A°. 1893. Vrijdag 6 October. N°. 8374, KENNISGEVING. j evenenyeertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlamlsclie Berichten. B UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal i.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke noramers0.10. U KB A It r BOTEKIf KAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gezien het verzoek lo. van J. F. ROZESTRATEN, om vergun ning tot uitbreiding zijner branderU aan den Neoravestsingel, wijk B no. 93s, kadaster sectie H no. 105, met een stoomwerktuig van 3 paardenkracht en ketel met een verwar- mingsoppervlak van 3 MJ 2o. van C. WENDT, om vergunning tot uit breiding zijner branderij aan het Groen- weegie, wijk D no. 145, kadaster sectie A no. 4354, met een stoomwerktuig van lVs paar denkracht en ketel met een verwarmingsop pervlak van 2.50 Ms. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 19den October a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te 'brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hiei boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden .genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den October 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÊDE. DüITSCHLAND. De Kreuzzeitung maakt den tekst van le keizerlijke kabinetsorder van 21 April 1890 aan professor Schwenninger bekend, waarin de keizer wegens het levendig belang dat het Duitsche volk alsook alle natiën der be schaafde wereld stellen in de gezondheid van Bismarck, en wegens de bijzondere wenschen des keizers, voor wien met Gods hulp de man lang behouden moge blijven, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk gemaakt heeft jegens het vaderland en het huis Hohenzol- lern hem, Schwenninger, opdraagt priris» Bismarck verder geneeskundig te behandelen en den keizer van tijd tot tijd in te lichten -omtrent den gezondheidstoestand van Bis marck. Omtrent de onderhandelingen tusschen Duitschland en Rusland over de tolrechten richt het offïeieele orgaan van den Duitschen bond van landbouwers een hefttgen aanval tegen Caprivi, omdat deze een tractaat met 'Rusland noodig acht. De rijkskanselier, aldus heet het, is een volkomen leek in agrarische zaken en hij moet bestreden worden. >De persoon van den rijkskanselier kan gemist worden, de Duitsche landbouw niet." Wil -Caprivi op den door hem ingeslagen weg woortgaan, dan zullen en moeten wij hem uit beginsel eiken eisch zijner regeering be strijden, Het slot van het artikel, dat uit de pen van den vrijheer v.Waugenheim gevloeid is, luidt: Men moet den keizer persoonlijk voor de klachten der landbouwers winnen, daar de keizer, zooals bekend is, in gewich tige aangelegenheden persoonlijk krachtig tusschen beide komt. De twee, onlangs te Kiel gearresteerde Fransche pieizierjacht-reizigers, verdacht van spionnage, zijn, daar de instructie tegen hen zeer bezwarend was, overgebracht naar de Moabit-gevangenis bij Berlijn. Zij zullen voor het Reichsgericht te Leipzig terechtstaan, Vorst Bismarck moet zijn onlangs voltooide gedenkschriften aan een uitgeversfirma ver kocht hebben voor een half millioen mark. Zij mogen echter eerst na den dood van den oud-kanselier worden uitgegeven. Er is voor gezorgd, dat de uitgave, zoo ze binnenslands belet wordt, in het buitenland zal kunnen geschieden. B L G I De minister van binnenl. zaken, De Burlet, is bijna het slachtoffer geworden van een aanslag. Toen hij Maandagavond van het station te Nyvel met zijn gezin naar huis wandelde, zag hij in de schemering bij het omslaan van een hoek een man, die een pistool op hem richtte. Vlug wierp de minis ter zich op den man, greep hem bij de keel, diende hem met zijn stok een dracht slagen toe en liet hem meer dood dan levend op den grond liggen. Toen