N°. 8372. Tweede Blad. A0. 1893. Woensdag 4 October. Zevenenveertigste Jaargang. Binnenlanflsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, SCHIEDAM, 3 October 1803. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 Sept. bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 5,464,215.47 en bij de betaalmeesters. - 1,618,961.74% Te zamen f 7,083,177.21 Va UITGEVER: J. ODÉ. De statistiek der sterften over Juni 1893 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene be volking van 1,002,144 inwoners het aantal overledenen met levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar bedroeg 21,31 Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor. Delft met 24,82 oveiledenen. Dordrecht 20,68 Gouda s 27,06 5 Den Haag 16,62 j> Leiden20,65 Rotterdam f 23,38 Schiedam 14,92 De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Sept. j.l. 555,154 reizigers met een opbrengst van f 43,4 tegen 523,338 reizigers met een opbrengst van f 40,478,00% in Sept. 1892. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 5 '.636 reizigers met een ontvangst van f 397,576,34M, tegen 4,583,969 reizigers met een ontvangst van f359,837,33 over datzelfde tijdvak in 1892gevende dit jaar een vooruitgang van 473,667 reizigers en een vooruitgang van f 37,739,01 M ia ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgei. maanden van 1893 beliepen f154,82' terwijl die over datzelfde tijdvak van 1892 f 144,569,04 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1893 beliep f 552,405,72%, terwijl die over datzelfde tijdperk ia 1892 f504,406,37 beliep. Verdwijning Tan twee vrouwen. Nog altijd blijft De Jong volhouden dat hi; op 30 Augustus met juffrouw Schmitz naar Londen is gegaan en 31 Augustus des avonds alleen van daar is teruggekeerd. Tegenover den rechter-commissaris staaft hij die bewe ring zelfs door personen te beschrijven, die met hem op de boot geweest zouden zijn en die dan ook openlijk in de dagbladen door genoemden rechter zjjn opgeroepen. Die bewering blijkt thans echter allen grond te missen. Dank zij de van evenveel ijver als scherpzinnigheid getuigende nasporingen van het hoofd der recherche, den heer C. Batelt, zal De Jong eerlang in tegenwoordigheid van eenige onwraakbare getuigen -worden gebracht, die hem zjjn doen en laten ia dit beteekenis- vol tijdsverloop heel anders zullen schetsen. De kastelein van het kotfiehuis uTliorbecke", Rembrandtplein no. 4, kan onder eede ver klaren lo. dat De Jong aldaar in den avond van 30 Augustus den avond dus dat hij het bekende telegram uit Bussum had verzonden heeft doorgebracht en na klokslag van twaalven eenige gasten onthaald en het »Wilhelmus" gezongen heeft ter eere van den pas ingetreden verjaardag onzer Koninginen 2o. dat De Jong des morgens 5 uur in gezelschap eener jonge vrouw van verdachte zeden naar de Nes is gegaan. Deze vrouw is reeds gehoord, en uit de getuigenis van andere vrouwen, eveneens door den lieer Batelt ondervraagd, is verder gebleken lo. dat hij in den avond van 31 Augustus omstreeks 9 uur, Van buiten komende uit de richting Bussum, op het Dainiak door eene vrouw is opgewacht, in haar gezelschap ver schillende herbergen bezochten het vuurwerk op den Amstel bijgewoond heeft; 2o, dat hij in haar gezelschap een bezoek heeft gebracht bij den waker der in aanbouw zijnde perceelen aan de Luthersche kerk aan het Spui, dien waker opdragende te onder zoeken of in de Spuistraat ook een bordeel te koop was en dat hij door tusschenkomst van dien waker later inderdaad dergelijk huis gekocht zou hebben, indien de zaak niet op zijn gemis aan gereed geld ware afgesprongen 3o. dat hij bedoelde vrouw omstreeks half- twee in den nacht heeft verlaten en opnieuw zijnen intrek genomen in het koffiehuis »Thor- becke", waar hij bleef tot 's morgens en zich toen eensklaps snel verwijderde. Derhalve staat nu vast, dat juffrouw Schmitz, nadat De Jong op 30 Augustus te Bussum om 7 u. 17 m. het telegram had aangeboden hetgeen door een onderwijzer aldaar wordt beYestigd is verdwenen en De Jong naar Amsterdam is teruggekeerd. Men meldt uit Amsterdam aan de 2V, B. Ct. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de vader van Sarah Juett in den loop dezer week uit Engeland overkomen om aan de Amster- damsche justitie inlichtingen te verschaffen omtrent de oplichterij, waaraan De Jong zich tegenover hem te Maidenhead moet hebben schuldig gemaakt. Denkelijk zal De Jong dezer dagen wegens oplichterij terechtstaan, zonder meer, althans zoo inmiddels niet de lijken der beide ver miste vrouwen worden gevonden. Men heeft er een oogenblik aan gedacht, de Enge'.sche rcgeeriug te bewegen uitlevering te verzoeken, omdat volgens de Engelsche wet De Jong aansprakelijk kan worden gesteld voor liet verdwijnen zijner vrouw, Sarah Juett. De bestaande rechtsverhoudingen liggen er echter toe, dat De Jong als Nederlander slechts in Nederland terecht kan staan, ook wegens de feiten, waaraan hij zich n het buitenland mocht hebben schuldig gemaakt. Op dezen grond kan dus van uitlevering geen sprake