werden opgemerkt vertegenwoordigers van werkliedenvereenigingen uit Rotterdam, Kra lingen, Delft, Ylaardingen en Maassluis. Nadat de voorzitter, de heer G. W. Snel, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, nam de heer F. Mol het woord, tot uiteenzetting van zij' onderwerp «Herzie u zelf". Spreker begot met de verklaring dat hij niet geheel zonder bezwaren in 't openbaar was opgetreden, daar zijne nederige positie en geringe ontwikkeling hem geen aanspraak konden doen maken op den naam van redenaar, zoodat zij, die van hem een redevoering met schoone oratorische wendin gen verwachten mochten, zich zouden teleur gesteld zien. Evenwel heeft de zaak van den werkman zoozeer zyn sympathie, dat hij met hart en ziel zich daaraan wil wijden; daarom zou spreker als man uit het volk over volks toestanden handelen, niet over diepzinnige vraagstukken. 't Verwondert spreker dat deze volksbijeen- komst uitsluitend door mannen bezocht is, daar toch ook de vrouw deel uitmaakt van het volk en ook wel degelijk belang heeft bij het we! en wee van den werkman, wiens lot tevens het hare is; in Friesland worden dan ook in alle volksvergaderingen vele vrouwen aangetroffen. Niettemin is spr. ten hoogste erkentelijk voor de groote opkomst, daar hij daaruit meent te mogen afleiden, dat de be langstelling in het lot van den werkman toeneemt, dat de overtuiging veld wint, dat lotsverbetering van den werkman in 't be lang is van het algemeen welzijn. In ver band met die lotsverbetering meent spreker 'tbest te handelen door de positie van het A. N. W. V. uitvoerig te ontwikkelen, daar dit verbond ien onrechte aan allerlei aan vallen blootstaat, welke dikwerf het gevolg zijn van onbekendheid en miskenning. Er is een tijd geweest, waarin van ver- eenigingsleven geen sprake was en iedereen aan zijn lot werd overgelaten, waarin grove misstanden bestonden en zonden bandeloos voortwoekerdenonder alle standen der maatschappij. Deze toestand heeft bestaan tot vóór 20 jaar, toen de roep door het land ging: «Vereenigt u!" omdat men zich vol komen bewust was, dat zulks dringend nood zakelijk was. Aan dien kreet werd echter geen gehoor gegeven, althans niet in den gewensch- ten zin; wel werden groepen en vereeni- gingen in 't leven geroepen, doch deze waren verdeeld en maakten elkander af, zoodat de toestanden niet veel verbeterden. Allengs zjjn andere vereenigingen en bonden ontstaan, ■waaronder het A. N. W. V. een voorname plaats inneemt. Dit verbond wil de zedelijke ver heffing van den werkman, verbetering in zijn maatschappelijke positiedoch die verbetering moet het gevolg zyn van het nakomen der ■wederzijdsche plichten. Wil de werkman bij zijn patroon mildere denkbeelden aangaande zijne rechten doen rijzen, dan is 't ook noo- dig dat hij zich zelf herzie dat hij niet door dronkenschap of andere dierlijke zonden zich den naam van mensch onwaardig maakt, dat hij door zijn mannelijk gedrag en karak ter bij die kinderen der weelde, die hun wel lust botvieren of er naar streven hun ver mogen door erfenissen steeds te vermeerde ren, uitsluitend om hun zucht naar zingenot te bevredigen, het besef verlevendigt dat hunne roeping een geheel andere is. Vandaar, dat het woord liefde een eerste en voor naamste factor is,in 't programma van het verbond; door haar wordt veel leed verzacht, wordt menig ruw woord weerhoudende warme druk der broederhand schraagt den moedelooze, doet hem het hoofd opbeuren te midden van schreiende nooden en diepe ellende. En nu mogen dit door de sociaal democraten «lapmiddelen" worden genoemd, de deelnemende, bemoedigende handdruk van den mede-arbeider zegt toch meer dan de goude bergen in een onzichtbaar verschiet. In 't vervolg zijner rede bespreekt de heer Mol het kiesrecht. Hij voor zich wenscht kiesrecht in den uitgebreidsten zin, dus ook voor de vrouw, die z. i. een voorname plaats in de maatschappij bekleedt en dezelfde rechten behoort te hebben als de maD, wijl ook zij mensch is. In verband met de uit sluitingen, welke de grondwet voorschrijft, kon spr. slechts lof overhebben voor minister Tak van Poortvliet, die zijne verwachtingen heeft overtroffen, en laakt hij bet voorstel-Van Houten, hetwelk voor den werkman onbillijk is en tot oneerlijke praktijken aanleiding geven kan. Hij zou gaarne zien dat de volks vertegenwoordiging wat meer bekend was met de volksbehoeften en dat zij niet enkel uit ad vocaten, ex-predikanten, grond-en geldbezitters bestond. Spreker wenscht geenszins alle vakken in ons parlement vertegenwoordigd te zien, doch acht 't dringend noodzakelijk dat de leden er van wat meer de nooden der andere standen leeren kennen. Daarom zou 't raad zaam rijn, de verschillende vakken tot vak bonden te vereenigen, welke de belangen be spreken en behartigen en door middel van rapporteurs ter kennisse der regeering te brengen. Algemeen kiesrecht is vooral daarom noodzakelijk, omdat daardoor een einde ge maakt zal worden aan misbruik |*an macht; men moet daarin niet zien een streven naar revolutie, doch een zucht tot verbroedering en verbetering. Er wo-dt kiesrecht gevraagd, geen kiesyizasó. Doch daartegenover stelt spr. dan ook een eisch, waardoor de vrees voor overrom peling door de proletariërs geheel wordt weggenomen, n.l. dezedat ieder, die het kiesrecht erlangt, het bewijs levere mensch te zijn. Op die voorwaarde kan het stem biljet veilig worden uitgereikt ook aan den man uit het volk, zonder die voorwaarde is het onveilig in de hand van den aanzienlijk- sten kapitalist. Naar aanleiding van deze verklaring ver wacht spreker de vraag of hij dan nog een vijfden stand zou willen vormen, en zijn antwoord luidt bevestigend. Die vijfde stand zou dan bestaan zoowel uit den aanzienleken wellusteling als uit den man uit het volk, d:e door drankmisbruik zich zeiven en zijn geziu ten gronde richt. Yan deze laatsten schetste spr. een tweetal uit de werkelijk heid genomen toestanden, Werklieden, ver- eenigt u dus! is zijn advies, opdat gij door uw streven u zelf voor kwaad behoedt en de leden van den vijfden stand door uw voor beeld tot u trekt. De voortdurende stilte, slechts nu en dan afgebroken door een daverend applaus, was voor den fleren strijder van de volkszaak voorzeker het meest overtuigend bewijs, dat zijn arbeid geen ijdele geweest is. Dit bleek wel ten duidelijkste uit de met gleed gesproken woorden van dank, waarmede de voorzitter den spreker huldigde. Yan de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer Yan Hees, die spr. op een drietal punten weersprak lo. aangaande gelijk recht van man en vrouw, waardoor de belangen van het huisgezin zouden worden verwaarloosd: 2o, omtrent onmogelijkheid van samenwerking met het A. N. YV. Y., dat den godsdienst niet op den voorgrond stelt, terwijl dezfe een groote kracht is in den strijd3o. het uitsluiten van het kiesrecht van personen, die volgens den spr. tot den vijfden stand behooren, welke juist door de anderen tot zich moeten worden getrokken. De heer Mol, repüceerende, betuigt den op ponent zijn dank voor de vrijmoedigheid, door hem aan den dag gelegd. Wat 't