Letteren, Kunst en Wetenschap. HOOFDSTUK IV. Volgn. -105- Kosten van toezicht en van in- vordering der plaatselijke belastingen. Met het voorstel der 3e afdeeling om de jaarwedde van de schatters met flOO.te veriagen en dus op f 200.te brengen, kan de meerderheid van ons college zich wel vereenigen. De billijkheid brengt evenwel mede te con- stateeren, dat toen bij de uitvoering der drankwet aan deze ambtenaren ook werd opgedragen de schatting der lokalen voor den kleinhandel in sterken drank, hunne jaarwedde niet verhoogd is. HOOFDSTUK V. Volgn. 108. Bclooningcn van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mits gaders van de veldwachters. Ook naar het oordeel, zoowel van den burge meester, als hoofd der politie, als van den commissaris van politie, is het onnoodig in de plaats van den eervol ontslagen veldwachter A. de Lange, een nieuwen veldwachter aan te stellen, daar de ondervinding heeft doen zien, dat voor den dienst buiten de bebouwde kom der gemeente êen veldwachter voldoende is. Wel achten beiden het noodzakelijk, dat ter vervanging van dien veldwachter het getal der agenten van politie der 2e klasse met éen wordt vermeerderd, wat geen verzwaring van het politie budget geven zal. Het voornemen bestaat dan om een der agenten van politie speciaal te belasten met het doen van opsporingen in het belang der justitie, met bet toezicht op de naleving van de boterwet, arbeidswet enz., welke werkzaamheden thans voor het grootste gedeelte door de hoofdagenten var. politie worden verricht, waardoor zij aan hun eigenlijken werkkring, het controleeren der agenten van polite, worden onttrokken, wat leiden moet tot schade van den dienst. Die agent zal dan in het algemeen zijn wat de Engelsclien onder een detective verstaan. Met de denkbeelden, hierboven ontwikkeld, kan ons college zich zeer goed vereenigen. Een eisch des tijds mag het genoemd worden, dat bij de toenemende vindingrijkheid en brutaliteit, die de misdadigers aan den dag leggen, de politie goed afgericht en bekwaam personeel daar tegenover stelle, en daarvoor zijn in de eerste plaats noodig mannen, wier speciale taak bet is te werken aan de ontdekking van gepleegde misdrijven. Zulk een man wordt hier gewenscht. Wij stellen u daarom voor den post nJaar- wedde van l veldwachter" ad. f 575, te schrappen, en dien voor z Jaarwedden van 15 agenten der 2e klassete veranderen inn Jaarwedden van 16 agenten der 2e klasse" en het daarachter uitgetrokken bedrag in evenredigheid te ver- hoogen. Volgn. 111. Onderhoud der wachthuizen, mitsgaders licht en brandstoffen voor dezelve. De betrekking van concierge van het politie bureau kan niet worden opgeheven. Voor het ■schoonhouden van de lokalen van dit bureau, waarvoor deze dagelijks in het vroege morgen uur, wanneer /e niet altijd onder voldoend toe zicht staan, moeten worden bezocht, is zelfs j een vertrouwd persoon noodig. I Volg". 114, Belóoningen en premiën aan de brandspuillieden en beambten. Als antwoord op de vraag of da klacht ge rechtvaardigd is, dat de premien zoo laat, soms eerst na maanden, worden uitbetaald, deelen wij mede, dat zoodra door ons college omtrent het toekennen van premiën beslist is, deze zoo spoedig mogelijk worden uitbetaald. Gebeurt het echter, dat de begrootingspost niet toereikende is, zoodat eerst af- en overschrijving moet plaats hebben, voor en aleer de uitbetaling mag geschieden, dan kan hierdoor vertraging ontstaan. De toezegging, door den voorzitter der 3e af deelïng van eene algeheele reorganisatie der brandweer, onderschrijven we volgaarne. HOOFDSTUK VI. Volgn. 