Gemengde Berichten. 0 nd er wijs. deelingen onderzocht, is aan de orde gesteld tegen Dinsdag 11 uur. Na afloop daarvan beëindiging van het sectie-onderzoek der kiesrecht-amendementen. Vervolgens zal worden overgegaan tot open bare behandeling der verschillende ontwerpen, onder meer dat, houdende nadere bepalingen op den suikei accijns. Offlciecle Berichten. Bij kon. besluit is kolonel A. L. W. Seyffnrdt, minister van oorlog, benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Bij kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Hulst, Terneuzen en Oost burg, ter standplaats Hulst, mr. A. Tak, thans griffier bij het kantongerecht te Hulst. SCHIEDAM, 23 September 1S93. Voor het derde gedeelte van het notarieele staats-examen, gehouden 1 September j.l., is geslaagd en mitsdien tot candidaat-notaris bevordeid de heer G. Vlug te Schiedam. "We vestigen gaarne de aandacht op de advertentie vanwege de afdeeling Schiedam van liet Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond". Ze betreft de lezing van den heer F. Mol uit Workum, die hier over het gewichtig onderwerp Herzie u zelf', voor zijn medewerklieden zal komen spreken. Zooals men weet, de heer Mo! is zelf werkman, rnaar een werkman, die de kunst van goed spreken verstaat, zoo goed verstaat, dat leden onzer Tweede Kamer, die den heer Mol op de Haagsche kiesreclitmeeting hoorden, er met hoogen lof van hebben ge waagd. Wel wordt in de eerste plaats de lezing gehouden voor de leden en donateurs der afdeelinghet is echter goed gezien van het bestuur, dat het aan werklieden niet-leden toegang wil verschaffen tegen betaling van vijf cents, aan andere personen tegen een entree van 25 cents. We vertrouwen, dat van deze gelegenheden druk gebruik zal worden gemaakt. Hedennamiddng is de schippersknecht Bijl door een mistied van de Rotterdamsche pakschuit in de Schie gevallen. Hij is zonder letsel te hebben bekomen gered door den kapitein en den stoker van de Bossche boot, die daar juist passeerde. Hedennamiddng is de brandersknecht v. d. Berg, werkzaam in de branderij van den heer L. A. M. Rebers in de St.-Anna-Zusterstraat, aehteruitloopende van de stelling gevallen, waardoor hij aan het achterhoofd werd ver wond en bewusteloos werd. Per rijtuig is hij naar huis gebracht. Dr. Nolet verleende de eerste hulp. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen nieuwe wetsontwerpen, 1°. houdende bepa lingen omtrent verveningen 2°. tot uitvoe ring van art. 191 grondwet (waterschaps besturen): S3. tot uitbreiding van bewijs door getuigen in burgerlijke zaken, en 4°. betreffende de krijgstucht. Gisteren is eene afdeeling van de Tweede Kamer gereedgekomen met het onderzoek der kieswet-amendementen. De overige af- deelingeri zullen Dinsdag haren arbeid in dezen voortzetten. De minister van oorlog heeft aan de auto riteiten der landmacht medegedeeld, dat H.M. de Koningin-Weduwe-Regentes hem heeft opgedragen ter kennis te brengen van de landmacht, dat de houding der troepen, die Donderdag tegenwoordig zijn geweest bij" de plechtige uitreiking van nieuwe vaan dels en standaards aan de regimenten der infanterie en der cavalerie, de bijzondere tevredenheid van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Weduwe-Regentes heeft weg gedragen. Tevens heeft de minister op H, D. verlan gen aan de landmacht medegedeeld den woor delijken inhoud van de toespraak, door Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes, na de uitreiking der vaandels en standaards, gehouden. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 26 dezer niet plaats hebben. Naar wij vernemen, heeft de liberale Kamerclub Donderdagavond eene vergadering gehouden, ter vernieuwing van zijn bureau. Het bureau der club is nu saamgesteld uit de heerenGoeman Borgesius, president, Veegens en Pijnaeker Hordijk. (A7. 