dag de forten der hoofdstad beschoten. De prijs der levensmiddelen is gestegen tot eene hoogte als in tijden van hongersnood. Er heerscht algemeene ontsteltenis. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: De revolutie wordt beschouwd als onder drukt. Het vertrouwen herleeft. Het doodvonnis van kolonel Espina is in 20 jaar gevangenis veranderd. E_-t pantserschip Independancia heeft bij Rosnrio den monitor der opstandelingen buit gemaakt. De opstandelingen bljjven tegen stand bieden. Generaal Tïoca is vertrokken om de leiding der regeeringstroepen op zich te nemen. Te Rosario ondersteunen de Zwitsers en Duitschers de opstandelingen. De strijd houdt aan. De stad Rosario heeft zich overgegeven. De aanvoerders der opstandelingen zijn ge vangengenomen. Volgens een telegram uit Washington aan de New-York Herald is de lastgeving van den Amerikaanschen gezant te Rio de Janeiro dezelfde als tijdens den Chileenschen oorlog aan admiraal Mc. Cann gegeven was. AFRIKA. Te Pretoria, in Transvaal, is een Nederland- sche vereeniging opgericht. Deze zal zich in het geheel niet met de politiek inlaten. Haar aanvankelijk doel is het oprichten van een ondersteuningsfonds en het vestigen van een vertrouwbaar informatie-bureau. Het voorloo- pig bestuur bestaat uit de heeren dr. Jorissen, Van Lennep en Baerveldt. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Een bende inboorlingen heeft in Mas- honaland geschoten op de verkenners der Zuidafrikaausche compagnie; men gist dat de bende 7000 man sterk wasde admini strateur heeft machtiging erlangd van den gouverneur der Kaapkolonie om eene sterke patrouille uit te zenden met eene nog sterker reserve achter haar, teneinde te onderzoeken over welke krachten de vijand eigenlijk 1 beschikt. De Transvaalsche staatssecretaris dr. Leyds is van Kaapstad naar Engeland vertrokken. A Z I E. Uit Bangkok wordt van 1 dezer gemeld i Heden is, op kiacbtigen aandrang vanLe Myre de Viller?, eene definitieve overeenkomst tusschen Frankrijk en Siam gesloten, die den 3n October geteekend wordt. De heer Le Myre de Villers gaat dan waarschijnlijk naar Saigon. Chanteboon blijft door de Fianschen bezet, totdat de linkeroever van der. Mekong is ontruimd, onder stellige belofte dat de Fransche bezetting zoo spoedig mogelijk Chanteboon zal ontruimen. De eisch, dat de Deensche officiei en zouden worden ontslagen, heeft men laten varen. Volgens een telegram uit Bangkok aan de New-York Herald heerscht er onder de Franschen aldaar groote ontevredenheid over de concessien door Siam definitief, teh- gevolge van de zwakheid van den Franschen gevolmachtigde, verkregen. Binnenlandsclic Berichten. SCHIEDAM3 October 1898. Vergadering van den gemeenteraad op heden, 3 October 1393. Tegenwoordig waren 15 leden, afwezig de heeren Knappert, Schuur man, Roelants, Van der Schalk, Loopuyt en Elzevier Dom, beide eerstgenoemden met kennisgeving. Na goedkeuring der notulen van 19 Sep tember j.l. kwamen de volgende stukken in, die overeenkomstig 't bepaalde bij art. 101e lid van het reglement van orde, reeds ter inzage hebben gelegen Van de Gedeputeerde Staten dezer provin cie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 22 Aug. j.l. tot betaling uit den post voor onvoorziene uit gaven der gemeente-begrooting voor 1893, aangenomen voor kennisgeving; van burge meester en wethouders, ontwerp-verordening tot regeliDg van den cursus in moderne talen, met ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld op dien cursus, zal straks worden behandeld verslag van de commissie van rapporteurs dd. 23 September j.l. van het onderzoek der gemeente-begroo ting voor 1894 in de afdeelingen van den gemeenteraadter visie gelegd om te behan delen wanneer de ontwerp-begrooting voor 1894 aan de orde zal worden gesteld van de commissie van fabricage rapport op het adres van A. van Vliet, het verzoek be vattende dat de gemeente van hem overneme een aan hem toebehoorend strookje open grond aan de Kreupelstraat, zal straks wor den behandeld; idem, rapport op het adres van mej. S. E. Maas e. a. over 't in gebruik geven van het overdekt bassin bij de ruïne van Matenesse, ten behoeve harer oefeningen in 't lawntennisspel, ter visie blijven liggen ter behandeling in eene volgende vergade ring; van de commissie belast met het on derzoeken der bezwaarschriften van aangesla- genen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, hare rap porten nos. 17 en 18, zullen straks met de reclames waarop ze betrekking hebben aan de orde worden gesteld; missive van den heer W. Beukers, houdende bericht dat de benoeming tot lid der commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs door hem wordt aangenomen; adres van den heer H. Zwalje, om eervol ontslag als onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare kostelooze