119. Kosten wegens maatregelen in het belang van den algemeenen gezondheidstoestand. De cholera-barak is volkomen in orde en van binnen éénmaal geverfd. Bedenkelijk achten we het, haar thans nu de mogelijkheid bestaat dat ze ieder oogenblik noodig kan zijn opnieuw te verven. Zooais blijkt, is bij dit volgnummer er op gerekend, haar het volgend jaar te doen verven. Volgn. 120. Kosten der gezondheids-commissie. Op de tot ons gerichte vraag of wij bereid zijn een ontwerp-verordening op een gezondheids commissie in te dienen, geven wij een bevesti gend antwoord, en stellen voor, een som van flOO daarvoor uit te trekken, en in verband hiermede don post onder volgn. 119. tKosten xvegens maatregelen in het belang van den alge meenen gezondheidstoestand," met gelijk bedrag te verminderen. HOOFDSTUK VII. Volgn. 129. Jaarwedden der onderwijzers. (Middelb. scholen.) Van de beantwoording der vraag, in de 3e afdeeling door een lid gedaan, shoe het staaf smet de reorganisatie der B. Avondschool en of shet geen tijd wordt, dehandelsafdeelingaan de sH. Burgerschool op te heffen, nu het aantal sleedingen dier afdeeling in den regel 0 of 1 s bedraagt", meenen we ons voorloopig te mogen onthouden, in afwachting van de toegezegde nieuwe plannen door een ander dier afdeeling, tevens secretaris der commissie van toezicht op het M. O. Volgn. 130. Kosten van schoolboeken en school- behoeften. Volgn. 131. Kosten van belooningen en eere blijken van de burger-avondschool. Bij de bezuiniging die, overal waar het eetiigszins kan, wordt in acht genomen, heeft ons college zooals het bij de indiening der ge- meentebegrooting was samengesteld gemeend, nu in 1892 op eerstgenoemden post slechts f701.82 werd uitgegeven en die post voor 1893 geraamd werd op f800.ook voor 1894 met laastgenoemd bedrag te kunnen en moeten vol staan. Voor kosten van belooningen en eereblijken werd mede een gelijk bedrag uitgetrokken als voor 1893 (zijnde f10.meer dan door de comm. van toezicht is aangevraagd), omdat het college van oordeel wasj dat, tra voor art. 130 het in het vorig jaar uitgetrokken bedrag werd gehandhaafd, dit ook voor art. 131 moest ge schieden. Volgn. 133. Onderhoud der gebouwen, meube len enz. Met het voorstel om den onder dit volgnum mer uitgetrokken post, ad, f750.voor een ijzeren hek tot afscheiding van het stoomgemaal, over te brengen naar volgn. 93, kunnen we ons geheel vereenigen, daar het bij het ontwerpen der begrooting reeds in onze bedoeling lag dat werk onder dien post op te nemen. Door een misverstand, eerst ontdekt nd het afdrukken van het vel der begrooting waarop volgn. 93 voor komt, werd aan dit voornemen geen uitvoering gegeven. De post werd toen, orn hem toch op de begrooting een plaats te geven, onder volgn. 433 gebracht, met hot doel, bij de behandeling van de begrooting in den raad, voor te stellen hem over te brengen naar volgn. 93, waar hij meer eigenaardig te huis behoort. Volgn. 141. Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen. In verband met door de commissie van toe zicht op het lager onderwijs aan den raad toegezegde plannen tot reorganisatie van het lager onderwijs, is het ons voornemen de voor gedragen herstellingen aan de jongensschool zoo lang mogelijk uit te stellen. HOOFSTUK IX. Volgn. 156. Pensioenen, lijfrenten en wacht gelden. De mededeeling door den voorzitter der 3e afdeeling, (vermeld aan het slot der beschou wingen over de inkomsten) dat deze post waar schijnlijk nog met f 1000.zal moeten worden verhoogd, is volkomen juist. Bij de behandeling der begrooting in den Raad, zullen wij daaromtrent een voorstel doen. HOOFDSTUK X. Volgn. 