de minister later politie zond, om den man in hechtenis te nemen, was deze verdwenen. IH£LiO. De burgemeesters van Sheffield, Leeds, Bradford, Nottingham, Derby en Barnsley zullen pogen een veigelijk tusschen den mijn- werkersbond en den bond van mijneigenaren tot stand te brengen. De conferentie, Dinsdag door de eigenaars van kolenmijnen te Londen gehouden, ver beterde de vooruitzichten niet, terwijl nauwelijks betere verwachtingen gekoesterd kunnen worden van de te Sheffield te houden bijeenkomst tusschen werkgevers en werk nemers, welke door de burgemeesters der hoofdsteden is gearrangeerd. De voornaamste mijnbezitters blijven van meening dat de werkstaking haar einde nadert, terwijl zij de halsstarrigheid der werkstakers toeschrij ven aan de houding der vrouwen. Middelerwijl neemt aan alle kanten de ellende toe, ook te Londen, waar bijna het geheele kolen- verkeer stilstaat. Gelukkig hebben da gas fabrieken alhier eenen kolenvoorraad voor ongeveer 5 weken, terwijl door Durham deze volgens contract geregeld wordt aangevuld. In verscheidene ijzer- en staalfabrieken van Zuid-Staffordshire en Zuid-Wales is de arbeid hervat, nu de werkstaking in vele kolenmijnen dier streek geëindigd is. In Schotland werken op het oogenblik slechts 39 van de 78 hoog ovens, en de ijzerprijzen zijn, in verhouding tot die der steenkolen zoo laag, dat vooreerst geen verbetering te wachten is. Reuters correspondent bi; de Engelsche zending naar Kabul telegrapheert: De zending is den 2n dezer te Kabul aangekomen; zij werd door de cavalerie van Kandahari, die de zending te gemoet is gereden, begroet en verder begeleid naar Kabul, De leden der zending reden in vjjf door de' emir gezonden wagens Kabul binnen, waar 21 kanonschoten te hunner eere gelost werden. De emir heeft hen voorts gastvrij ontvangen. ZWEDEN. De verkiezingen voor de Eerste Kamer zjjn grootendeels ten gunste der voorstanders van beschermende ïechten uitgevallen. O O S T E N R IJ K. Uit Weenen wordt gemeld, dat de minister president graaf Taafïe, overtuigd dat de dwang maatregelen tegen de Czechen in Bohemen den toestand slechts verergeren, voornemens is belangrijke concessiën te doen aan de Czechen in Silezië en Moravië, teneinde daar door het bewijs te leveren dat de regeering hun niet stelselmatig vijandig gezind is, en tevens aan de jong Czechen te Praag duidelijk te maken, dat zij de te hunnen opzichte ge nomen maatregelen alleen te wijten hebben aan hunne anti-dynastieke betoogingen. De per brief verspreide exemplaren van het manifest der jong-Czechen zijn Dinsdag in Bohemen van overheidswege in beslag genomen, terwijl de verdere verspreiding daarvan verboden is. ITALIË. De koning zal het Engelsche eskader te ge- moet reizen. De procureur-generaal Bartoli is in beroep gekomen van de uitspraak in de zaak der Banca Romana. Hij deed dit in bewoordingen, scherp ten aanzien van het hof van cassatie. Eerst tegen het einde dezer maand kan eene beslissing te gemoet gezien worden. SPANJE. De regeering heeft aan den Marokkaanschen minister van buitenlandsche zaken eene nota doen toekomen betreffende den aanval dei- Marokkanen op Melila. De Marokkaansche minister erkende de juistheid der klacht en beloofde instructién van den sultan te dier zake te zullen vragen. De Spanjaarden hebben bij den aanval der Mooren op Melila een verlies geleden van 32 man aan dooden en van ruim 70 aan gekwet sten. Eene kanonneerboot is van Malaga daar heen vertrokken. AMERIKA. In den Senaat stelde Morgan Dinsdag een amendement voor, ten doel hebbende uitvoe ring te geven aan de wet tot vrije aanmun ting van 1837, ingeval de Sherman-wet wordt afgeschaft, en aan andere natiën de behandeling op gelijken voet toe te slaan door vermindering