zijn. De Londensche beiichtgever van het Vlieg. BI. v. Amst. heeft een onderhoud gehad met de eigenares van Wheeler-hotel, waar De Jong te Londen met juffrouw Schmitz ver blijf hield. Hij schrijft hieromtrent Zooals reeds is medegedeeld, is het een hotel van den 4den of 5den rang op een stil bin nenplein in de bu. »'t van White-Chapel. Volgens de meódeeling, die juffrouw Wheeler mij deed, kv m De Jong den 16n Augustus in haar hotel met zijn vrouwen twee koffers aan. Op een der koffers stond de naam De Jong, op een koperen plaat gegraveerd. Op mijn vraag, of De Jong direct met den boottrein uit Holland kwam, kon zij mij geen bepaald antwoord geven. Opmerkelijk is het, dat De Jong steeds vergat, om zijn naam in het vreemdelingenboek te schrijven. Volgens den Duitschen kellner, moet De Jong zich zeer scherp tegen juffrouw Schmitz in de koffiekamer hebben uitgelaten. De Jong wist zeker niet, dat de kellner, die eenigen tijd in Holland geweest was, Nederlandsch verstond. Op mijn vraag of De Jong 's avonds uitging ik had hier een bepaalde bedoe ling mede vertelde men mij, dat hij meestal overdag uitging. De eerste dagen gedurende hun verblijf in het hotel leed juffrouw Schmitz aan kiamp en hevige ingewandspij f sen, zoodat het mogelijk is, dat hij haar vergif toege diend had. Wat den bewusten Zaterdag betreft, toen hij de ouders van juffrouw Juett te Maiden head bezocht, verliet hij 's ochtends te 9 uur het hotel, natuurlijk alleen. Hij vertelde juf frouw Wheeler, dat hij naar den consul moest, betreffende enkele stukken en scheen toen tamelijk zenuwachtig. Hjj gaf den kellner sigaren, waarvan hij een grooten voorraad in zijn bezit had. Voortdurend wierp hjj daar om sigaren op de tafel en verkocht nog een kistje aan de dochter van juffrouw Wheeler. Zijn andere sigaren raakte hij spoedig bij een pandjeshuishouder kwijt, wat de hotel houdster tamelijk verwonderde. Wat het missen van den trein betreft, hier omtrent schreef ik reeds boven. Toen. juffrouw Wheeler De Jong naar den toestand van juffrouw Schmitz vroeg, ant woordde hij op norschen toon»she is making too much blood", een uitdrukking, die niet verstaanbaar was, doeh waarmede hij mis schien bedoelde, dat zij te dik werd. Dien Zaterdag ging juffrouw Wheeler uit de stad, zoodat zjj mij weinig inlichtingen meer omtrent den man kon geven. Het Eugelsche blad de Qlohe vertelt hoe De Jong het heeft aangelegd om de familie Juett een goeden dunk van zijne financieele positie te geven. Hij zeide, d-t gezondheids redenen hem noopten de medische praktijk te laten varen en dat hij nu een voornaam hotelHotel Sluis" te Arnhem, voorfl7,000 zou koopen van den eigenaar, die bejaard was en hein zeer welgezind, sedert hij met diens dochter geëngageerd was geweest, aan we'k engagement door haar dood een einde was gemaakt. Hij vertoonde Hollandsche brieven, die hij voor zjjn aanstaande schoonouders zoo ver taalde, dat daarin over dien koop werd onder handeld. Daarop vertrok De Jong een dag of tien naar Holland om den koop te sluiten. Bij zijn terugkomst had hij het koopcontract vergeten, doch dat zou hem wel nagezonden worden. Toen het den volgenden dag nog niet kwam, was hij zeer geagiteerd en wanhopig en zei, dat zijn ongeluk niet te overzien zou zijn, als het verloren was. Maar 'savonds kwam er werkelijk een groot enveloppe over de post, dat hij snel in het bijzijn der familie openmaakte er. vaar dan ook de gevvenschle stukken uit te voorschijn kwamen. De Jong vertaalde die voor zijn aanstaanden schoonvader, die daarop de toestemming tot het huwelijk gaf. Sedert is natuurlijk gebleken, dat liet geheel een doorgestoken kaart was geweest. Toen de familie na het verdwijnen van Sara Juett zich tot den heer Sluis wendde, kende deze Da Jong niet anders dan als iemand die eenigen tijd in zjjn hotel had doorgebracht en er lang te voren bediende bjj hem was geweest, maar de geschiedenis van het engagement met zijn dochter en da heele overname van het hotel, daar was nooit sprake van geweest. Gisteren zijn de bossclien aan de zuidzijde van den straatweg van Naarden naar Laren, het Naarder kerkhof en het St.-Jans-kerkhof onderzocht, terwijl in de vijvers van Oud- Bussum, »Lommerlust" en »Flevo Rama" met dreggen is gezocht, alles echter zonder eenig resultaat. In het geheel namen een 30-tal rijksveld wachters, onder leiding van den agent-majoor Lamens, uit Amsterdam, aan den tocht deel. De broeder van Sarah Juett is gisteravond ook te Amsterdam door den rechter-com missaris gehoord. Een 20-jarige broeder van Sarah Juett, de vermiste vrouw van Hendrik de Jong, is te Arnhem en te Amsterdam geweest om in lichtingen in te winnen. Een verslaggever van het Handehllad heeft hem geïnterviewd. Uit de mededeelingen van Juett blijkt, dat De Jong niet om het geld zijne zuster ge trouwd heeft, daar hij wist, dat de familie niet rijk was. Vroegere verhalen, dat De Jong Abonnementsprijs, per kwartaal 9 Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BW MLB A ül BOTERSTBAiT,! S7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5