A0. 1893, Vrijdag 29 September. N°. 8369, Eerste Blad evenenyeertig-ste J aarg a n °r. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BfJREAÜ: BOTEUSTKAAT, E 2 7. Buitenlandsche Berichten. »Von Bismarck." De keizer heeft aartshertog Albrecht, Oostemijks generaal, tot veldmaarschalk van het Pruisische leger benoemd. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers DDITSCHLAN D. De Keichsanzeiger van 26 dezer bevat de telegi ammen, tusschen keizer Wilhelm en vorst Yon Bismarck gewisseld. Zij luiden: sGüns19 September. Ui Aan vorst Von Bismarck te Kissingen. Eerst heden verneem ik met droefheid dat Uwe Ex. zoo ernstig ziek is geweest. Maar daar ik, Gode zij dank, te gelijker tijd bericht ontvang aangaande de verbetering in uwen gezondheidstoestand, betuig ik u daar mede mijne innige blijdschap. Vurig verlan gende naar uw algemeen herstel, verzoek ik Uwe Ex., met het oog op de ongunstige luchtgesteldheid van Varzin en Friedrichsruh, het winterseizoen in een mijner kasteelen in Zuid-Duitschland te gaan doorbrengen. Zoo dra ik uw antwoord heb ontvangen, zal ik, in oveileg met mijn hofmaarschalk, het kas teel aanwijzen dat u het best zal passen. bWilhelm." Kissingen, 19 September. si Aan Z.M. den Buitschm Keieer te Güns. rik bedank Uwe Majesteit met den diep ste» eerbied voor de vleiende belangstelling in den loop mijner ziekte en in mijn aan vankelijk herstel, niet minder dan voor de oprechte wenschen voor mijn verder herstel en de aanbieding van een verblijf in een gunsti ger luchtstreek. rMijne groote erkentelijkheid voor die edele bedoelirg wordt in geenen deele ver minderd door mijne overtuiging dat mijne genezing, als God die mij nog toestaat, naar alle waarschijnlijkheid zal te danken zijn aan mijne oude huiselijke gewoonten, aan alles wat mij omringt, daar mijne ziekte inderdaad bestaat in eene zenuwachtige aandoening, geloof ik, met mijn geneesheer, dat het kalme winterleven, in mijne gewone omgeving en ie midden mijner gewone bezigheden, het voordeeligst voor mijne gezondheid zal zijn. j>Ik geloof ook dat de verplaatsing in eene nieuwe en mij tot dusver vreemde omgeving welke het gevolg zou zijn van de inwilli ging van Uwer Majesteits vereerend ver langen op mijn gevorderden leeftijd moet worden veimeden, wil ik genezen van de zenuwaandoening, waaraan ik ook thans nog lijd. ïProf. Schweninger behoudt zich voor, Uwe Majesteit schriftelijk te bewijzen hoe gegrond deze overtuiging is, welke bij ten volle met mij deelt. De periodieke verkiezingen voor den Pruisi- schen Landdag zullen vermoedelijk tegen 27 October a.s. worden uitgeschreven. Naar het schijnt, zal de strijd niet zeer heftig zijn, daar fcli het tot dusver geldende kiesstelsel de vooruitstrevende "partijen toch zeer weinig kans hebben. S E 1 6 1 Uit Bergen in Henegouwen wordt van gisteren gemeld: Het aantal werkstakers vermindert aan zienlijk. De werklieden in de drie kolen mijnen van Quaregnon hebben den arbeid hervat; die van den Levant du Flenu te Cuesmes eveneens. Men voorziet het spoedig einde der werkstaking. EN6ELAND. De heer Gladstone hield gisteravond in de iAlbert Hall" te Edinburg een uitvoerige rede. Er waren een 1200 personen aanwezig en een warme ontvangst viel hem ten deel. Hij verklaarde dat zijne pogingen ten gunste van Home rule voor Ierland niet zonder succes waren. Eene ontbinding van het Lagerhuis tengevolge van de verwerping der Home-rule-bill door het Hoogerhuis, zou tegen het beginsel der constitutie zijn en een verraad jegens de groote natie, die liet recht heeft zich zelf te besturen. De quaestie betreffende liet blij vend bestaan van het Hoogerhuis zou aan de kiezers worden onder worpen. Het zal de plicht der meerderheid zijn een middel te vinden om het doel te bereiken. De prijsvermeerdering van steenkolen houdt aan en schijnt gewettigd door den bijzonder kleinen voorraad te Londen tegenover de toe neming van de vraag bq het ingetreden herfstweder. Vele handelaren zijn thans ge heel zonder voorraad en hebben met adver- teeren opgehouden. Overwegend is hunne meening, dat de prijs der beste steenkolen bij den verkoop in het klein 40 shillings per ton zal bereiken voor het einde der crisis. De Pall Mall Gazette blijft volhouden dat de werkstaking op haar laatste beenen loopt, en dat het vei zet van het mijnvolk, hoewel nog luid met woorden, feitelijk reeds ge broken is. Zóóveel is zeker, dat het werk tegen de oude loonen in verscheidene mijnen van Derbyshire en in de buurt van Leicester Maandag werd hervat. De Londensehe correspondent der AT. It. Ot. schrijft van gisteren: De uitputting der weerstandskas heeft toe nemende ellende onder de werkstakende mijn werkers ten gevolge, waardoor de verbitte ring verergert, zoodat de overheden in som mige streken de herhaling van wanordelijk heden duchten. De troepen blijven daarom gecentraliseerd, ofschoon niet onmiddellijk rondom de betrokken mijnen, teneinde de werkstakers niet noodeloos te tarten. Nabij Shields werden gisteren 486 werkstakers ge dagvaard, omdat zij