A0. 1893. ondag 8 en Maandag 9 October N°. 8376. Berde Blad Ze eenenveertigste Jaargang. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag» Bui te ill andsche B ericlite n UITGEYEK: J. ODÉ. DUITSCIIIAS D. De Landeszeitg. van Thuringen beweert uit alleszins geloofwaardige bron te vernemen, dat vorst Bismarcks toestand geen hoop op herstel meer geeft en dat zijn einde langzaam maar zeker nadert. Het zou dan ook ten eenen- rnale onwaarschijnlijk zijn dat de oud-kanselier Kissingen kan verlaten. Ook andere bladen hebben onrustbarende tijdingen ontvangen en dringen daarom aan op de uitgifte van een dagelijksch bulletin omtrent 's vorsten toestand. De beruchte antisemiet Ahlwardt heeft Woensdagavond, alvorens zich naar de ge vangenis te begeven tot het ondergaan zijner straf, te Berlijn nog het woord gevoerd in eene bijeenkomst zijner volgelingen, waarin hij verklaarde zijne candidatuur in het district Friedberg voor den Pruisiscben Landdag te handhaven en, zoodra hij weer in vrijheid .zal zijn gesteld, eene nieuwe brochure te zullen uitgeven, welke groote sensatie zal maken. De Hamburger Correspondent meldt uit de best ingelichte bron, dat Bismarck hedenavond 11 uur per extra trein te Friedrichsruh terug keert. De Berlijnsche correspondent der JV. B. Ct. meldt van gisteren: Uit de naaste omgeving van Bismarck wor den de ook gisteren weder verspreide ge ruchten dat 's prinsen toestand bedenkelijk zou zijn, ten stelligste gelogenstraft. Bismarck is wel wat magerder, magr zijn eetlust zoo wel als zijne stemming is uitstekend en de algemeene toestand is zelfs beter dan in het voorjaar. Een aanval van beroerte, geljjk ver spreid was, heeft hij niet gehad. Als het weder eenigszins goed is, vertrekt hij morgen naar Friedrichsruh. Als iets nieuws in hare soort kan zeker eene groote openbare protestvergadering gel den van houders van Grieksche schuldbrieven, waar ruim 500 mannen en vrouwen uit alle standen aanwezig waren. Er werd een besluit .genomen, hetwelk aan den koning, het mi nisterie en de volksvertegenwoordiging van Griekenland zal worden opgezonden. Daarin wordt geëischt, dat Griekenland geene nieuwe leeningen zal aangaan, yoordat aan de oude verplichtingen zal zijn voldaandat het leger en de marine ingekrompen en de civiele lijst des konings verlaagd worden. Voorts werd eene commissie van 13 leden "benoemd, welke commissie juridisch te onder zoeken zal hebben, of eene aanklacht tegen de Grieksche regeering te Athene of in Duitschland mogelijk is, en er op te werken, dat de Europeesche mogendheden te Athene eene commissie tot regeling der Grieksche staatsschulden aanstellen. Verder werd eene vereeniging van houders van Grieksche schuld brieven, tot gemeenschappelijke bevordering hunner belangen opgericht. In eene zeer opgewonden gedachtenwisse- ling werd er op gewezen, dat het huwelijk van eene zuster des keizers met den Griek- schen kroonprins bij het Duitsche volk een groot vertrouwen in de Grieksche regeering gewekt heeft, maar dat de rijksregeering daarom ook verplicht is helpend tusschen beide te komen. BEL6IE. Bjj koninklijk besluit van 2 October is aan de staatsuniversiteiten eene faculteit opge richt voor maatschappelijke en staatkundige wetenschappen, in welke ook de rang van candidaat, licencié en doctor behaald kan wor den. Deze titels, welke geen enkel recht scheppen, zijn zuivere eeretitels. Dit koninklijk besluit volgt slechts het voorbeeld, eerst door de vrije universiteit van Brussel en vervol gens door die van Leuven gegeven. Donderdagnamiddag zijn 6000 werkstakers uit Courcelles en omliggende plaatsen naar Trazegnies getrokken en van daarnaar de mijn te Bascoup. Te Fontaine l'Evèque is zekere Maes wegens aanhitsing tot opstand, door de politie in hechtenis genomen. Een poos later gingen 500 grevisten, die te Ransart een mee ting zouden bijwonen, naar het spoorwegter rein, waar de palissaden uit den grond getrok ken werden. De gendarmerie heeft daarop de werkstakers uiteengejaagd en 9 personen in hechtenis genomen. Te Charleroi vreest men voor ongeregeld heden op Zondag. Donderdag werden door een bende grevisten de ruiten ingeworpen in het gebouw van den Katholieken Kring. Te Luik, waar de werkstaking geëindigd scheen, ontbraken Donderdag een