162. Kosten voor openbare vermakelijk heden en feesten en voor het uitsteken, onderhouden en vernieuwen van vlaggen. Betreuren we bet, dat door een lid van dn gemeentelijke vertegenwoordiging het voorstel gedaan is, om dezen post te schrappen, we ver heugen er ons over, dat het voorstel bij geen enkel lid der afdeeling, waarin het gedaan werd, ondersteuning heeft gevonden. Inkomsten. HOOFDSTUK II. Afdeeling III. Volgn. 7. Plaatselijke directe belasting. i> 9. Plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Wij meenen, reeds ter wille van het begin sel, ons voorstel, zooals het aan de afdeelingen werd medegedeeld, te moeten handhaven. HOOFDSTUK III. Volgn, 26. Huur of pacht van landen en landerijen. Het uitoefenen van eenige pressie bij de Hooge Eegeering tot het nemen van eene spoedige be slissing in zake den strekdam, achten we onge raden. Mocht de raad worden gemaehiigd dien strekdam door en voor rekening der gemeente te doen leggen, dan zal de werf »de Nijverheid" positief noodig zijn voor stapelplaats van rijs en bergplaats van diverse materialen. De gemeente moet dus zoolang in dezen niet be slist is de vrije beschikking over dat terrein behouden. Alleen voor het geval die grond szeer tijdelijk en steeds slot wederopzeggingmocht kunnen worden verhuurd, zouden we ons daartegen niet verzetten. Die kans achten we echter gering. Volgn. 32. Ontvangsten van den ontsmettings oven. Het maken van een tarief voor bet gebruik van dien oven is in voorbereiding. Dat te Delft door B. en W. een tarief is ge maakt is ons bekend. Naar aanleiding van de beschouwingen, die de commissie van rapporteurs aan het slot van haer verslag geeft, wenschen we nog het volgende in het midden te brengen Een afsluiting tusschen den tuin der H. Burger school en het nieuwe bassin achten we noodzake lijk. We blijven dus ons voorstel handhaven. Aan den wensch om het kantoor van den gemeente-ontvanger ook tusschen 12 en 1 uur geopend te doen zijn, is sedert 30 September j.L reeds gevolg gegeven. Burgemeester en wethouders deelen de ziens wijze der commissie van rapporteurs, dat bij de pensionneering van invalide of half invalide amb tenaren of weiklieden, al naar de bestaande behoefte, met de vervanging door volle werk krachten dient to worden gehandeld zooais trou wens reeds geschied is. Burgemeester en wethouders van Schiedam VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Schiedam, den 4n October 1893. Op het hygiënisch congres te Edinburgh han delde dr. Hart over de oorzaken der cholera- epidemieën. Hij zoekt die in Indib, en meent ook daar het terrein te moeten zoeken om de ziekte uit te roeien, opdat zij niet meer langs de zee- en land wegen Europa van uit Indië bedreige. Hij geeft als de te nemen maatregelen aan: lo.reorgani satie van het geneeskundig staatstoezicht in Indie, o. a, bewaking en geneeskundig toezicht op de z.g. Hindoe-feesten2o. streng genees kundig toezicht op de pelgrims en pelgrims tochten 3a, toelating van vrouwelijke (Moham- rnedaansche) artsen tot het onderzoek van Indische vrouwen, zonder welken maatregel op inlandsche vrouwen geen voldoend toezicht kan gehouden worden 4o. streng sanitair toezicht te Mekka in het bijzonder op de Zamzam-bron, door de Turksche regeering. »Wat een toekomst, mijn jongen! Heerlijk heerlijk schoon." Langzamerhand verstomde het eigenaardig gedruiscb, dat uit de groote stad scheen op te stijgen en tot in de rue Ravestein doordrong als een eentonig