GESA DE TIOÖLSPELEÈ A0. 1893. Zondag 24 en Maandag 25 September. N°. 8386, Tweede Blad Feuilleton. Zevenenveertigste Jaargang. -ro.-io. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. ■ge- ïw- Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers T 1.85. - 2.50. BU RE A üt B OT BK 8TBAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Contantƒ1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K E IJ K. President Carnot heeft zich Donderdag uit Fontainebleau naar Beauvais begeven. Heden zal het laatste bedrijf der groote manoeuvres in tegenwoordigheid van Carnot worden afgespeeld. De radicaal-socialisten moeten voornemens zijn, dadelijk na de hervatting der Kamer zittingen bij monde van den heer Burdeau de regeering te interpelleeren over hare algemeene staatkunde. Tegelijk met een artikel in Figaro, waar in werd gewaarschuwd tegen overmaat van geestdrift bij de ontvangst der Russen, en tegen de onaangenaamheden welke van die teugelloosheid het gevolg konden zijn, werd de uitslag openbaar van het onderhoud, dat het perscomité gehad heeft met den minister van buitenlandsche zaken. De heer Develle gaf te verstaan dat de oEGcieele regeling dar bijzonderheden van de ontvangst, aan het Rus sische eskader bereid, toekomt aan den heer Dupuy, die heden in de hoofdstad wordt -terugverwacht. Niet alleen was deze mededeeling een stortbad voor de geestdrift der Franschen, maar een blijkbaar officieuse nota in de Temps, waarin gezegd wordt dat bij het organiseeren der feesten de waardigheid der Fransche natie niet uit het oog mag verloren worden, doet genoegzaam doorschemeren dat de regeering bevreesd is, door a! te grooten ijver de be doelingen van den czaar zullen voorbijstreven. Zeker is het nu reeds, dat alleen de Rus sische officieren naar Parijs zullen komen, docli de matrozen te Toulon blijven. Haar zal de Provengaalsche geestdrift zich dan ongebrei deld kunnen botviereu, maar deze manifes tatie» kunnen niet zoo hoog opgevat worden als groote betoogingen te Parijs. Onder dien zuidelijken breedtegraad, men weet 't, hebben toch allen een tikje beet vanTartarin de Tarascon. In de gisteren gehouden zitting van den Parijsehen gemeenteraad heeft Vaillant, te midden van een algemeen protest, de ver klaring afgelegd, dat de revolutionnaire socia listen niet gelooven in de mogelijkheid van een Fransch-Russisch verbond en tegen elk krediet voor de ontvangst der officieren van het Russische smaldeel zullen stemmen. De kapper Chauvin, die bij de jongste verkiezingen in Frankrijk tot lid der Kamer werd gekozen en die ook verklaard had dat hij kapper zou blijven, heeft zijn zaak van de hand gedaan om zich voortaan geheel aan de politiek te kunnen wijden. DUITSCHLAND. De toenadering van keizer Wilhelm tot prins Bismarck is algemeen met verwonde ring en ingenomenheid begroet. In politieke kringen ziet men er het duidelijk verlangen des keizers in, om zich le verzoenen met den grooten staatsman, aan wien het rijk en zijn stamhuis zooveel verschuldigd zijn. Anderen schrijven dien slap toe aan de ingeving van generaal Von Caprivi, die op deze wijze een optreden van zijn voorganger tegen de nieuwe belastingen heeft willen trachten te voorko men. Hoe het zij, men verzekert dat de kei zer, op zijne terugreis van de manoeuvres en jachtpartijen in Hongarije, te Kissingen zal afstappen en vorst Bismaick persoonlijk een bezoek brengen. De gansche pers is ver heugd dat de keizer zich niet te groot heeft geacht om het eerst de hand der verzoening toe te steken, maar weinig gesticht over het opzettelijk verzwijgen door 's keizers omgeving van de ernstige ziekte, welke den grondlegger van Duitschlands macht had aangetast en hem mogelijk had ten grave gevoerd, zonder verzoend te zijn met zijn keizer, wiens populariteit daardoor zeker ernstig zou benadeeld zijn. Uit Kissingen wordt van gisteren gemeld Op raad van professor Schwenninger is Bismarck heden naar