Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n der w ijs. Armenzorg. V i s s c h e r ij. aanbod af en liep aldus de kennismaking mis met juffrouw Sclimitz, die de nzuster" was en die door hem werd beschreven als groot en met een prachtige taille. De heer Juett zal patronen of stalen medenemen naar Amster dam van de kleeren, die zijn dochter meenam en de rekeningen van alle artikelen, die haar uitzet uitmaakten. Juett zal zijn 21-jarigen zoon te Amsterdam ontmoeten. Hij vreest het ergste, want bij haar vertrek had hy nog tot zqn dochter gezegd, dat als haar huwelijk niet gaf, wat zij er van verwachtte, zij het hem zou schrijven, opdat hij geld zou kunnen zen den, om haar overtocht naar Engeland moge lijk te maken, waar zij altijd een tehuis zou vinden. De heer Juett, de broeder van de vermiste Engelsche dame, heeft Dinsdag te Amsterdam een langdurig onderhoud met den rechter-com- missaris gehad en is met De Jong geconfron teerd. Zijne verklaringen moeten evenwel vooralsnog geheim biijven. Dat de eigenaar van liet café ïThorbecke" te Amsterdam en zijn personeel positief kun nen verklaren, dat De Jong de avonden en nachten van 30 en 31 Augustus in genoemd café heeft doorgebracht, is blijkbaar door den verdachte niet voorzien. Het strookt dan ook in het geheel niet rret zijne onwrikbaar vol gehouden bewering, dat hij den 30n, 's avonds, met juffrouw Schmitz naar Londen is ver trokken en den 3in van daar alleen is terug gekeerd. Toen hij Maandag geconfronteerd werd met de personen die hem zoo goed kenden, ver klaarde hij brutaal weg, hen nooit gezien te hebben. Heden worden de vrouwen gehoord die den avond van den 31n Augustus met hem hebben doorgebracht. Dien avond is hij o. a. met eene zijner vele vrouwelijke uitverkorenen naar het vuurwerk op den Amstel geweest, heeft daarna in sCafc Continental" wat ge bruikt en bij die gelegenheid een troepje vroolijke jongelui, die eene tiompet bij zich hadden, vermaakt door op dat instrument eenige signalen te blazen, voorgevende dat hij vroeger bij de cavalerie had gediend. Zooals men weet, is hij hoornblazer geweest bij het Indische leger en geniet hij als zoo danig een pensioen van f 2 's weeks. {Echo.) Door eene landbouwersfamilie, woonachtig onder de gemeente Rozendaal, wordt thans met zekerheid verhaald, dat De Jong en zijne vrouw, tijdens de beete dagen in Juli, gezien zqn in het heideveld en dat nabij eene bosch- rijke plaats, waar men wel honderd lijken zou kunuen verstoppen, zonder graven, wegens de hooge heide aldaar. Men heeft hem drie maal gezien. Den eersten dag met zijne vrouw. Hij droeg een hoogen hoed, dubbelen vest- ketting en witte das. De twee daaropvolgende dagen zag men hem op die afgelegen plaats andermaal, doch toen alleen en dragende zijne schoenen op den rug. Een der mannen, toe gerust met zijn werktuig, heeft hem gevolgd, doch De Jong, telkens omziende, heeft het op een loopen gezet. De beide dagen dat hij alleen kwam, toonde hij zich zeer onrustig. Het photographisch portret van De Jong en zijne vrouw, eene der mannen voorgehouden, werd terstond en beslist herkend. Van deze bevinding werd gisteren bij de politie te Arnhem kennis gegeven. ArnhCt.) Uit Londen wordt aan het VI. BI. v. Amst. o. a. geschreven Het is niet zoo geheel onmogelijk dat De Jong en Jack the Ripper een en dezelfde persoon zijn. Ik heb er van middag met een der meest bekwame detectives een onderhoud gehad, waaruit blijkt, dat De Jong te Londen uitstekend hekend is, en dat men hem in de dokbuurt Silvertown en oostelijk Londen kent, waar hij geruimen tijd in een slaapstee woonde. »Zou men De Jong niet kunnen hypnoti- seeren?" vraagt iemand in de Amsterd. Ct. Indien De Jong onder een hypnotischen toe stand aan het praten kon gebracht worden, zou de justitie eeu heel eind verder komen met haar onderzoek. Dr. Van Renterghem verklaart echter, dat niet alle personen, die gehypnotiseerd zyn, de waarheid zeggen. Te Rotterdam is in de verloopen 24 uren geen geval van cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen lmdden ook niet plaats. Het stoomschip St. Joseph