""kennisgeving. m 1U0OLSPEM A0. 1893. Zondag 1 en Maandag 2 October. N°. 8371 Eerste Blad Feuilleton. 1 ©venenveert gste Jaarcran» Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVREAUi BOTBR8TRA AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 Igewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Brengen ter openbare kennis, dat, aan te vangen met 1 October a.s., het kantoor van den Genieente-Ontvanger op alle ■werkdagen voor het publiek geopend zal zyn van des voorm. 9 tot des namiddags 1 uur en des namiddags van 3—5 uur. Schiedam, 30 September 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, 'van DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNEDE. SCHIEDAM80 September 1S93. Maandag en volgende dagen zal met toe stemming van burg. en weth. alhier een col lecte worden gehouden ten voordeele van het Nederlandsch gesticht ter verzorging en op voeding van hulpbehoevende weezen en half- weezen te Vianen. Bij de vele instellingen van weldadigheid die er in ons land bestaan, mag het schoone doel dat deze inrichting beoogt, n.l. om weeskinderen die om de een of andere reden elders niet kunnen worden ge plaatst en die anders voor de maatschappij zouden verloren gaan, te verzoigen en door eene goede opvoeding in staat te stellen zich zelf den weg door het leven te bacen, zeker aanspiaak maken op aller sympathie. Zonder kraehtigen steun is dit werk echter onmogelijk, maar waar HH. MM. onze Koning innen en ook H. K. H. de groothertogin van Saksen voorgingen om door milde by dragen van hare ingenomenheid in deze stichting blijk te geven, achten wy het overbodig de ingezetenen, wier weldadigheidszin algemeen hekend is, met vele woorden op te wekken haar voorbeeld te volgen. Blijkens achterstaande advertentie zal de le Oostenryksche dameskapel onder leiding van Fraulein Mascha Lauraann a.s. Woens dagavond in de Officieren-Vereeniging alhier een concert geven. Naar luid van berichten in verschillende bladen moet deze kapel, welke slechts 17 leden telt, door haar uitmuntend spel zulk een effect teweegbrengen, dat men zich ver beeldt een orkest van een 30 personen voor zich te hebben. De uitvoering der grootste ouvertures en fantaisies moet zoo accuraat en zuiver zyn, als men zelden van dameskapellen hoort. Naar aanleiding van bovenstaand, mede in verhand met de geringe entrée-pryzen, wek ken wij onze lezers gaarne tot een bezoek op. Door den commissaris van politie te Schiedam was de opsporing verzocht van zekeren W. F. N., 28 jaar oudals ver dacht van verduistering van drie gouden damesremontoirs, drie gouden damesvestket- tingen en een gouden heerenremontoir. De verdachte, die, zooals later bleek, eerst een bezoek had gebracht aan Rotterdam en vervolgens aan Antwerpen, in welke plaatsen hij de damesremontoirs van de hand had ge daan, kwam Donderdagnamiddag met de Anlwerpsche boot te Dordrecht en trachtte hij den goudsmid De B. aan de Voorstraat het heerenremontoir te verkoopen. Aangezien de goud- en zilversmeden hier ter stede bereids door onze politie waren in kennis gesteld met de nummers der horloges en het signalement der kettingen, contro leerde de goudsmid het nummer van het hee renremontoir en daar dit overeenkwam, hield hij den verkooper aan de praat en stelde de politie met het gebeurde in kennis. Deze onmiddellijk, verschenen, nam het gouden horloge in beslag en stelde den verdachte in verzekerde bewaring. Deze is heden gevan kelijk naar Schiedam overgebracht. Den goudsmid komt voorzeker een woord van lof toe voor de handigheid, waarmede hij den verdachte, die reeds meer met de justitie in aanraking is geweest, aan de politie heeft weten over te leveren. (B. Ot.) De generaal-majoor C. II. F. graaf Du- monceau, adjudant-generaal der Koningin, is benoemd tot president van de hofcommissie, ter vervanging van wijlen mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 3 October niet plaats hebben. De minister van oorlog is heden naar Alk maar vertrokken om tegenwoordig te zijn bij de opening der cadettenschool aldaar. De minister was vergezeld van den luitenant- generaal Kromhout, inspecteur van het wapen der genie, den generaal-majoor Alings, in specteur van het militair onderwijs, den luit.- kolonel baron Van Eek, \an het wapen der genie; kapitein Sabron, adjudant van den minister en de hoofd- en verdere officieren, behoorende tot den staf van de inspecteurs. L'et wetsontwerp tot uitbreiding van het getuigenbewijs in burgerlijke zaken heeft op de uitsluiting van dat bewijs in civiele zaken, waarin meer dan eene beperkte geldsom wordt gevorderd. Volgens den minister van justitie heeft het bestaande stelsel het nadeel, dat het gebruik van den eed als uitsterste mid del ter beslissing van een geschil wordt be vorderd. Door het wegvallen van het beper kende art. 1933 van het burgerlijk wetboek verdwijnen ook de artt. 19361938 en wor den de artt. 1934, 1935 en 1939 gewijzigd. De consul-generaal van den Oranje-Vrijstaat heeft hij schrijven aan den minister van bui- tenlandsche zaken van 23 dezer, namens zijne regeering het tractaat van viiendschap en koophandel tusschen Nederland en den Oranje- Vrijstaat van 14 November 1874 opgezegd. Dientengevolge zal genoemd tractaat den 2Jn September 1894 huiten werking treden. St.