S P OR T. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. ,t ES^vOf iT^f'Xy 'iiJ^T 'J 7» - 1"-" -fc^'U Viv-''"''"i'^>> j jy-J kV.u>^'' ■■■'fcfrftV L*1 v*'""** W' EK&- *7J c- -■ i J*»i j'?*' .- ^è1-.. f£V T y;^iv Jj3»« Sv ->■<" +V^ .,i,,ii.awi-1--— 8# =»-»¥<> digen, niet te bereiken zal zjjn, indien de ontginning aan particuliere krachten blijft overgelaten, maar slechts bereikt kan worden met medewerking en met een actief optre den van den staat. Binnen eenige dagen zullen de heeren mr. A. van Rijckevorsel, te Boxtel, onder-voorz. en H. J. Lovink, directeur der Ned. heide- maatsch. te Wageningen, naar Denemarken vertrekken, teneinde de duinbeplanting en de heide-ontginning aldaar te bestudeeren. In Den Haag heeft zich eene vereeniging gevormd om in de-aanstaande wintermaan den den werkman in geval vau werkloosheid geldelijk te ondersteunen of werk te ver schaffen. Men meldt aan de Maasbode uit Roermond, dat daar reeds geruimen tijd gearbeid wordt om den heer Ruys van Beerenbroek in de Kamer te vervangen door den heer mr. Robert Regout, ambtenaar in het kantonge recht te Roermond. Men twijfelt echter, of deze candidatuur zal slagende heer Regout is nog zeer jong, nauwelijks 30 jaar, en heeft, naar de Maasbode mededeelt, zeer geavan ceerde begrippen, die in Limburg nu juist niet in den smaak vallen. De Limburger Koerier gelooft dat er niet veel kans bestaat voor de candidatuur-Everts, >omdat de kerkelijke overheid niet zou sympathiseeren met de candideering van geestelijken". Het congres der sociaal-democratische partij zal weder op de Kerstdagen gehouden worden. Gedurende den geheelen winter zal ieder die tusschen de straatlantaarns door soms naar de sterren opziet, Jupiter kunnen be wonderen. De groote planeet staat nu tusschen de mistige Pleiaden en de roode zon Aldebaran en is het schitterendst licht aan den avond hemel. Haar licht zal vermeerderen tot 18 November, wanneer zij in oppositie is. Zij zal dan zelfs bij daglicht te zien zijn voor wie weet waar zij ongeveer staat. Yenus wordt tegen dien tijd haar groote mededingster en overtreft haar dra in licht, want op 't einde van het jaar bereikt zij haar giootsten glans. Doch tot in April blijft Jupiter toch een flonkerend juweel aan onzen avondhemel. De firma Thomson is die van de welgeslaagde reclames, doch niet minder van de overheer lijke thee, waarvoor zij propageert, ten be wijze de afternoon tea Zondag in sMusis Sacrum" te Arnhem, de verbruikers dezer thee door deze firma zoo gul aangeboden. Een alleraardigst feestje ï>a l'instar de l'Amérique" lokte meer dan een duizendtal menschen naar de concertzaal van Musis. Een gratis loterij onder alle inzenders van ongeveer veertien duizend leege theezakjes, waarbij een fraaie eikenhouten theetafel met Delftsch theeservies vei loot zou worden, bracht aller gemoedeien in spanning, wie de winner of winster van dit kostbaar voorwerp zou zijn en bleek mevrouw A. Hollaardt te Rotterdam de gelukkige bezitster te zijn geworden, aan wie zulks per draad is bericht. De onpartijdige hand van een jong meisje heeft deze uitspraak door het lot beslist, terwijl niemand teleurgesteld heenging, daar een groote tombola met 150 fraaie prijzen deze verloting voorafging. Het feest werd opgeluisterd door het muziek van het 8e regiment infanterie. (Arnh. Ci De burgemeester van Rotterdam heeft den politie-agent Daleman voor zijn betoond flink gedrag bij bet Zondagavond in het water raken van een rijtuig aan de Schie, eene belooning van i 10 doen uitreiken. De koetsier J. Baars te Rotterdam, die na het ongeluk met zijn rijtuig in de Schie Zondagavond j J. onmiddellijk naar het zieken huis moest worden vervoerd, is heden ten gevolge van den onderganen schrik overleden. Hig was 43 jaar oud en dertig jaren in dienst bij zijnen baas en was de broodwinner voor zijne zuster, met wie hij woonde. (N. B. Ci.) Naar het Elld. ter oore kwam, heeft het verhoor van den vader van miss Juett door den rechter-commissaris gisteren geduurd van een tot zeven uur. De Jong werd in tegen woordigheid des heeren Juett gebracht, wat voor den ouden man een hoogst pijnlijk, oogenblik was. De Jong betoonde gedurende het verhoor de meest mogelijke onverschil ligheid, had op elke vraag een antwoord gereed en heette de tegen hem ingebrachte beschuldigingen steeds liegen. De verdere bijzonderheden omtrent het verhoor moeten vooralsnog geheimgehouden worden. De heer Juett is naar Londen teruggekeerd. Een Duitsch stoomschip, dat "Woensdag middag te Amsterdam aankwam, met 5500 balen koffie, die gelost werden aan het oude gebouw van het