Biiinenlandsclie Berichten. gen worden door Peixoto doorsnuffeld. Be slissende gevechten worden te Rio Grande, Porte Allegro en Pelotas verwacht. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld De strijdmacht der Matabelen heeft ge schoten op eene politie-patrouille in het noordelijk deel van het Britsche protectoraat van Bechuanaland. De politie beantwoordde het vuur, waarop de Matabelen zich in het struikgewas terugtrokken. Het aantal Matabelen, die de Engelsche politie aanvielen, bedroeg 30. Deze aanval bewijst dat de Matabelen voornemens zijn niet slechts in het land der Zuidafrikaansche Compagnie te vallen, maar ook de Engelsche politie te bestrijden, die aan de Macloutsie- rïvier gestationneerd is ter bescherming van het kafferhoofd Khama. De regeering is over tuigd dat de strijdkrachten der Matabelen, niet onder Lobengula's heerschappij, besloten zijn alle blanken te bestrijdenofficieel heeft xy bekendgemaakt dat de Engelsche politie Tati bezetten zal, teneinde op die wijze het oprukken van de strijdkrachten der Com pagnie gemakkelijk te maken. Naar het heet, zou de Matabele-gezant, die onlangs te Kaap stad kwam alleen met een brief voor de koningin, da instructie hebben, in afwachting van het antwoord, terstond naar Palapye terug te keeren. A Z I E. Uit Bangkok wordt van gisteren gemeld: te Myre de Yiüers werd door den koning in afscheids-audientie ontvangen. De koning gaf den gezant de verzekering, dat de belangen van het Siameesche volk eischen, dat het niet Frankrijk gesloten tractaat ten stiptste wordt ten uitvoer gelegd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 6 October. Ingekomen is het bericht van het lid den heer Ruys van Beerenbroek, dat hij ontslag neemt als afgevaardigde voor Roermond. De behandeling der onderdeelen van de suikervvet werd voortgezet, waarbij allereerst besproken werd het amendement van den heer Bahlmann om de verhooging van den aanslag der fabrikanten geleidelijk op te leggen en mitsdien door verlenging van den termijn van werking der wet met twee jaren, eerst in 1898 over te gaan tot den voorgestelden aan slag met '12 pCt., een en ander met het doel om de industrie twee jaren respijt te geven. Daardoor zou de schatkist over die 2 jaren 4Va a 5 ton derven. De minister van financiën, en met hem de meerderheid der commissie van rapporteurs, was niet overtuigd dat de verhooging van den aanslag met '12 percent onbillijk is te achien en deinsde terug voor het brengen van een offer van 472 ton ten natleele van de schatkist. De kleine fabrieken worden door deze verhoo ging niet gedood. Den suikerfabrikanten gunt hij de grootste winst, maar niet ten koste van de schatkist. Ook was hij tegen verlenging van den werkingstermijn der wet. Op een vraag van den heer Tydeman of, bij verlenging van de werking dezer voor ziening met 2 jaren, toch een definitieve rege ling van de regeering te wachten is binnen dien termijn, antwoordde de minister, dat hij dit niet kon verzekeren, daargelaten dat i.toch "weinig zou baten, zoolang de tydelijke wet niet was geëxpireerd. Het amendement-Bahimann werd verwor pen met 57 tegen 15 stemmen. De heer Bahlmann trok zijn overige amendementen in. Een voorstel-Mutsaers om, met behoud van den hoogsten aanslag, de wet eenvoudig met 1 jaar te verlengen, bij het onvoldoende van éen campagne om de werking na te gaan, werd door de minderheid der commissie bestreden, omdat zij een definitieve regeling van den sui- keraceijns niet langer wil verdagen, waarbij de minister zich aansloot in het belang van landbouwers en industrie, die door een vaste regeling gebaat worden, welke de minister einde 1895 of begin '96 hoopt in te dienen, opdat het geknutsel met dien accijns eindelijk ophoude. De minister behield den accijns vrijen omslag van 44 millioen kilo, op ver hooging waarvan de heer Van Kerkwijk in het belang va? den landbouw aandrong. Ook dit amendement werd verworpen, en wel met 56 tegen 18 stemmen, waarna de geheele tijdelijke regeling werd goedgekeurd met 70 tegen 4 stemmen. De vergadering is daarna gesloten. De eorcmissie van rapporteurs voor de kies- rechtontwerpen heeft zich reeds gisteren bezig gehouden met de vaststelling van de hoofdpunten van het verslag over het afdeelingsonderzoek omtrent de amendementen op de artikelen dier voordracht ingediend. Het laat zich voorzien, dat de openbare be raadslaging niet vóór Februari van het volgend jaar hervat zal knnnen worden. SCHIEDAM, 7 October 1898. Het