der douane-rechten van koop waren, die in Amerikaansche schepen wor den ingevoerd of afkomstig zjjn uit een land, waar de Amerikaansche zilveren dollar als wettige muut zal worden aangenomen. Uit Montevideo wordt van gisteren gemeld Het Braziliaansche pantserschip Bahia is noordwaarts gestevend, naar men gelooft, om zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Aan de New-York Herald wordt van den 3n dezer uit Montevideo geseind, dat de Braziliaansche staat'Parana zich tegen presi dent Peixoto verklaard heeft. Het congres houdt niet langer zitting te Rio Janeiro, waar- de toestand met elk uur ernstiger wordt. De oorlogsschepen Hepublica en Ballas bewaken de haven van Desterro, waarheen, na een kortstondig bombardement van Santos, vijf schepen der opstandelingen vertrokken zijn, om er het hoofdkwartier van admiraal De Mello te vestigen. Ruy Barbosa zal vermoedelijk van Monte video naar Desterro worden gsroepen, teneinde het voorzitterschap van het i oorloopig bewind op zich te nemen. De gansche staat Santa Catharina heeft de zijde der opstandelingen gekozen. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Generaal Roca is lieden teruggekomen van Rosario. De Nacion is weer verschenen, de spoor- en telegraafdienst is hersteld en 't is overal rustig in de republiek. Valentin Virasoro is tot candidaat voor het gouverneur schap van Corrientes geproclameerd. Het proces tegen de staatkundige gevan genen zal onverwijld aanvangen. Alem zal de rechter zijn te Santa Fé, Gedurende de mobilisatie der nationale garde hebben zich in de laatste tien dagen 65,000 man bij hunne vaandels vervoegd. Reuters bureau te Londen verneemt, dai de commandanten der Engelsche, Fran°che, Italiaansche. Portugeesche en Amerikaansche oorlogsschepen, te Rio de Janeiro gestation- neerd, een telegram hebben ontvangen van hun respectieve regeeringen, waarbij hun discretionnaire macht wordt verleend om de maatregelen te nemen, die hun goeddunken om een aanval op de stad Rio te verhinde ren, waardoor het leven \an vreemdelingen en de eigendom der ingezetenen gevaar zou den loopen. De commandanten hebben reeds in dien geest gehandeld, door een raededee- ling aan Mello, dat geen aanval op Rio de Janeiro aal worden geduld. Alieen de Duitsche regeering heeft geen gelijkluidende instructie gezonden aan haar rnarine-vertegenwoordiger te Rio, omdat zij niet wil tusschen heide komen in wat zij beschouwt als een huis houdelijk geschil in Brazilië. Een gisteren te Londen ontvangen parti culier telegram meldt dat de bevelhebbers der vreemde oorlogsschepen te Rio Janeiro, met uitzondering van dien van het Duitsche eskader, admiraal De Mello hebben aangezegd zïjn bombardement voortaan te beperken tot de forten dier stad. Wanneer hij de hoofd stad zelve weer bombardeerde, zouden de vreemde oorlogsschepen hunne kanonnen tegen hem richten. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld, dat de inkomsten der Vereenige Staten gedurende de laatste drie maanden 20 millioen dollars minder bedragen dan in hetzelfde tijdvak van 1892. De douane leverde 13 millioen minder op. A Z I E. Uit Bangkok wordt van 3 dezer gemeld: Het tractaat en de overeenkomst met Frankijk zijn gisteren geteekend. Le Myre de Villers en Pavie, Frankryks consul-generaal, vertrekken naar Bangpain, waar zij gisteren een onderhoud zouden hebben met den koning. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Met het oog op het voortdurend voorwaarts- dringen van de strijdmacht der Matabelen, heeft de administrateur der Britsche Zuid- afrikaansche compagnie besloten haar aan te vallen. Twee colonnes zullen tegen hem oprukken uit de forten Victoria en Charter. -ögu er 1 -aSl

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1