12. Ct.) Brj de Woensdag j.l. gehouden verkiezing van een hoofdingeland van Delfland, in het eerste district, hoofdplaats Delft, is gekozen de heer W. J. van Sandick, met 440 stem men, tegenover den heer P. F. L. Waldeck, die 401 stemmen op zich vereenigde. Tot hoofdingeland-plaatsvervanger in hetzelfde district is gekozen de heer J. P. Mooyman, met 427 stemmen, tegenover den heer P. R. Dingemans van de Kasteele, die 410 stem men verkreeg. De meeste dagbladen geven eene beschou wing over de Troonrede)» niet zoozeer over hetgeen er in staat dan wel over hetgeen er niet in staat. Men had er meer in willen lezen, maar nu er dat niet in te lezen is, kan men wel zijne meening uiten over het geen men mist, maar niet over hetgeen men ontvangt. Nu de regeering, en wij gelooven terecht, van oordeel was, dat in de tegenwoordige omstandigheden bepaalde toezeggingen ontij dig zouden zijn en aan deze openingsrede meer het kaïakter cener formule gaf, kon ze veilig onbesproken blijven. Vermoedelijk zal ook de Tweede Kamer, evenals de Eerste reeds gedaan heeft, zich ook tot een formeel antwoord bepalen, al mochten sommige leden, het voetspoor van enkele dagbladen volgende, ook weder in beschouwingen treden over zaken, waarover de Troonrede zwijgt. Een van de merkwaardigste beschouwin gen over hetgeen niet in de Troonrede staat, is die van bet Dagllad, dat namelijk de Koningin-Regentes niet op de aanneming van de kieswet aandnngt, welke, volgens dit blad, ontwijfelbaar leiden zou tot ondergang der Dypastie. Maar de kieswet is namens de Koningin- Regentes voorgedragen en het ligt toch in den aard der zaak, dat Zij die niet voorge- gedragen heeft om ze te doen verwerpen en even ongerijmd is de bewering, dat die wet ontwijfelbaar zou leiden tot den ondergang der Dynastie, terwijl Zij, die ze deed indienen, deze Dynastie vertegenwoordigt. ArnhCt.) De heer mr. C. M. E. G. graaf van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Nederland bij het Engelsche hof, is Donderdag te Aix-les-Bains, waar hij tot her stel van gezondheid vertoefde, overleden. De overledene diende zijn land gedurende 52 jaren in verschillende diplomatieke be trekkingen. waarin hij groot talent en buiten gewoon beleid aan den dag legde. Alvorens gedurende een reeks van jaren de Nedeiland- sche belangen op bijzonder actieve wjjze bij het hof van St. James te vertegenwoordigen, was graaf Van Bylandt als hoofd van de missie geaccrediteerd te Stockholm, Konstanti- nopel en Berlijn Te Londen leidde hij als onze gezant de onderhandelingen over gewichtige koloniale aangelegenheden betreffende Oost-Indië. De Nederlandsehe kolonie te Londen verliest in den achtenswaardigen diplomaat haren leider en een belangrijken steun, wien zij twee jaar geleden, bij de herdenking van zijn gou den ambtsfeest, een zoo schitterende huide bracht. In enkele bladen, zoo schrijft de Utr. Ct., treffen wij eene uitvoerige lijst aan van de verdeeling der ingezetenen naar gelang van hun aanslag in de gemeentelijke inkomsten belasting. Die opgave bevestigt wat wij reeds meer dan eens opmerkten omtrent het be trekkelijk gering getal inwoners onzer groote steden, welke een eenigszing aanzienzienlijk inkomen hebben. Zoo worden thans te Rotterdam, op eene totale bevo'king van ruim 220,000 zielen, niet meer dan 249 ingezetenen aangeslagen op een inkomen van f5100 of hooger, 568 op een van meer dan f 10,000, 223 op een van meer dan f20,000, en 39 op een inko men van f 51,000 of hooger. Te Amsterdam waren blijkens het voor eenige weken gepubliceerde verslag omtrent de uitkomsten der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen over het dienstjaar 1890/91, op een bevolking van ongeveer 427,000 zielen, 3052 ingezetenen met een inkomen van meer dan f 5it)0, 1280 met een \an meer dan f 10,000, 450 met een van meer dan f20,000 en 80 met een van f51,000 en hooger. De laagste klasse, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, omvat de personen met een geraamd inkomen van f600 -700, terwijl het getal aangeslagenen in alle klassen be draagt te Rotterdam nog geen 20,000, te Amsterdam 1892—93 ruim 39,000 en na af trek der oninbare nog geen 36,000. In de twee grootste gemeenten