voornemen bestaat, in 1894 het tweede examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te houden in de maand Maart of April. Te Zaandam is voor eenige maanden op het terrein van de Zaanlandsche stoom- wasch- en bleekinrichting en machinale tapijtreiniging van de heeren Latenstein en "Van de Stadt, op eene groote diepte eene staalbron ontdekt, die volgens de analyse uitgevoerd door de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens, dd. 6 Juli 1893, met uitzondering van de Pouhon-bron te Spa, alle bekende staalbronnen in de schaduw stelt, daar waar het water van de Wilhelmina-bron bevat 0.1112 grammen per liter bicarbonas ferrosus, dat van deze bron 0.1729 grammen, alzoo 55Vi pCt. meer bedraagt. Niet alleen bevat het water dit groote staalgehalte, doch daarbij een zeer belangrijke hoeveelheid afvoerende zouten, zoodat de bezwaren, die tot heden steeds bij alle staal- preparaten bestonden, doordien allen zonder onderscheid steeds verstopping veroorzaakten, aan dit staalwater niet verbonden zijn. De geneesheerer. te Zaandam, de heeren drs. Van Roojen, Kronenberg, Rebel en Sasse, hebben dit staalwater reeds eenigen tijd bij de patiënten toegepast met het resultaat, dat zij dit allen verre verkiezen boven het Wil» helmina-water en alle andere staalwateren en staaipreparaten, en wel volgens de door hen toegezonden attesten, omdat dit water bij de zeer groote hoeveelheid staal, daarin aanwezig, zoodanig van afvoerende zouten is voorzien, dat bij niemand hunner patiënten eenige verstopping plaats had. Patiënten die steeds ander staalwater zon der eenig gunstig gevolg hadden gebruikt, zijn in betrekkelijk korten tijd na het gebruik van dit staalwater volkomen genezen, zoodat zij dan ook vertrouwen, dat hunne collega's, na kennismaking met dit staalwater, dit zeker boven dat \an andere bronnen zullen verkiezen. Deze verrassende resultaten hebben ge noemde firma aanleiding gegeven tot bestel ling van machinerieën in het buitenland om weldra tot exploitatie te kunnen overgaan. De staal waterbron zal geëxploiteerd worden onder voortdurende controle van de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens, en wei hoogstwaarschijnlijk onder de benaming van de Czaar-Peterbron. Te Groningen is een 46-jarige schoenmaker, die zeer veel misbruik maakte van sterken drank, in het bureau van politie in de jenever gestikt. Hij iaat eene vrouw met zeven kin deren achter, Nabij Herwijnen is op de Waal een 14-jarig zoontje van een Belgischen schipper overboord gevallen en onmiddellijk met den stroom medegesleurd. Het lijk is nog niet opgehaald. De kerkdieven zijn in Limburg weder aan het werk. Behalve te Margraten en te Heer- Kadier hebben zij ook te Veldwezeld de offerblokken bestolen. Een persoon, daarvan verdacht, is aangehouden. Het volgende gedicht vertaalde de Echo uit een Duitsche afschafferscourant. Het werd vervaardigd door W. Bode, De Alcohol spreekt: Wilt gij wond're dingen aanschouwen, Komt dan tot mij, gij mannen en vrouwen Laat mij begaanzonder stoornis en stil En 'k maak van de wereld, al wat ik maar wil. Arm maak ik de rijken en ziek de gezonden, Van werklieden maak ik u vagebonden Uit vromen: spotters, uit heerenknechten, Uit vlijtigen: luiaards,uit goeden: slechten, Uit kuische meisjesstraatmadelieven, Uit flinke mannen: roovers en dieven, Uit huiselijk gelukellende en nood, Gif uit brood, uit leven den dood. Hoe ik dat doe 1 Luister maar toe: Het nat Uit 't vat Doe 't ras In het glas, Dan naar de lippen, Om te proeven, te nippen, Dat smaakt Dat vermaakt Nu weer, En nog meer! Blijft drinken, En klinken En altijd maar drinken Zoo stook ik het vuur, en gij zwelgt en gij drinkt, Totdat ge in den afgrond der Helle verzinkt. Eigen Haard bevat een artikel over de vaandeluitreiking door mr. Eduard van Tsoe- Meiren (Van Someren Brand) met illustratiën van Hoynck van Papendrecht, waaronder een groote, het oogenblik van de uitreiking der vaandels door de Koningin voorstellende. TerdftjjnlDg van twee vrouwen. In sommige bladen wordt medegedeeld, dat de justitie zou zijn ingegaan op het by haar geopperde denkbeeld, om De Jong door middel van hypnotisme tot bekentenissen te brengen. Zelfs werden de namen vermeld van twee bekende specialiteiten, aan wie deze taak zou zijn opgedragen. Wij kunnen met de meeste beslistheid mededeelen, dat dergelijk bericht allen grond mist. De justitie heeft in dezen geest abso luut niets besloten en zal 't ook hoogstwaar schijnlijk nimmer doen. (JV, v. d. JD.) Als een bewijs van het talent, waarmede De Jong moeilijkheden weet te ontwijken, wordt verhaald, dat de officier van justitie, die bijna al de kleederen van de verdwenen Engelsche vrouw in het bezit heeft, plotseling aan De Jong vroegwat zijn vrouw voor japon aan had toen zrj van hem wegliep. Zonder aarzelen verklaarde de verdachte»Een japon, die ik in Londen voor haar kocht". 