Wiesbaden vertrokken, om daar een kuur te maken. De beide onder verdenking van spionnee- ring te Kiel aangehouden Fransche reizigers zijn thans naar Berlijn overgebracht, waar het gerechtelijk onderzoek zal worden voort gezet. BELGIË. Een correspondent van de Indépendance seint uit Londen aan zijn blad een uitvoerig bericht beti ellende de moeilijkheden die door de Engelschen en Duitschers in Oost- en Mid- del-Afrika aan den Kongostaat en in 't alge meen aan dê zaak der beschaving, in den weg gelegd worden. Zoo moeten zoowei de Duitsche als de Britsche autoriteiten een sterke karavaan met buskruit en andere krijgsbe hoeften door hun gebied hebben laten passee- ren, ofschoon zij wisten dat deze voorraad bestemd was om de Belgische expedition van Jacques en Descamps in den omtrek van het Tangarijika-rneer te bestoken. In de streek om het Nyassa-rneer heen moeten zoowel de inboorlingen als de Arabieren uiterst gebeten zijn op alle Europeanen, tengevolge van het woes optreden der Duitschers onder majoor Wissmann. Overigens worden de bepalingen der anti-slavernij-conferentie door de Duit schers en Engelschen openlijk geschonden. De Indépendance zegt, dat deze berichten haar in 't minst niet verwonderen. Vooral tot het onderdrukken van den slavenhandel heb ben de Europeanen in Oost-Afrika zich nooit eenige moeite gegeven. ENGELAND. Nadat de beide Huizen gisteren de begroo ting bij derde lezing hadden goedgekenrd, werd er eene resolutie aangenomen om na den middag tot 9 November op reces uiteen te gaan. Volgens de Daily News was sir Henry Norman's benoeming tot onderkoningschap onvoorwaardelijk, en had hij haar ook onvoor waardelijk aangenomen. Zijn bedanken is eene verrassing voor het gouvernement. De bestuursleden van de Hollandsche kerk, de Nederlandsche vereeniging. het koning- Willemfonds en de Nederlandsche Kamer van koophandel alhier zullen heden vergaderen, tot bespreking der beste wijze van een blijk van gevoelen der Nederlandsche kolonie, te geven bij het overlijden van den Neder- landschen gezant alhier, graaf Van Bylandt. RUSLAND. Sinds 13 September mag, volgens besluit der regeering, geen Duitsch zilver-, nikkei- of kopergeld ingevoerd worden door personen, die de grens overtrekkenzij mogen slechts papieren of goudgeld bij zicli hebben. De eerste overtreding wordt gestraft met een kleine geldboete, de tweede met een grootere, de derde met gevangenisstraf. Door dezen maatregel wordt het verkeer zeer bemoeilijkt. Vroeger mocht ieder persoon voor ongeveer 10 mark Duitsche pasmunt naar Rusland invoeren. Volgens de Poolsche bladen zal de Russi sche regeering, naar aanleiding van het ver zoek van Russische landbouwers, te Charkow, Iview en in andere plaatsen magazijnen op richten, waar de veldvruchten der door den bijna gestaakten uitvoer van granen met den ondergang bedreigde boeren beleend kunnen worden. De onderhandelingen tusschen Rusland en China over het plateau van Pamir zullen in November a.s. een aanvang nemen. ITALIË. De financieele plannen der regeering zijn:? een progressieve successie-belasting, een pro gressieve belasting op den roerenden eigen dom en op inkomsten van meer dan 6000 lire, benevens een beuvsbelasting. De ont vangsten uit die nieuwe belastingen worden geschat op 75 a 80 millioen, waardoor de in 1903 tot 1618 millioen gestegen uitgaven gedekt zouden kunnen worden. Men acht de goedkeuring der Kamer zeker. De ministerraad heeft besloten, de voorge nomen regeling om de invoerrechten in goud te doen betalen, niet ten uitvoer te leggen, daar een zoodanige maatregel in de tegen woordige omstandigheden ongewenschtschijnt. De minister van justitie en grootzegelbe waarder Santa Maria, heeft om gezondheids redenen ontslag genomen. Dinsdag j.L heeft te Milaan onder voor zitterschap van den president der Nationale Bank een vergadering plaats gehad van direc teuren der voornaamste banken uit Italië, om over den financieelen toestand te spreken en middelen te beramen om de van Parijs uitgaande pogingen tot ondermijning van het krediet des lands, krachtig tegen te gaan. Het O. M. bij het hof van appèl te Rome >n .49. (.75. 