des rijks wordt dus nog niet een tiende gedeelte der ingezetenen geacht een jaarlijksch inkomen te hebben van minstens f600. Van het stoomschip Maasdam, dat den 6n Sept. j.l. van Rotterdam naar New-York vertrok met 400 passagiers en lading, is bij een orkaanachtigen storm en daardoor ver oorzaakte hooge zee de krukas gebroken, zoodat het hulpeloos in zee lag Door het stoomschip P. Galand van dezelfde maat schappij, dat den 9n Sept. van Rotterdam vertrok werd het naar Plymouth gesleept, Bij aankomst in Plymouth Sound was de vreugde der passagiers uitbundig en gaven zij op de luidruchtigste wijze hunne tevreden heid over de gelukkige aankomst ter plaatse aan de gezagvoerders der beide stoomschepen te kennen. De mails werden overgezet op het ss. P. Caland, dat na kolen ingenomen te hebben, den 22n, des namiddags de reis naar New-York heeft voortgezet. Het ss. Maasdam zal te Plymouth repareeren. Het ss. Veen dam der N. A. S. M. zou gisteravond van Rotterdam naar New-York vertrekken en Plymouth aandoen, waar zij de passagiers van de Maasdam zal overnemen. Het bekende Technicum te Mittweida is met het oog op de eischen, die tegenwoordig gesteld worden, vergroot met een nieuw ge bouw, het »Electrotecnisches Institut". Dit gebouw bevat vijftien groote arbeids- en ma- chinekameis, benevens magazijnen. De dyna mo-machines, welke 9000 volts leveren, worden door gasmotoren gedreven. Het ge- heele geboutv wordt electrisch verlicht. Het Technicum" heeft gedurende de 26 jaar van zijn bestaan reeds 1358 leerlingen gehad, die opgeleid werden voor machine-ingenieur, electro-technicien of aanverwante beroepen. De aanneming van nieuwe leerlingen voor het a.s, winterhalfjaar begint 16 October. Leerlingen voor den cursus van voorbereidend onderricht, die 25 September aanvangt, wor den te allen tijde aangenomen. Huwelijken met hindernissen. Te Hoofd dorp zouden Woensdag 4 huwelijken worden gesloten. Het le paar, dat reeds te 10 uur present was, om elders in de kerk te trouwen, had verzuimd het militie-bewijs mede te bren gen. Nadat men dit eerst uit Den Haag ge haald had, werd het huwelijk 's avonds te 8 uur voltrokken. Het tweede paar kwam 1 uur over tijd, het 3e bleef, zonder eenige kennis geving, weghet 4e bad verzuimd het bewijs van de geboden mee te brengen, zoodat liet huwelijk een paar uur moest worden uitge steld. Was van dezen laatsten bruidsstoet op de heenreis een paard en tilbury met gasten in de vaart geraakt, op de terugreis viel het zelfde voor. Ten slotte kwam nog een 5e paar aanzetten zonder eenige kennisgeving. Door de justitie te Amsterdam rijn bekend makingen verspreid met de zincographische afbeeldingen van de portretten van De Jong en de beide vermiste vrouwen, Sara Juett en Marie Sybilla Schmitz. Bij elk der portretten is de beschrijving gevoegd van de kleeding, waarin deze drie personen het laatst gezien zijn. Door bemiddeling van de justitie zullen dergelijke bekendmakingen aan de redactiën der provinciale bladen worden gezonden. In welk een afgrond de sterke drank den mensch, die geen weerstand aan de verlei ding weet te bieden, kan voeren, bleek dezer dagen weer te Appingedam. Iemand aldaar, vader van een talrijk gezin, eertijds in het bezit van een ferme zaak, werd de vorige week naar de gevangenis te Groningen over gebracht, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan ontvreemding van goederen, waarover hij als bewaarder was aangesteld. De eene klant na den andere was weggeblevende jenever had den man langzamerhand tot een onhandelbaar mensch, een lastpost voor ieder een gemaakt. Er werden schulden gemaakt, faillissement volgde en alles moest verkocht worden. Eerst het huis, en toen de losse goederen. Op den morgen van den boeldag bleek echter, dat de man die als zegelbe waarder was aangesteld, een deel daarvan vervreemd had. Nu zit hij in de gevangenis, terwijl zijn huisgezin, vrouw en acht kinderen, hulpeloos achterbleef. De Friesche propaganda-commissie tot afschaffing van sterken drank heeft aan de