit Washington wordt van gisteren gemeld De regeering is sinds vier dagen zonder berichten van het gezantschap der Vereenigde Staten te Rio de Janeiio. Men gelooft dat de opstandelingen toezicht houden over detele- graphische gemeenschap. Aan de New-York Herald wordt uit Mon tevideo geseind, dat de Braziliaansche gezant sinds twee dagen niets uit Rio hoorde. Dit feit wordt van ongunstige beteekenis voor de zaak van Peixoto geacht. Uit Panama wordt geseind, dat generaal Vasquez tot president van Honduras is ge kozen, in plaats van den afgetreden Leiva. De bank te Londen ontving gisteren een telegram, meldende, dat admiraal Mello een ultimatum tot Rio Janeiro richtte, waarin hij verklaart, dat, als de stad zich met dadelijk overgeeft, hij haar opnieuw zal bombardee ren, maar veel vreesdij ker dan de vorige maal. Er heerscht een hevige paniek in de stad. Vele kooplieden en rijke inwoners vlucht ten naar het binnenland. De drie oorlogsschepen, door deinsurgen- ten naar Santos gezonden, hebben daar een sterk detachement marinesoldaten geland. In de stad wordt gevochten. De Braziliaansche gezant te Londen, des wege ondervraagd, heeft verklaard dat hij wel vele telegrammen van zijne regeering had ontvangen betreffende de gewone zaken van het gezantschap, maar dat zij volstrekt Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. -10.10. BVKÜAIti BOTKRI7RAAT, G 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. i '-~i a is i

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1