wegliepen zonder dienst opzegging; zij erkenden de contractbreuken boden den patroons ruim 312 p. st. schade vergoeding aan, waarmede de patroons genoe gen namen. OOSTENRIJK. De keizer en de aartshertog Karei Lode- v ijk zijn naar Innspruck vertrokken. In het Huis van afgevaardigden heeft graaf Apponyi de regeering gisteren geïnterpelleerd, omdat zij zich niet heeft laten vertegenwoor digen by de onthulling van het standbeeld ter eere der Honveds. In liet Hongaarsche Huis van afgevaardig den heeft de minister van financiën gisteren de begrooting ingediend. De gewone uitgaven zijn geraamd op fl. 394,532,635, zijnde eene vermeerdering van fl. 7,655.632de buitenge wone uitgaven op fl. 47,576,683, zijnde eene vermindering van fl. 38,228,965. De gewone ontvangsten zijn geraamd op fl. 416,610,094, zijnde eene vermeerdering van fl. 13.275,100 de buitengewone ontvangsten op fl. 48,395,648, zijnde eene vermindering van fl. 34,924,610. De begrooting in haar geheel wijst een over schot aan van fl. 11,688. Het Huis heeft de financieele uiteenzetting van den minister gunstig opgenomen. Hij verklaarde dat de ramingen eerlijk en nauw keurig gemaakt zijn. Er is eene aanzienlijke som in kas. De opbrengst der conversie, 70 millioen florijnen, zai aangewend worden tot uitvoering van productieve openbare werken. {Toejuiching.) De minister verklaarde verder, dat hij bet grootste vertrouwen stelt in het voltooien van de hervorming van het munt stelsel. De gang van zaken zal nu in normalen toestand komen. De daling is niet veroorzaakt door aankoopen van goud. De minister voegde er bij, dat de regeering in de staatskassen en bij bankiers 163 millioen kronen, plus 17 millioen, die reeds beschikbaar waren voor de conversie, gestort heeft. De som, noodig om de betalingen in specie te doen, is dus reeds beschikbaar. Van de 14 Zondag te Weenen gearresteerde anarchisten zijn er 2 weer in vrijheid gesteld; de oveiigen zijn ter beschikking van de justitie. Onder de in beslag genomen papieren be vinden zich ook manifesten aan het Oosten- rijksclie volk, afkomstig van de anarchisten te Londen, benevens andere bescheiden, waar uit blijkt dat de anarchisten in beide hoofd steden met elkaar in betrekking stonden. Het ecrasiet en mierenzuur, in de woning der eerst-aangehoudenen gevonden, zijn door dezen zelf vervaardigdde bommen en andere ontplofüngsmiddelen naar de voorschriften van Most. I I A 1 I E. De koning heeft aan den koning van Wur- temberg de orde der Annunciade verleeud, wegens de ontvangst, die hij aan den kroon prins van Italië heeft doen ten deel vallen. De heer Armo is benoemd tot minister van justitie. SPANJE. De toestand van den maarschalk Martinez Campos is een weinig verergerd. Te Barcelona zijn 20 anarchisten gearres teerd. Salveches, de aanvoerder der anarchisten te Cadix, is naar Yalladolid overgebracht om er zijn straftijd uit te zitten. Te Madrid en in de provinciën verdubbelen de autoriteiten hunne maatregelen van voorzorg. Opnieuw hebben inhechtenisnemingen plaats gehad. S E E V I E. Koning Alexander is naar Abbazia in Istrië vertrokken, waar hjj zijn vader Milan zal ontmoeten. A H E IE A. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De aanval op de vloot, waaraan twee torpedobooten deelnamen, is het werk van kolonel Espina, die in hechtenis is en waar schijnlijk den kogel zal krijgen. De regeering heeft het Congres verzocht, maatregelen te nemen tegen den senator Alem, het hoofd der radicalen; zij houdt zich oveituigd, dat hij onder het leger stookt. Pellegrini heeft bij de inneming van Tucu- man slechts zwakken tegenstand gevonden. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van het oude gepantserde schip Losandes. Zij voeren de rivier op tot aan oostelijk Rosario, het middelpunt van den opstand. De regeering zond een kruiser en twee torpedo's ter vervolging van de generaals Revalle en Arredonto. De regeeringstroepen rukken tegen de opstandelingen op in de provinciën Cordova, San Luis en Tucuman. De regimenten der nationale garde van Entre Rios en Buenos-Ayres trekken hunne leger macht bijeen voor Rosario. Aan de New-Tork Herald werd gisteren uit Montevideo geseind, dat, blijkens daar ontvangen berichten uit Rio Janeiro, het fort Santa Cruz aan de vloot der opstandelingen het hoofd blijft bieden. De inneming van d'Esteros door de opstandelingen wordt be vestigd. De opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul hebben opnieuw wapenen en munitie ontvangen. Een heftige strijd staat te wachten. Een bericht uit Valparaiso aan hetzelfde blad meldt, dat de Argentijnsclie regeering de gevangenneming heeft gelast van admi raal Solier en het radicale Senaatslid dr. Alem, die voor den hoofdleider van den opstand wordt gehouden. Laatstgenoemde heeft eene schuilplaats gezocht in het Duitsche gezantschaps-gebouw. De noordelijke provin ciën verkeeren thans in open opstand tegen president Saens Pena. Aan de goede trouw van regeerings-ambtenaren wordt getwijfeld.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1