-Ct Op de hegrooting van waterstaat zijn gelden uitgetrokken, om een renteloos voorschot te kunnen verleenen ten behoeve van den aan leg van stoomtramwegen van Blokzijl naar Zwolle, van Alkmaar naar Purmerend, van Schagen naar Wognum en van Veghelnaar de Belgische grens in de richting van Eind hoven. Op 13 en 14 December a.s. zal te Munchen worden gehouden eene internationale confe- rentie ter bespreking van de a.s. zomerdienst regeling op de spoorwegen. Tot bijwoning dezer conferentie zijn 106 spoorwegmaat schappijen en stoombootondernemingen, waar onder ook Nedeilandsche spoorwegmaatschap pijen, uitgenoodigd. Men schrijft aan de N. B. Ct. Reeds in de eerste dagen van September werd door een soldaat uit het kamp bij Laren, 7. Midden in het E- mol-concert van Mendelssohn bleef hij steken. Hij trachtte zijn fout te her stellen begon zich te oveihaasten, geraakte opnieuw in de war en knoeide zoo tQt bet einde toe voort. Zelden had men slechter hooren spelen. De Sterny was buiten zich zeiven. Gesa had wel door den grond willen zinken. Sommige gasten applaudisseerden nog, omdat zij het niet gemerkt hadden, anderen omdat zij in het geheel niet hadden geluisterd. De raeesten echter haalden de schouders op en mompelden zoo iets van #Die De Sterny is toch een enthusiast." Toen De Starry een woord ter verontschul diging voor den armen kleinen Zigeuner in het .midden wilde brengen en verzekerde dat hij zelf hem nog nooit zoo slecht had hooren spelen, gaf men hem ten antwoord «Kom, De Sterny, we nemen het je immers niet kwalijk. We weten nu eenmaal dat je een enthusiast bent!" Het gezelschap lachte en praatte en maakte af en toe gebruik van de ververschingen die aangeboden werden. Na eenigen tijd kwam er een deputatie van de schoonste dames, die De Sterny smeekten om toch ook iets te spelen. Bereidwillig als altijd en zeker van zijn succes, nam hij plaats voor de piano en speelde. Toen hij geëindigd had, ging hij naar Gesa toe en zeide -«Mijn beste jongen, toon nu eens dat je een flink karakter hebt. Zoudt gij niet eens voor een oogenbhk alle andere toehoorders kunnen vergeten behalve mij Wilt ge dan iets improviseeren 1 Tracht je dat thama eens te her'"'eren, dat je me dezer dagen voorspeelde. Je toekomst hangt er van af en ik zou zoo graag eer met je willen inleggen Deze laatste woorden deden wonderen, .sik zal spelen," stamelde Gesa, «ware het alleen om u geen schande aan te doen." Hij was doodsbleek en beefde over zijn geheela lichaam toen hij zijn viool ophief. Zijn oogen schitterden met buitengewonen glansmaar onmiddellijk daaiop sloeg hij ze neer en waren zij achter de lange donkere wimpers verborgen. Een vuurregen dwarrelde hem voor de oogen zijn binnenste werd door een zengenden gloed verteerd, een wilde, klagende melodie klonk hem in de ooren Had hij die tonen in zijn droom vernomen, of werden zij door den herfstwind tot hem gevoerd uit het verre land zijner vaderen 1 Was het wellicht de echo der liederenwelke zijne moeder haren minnaar had afgeluisterd en waarmede zij later haar kind in slaap wiegde, gezeten op den dorpel van haar huis in bet armzalige, vuile straatje, waarop de Heiland van onder zijn stralenkrans troosteloos neder- zag 1 Wie kon het zeggen T Hij ontlokte tonen aan zijne viool, zoo zoet, zoo zangerig en dan weder zoo woest en on stuimig, ais men alleen van een Hongaarschen Zigeuner kan verwachten. Ten slotte nog eenige wilde, hartstochtelijke tonen, een laatste jubel kreet en hij breekt plotseling af. Ademloos blijft hij voor zich uitstaten. Hij wist dat hij nog nooit zoo goed had gespeeld. Begeerig luisterde hij. Indien hij een storm van toejuichingen verwachtte, zooals op den avond van zijne eerste optreden, dan werd hij teleur gesteld. Slechts een licht gedruisch van dorre bladeren, die door de herfstwinden worden opgejaagd, klonk door de zaal. Als van uit de verte hoorde hij «Prachtig, allerliefst, echte tsigane muziek Hij liet het hoofd zinkeneen zwaï te nevel kwam voor zijne oogen. De Sterny nadei de hem en hem op den schouder kloppende, zeide hij «Bravo 1 bravowij zijn in onze eer her steld r Met een zegevierenden glimlach zich tot de overige gasten wendend, voegde hij er bij «Zegt nu zelf, heb ik overdreven Gesa luisterde niet meer naar hetgeen om hem heen werd gesprokenhij drukte de hand van De Sterny aan zijne brandende lippen en barstte in tranen uit

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1