van Afrika wordt te Maassluis in observatie gehouden, dewijl er zieken onder de equipage zijn. Gisteren kwam te Hazerswoude, Rijndijk, het eerste geval voor van Aziatische cholera, met doodelyken afloop. Te Lemelerveld heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij den arbeider J.A. Lode- wijk aldaar. Zaterdag van de begrafenis van zyn vader te Avereest terugkeerende, werd hij ongesteld en is reeds Maandagmorgen overleden. Denzelfden dag van vertrek uit Avereest stierf ook zyn moeder aldaar. Te Helenaveen is een geval van cholera asiatica voorgekomen met doodelijken afloop. Botterdam. Hedenochtend is de graaf van Parijs met den trein van 9.6 uur van het station Beurs over Vlissingen naar Londen vertrokken. De hertog van Orleans zal hedenavond uit Amsterdam via Hoek-van-Ho'land de reis naar Londen maken. (Af. B. Ct.) 's-Gravenhage. Gisteren is alhier op ruim 88-jarigen leeftijd overleden jhr. mr. P, J. Elout van Soeterwoude, een onzer voornaam ste anti-rev. staatslieden. Van 1853 tot 1862 nam hij als lid der Tweede Kamer een werk zaam aandeel aan de debatten en vervolgens nam hij in 1879 nogmaals korten tijd het lidmaatschap dier Kamer op zich, terwijl hij 7 jaar later, in 1886, nog brjna 2 jaarlang deel uitmaakte van de Eerste Kamer. Zyn begaafdheden en welsprekendheid deden hem in het Parlement bij alle partijen in hooge achting staan, terwijl hij buiten de Kamer, dank zij zijn gaven van hart en gemoed, grooten invloed oefende. De teraardebestelling zal Zaterdagvoormid dag te 11 Vs uur op de algemeene begraaf plaats plaats hebben. Hilversum. Men herinnert zich zeker nog wel de moeilijke redding van A. Tiiburgs uit den put op den Trompenberg in October van het vorige jaar door C. van Rheenen. Ontving Van Rheenen vele blijken van waar deering, ook Tiiburgs werd niet vergeten, dank zij de heeren G. J. de Clercq, prof. J. van Rees en P. H. G. Schultze, die de taak op zich namen de ingekomen gelden te be steden. Met krachtigen steun der gebrs. Nieuwenhuis, patroons van Tiiburgs, is een huisje gebouwd, dat Zoudag met een hartelijke toespraak aan Tiiburgs overgedragen werd. Voor Tiiburgs, die 56 uren levend begraven was, is dit nog eens een aangename herinne ring aan zijn ongeluk. In Italië zijn in de laatste dagen weer 98 gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 58 doodelijk. Vooral te Salorno kwamen vele gevallen voor. Verder te Livorno en te Battiramo. Aan boord van het schip Carlo, uit Rio Janeiro, twintig sterfgevaüen. Op Malta moet 14 dogen quarantaine worden gehouden door schepen uit Duitschland, Belgie, Nederland, Fi ankrijk Oostenrijk-Hongarye Europeesch Turkije, Rumeniè, Rusland, de havens der Zwarte zee en de zee van Azof en Smyrna. Bij do overstroomingen in Italié zijn vijf menschen verdronken. Venetië staat onder water. Een internationale arbeiders-tentoonstelling zal in het volgend jaar te Milaan gehouden worden. Zij zal drie groote afdeelingen omvatten arbeidsvoortbrengselen, arbeidersleven (vereeni- gingen, woningen enz.) en kindei bewaarplaatsen en scholen. Een Grieksch ingenieur heeft het plan ont worpen om den Bosporus electrisch te verlich ten. Daartoe zullen op drie verschillende pun ten drie electrische torens met verbazend groote lichtkracht worden opgericht. Het plan schijnt zoo goed voor verwezenlijking vatbaar, dat zich reeds eene maatschappij heeft gevormd om het uit te voeren. Aan de Turksche regee ring is concessie aangevraagd, die, daar de regeermg het plan gunstig gezind is, wel ver leend zal worden. Betreffende den vreeselijken storm, die Zondag in de omstreken van Nieuw-Orleans heeft ge woed, wordt nader gemeld dat de berichten van de golf van Mexico en de kust bij Plaquemine en Jefferson zeer onrustwekkend zijn. Men be rekent het vothes aan menschenlevens op 201 en do schade op IV4 millioen dollar. Slechter nog luiden de berichten uit Bayon-Cook bij de monden der Mississippi, waar eene kolonie van oestervisscheis ten getale van 150 mot hunne familiun omgekomen is. Uit New-York is een advocaat, Francis H. Wanks, gevlucht, die ruim *1 Va millioen