'tls natuurlijk thans niet te bewijzen, dat hij onwaarheid sprak. Een verslaggever van het Handelsblad heeft thans ook den vader der verdwenen miss Juett geïnterviewd. Deze bevond zich in jHotel Sluis" te Arnhem, vanwaar hij naar Amsterdam is gereisd. De bijzonderhe den, welke de verslaggever uit den mond des vaders vernam, komen in hoofdzaak overeen met hetgeen de zoon hem reeds mededeelde. Het volgende is echter de vermelding waard Wat vertelde De Jongu van zijn fami lie, vroeg de verslaggever ondermeer. Dat zijn ouders dood waren, dat hij een broeder had, die dokter was te Batavia, verder een zuster en een broeder, die pries ter was. De laatste had tegen den zin zyns vaders dit beroep gekozen en was daarom onterfd. Daarom had hy zooveel geld, een bedrag van f 17,000, dat in Holland vast stond, en waarvan hij, als hij zijn laatste reis als steward zou gemaakt hebben, een zaak zou koopen. Bovendien liet hij ons ver scheidene portretten zien van ooms en tantes, en andere familieleden, een geheele collectie. Zeide hij niet tot welken godsdienst die broeder-priester behoorde? Neen, overzijngodsdienst sprak hij nooit; hij verklaarde daaromtrent nooit anders dan dat hij geloofde aan den Bijbel. Mochten uw huisgenooten hem gaarne lijden O ja, hij was steeds vroolijk en hartelijk. Een zijner gewoonten was o. a. iemand, b.v. my zelf, hartelijk op den schouder te kloppen en dan zijn arm door de mijne stekende, b.v. te zeggensKorn papa, ga wat mede in den tuin of iKom, papa, laat ons wat gaan wandelen Gelooft gij dat hij van uwe dochter hield? Ik geloofde het, zelfs scheen hij ja- loersch en toen hij zijn laatste reis ging doen als steward, dreigde hij o. a. met iets woests in den blik, mijn dochter te zullen doo- den, als zij hem niet trouw bleef. Zy beloof de hem trouw te blijven en deed dit ook. Uit Calcutta schreef hij o. a. dat de dokter hem gelukkig een certificaat had gegeven om naar Europa terug te keeren en hij genoeg had van het varen, hij verlangde er naar een rustig leven te lijden met zyn lieve Sally, zooals hij mijn dochter noemde. Schreef hy zelf nooit uit Holland na zyn huwelijk? Nooit, slechts eens schreef hij aan mijn dochter Louise en meldde dat zijn vrouw ziek lag buiten en men geen brieven meer naar het Sluis-hotel moest zenden. Wanneer kwam hij terug? Op Zaterdag 19 Augustus, en niet 26 Augustus, zooals mijn zoon u bij vergissing vertelde. Hij kwam ongeveer twee uur en vertelde, toen mijn vrouw vroeg waar Sally was, dat deze was weggeloopen met een rijken Amerikaan, een dikken man, William Wilson van New-York. Hij was diep geroerd en huilde. Op mijn vraag hoelang zij reeds weg was, zeide hijongeveer negen dagen. Hij had haar reeds overal gezocht en had drie dagen lang van verdriet niet gegeten»kyk maar eens, boe mager ik ben geworden", voegde hij daarbij, mij zijn handen toonende. Hij had bij zich een groote hoeveelheid siga ren, die hy mij", zeker om mij te troosten, wilde cadeau geven. Ik lette er niet op, ik was te verdrietig over mijn dochter, doch hij deed die sigaren in twee porseleinen potten, die in de kamer stonden. Ik zeide hem dat ik het van mijn dochter niet kon gelooven, waarop hij mij, toen wij in den tuin zaten, vroeg, of ik dan niet wist dat mijn dochter vroeger ook al eens drie weken weg was ge weest. Toen ben ik woedend gewordenik stampte met den voet op den grond en ver klaarde dat dit een leugen was, evenals het geen hij nu kwam vertellen was gelogen." Zeide hij niet wat hij dacht te doen? Toen ik zeide, dat die Amerikaan het doodschieten niet waard zou wezen, als hij- gedaan had, wat De Jong vertelde, zeide deze hy moest doodgestoken worden, doch ik ga hem zoeken. Ik vertrek naar New-York en zal van daar seinen als ik hem vind. Ik vroeg hoe het nu stond met het hoteldaar had hy een hypotheek op genomen voor 5 pCt., zeide hy, om geld voor de reis naar Amerika te hebben en een chef die te vertrouwen was, dreef zoolang de zaak. Bleef hij lang bij u? 1 Nu, hij heeft eerst als iemand die uit—

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 10