school, met ingang van 1 November a.s., zal straks worden behandeldmissive van den heer J. F. Schop, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot directeur der algemeene be graafplaats, aangenomen voor kennisgeving; adressen van J. Bauman, W. Collignon, A. Daaïmeijer, G. van Hattem, C. Houtman, wed. J. Houtmau, J. H. Houtman, B, de Maar, wed. J. H, Mincke, wed. A. van Noortwijk, P. A. van de Poll, J. D. Stooker on W. C. Wasman, houdende bezwaren tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, overeen komstig het bepaalde bij art. 20 der verorde ning op de heffing dier belasting, voor zooveel noodig, in handen gesteld van de in dat artikel genoemde raadscommissie, ten fine van onder zoek en advies. De later ingekomen stukken, bedoeld in het 2e lid van art. 10 van het reglement van orde, zijn: van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, besluit van 26/29 September j.l., tot goedkeuring van de rekening der gemeente over het dienstjaar 1892idem, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde sup pletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1893, beide werden aangenomen voor kennisgevingidem, missive dd. 26 Sep- tembei/2 October j.l., daarbij andermaal terug zendende de verordening op de openbare reinheid en gezondheid, hun in afschrift ge zonden bij missive dd. 20 September 1.1., welke alsnog aanleiding heeft gegeven tot eene op merking ten aanzien van het bepaalde in art. 19, in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke strafverordeningen, ten fine van onderzoek en rapport; van de commissie van rappoiteurs omtient het onderzoek der ge- meente-begrooting voor'1894, in de afdeelingen uit den gemeenteraad, eene toelichting om trent de door hen, in hun verslag van dat onderzoek onder volgn. 58 dier begrooting geplaatste opmerking, besloten die toelichting bij gezegd verslag te voegenadres van J. Hoek alhier, daarbij in verband met het inde laatste raadsvergadering ingekomen en door hem mede-onderteekende adres van bewoners of eigenaars van panden aan den Oostsingel om gasverlichting in die straat zich be reid verklarende, ten behoeve der gemeente, van z\ja eigendomsrecht op die straat afstand te doen, wanneer zulks tot eene goedgunstige beschikking op dat verzoek kan leiden, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingbezwaarschriften van A. P. van der Burg, N. van Gerven, M. van der Hoek, J. F. Mohring en J. Th. Putters tegen hun nen aanslag in de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1893/4, over eenkomstig het bepaalde bij art. 20 der verordening op de heffing dier belasting, in handen gesteld van de in dat artikel genoemde raadscommissie, ten fine van onderzoek en advies. Tot behandeling van de voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd tot onderwijzer le klasse, tevens plaatsver vangend hoofd, aan de le openbare tusschen- schooi (hoofd de heer Sander) benoemd de heer J. Temmink te Assen, en zulks op de gewone voorwaardenaan H. Zwalje werd op zijn verzoek, met ingang van 1 Novem ber a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzer 3e ki. aan de 2e openbare kostelooze school (hoofd de heer Vaandrager)aan den heer mr. A. K. J. van der Drift werd, wegens verkoop van de hem, in eigendom toebehoord hebbende branderij aan de Velle- vest, wijk A 79 en die aan de Kethelstraat, wijk A 65, overeenkomstig het bepaalde bij art. 34 der verordening op de heffing dier belasting, restitutie van plaatselijke directe belasting over 1893 verleend, <^er 3 maan den, tot een bedrag van f 9.40bezwaar schriften van aangeslagenen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, en advies daarop van de commissie van onderzoek, in overeenstem ming met het advies dier commissie, uitge drukt in haar rapport no. 17, werd op voor stel van burgemeestsr en wethouders besloten de aanslagen van de navolgende belasting schuldigen te wijzigen en, voor het dien tengevolge minder verschuldigde ontheffing te verleenen, als: wed. J. van der Most, wed. J. H. Koster geb. Gommers, A. B. Collignon, J. W. Meulman, F. van Gerven, H. van der Kruk, J. O. Jansson en W. de Vos; terwijl mede op advies dier commissie en op de door haar aangevoerde gronden de verzoe ken van A. A. van Dijk, B. van Wamelen, A. Weber, wed, J. van Zomeren, M. Kooij, H. van Dooren, J. Roetman, J. Duk, J. A. van Ophemert en F. M. Schoof werden af gewezen; van A. van Vliet werd. ter ver krijging eener verbeterde rooilijn, overeen komstig het advies der'commissie van fabri cage, voor den prijs van f 100, aangekocht een strookje grond, gelegen voor zijne panden aan de Kreupelstraat, wijk E no. 84; op het adres 'van A. Bakker c. s., allen neringdoen den, met verzoek om aan mrf-stadgenooten een bepaalde plaats aan te wyzen waar zij hunne waren moeten verkoopen en hen daar