dollars van zijne cliënten verduisterd heeft. Te Panengarirtero, in den staat Michoacan (Mexico), is door vuurwerk eene kerk in brand geraakt. Tien personen kwamen om en velen werden gewond. v 'i-GlttTESHAGE, 5 October. Tweede Kamer. Het ontwerp op den suiker accijns (verhooging van den aanslag der beet- wortelsuikerfabi ikanten) werd bestreden door de heeren Van der Kun, De Ram, Tydeman en Bahlmann, wegens de hooge heffing en kor ten duur. De heeren Hintzen, Mees en de minister van financiën verdedigden het ont werp laatstgenoemde verzette zich tegen verlenging van den termijn, bestreed de uit breiding van protectie voor de raffinadeurs en achtte het ontwerp noodig in het belang der schatkist. In afwachting van eene defini tieve regeling is het algemeen debat gesloten. In eene gisteren le Amsterdam gehouden ver gadering van brievengaarders uit alle oorden des lands is besloten tot oprichting van eenen algemeenen bond van brievengaatders met het uitsluitend doel, de belangen der leden langs orde lijken weg te behartigen. Batavia, 1 September. De Atjehsehe Courant van 23 Aug. meldt om trent den aanslag op de conirolemswoning te Telok SeinawéDe Atjeheis kwamen ra den nacht van 20 op 21 Aug. by de conti oleurs- woning. Door den op post staanden politie oppasser aangeroepen, antwooidden zy, dat zij door den Sjahbauder gezonden waien om den controleur te spieken. De schildwacht gaf hun echter te kennen, dat de controleur sliep. Beide Atjeheis bleven aandringen om den contioleur toch te spieken. Gedurende dit onderhoud waren andere At- jehers bezig de bamboepagger, waarmede het erf omheind is, uit te trekken. Toen de schildwacht dat zag, loste hij een schot op de Atjeheis die den pagger verniel den. Dadelijk stormden de Atjeheis in het logies der pohtie-oppassers, doodde daar een politie-oppasser en verwondden een oppasser en een Atjehsehe vrouw, de echtgenoot van een der oppassers, met rentjongsteken. Toen zy de patrouille, stei k 1 officier en 25 man, zagen aankomen, verdween de bende. De controleur en de boot meester zyn thans in de vei sterking aldaar gelógeeid, terwijl de woning aan den Aiaharadja werd tueveitrouvvd. De berichtgover te Medan van het IIbl. meldt dd. 6 September: Tegenover het overgebleven troepje roevers in Tamiang verandert men van politiek. De controleur G. Siebuigh heeft de hoofden weten te bewegen volk bij elkaar te loepen om zelf de bandieten te bevechten, en deelt daar voor 80 vooilaadgeweren uit, die later weder zullen weiden ingeleverd. De haat van de bevolking tegen den hoofd man Nja Mohammad, nu hij Kedjoeran Moeda, die zich had onderworpen, in een bijeenkomst op 27 Aug. l.i. liet vermoorden, ts groot, en daarvan heeft Sieburgh paitij getrokken. Den uitslag hiervan hoop ik met de volgende mail te kunnen melden. De aardappeloogst levert bij de meesten in het zuidoostelijk gedeelte van Noord-Brabant een ruim beschot op. Door de langdurige droogte en hitte en de daarop gevolgde natheid zijn vele aardappelen doorgeschoten en worden hier en daar nogal zieke aangetroffen. De opbrengst is over het algemeen vrij gunstig. Eene onrustbarende longziekte onder het vee is uitgebroken te Cnckiewood in den omtrek van Londen j oen veertigtal beesten werden op de besmette boerderij afgemaakt. In het jaar 1894 zal ingevolge kon. be sluit vati 25 September j.l. over het geheele rijk eene keuring gehouden worden van voor den krijgsdienst geschikte paarden. Men schrijft uit Zevenbergen Terwijl geduiende den zomer voor pulp aan de suikerfabrikanten f3.50 per 1000 KG werd geboden, kunnen nu de fabrikanten voor dit artikel hoogstens fl.50 per 1000 KG franco schip bedingen. Het gebrek aan veevoeder schijnt dus niet zoo groot te zijn als men dezen zomer wei voorspelde. Uit het noordoosten van Overijsel wordt ge- geschreven In verscheidene jaren hebben de bijenhouders hier niet zuik een voordeelig jaar gehad als dit jaar. De korven zijn volgeladen en korven van 40 a 50 KG zijn met zeldzaam. Ook is de honig van uitstekende quaiiteit. De prijzen zijnvoor puike tafelhonig 30 ets. per Vs kilo, terwijl de