Blauwhoedenveem aan de Handelskade, loste den geheelen nacht door, met drie waterdrukkranen zijne lading, zoo dat Donderdagmorgen om 3 uur het schip alweder ledig was. Gisteren is doorgebroken de dijk te Beets- koog tusschen Oosthuizen en Hoorn. Een deel van den polder (circa 100 hectare) is overstroomd. Du spoorbaan (lijn Zaandam Enkhuizen) is bij het dorp Scharvvoude weg geslagen. Treinen kunnen daar niet door rijden. De dijk was in onderhoud bij het college der Zes Steden, en zeer licht, bjj den veen- achtigen bodem. Van andere zijde meldt men ons, dat de spoorbaan over eene uitgestrektheid van 25 meter is weggespoeld. Het verkeer is geheel gestremd, denkelijk voor een paar dagen. (N. B. Cl.) Aangaande den door den bliksem getroffen kerktoren aan Den Hoorn, op Texel, meldt men ons, dat deze toren als zeemerk dienst doet en dus door het departement van marine onderhouden wordt. Nog onlangs was er een flinke som aan verwerkt. De toestand is thans zoodanig, dat niet terstond vernieuwing noodzakelijk geacht moet worden. De gemeente Oost-Stellingwerf (Fr.) heeft ongeveer 10 HA heidegrond aangekocht, om door het in cultuur brengen daarvan de werk loosheid in die gemeente eenigszins te keeren. Te Rotterdam zijn in de laatst verloopen 24 uren geen gevallen van cholera asiatica aan gegeven, ook hadden geen sterfgevallen plaats. Een lijder is hersteld, terwijl vijf nog in be handeling blijven. Na Maandag 1.1. zijn te Groote Lint (gem. Zwijndrecbt) geen nieuwe cholera-gevallen voorgekomen. De vier onder behandeling zijnde lijders zijn allen herstellende. Sedert 9 Sept. stierven 8 van de 12 aangetasten. Te Oudenbosch is gisteren weder een cholerageval met doodelijken afloop voorge komen. Dit is het derde geval. In het Limburgsche dorpje Stabroek, niet ver van de Nederl. Belgische grens, zijn in twee maanden tijd niet minder dan 23 per sonen aan cholera asiatica overleden. Zelfs is het bewezen, dat Antwerpsehe werklieden en schippers de ziekte in Stabroek hadden opgedaan. De school is voor zieken zaal ingericht. Nu de steenkool zoo duur wordt, doet eene huisvrouw in de Times een middel aan de hand om aanmerkelijk óp de brandstof te bezuinigen. Het bestaat in een platten, vuur vasten steen, die men boven op het vuur legt, tengevolge waarvan de hitte die anders door den schoorsteen verloren gaat, zich in de kamer verspreidt. De dame beweert, dat op deze wijze de helft van de gewone hoeveel heid steenkool voldoende is om dezelfde tem peratuur te verkrijgen. Inhoud van No. 3 van het Maand blad tegen de Vervalschingen, onder redactie van dr. P» F. van Hamel Roos, te Amsterdam. De vervalschingen in den groothandel (II). Onderzoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onderzoekSpuistraat 146 Amsterdam directeuren dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wz. Controle onderzoe kingen (stout en Kina-stout. Gerstebier. Minnebier. Roode bessenwijn. Ge pasteuriseerde melk. Boter. Brood. Geconserveerde levensmiddelen. Levertraan. Zeep. Geemailleerde pannen. Haver mout). Botervervalschmg. Yervalschmg van ceresine. Kaneelvervalsching. Melk- vervalsching. Wetenschappelijke berichten. (Onderzoek van honig door dialyse. Boter- refractometer van Zeiss.) Hygiene en Industrie. (Ventilatie (Hl). Hygiënisch congres te Buda pest. Kunstmatige vanielje. Een belang rijke veigadering van buitenlandsche scheikun digen. De invloed van groote verschillen in temperatuur op geconserveerde levensmiddelen. Indische voedingsmiddelen. Onze aardappel. Feuilleton. (Een opmerkelijk gevolg van het lengte-verschil der heenen. De geschiedenis van het alcoholmisbruik. Een raad in den wild tijd".) Vraagbord. (Normaie voeding. Gedroogde vruchten. Mineraalwater.) IJselmonde. Met eene meerderheid van éene stem heeft de raad dezer gemeente eene subsidie geweigerd aan de alhier bestaande volksbibliotheek. Deze instelling is ongeveer 30 jaar oud en genoot al dien tijd een jaar- lijksche bydrage van f 25. Verleden week werd die post, als vanouds, door burgemeester en wethouders op de begrooting gebracht, geschrapt door de samenwerking van anti- revolutionnairen, kleurloozen en een zooge- naamden radicaal. Van de bibliotheek werd druk gebruik gemaakt. In het afgeloopen leesjaar werden niet minder dan 3038 boek- deelen uitgereikt. Onder de tegenstemmers waren er trouwens een paar, die verklaarden dat zoo'n bibliotheek niet onnuttig waszij vonden echter geen vrijheid om eene parti culiere instelling te steunen met geld uit de gemeentekas. 