sluimerlied. De geur der papavers werd sterker fcsj het naderen van den nachtnu en dan hoorde men hoe een bloem blad losliet van den stengel en stervend nederviel op het kotido marmer van het tafeitje. De papavers waren verwelkt en daarna nog tal van andere In-sche ruikers, dia onder het portret van Gualtieri hadden gestaan. Van Mei was het Juni en Juli geworden. Nog iederen avond hield Gesa zijn pleegvader bezig met het uiteenzetten van zijn plannen voor de toe komst. Hij speelde hem het een of ander op zijn viool voor of trachtte hem door middel van de oude piano een denkbeeld te geven van het muziekdrama dat hem door het hoofd speelde, waarover Delileo steeds in bewondering was «n dat hem herhaaldelijk deed uitroepen a Heerlijk heerlijkWat een toekomst, mijn jongenGesa improviseerde veel en liefst zat hij droomend te luisteren naar de geheimzinnige tonen die in zijn ziel weerklonken, maar hij werkte niet. Hij had een zolderkamertje in de buurt ge huurd, bij eene waschvrouw, maar bracht zijne dagen geregeld door in de woning van 'Gaston Delileo, welke door Annette's tegenwoordigheid nog zooveel aantrekkelijker was geworden. Delileo had sedert eenigen tijd een baantje waarschijnlijk had hij dit gezocht met het oog op zijne dochter, in wier onderhoud hij thans geheel moest voorzien. Hij was secretaris van een schouwburgdirectie geworden en tevens feuilletonschrijver aan een der kleinere bladen. Daarmede verdiende hij een aardig inkomen zoodat er in zijn huis een r°kere welvaart beerschle, die scherp afstak tegen de armoede in de rue Ravestein. Gesa gevoelde zich volkomen op zijn gemak in deze omgeving, al liet de ordelijkheid er van wel eens wat te wenschen over. Hij vond altijd een gemakkelijken stoel, waarin hij zich kon neervleien, als hij met zijn pleegvader over zijn toekomst sprak. Hij rookte daarbij dan cigaretten, in de rookwolkjes waarvan hij de beeldets der toekomst nastaarde. Wanneer hij 's middags aan tafel kwam om te eten, vond hij altijd een flesch goeden bordeaux naast zijn bord. Een groot genot was het voor hem 's middags Jang aan tafel te blijven zittenhet nietsdoen was dan zoo gerechtvaardigd. Ook kon hij eindeloos in zijn koffie blijven roeren, gedachte loos voor zich uitstarend, totdat Annette er even hare lippen aanzette om mee te proeven. Eene andere geliefkoosde bezigheid was het voor hem om te zitten snuffelen in oude, slechts eens of in het geheel niet uitgevoerde werken van vroegere meesters en te bladeren in de verzen van half vergeten dichters. Had hij eenmaal een vers gevonden dat hem beviel, dan was hij opgetogen er over en las met schitterende oogen twee-, dnemaal, ja, soms wel twintigmaal achtereen het vers aan Annette vcor. Hij had het evengoed aan de eerste de beste Ylaamsche dienstmaagd kunnen voorlezen, die geen woord Fransch verstondmaar die zou er dan waarschijnlijk niet zoo allerliefst bij hebben geglimlacht. Door het vers als het ware geïnspireerd, nam bij dan dadelijk een stuk papier, zette de dicht regels op muziek en probeerde zijne compositie op het oude hakkebord, dat de woeste melodieën zijner onstuimige j'eugd met een zacht gebroken stemmetje bevend trachtte weer te geven, een grootmoeder gelijk, die aan den rand van het graf voor de laatste maal een minneliedje aan hief. Vervolgens moest Annette het liod trachten te zingen. Annette had een prachtige alt en zij deed haar best om zoo goed mogelijk te zingen om hem pleizier te doen. Maar zij kon het hem zelden naar den zin maken. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6