burgemeesters in Friesland een schrijven gezonden, waarin wordt verzocht om, evenals dit reeds met goeden uitslag in onderschei dene gemeenten des lands geschiedt, op de lotingsdagen voor de nationale militie het tappen van sterken drank te verbieden op de plaatsen waar de loting geschiedt en waar de lotelingen doortrekken. Tijdens de landbouwer B. en diens vrouw, wonende aan den 's-Gravenpolderschen straatweg te Middelburg, afwezig waren, heeft de viertienjarige zoon des huizes, die op vogels schoot, bij ongeluk zich zelf dood* geschoten. Nadere bijzonderheden ontbreken. (-ZV. B. Ct.) Het bericht dat de vrouw uit Kapelie, die naar de gevangenis te Middelburg is overge bracht, verdacht van het in brand steken van eene hofstede te Kapelie, die daad zou bekend hebben, is, volgens de M. G, onjuist. Te Rotterdam zijn in de verloopen 24 uren tot hedenmiddag 2 uur 2 lijders aan cholera asiatica aangegeven, 3 lijders zijn overleden en 1 hersteld, In het geheel hebben zich nu 40 cholera gevallen aidaar voorgedaan, waarvan 24 met doodelijken afloop, terwijl 7 lijders hersteld zijn en 9 in behandeling blijven. Te Slompwijk hebben zich in een land bouwersgezin in de buurtschap "Wildveen twee gevallen van cholera asiatica voorge daan. Een ldnd van 9 maanden en een jongetje van 9 jaar bezweken na eenige uren lijdens. Te Gorinchem is schipper Koek, de derde choleraiijder, overleden. Te Wemeldinge is een geval van cholera asiatica voorgekomen. In do Dolcoathmijn, Cornwall, zijn acht ar beiders door een instorting bedolven. Men is dadelijk aan het werk gegaan om de levend begravenen te bevrijden; maar dit weik gaat langzaam, en men vreesde in het eerst, dat de arme mannen dood zouden zijn \óor men lien kon bei eiken. Volgens een bericht van gisteren echter kon men al met twee van de bedolven mannen spre ken en is er kans, dat die althans gered kunnen worden. In het zuiden van Frankrijk heeft een cycloon groote schade aangericht. Te Cette is een per soon gedood en zijn er een vijftiental gewond, ook een opvarende van een der schepen ter reede is omgekomen. Er is' ontzaglijk veel schade toegebracht aan den spoorweg en de dokken in de haven werden alle schepen van hun an kers geslagen een Spaanscha brik is gezonken, van een Itahaanschen driemaster werden de mas ten bijna geheel weggerukt. Ook in een deel van Parijs zijn groote ver woestingen aangericht door een hevigen storm. Een geval van verstikking van een zuigeling door de moeder die in haar slaap het kind had doodgedrukt, heeft te Londen aan 't licht ge bracht dat aidaar jaarlijks niet minder dan 1000 zuigelingen op deze wijze om het leven komen. De Amerikaansche spoorwegkoning "Van der Bilt is voornemens een a twee jaar in Europa te komen doorbrengen. Hij steekt den Oceaan over in een eigen stoomjacht, dat alles op dit gebied moet overtreffen. Het is 300 voet lang met een stoom vermogen van 4500 paardekraebt. Het receptiesalon, wit en goud, is in den stijl Louis XIV. Een uitgezochte bibliotheek is aan boord. De slaaphut van mevrouw Van der Bilt is met een schat van ingelegd ivoor en goud versierd. Draperieën van rozenkleurige zijde zijn er allerwegen op de smaakvolste wijze aange bracht. De woonkamer, waar het groen fluweel den toon aangeeft, is een meesterstuk van cotn- folt. Een paar andere salons, in den stijl van het eerste Fransche keizerrijk, hemelsblauw georneerd, wedijveren met elkaar in pracht. In de badkamer, niet minder weelderig ingericht, kan men zich baden in een zilveren badkuip, Dat de nieuwste vindingen op electrisch gebied aan boord ruime toepassing vinden, spreekt wet vanzelf. Het schip, dat te Birkenhead bij Liverpool gebouwd is, heeft den aanvankelijk geraamden prijs van 100,000 pond st. '1,200.000 gid. belangrijk oveisffireden. Volgens de York Herald laat de zeewaardigheid te wenschen over. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan het N. v. d. D.: »In verband met mijn schrijven en telegram

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2