eerste punt betreft, meent hij dat de vrouw zeer goed hare huishoudelijke plichten kan verbinden aan andere behoeftenzooals in Friesland geschiedtaangaande de onmogelijkheid tot samenwerking heeft spr. de overtuiging, dat de godsdienst, zooais de opponent dien be doelt, niet in de vergaderzaal, waar verschil lende gezindten vertegenwoordigd zijn, thuis behoort, daar men elkaar daarmede moet hinderende plaats daarvoor is de kerk. Daar opponent betreffende het laatste punt hetzelfde beweerd had als spreker, was een repliek daaromtrent overbodig. Nadat de voorzitter er den spreker op gewezen bad dat het in Zuid-Holland niet evenals in Friesland gewoonte is, dat de vrouwen der werklieden de vergaderingen hunner mannen bijwonen, sloot h\j de vergadering, na alvorens een woord van dank te hebben gebracht voor de talrijke opkomst, en een woord van opwekking aan de werklieden om zich bij het werklieden verbond aan te sluiten. De heer G. de Mooij, koster der Groote Kerk van de Ned.-herv. gemeente alhier, ontving Zondag j.l., ter gelegenheid van de 40-jarige vervulling zijner betrekking, talrijke bewezen van belangstelling. De kerkeraad, die den ijver en toewijding waarmede de geachte jubilaris zïjne betrek king vervult, waardeert, schonk hem ten blyke daarvan een gouden remontoir-horloge met toepasselijke inscriptie, onder eene har telijke toespraak van den predikant C. de Wrilde Cz. Ook liet bestuur van de evang.-hervormde vereeniging, van welke vereeniging de heer De Mooij eere-voorzitter is, bracht hem met ds. N. Kamp, van Zutfeo, welke dien dag hare godsdienstoefening had geleid, zijne gelukwenschen. Bij een horlogemaker op den Binnenweg te Rotterdam is Vrijdagavond door een recher cheur uit Schiedam een horlogeketting in beslag genomen, afkomstig van de verduiste ring, waarvan zekeie Noordyk aldaar verdacht wordt. Aldus meldt de N. E. Cl. Dat de Rotterdamsche politie bet verzoek van den commissaris van politie alhier van Dinsdag 20 September, om opsporing van de door Noordijk door oplichting verkregen horloges en kettingen niet met den ver- eischten spoed heeft behandeld, is bij deze gelegenheid gebleken, daar bedoelde horloge maker eerst Vrijdagavond op het oogenblik dat de Schiedamsche rechercheur den ketting in beslag nam omtrent het voorval door haar werd in kennis gesteld. De commissaris van politie alhier heeft aan de politie te Rotterdam opspnimg ver zocht van zilveren eetlepels, welke uit de woning van den directeur van het postkan toor te Schiedam vermist zijn. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag 5 dezer niet plaats hebben. Zondagavond te ruim 10 uur keerde de 81-jarige heer dr. M. C. M. met zijnen 47- jarigen zoon den heer M. M., en zijne 67-jarige huishoudster, mej. H. G., allen wonende Schïekade O.Z. no. 32, van een bezoek bij ds. J. D. aan de Schiekade no. 81 per rijtuig huiswaarts. Toen allen in het rijtuig gezeten waren, schrikte het paard plotseling door het harde dichtslaan van het portier door den koetsier, en sprong met het rijtuig ter hoogte van het Proveniershuis in de Schie. De koetsier, Johannes Baars genaamd, wonende aan de Rottestraat 15, trachtte het dier te grijpen, doch geraakte bij die poging onder het rijtuig en brak den rechterarm. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De agent van politie 3e klasse K. W. F. Daleman, aan de overzijde van de Schie op surveillance zijnde, het ongeluk ziende ge beuren, ontdeed zich terstond van overjas en hartsvanger en sprong te water, na eerst het touw van zijne dreg om het lijf gebonden te hebben, waarvan zijn collega het eind vast hield. Daar dit touw te kort bleek, gaf Dale man zijnen kameraad last om het los te laten en zwom vervolgens naar de plaats van het onheil. Daar gekomen, gelukte het hem met behulp van de burgers J. Schuijerman, wo nende in de Catharinastraat no. 64, en C. Lieshout, wonende aan de Schiekade no. 40, den ouden heer M. en diens buishoudster nog levend op het droge te brengen. De zoon, het laatst opgehaald, bleek echter reeds over leden te zijn. Zijn lijk werd daarop naar de ouderlijke woning vervoerd, terwijl de beide geredden hunnen intrek namen bij ds. D. Het flinke gedrag van den politie-agent Daleman verdient allen lof, daar het onge twijfeld aan hem te danken is, dat er met meer slachtoffers van dit ongeluk te betreu ren zijn. (N. B. Ct.) De regeering stelt zich voor bij een afzon derlek wetsontwerp de vereischte gelden aan te vragen tot reoiganisatie der rijks- landbouwschool en tot oprichting eener rijkstuinbouvvschool. Zondagochtend is in de R.-k. kerk aan de Yan-Limburg-Stirumstraat te 's-Gravenhage, tijdens de godsdienstoefening, eene viouvv be trapt op zakkenrollen. Zij werd in an est geno men en naar liet commissariaat van politie overgebracht. Gisteravond, kwart voor 9 uren, is, naar wij ver nemen, op den Hollamlschen spoorweg nabij het station 's-Gravenhage een man door eenen trein overreden. Het lijk was, toen men het vond, geheel onkenbaar. Naar wij vernemen, zijn Zondagnacht 10 personen, die te Utrecht op eene bruilofts partij van eene roomtaart hadden gegeten, daarna zoo ongesteld geworden, dat voorde meesten hunner de hulp van eenen genees kundige moest worden ingeroepen. Gelukkig waren bijna allen gisterochtend weder bete rende, zoodat en dan ook geen vrees voor ernstige gevolgen schijnt te bestaan. Intus- schen heeft men toch gemeend de politie met het gebeurde in kennis te moeten stellen, daar er alle grond is om te vermoe den, dat er eenig vergif in de taart is geweest. Of dit vermoeden juist is, zal uit het deskundig onderzoek moeten blijken. CU. D.) Te Rotterdam hebben zich de vorige week een en twintig gevallen van pokken voor gedaan. Hieronder zijn niet begrepen de ge vallen, welke in de voor lijders aan die ziekte bestemde baiakken van het ziekenhuis be handeld worden. To Rotterdam zjjn sedert Zaterdagmiddag 3 gevallen van cholera asiatica aangegeven. Een sterfgeval kwam voor; 8 lijders blijven nog in behandeling. Gisteren zijn te Zwijndreeht (Groote Lint) twee personen aangetast door cholera asiatica. Maassiuis. Aan het gevaar waaraan de reizigers op den toegangsweg tot het perron van het station alhier zijn blootgesteld, zal worden te gemoet gekomen. Men verneemt althans dat binnenkort zal worden overgegaan tot het plaatsen van eenen dubbelen slagboom. PEE XELEftBlT!-, 's.eiU¥KSHACiE, 3 October. Tweede Kamer. De heer Schepel zal de regeering nader interpelleeren over de toe passing van den zelf werkenden wissel voor personentreinen. Het onteigeningsontwerp voor de verbinding der beide spoorwegen te Rotterdam is aangenomen met 37 tegen 26 stemmen, nadut de minister van waterstaat en de heer/E. Mackay geconstateerd hadden dat het subsidie van '12 ton buiten eenig ver band is toegekend met het vroeger aange kondigde plan van 4 a 5 millioen. Ook is aangenomeu de onteigeningswet tot norma liseering der Nieuwe Maas nabij Rotterdam. Het debat is aangevangén over de onteige ningswet voor den aanleg der duinwater leiding te Haarlem.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3