30. S h lor den lag. end K- irll jor- 6. Toen Gesa De Sterny leerde kennen, was deze •een zeer oppervlakkig, buitengewoon zelfzuchtig, merkwaardig begaafd, zeer goedhartig, bijzonder ijdel mensch, die niets liever wilde dan van zich te doen spreken. Een kunstenmaker werd hij pas later, om zich te kunnen staande hou den op het piëdestal, waarop het publiek hem •geplaatst bad. Het voetstuk was ook te hoog 1 Ieder ander zou door dezelfde duizeling bevan gen zijn 1 Hij trad gaarne als beschermer op en daar om stelde hij zich ook niet tevreden met den jeugdigen violist slechts de hand te drukken, maar gaf hem zijn adres en verzocht hem den volgenden morgen in het sHbtel de Flandres" te komen, om, zooals hij er bemoedigend bij voegde, samen over diens toekomst te spreken. Ook da andere medewerkers sprak hij wel willend toe en drukte ten slotte de hand van Delileo, wisn de tranen voortdurend over de wangen biggelden. Gesa klopte hij nogmaals op den schouder en riep hem in het heengaan nog eens »tot weerziens" toe. Aan het souper, dat op da uitvoering volgde, zat Gesa wel mee aan, maar hij kon geen stuk door zijn keel krijgen en spreken was hem onmogelijk. Met bleekt; wangen en groote oogen staarde hij voor zich heen in de toekomst een toekomst waarin de boomen gouden blade ren droegen en de vruchten schitterden als diamanten een toekomst, waarin al wat laag en leelijk is, onbekend was, waarin schoone hoeri's te midden van boschjes van doornlooze rozestruiken rondwandelden en de laurierboo- men eerbiedig voor hem ter aarde bogen. Gesa had voor dit visioen de oogen niet als verblind dichtgeknepen als een lichtschuw roof dier. Hij had ze integendeel wijd geopend, gelijk een jonge adelaar wien geen licht te schitte rend is.wien zelfs de zon niet verblindt. Niemand kon zich het lot van een hoogst b6gaafd, maarten eenenmale onbekend jong kun stenaar hartelijker aantrekken dan de groote De Sterny dat deed van den kleinen Gesa van Zuyden. Twee-, driemaal achtereen noodigde hij den knaap uit bij hem te komen dejeuneeren ten slotte) bracht de jongen een groot gedeelte van den dag door in de kamers van het hotel, waar De Sterny zijn intrek had genomen, en werd hij als het ware een onmisbare snuisterij voor den meester. Hij moest zijn viool mee brengen en improviseeren, waarbij De Sterny hem menigmaal op de piano begeleiddemet dien tact om de gedachte van een ander te vatten, welke zijn talent karakteriseerde. Hij praatte ook veel met Gesa en schaterde het soms uit van lachen over de dwaze, origineele uitvallen van den knaap. Het duurde niet lang, of De Sterny kon geen zijner kennissen meer op straat tegenkomen zonder hem toe te roepensHebt gij mijn kleinen Zigeuner al gezien 7 ik moet u mijn kleinen Zigeuner toch eens vertoonen, Het is een wonder't is wezenlijk de moeite wel waard Hij improviseert als Chopin.maar heel anders. Gisteren deed hij een aanhaling uit Shakespeare, die volkomen juist was, en van morgen verkondigde hij dat Marsala ver bene den Tokayer staat.Daarbij ziet hij er aller liefst uit.Je moet hem zien In de Brusselsche groote wereld verspreidde zich de mare dat het achtste wereldwonder was ontdekt, en gravin Landaet gaf zelfs hem ter eere een muzikale soiiée, bij welke gelegenheid hot echter bitter weinig scheelde of het achtste wonder had zijn roem verbruid. De Sterny nam de geheele regeling van het feest, voor zoover het zijn beschermeling be trof, op zich en bracht alles voor Gesa in orde. Hij liet hem een paar veilakte schoenen aanmeten en legde zelf den strik in zijn witte dasje op den avond dat de groote gebeurtenis zou plaats grijpen. In zijn rijtuig reden zij I «K TO

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5