geheele korf vol te gelijk aan de opkoopers tegen 15 a 16 ets. per ponc wordt verkocht. Programma voor het in 1894 te houden exa men tot toelating aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers, bedoeld bij art. 25 der regelen voor de rijkskweekscholen, vastgesteld bij kon. besluit van 21 Mei 1891 a. Het nauwkeurig en duidelijk voorlezen van een niet te moeilijk stuk proza of poezie. Hierbij zal gelet worden op eene zuivere uitspraak en het verstaan van het gelezene b. het vervaardigen van een schoonschrift, middelsoort en klein, op papier zonder lijnen. Uit het schoonschrift en uit het andere schrilte- lijk werk moet blijken, dat de adspirant duide lijk, net en regelmatig schrijft c. een juist begrip van het tientallige stelsel, van de hoofdbewerkingen met geheele en gebio- ken getallen, van het metrieke stelsel en vaardig heid in het beredeneerd oplossen van eenvoudige rekenkundige vraagstukken, zoowel uit het hoold als in schrift d. kennis van de hoofdzaken der spraakkunst en de zinsontleding e. kennis van eenige hoofdgebeurtenissen uit de geschiedenis des vaderlands f. eenige kennis van de aardrijkskunde van Nederland, een voorstelling van de kaait van Europa en van de ligging der weielddeelen g. aanleg voor den zang. Het Nuts-departement 's-Uei togenbosch heelt van den minister van binnenlarische zaken op de vraag, of, bijaldien de kweek- en leerschool reeds met 1 Mei a.s. naar Nijmegen worden vei - plaatst, het departement voor de van zijnentwege op te richten schooi van 1 Mei tot 1 Augustus over de bij het rijk in huur zijnde lokalen der leerschool zou kunnen beschikken, een weigerend antwoord ontvangen. Dit antwoord heelt het bestuur van het depai tement n< g te meer tot spoed aangezet, tot het doen in gereedheid bren gen van een eigen lokaal, dat viij zeker zal gesticht worden in de gebouwen van nHetNut" aldaar, in de Korte Kerkstraat, met de aangren zende woonhuizen, mede eigendom van het departement. Do nieuwe cursus aan de theologische schooi te Kampen is aangevangen met 132 studenten, waarvan er 33 in het laatste studiejaar zyn. Gedurende het bijna 40-jang bestaan dier school is het aantal studenten nog niet zoo groot geweest. De directeur der weesinrichting te Neeibosch werd de afgeloopen week veiblyd, met een erilu- ting, vrij van successie, groot f lOüü, van niej. J. N. van Dijl uit Dordrecht, en met een van f300, van wyien mevr. de wed. Dekker, te Apeldoorn. Voor de Saiatiga-zending kwam uit Breda een gift in van mej. V. V. groot fOOO. Te Beverwijk heeft het R.-k. parochiaal arm bestuur een gesticht geopend tot verpleging van oude lieden en weezen. Het gebouw is zeer doelmatig ingericht en is een sieraad voor de gemeente. Bij de opening waren verschillende autoriteiten tegenwoordig en werd tevens eene tentoonstelling gehouden van pryzen voor de liefdadigheids- loterij ten voordeele van het gesticht, waarvoor meer dan 2000 voorwerpen zijn ingekomen. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen G loggers, gezamenlijk aanbrengende 133 last pekel-, 119 kantjes en 40,000 stuks steurharing, alsmede 1 Scheveningsche bom met 250 kantjes pekel- en 50 kantjes steurharing. Uit Vlaardingen wordt van 30 Sept. gemeid Moest er gedurende de laatste weken steeds melding worden gemaakt van een voortdurend grooter wordend verschil in de haringaanbreng sten tusschen uit jaar en het voorgaande, de aanvoeren van deze week hebben daarin ver andering gebracht, daar het bestaande tekort van ongeveer <0000 ton ingekrompen is tot 51502 ton. In den loop dezer week toch arri veerden hier 48 loggers en 26 bomschuiten te zamen met 21642 ton, zoodat de geheele aanvoer hier ter plaatse thans 191223 ton bedraagt, terwijl de geheele opbrengst van de Hollandsche vloot thans 324567 ton bedraagt, tegen 376069 ton in 1892, 225085 ton in 1891 en 268597 ton in 1890 op gelijken datum. Dank zij de goede vraag en zeer drukken afzet bleef de stemming van de markt zeer vast en werd voor volle baring grif f 11,50 a f12 en voor ijle haring f8.50 a 9 betaald. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3