voor ook staan- of marTctgeld te doen betalen, werd besloten aan adressanten te berichten dat hun verzoek niet voor inwilliging vat baar is, daar hetgeen zij verlangen ia lijn rechten strijd is met het bepaalde in art. 3 der verordening ter handhaving van de open bare orde en veiligheid en op de straatpolitie van 30 Aug. 1892. Naar aanleiding eener vraag van den heer Hoogendam of de verordening niet zoodanig zou kunnen gewijzigd worden, dat aan het verlangen van adressanten werd voldaan, wees de burgemeester er op, dat de verordening was gemaakt in overeenstemming met de wet terwijl de heer Maas mededeelde, dat bij het dagelijksch bestuur de oprichting van een vaste markt, bijv. des Zaterdagsavonds, waar vaste staanplaatsen tegen betaling van geld zullen te bekomen zijn, in overweging was. De ontwerp-verordening tot regeling van den cursus in moderne talen, met ontwerp verordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden op dien cursus werden na eenige discussie vastgesteld. Den heer Hoogendam, die in dit stadium der zaak eene redevoering hield, die eene doorloopende principieele bestrijding van het denkbeeld der oprichting van een cursus van moderne talen bevatte, werd door den heer Van Harwegen den Breems geantwoord, dat die strijd reeds vroeger beslist was en het dagelijksch bestuur daarop dan ook niet 1 wenschte in te gaan. Een amendement van den heer Loncq, om jaarlijks slechts vijf' leerlingen kosteloos te plaatsen, werd met 10 tegen 4 stemmen verworpen, terwijl daarentegen zijn tweede amendement, waar door in de verordening de bepaling wordt opgenomen, dat een kosteloos geplaatst leer ling, die langer dan een jaar in dezelfde klasse moet doorbrengen, door burgemeester en wethouders, de commissie van toezicht op het lager onderwijs gehoord, van den cursus kan verwijderd worden, werd aangenomen. Voorts deelden burgemeester en wet houders mede dat bij hen een verzoek is ingekomen van den leeraar in handteekenen aan de burgeravondschool, E. van der Woude, om verlof voor 3 maanden, tot herstel van gezondheidonder bereidverklaring, voor zijne rekening, gedurende dien tjjd een plaatsver vanger te stellen. Naar aanleiding van ge noemd verzoek, hetwelk van eene genees kundige verklaring vergezeld is, en in ver band waarmede is ingekomen een voorstel van den directeur dier school, om als even tueel plaatsvervanger voor den tijd van 3 maanden aan te stellen den onderwijzer M. Kraamer alhier, verklaren burgemeester en wethouders bereid te zijn het gevraagde verlof te verleenen, wanneer de raad vooraf besluit tot de benoeming van den heer Kraamer, en wel voor den tijd van 3 maanden, in te gaan 4 October a.s. en buiten bezwaar der gemeente kas. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofde lijke stemming besloten. De voorzitter verleende nu het woord aan den heer Hoogendam, die daarop eene ware philippica hield tegen het rapport van den gemeente-architect, naar aanleiding van de door hem gegeven inlichtingen omtrent den goedkoopen bouw van eene bijzondere school aan de Tuinlaan tegenover de kosten die thans worden gevorderd voor uitbreiding der school aan de Dwarsstraat die thans onder de auspiciën van den gemeente-architect wordt verricht. Ten slotte noodigde de heer Hoo gendam de leden van den raad uit, de bijzondere school, waarvan de bouw naar het oordeel van genoemden architect vooral wat de hoedanigheid der bouwstoffen betreft, nogal het een en ander te wenschen over laat, eens te komen kijken. De heer De Groot, die zeide de zaak te belangrijk te vinden om haar in den doofpot te stoppen, gaf aan den raad in overweging den gemeente-archi tect nogmaals om nadere inlichtingen te vra gen. Ten slotte liet echter de raad aan burge meester en wethouders over, om deze quaestie in hun college te behandelen, en, zoo noodig, eenig nader voorstel te doen. Na korten tijd met gesloten deuren bijeen te zijn geweest, werd de vergadering heropend en vervolgens gesloten. Dat het de hier gevestigde afdeeling van het sAlgemeen Nederlandsch 'Werklieden verbond" ernst is met baar streven, blijkt uit de werkzaamheid, door haar aan den dag gelegd. Nauwelijks toch is het seizoen inge treden, of een openbare bijeenkomst wordt belegd, waarin een ernstig, bezadigd woord gesproken wordt tot uiteenzetting van de rechten en plichten van den werkenden stand, tot aankweeking van het gemeenschapsgevoel bij de werklieden onderling. En dat die pogin gen de sympathie ook der hooger geplaatsten wegdragen, getuigt de groote opkomst der verschillende klassen. Zoo was ook gisteravond het lokaal »Paulus" wederom geheel gevuld met vertegenwoor digers van allerlei standen, belangstellenden en nieuwsgierigen, vrienden van het A. N. W. V. en andersdenkenden. Onder deze allen

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2