October. A0. 189c Zondag 8 en Maandag 9 N°. 8376. Eerste Blad Zevenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biimenlamlsclie Bericliter UITGEVER: J. ODÈ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. B U KB Al': BOTEKITRAAT, E 3 7, Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bit nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 7 October 1893. 't Is nu 'al lang geleden, dat de Russische regeering diegenen harer onderdanen, die den orthodoxen Griekschen godsdienst niet be leden, begon te bemoeilijken. Dat hebben de Lutherschen in de Oostzee-proTinciën onder vonden. Dat ondervinden nog steeds de Israeiieten. Als men nagaat, hoeveel duizen den voor en na reeds het land verlaten heb ben, komt men onwillekeurig tot de vraag: zjjn er nog Joden in Rusland? In den Iaatsten tijd heeft de regeering het oog laten vallen op haar Joodsche onderdanen in Siberië, daar moeten er nog ruim twintig duizend ver toeven. Men is thans begonnen, deze menschen te «maatregelen". Ook voor Siberië bestaat de wet, dat de Joden slechts in bepaald aan gewezen plaatsen mogen wonen. Deze wet zal nu in het verre oosten van Rusland eens met kracht worden toegepast. In verscheidene steden van Siberië is den Joden aangezegd tusschen 1 en 13 October naar de hun aan gewezen plaatsen te verhuizen, maar velen on daardoor niet de minst gefortuneerden, verlaten hun geboorteland en vertrekken naar China, naar Japan, of steken den groo- ten Oceaan over naar Amerika. Als de Russische regeering eens zulk een drijfjacht houdt, wordt er altijd naar de motieven daarvoor gezocht, en ze worden dan ook werkelijk, al zijn het er dan ook motie ven naar, gevonden. Een overgang van een lid van de orthodoxe kerk tot de Luthersche kostte den daarbij be trokken predikant niet zelden zijn betrekking, maar haalde hem tevens verbanning op den hals. Thans schijnt voor de Jodenvervolging in Siberië werkelijk een voorwendsel gevonden ite zijn, dat ten minste iets vertoont, dat grond heeft. Siberië is in het bezit van winstgevende goudmijnen. Voorzichtigheidshalve had de Russische regeering reeds sedert jangen rijt verboden, dat Joden minstens op 100 wersten <106,7 KM) afstand van goudmijnen mochten wonenmen had hun zelfs verboden, de goud mijnen op korter afstand dan de genoemde te naderen. Maar er waren steeds Christenmen- schen genoeg, die aan de Israëlieten toe aandeelen in goudmijnen wisten te bezorgen, zoodat, in het kort, de Israëlieten in berië, tot de welgestelde, rijke ingezetenen behoor den. Dan was er nog iets, dat inderdaad een bedenkelijk verschijnsel mag heeten, al is et niet onnatuurlijk. Hier was het wel degelijk »de occasie maakt den dief De mijnwerkers wisten niet altijd het onderscheid tusschen het mijn en dijn te bewaren, als tnoodig was, ook niet ia den mond van den mijnwer ker, en steeds vond hij in de kroegen der Siberische steden, die in den regel in het bezit der Joden waren, gelegenheid zijn ge stolen waar, zeker tegen billijken prijs, van de hand te doen. Vandaar waarschijnlijk de gestrengheid der Russische regeering, die, als de zaken werke lijk zoo zijn en daaraan is niet te twijfelen wel eens meer gezochte voorwendselen voor haar handelingen heeft kunnen aanvoeren. De Russische regeering heeft, evenals de Engelsche, onlangs het verlies een harer oor logsbodems te betreuren gehad; het schip, dat ongeschikt scheen, zee te bouwen, is in de Oostzee verdwenen, zonder dat er iets van is terechtgekomen. Dit heeft haar aanlei ding gegeven een onderzoek te laten instel len naar den toestand van haar oorlogsbodems, en reeds moeten bedroevende resultaten vermeld worden. Gelukkig! zouden we haast zeggen. Toen de Nederlanders vóór eenige jaren de dwaasheid hadden aan een nieuw oorlogs schip, waarvan het type nu ook al niet meer deugt, den naam te geven van de Doggers- bank, naar het succes dat de vice-admiraal Zoutman in 1791 hij genoemde bank op de Engelschen behaalden, werden de Engelschen boosniemand toch wordt graag aan onaan gename zaken herinnerd, en in hun boosheid zetten ze op stapel een oorlogsbodem, een monster, en noemden het Kamperduin, naar da plaats, waar de Nederlandsche admiiaal De Winter met de geheele Nederlandsche vloot door de Engelschen genomen werd. Die Kamperduin boorde voor een maand of drie een Engelsch admiraalschip in den grond, en heeft sedert zelf een paar malen aan den grond gezeten, zoodat men in Enge land ongerust begint te worden, en er zelfs de verzuchting opgaat«Hadden we onze oude houten bodems maar terug". Hoe dit zij, man zou, afziende van het bouwen van niet zeewaardige, doch verbazend dure sche pen, vrij wat geld besparen, dat beter kon aangewend worden. De groote dag voor Frankrijk nadert. Het Russische eskader is op de komst. De groote steden, die de Russische gasten zullen ont vangen, namelijk Toulon, waar hel eskader het anker zal laten vallen, Marseille, Lyon en eindelijk Parijs zelf maken het zich ver schrikkelijk druk, hoewel in laatstgenoemde stad het socialistische gemeenteraadslid Vail- lant heftig geprotesteerd heeft tegen elke uit- gave voor dit doel. Hij heeft échter voor dooven gepredikt, hetgeen echter niet verhindert, dat men dit ParijscKe raadslid verstandiger zal