's-Gravenhage. Onder bewijzen van groote belangstelling en waardeering werd heden het stoffelijk overschot van jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, op de algemeene begraaf plaats alhier ter aarde besteld. Op het kerkhof waren vele geestverwanten, ook vrouwen, een deputatie van de christelijke jongelingsveree.niging, een deputatie van de diaconessen-in 'ichting (aan het hoofd waar van de dochiui van den overledene staat) eenige leden van den Raad van State, ver schillende anti-revolutionnaire Kamerleden (o. a. de heeren Mackay, Beelaerts) de oud minister Havelaar, de minister van Staat Cre- mers, de griffier der Eerste Kamer mr. Star Numan, en vele predikanten. Op de lijkkist werden vele bloemen neergelegd. Het uitdrukkelijk verlangen van den over ledene was, dat niet bij de groeve zou wor den gesproken, maar enkel gebeden. Ds. Doom voldeed aan dat verlangen en bad dat de beginselen, door den overledene beleden, zouden doorwerken in alle kringen. De zoon van den overledene dankte voor de hulde aan zjjn dierbaren, onvergetelijken vader bewezen. Dinsdag a.s. wordt te Parijs een wielerwedren voor dames gehouden over een afstand van 10.000 meter. Het comité van organisatie dér tentoonstelling te Antwerpen in 1894 is in onderhandeling over eene serie uitvoeringen van den troep van den Wagner-Bchouwburg te Bayreutb, gedurende éene maand te Antwerpen. Het daarvoor vereischte kapitaal is bijeen. D# Indépendance, die dit mededeelt, herinnert er met zekeren trots aan dat dit denkbeeld ver leden jaar geopperd werd door een der deelnemers aan het referendum, door haar gehouden over den meest pakkenden »clou" der tentoonstelling. Ingezonden medcdeellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang, 20 Centspep pegel By AmbtenarenKleedermakers Schoenmakers kortom by leder, die zittende bezigheden heeft, ontstaan dikwijls door gebrek aan beweging, versto ringen in de spijsverteringsorganen, kwalen Van haemorrhoidalen aard. Daartegen helpen op uitstekende wijze de echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, met het witte kruis in het roode veld op het étiket. Duizenden gelegaliseerde dankbetui gingen zqn daar om dit te bewijzen, (Alleen verkrijgbaar in doosjes a 70 Cents het doosje in de Apotheken.) Hoofddepot: F. E. VAN SANTENKOLFF te Rotterdam. Dezer dagen vond de conducteur van een omni bus te Parijs in zijn wagen een pakje dat effec ten bleek te bevatten ter waarde van 50.000 francs. Hij bracht het terstond naar een commis sariaat van politie. Daar was juist de eigenaar zijn verlies komen aangeven en in zijn vreugde schonk hij den conducteur een vijf-franc-stuk. De prefect van politie heeft, toen hij het feit vernam, den eerlijken vinder uit de daarvoor be schikbare fondsen 100 francs gezonden. Ongeveer drie weken geleden verhaalden de dagbladen te Weenen en te Pest, dat een arme drommel David Wellisch, een fortuin van 9 mil- lioen pond sterling had geërfd van een in Austra lië overleden bloedverwant. Deze gelukkige erfgenaam bevindt zich thans in de gevangenis, beschuldigd van oplichting en valschheid in geschriften. De geschiedenis der erfenis was door hem verzonnen, om zich eenig krediet te openen en hij zelf had, door middel van valsche stukken, in de dagbladen bet bericht doen opnemen. Onder zijn slachtoffers behoort een wissel agent, die hem 5000 fl. leende, en een ander, die hem zijn gelieele fortuin aanbood, maar van wien bij slechts 9000 fl. aanvaardde. Het slechtst van de reis kwam een ander wissel agent, ta Weenen, zekere Leopold Wachsman, die hem niet alleen 7000 fl. leende, maar nog bovendien de dochter van David voor zijn oudsten zoon ten huwelijk vroeg en verkreeg. Het huwelijk is met groote plechtigheid vol trokken en twee dagen later werd David gevan gengenomen. Nadere berichten omtrent den storm, welke in de golf van Mexico gewoed heeft, komen langzaam en gebrekkig in, aangezien alie tele graaflijnen en spoorwegen in den omtrek ver nield zijn. De omvang der schade blijkt grooter naarmate meer bekend wordt. Honderden kleine kustvaarders zijn vergaan. De sinaasappelenoogst van Louisiana is verdorven. Op Chandileur Island, waar ettelijke vierkante mijlen grond door de zee verzwolgen zijn, is het quarantaine station verwoest. De snelheid van den wind be reikte hier honderd mijlen in het unr. Het doodencijfer is nog niet nauwkeurig op te geven, maar moet enorm zijn. Twee eigenhandige brieven van Mohammed zijn dezer dagen door de Turksche regeering voor 5000 Turksche ponden gekocht van een Franschman. Zij waren door de ulema's (schrift geleerden) voor echt verklaard. IV jtfj

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2