noemen, dan menigeen, die uitzinnig van verrukking is bij het naderen'van de dienaren van den czaar. Voegen we er bij, dat er nog andere plaatsen zijn, waar men bij deze gele genheid de waarheid durft verkondigen, zoo te Saint Denis, waar de socialisten in den gemeenteraad openlijk als hun meening ver kondigden, dat hun gemeente onmogelijk kon deelnemen aan feesten, gegeven ter eere van een vorst, die ieder jaar, zonder vorm van proces, menschen, die meenen vrij he id van denken te hebben, naar Siberië zendt. Van de zijde der socialisten volkomen juist maar, wat er nu volgde, was toch wezenlij bepaald onnoodig. Een der raadsleden, en daar was de ruzie door ontstaan, had voorge steld 200 franken beschikbaar te stellen voor de ontvangst der Russenhet voorstel werd verworpen, maar nu stond een der socialistische ij veraars op en kwam met het voorstel voor den dag, om 200 franken beschikbaar te stellen, teneinde daarvoor een feest te geven ter eere van de slachtoffers van den czaar, die door hem naar Siberië verbannen zijn. Hoewel er waarlijk zich stemmen verhieven om het -voorstel te steunen, was de socialis tische meerderheid toch zoo wijs om het voor stel te verwerpen. Is de roes eenmaal uit gewerkt, dan zal men meer van zulke stem men vernemen, als thans te St. enis zijn gevoerd. Bij de Fransche opgewondenheid mag men zich op vroolijke tafererien voor bereiden wanneer eenmaal de Russen aangekomen zijn. In het oosten van ons werelddeel is het niet zuiver. In Servïe is het niet goed, in Bulgarije is het niet goed, waarschijnlijk tot groote voldoening van Rusland. De jonge koning van Servië schijnt aan verkeerde invloeden te gehoorzamen en heeft zelfs een bezoek gebracht aan zijn vader, den gewezen koning Milan, een man bekend als een intrigant van de eerste soort. En de jonge vorst van Bulgarije voelt, dat hij zijn vleugels niet kan uitspreiden, zoolang hij een eersten minister heeft als de heer Stambouloff Maar de heer StambouloC is geen figuur, om zich zelfs door den vorst uit het veld te laten slaan. De heeren kunnen het intusschen niet goed meer vinden. En redeneert men van wege de eene partij over «vorstengunst", als iets van zeer boozen aard, aan de andere zijde klaagt men over «minïstersdwang". Voor het oogenblik schijnt de zaak gesust, en heeft men goedgevonden breede telegram men te verspreiden, die een verwijdering tusschen den vorst en den minister als een verzinsel voorstellen, 't Zou de eerste maal niet zijn, dat belangrijke zaken averechts worden voorgesteld. Ofllcieele Berichten. Bij kon. besl. van 30 Sept. is, met wijziging van het kon. besl. van 22 Sept., bepaald dat mr. A. Tak, benoemd ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Middelburg, voor de kantons Hulst, Terneuzen en Oostburg, zijne stand plaats zal hebben te Middelburg. SCHIEDAM, 7 October 1S!)3. Hedenvoormiddag te 8% uur is brand ontstaan in de alkoof der woning van v. R. in de Nieuwe Singelstraat alhier, waardoor het beddegoed is verbrand. De brand, die door buren met emmers waters is gebluscht, is vermoedelijk ontstaan doordien kinderen met -vuur zouden hebben gespeeld. H. M. de Koningin-Regentes heeft 1100 doan toekomen aan de regenten van scholen met den bijbel in Den Haag. Door bemiddeling van den burgemeester van Sliedrecht werd aan W. Komijn aldaar namens H. M. de Koningin-Regentes f25 ter hand gesteld, teneinde daarvoor een nieuw houten been te koopen. In de a.s. Novembervergadering der Staten van Zuid-Holland kan een voorstel betreffende de Gouwekaden, welke in de afgeloopen zomerzitting het onderwerp eener interpel latie waren, te gemoet worden gezien. Door den commissaris der Koningin in de provincie Friesland zijn de gemeentebesturen uitgenoodigd om voor de aanstaande loting voor de nationale militie niet dan bij vol strekte noodzakelijkheid eene localiteit te bestemmen, waarin sterke drank in het klein wordt verkocht. De «Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid" heeft een adres aan de Koningin-Regentes gericht over land bouwkrediet. Naar aanleiding van de - conclusïënte dezer zake door de algemeene vergadering aangenomen, geeft de maatschappij het denkbeeld in overweging vau eene eventu- eele medewerking der rijks-postspaarbank. Ten tweede roept zij Harer Majesteits bij stand in tot het verkrijgen van eene wijzi ging, zoover noodig, van het burgerlijk wetboek en het wetboek van koophandel, in verband met een betere regeling van het pandstelsel (oogstverband) en comnereiali- seering van landbouwpapier. Ook over de ontginning van woeste gronden door den staat heeft de maatschap pij een adres ingediend. Daarin wordt vooral nadruk gelegd op de groote voordeelendie de bebossching onzer woeste gronden in de toekomst voor de volkswelvaart zal opleveren, en die ont ginning geschetst als een spoedvereischend openbaar werk van het grootste volksbelang, waarvan de uitvoering, als werk van alge meen nut, hoofdzakelijk op den staat, als verpersoonlijking van het geheele volk, be hoort te rusten. Directeuren zjjn overtuigd, dat een ratio- neele bebossching van de woeste vlakten in Nederland tot stand kan komen, hetgeen, volgens het oordeel van bevoegde deskun-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1