groot aantal mijnwerkers op het appèl, en de grevisten nemen een dreigende houding aan. Uit Charleroi wordt gemeld Onder de werkstakende mijnwerkers, wier aantal gisteren toenam en 17,000 bereikte, openbaart zich zekere opgewondenheid. Zij vormen troepen, die door de verschillende gemeenten trekken en aan de mijnputten de nog arbeidende mijnwerkers bedreigen. De directeuren der mijn-maatschappijen hebben den minister van oorlog getelegrapheerd om onmiddellijk troepen te zenden. Naar de Indépendance verneemt, zouden gisteravond twee eskadrons cavalerie naar Charleroi worden gezonden. F R A N K B IJ K. President Carnot heeft (evenals vroeger de uitnoodiging van het Perscomité voor de gala voorstelling in de opera) de uitnoodiging aangenomen voor het feest dat den Russen in het stadhuis te Parijs zal worden aange boden. De regeering heeft besloten, het tijdstip van de bijeenroeping der Kamers, op 14 No vember bepaald, niet te wijzigen. Het tractaat met Siam zal niet aan het oor deel van het Parlement onderworpen worden. De regeering is voornemens, alleen de stuk ken, op het sluiten van dat verdrag betrek kelijk, bij de Kamers in te dienen. Opnieuw hebben 200 mijnwerkers te Lens den arbeid hervat. Ook in den omtrek neemt de werkstaking af. Door de gendarmerie werd te Bethune een optocht van grevisten uiteengejaagd. De politie heeft den afgevaardigde Baudin verhinderd, een werkstakersvergadering te beleggen te Drocourt De afgevaardigde sein de daarop aan alle socialistische Kamerleden, onmiddellijk naar Lens te komen. De heer Thurot, redacteur der Petite Bépiiblique frangaise, is Donderdag te Lens in hechtenis genomen, wegens een zeer hef tige redevoering, Woensdag door hem uit gesproken. Men verzekert dat gedurende het afgeloo- pen halfjaar Spanje slechts voor 2Vs mil- lioen frs. aan wijnen in Frankrijk heeft ingevoerd, tegen een waarde van 4 millioen in het semester voor de toepassing der nieuwe douaneregeling. INOnifD. Lord Randolph Churchill voerde Woensdag het woord in eene unionistische bijeenkomst te Stalybridge. Hij wijdde zijne voordracht schier uitsluitend aan het Homerule-vraag- stuk, betoogende dat de kern dezer quaestie was, of Groot-Brittannie geregeerd zou wor den door de dertig millioen van zijne eigene bevolking, dan wel door de drie millioen Iersche Roomsch-katholieken. Hij verdedicde de houding der lords tegenover de JElome h e Bill, en voorspelde dat het Hoogerhuis in deze houding volharden zou totdat de heer Gladstone zou hebben kunnen besluiten zijnen maatregel te onderwerpen aan de uitspraak der kiezers. Volgens de Times zal de bekende leider der sociaal-democraten Tem Mann tot den dienst der staatskerk overgaan. Reeds met Kerstmis zou hij tot priester worden gewijd, waarna hem een druk bevolkte arbeiders- streek als standplaats zou worden aange wezen. Door verschillende bisschoppen der Angli- caansche kerk zijn inschrijvingen geopend om eene lijfrente te verzekeren aan den Franschen pater Hyacinthe, den vurigen be strijder des pausdoms, teneinde hem in staat te stellen zjjn arbeid voort te zetten. RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan de Daily Tele graph het volgende bericht omtrent het plan, van Centraal Aziatisch Rusland een onder koningschap te maken, om Ruslands macht te bevestigen, de hulpbronnen en zwakke punten van Perzië, Indië, Afghanistan te be- studeeren en den onderkoning ruime vol macht te geven. De czaar zal dat ontwerp misschien bekrachtigen in een gewijzigden vorm, maar niet goedkeuren, dat een zijner onderdanen over vrede en oorlog zal beschik ken. De ondersecretaris van oorlog keurt het ontwerp goed, de minister van oorlog is er minder voor. OOSTENRIJK. In den loop der discussie in de Ilongaar- sche Kamerzitting van gisteren over de adres sen, ingekomen naar aanleiding van de door den koning gesproken woorden, heeft de minister van binnenlandsche zaken gezegd, dat de regeering besloten is, elke handeling tegen de eenheid des staats ten strengste te zullen tegengaan. De Hongaarsehe patriot Kossuth heeft een soort van manifest uitgevaardigd, waarin hij het afkeurt dat geen der leden van hetregee- rend stamhuis de onthulling van het monu ment ter eere der Honveds van 1848 heeft bijgewoond, waardoor de monarchie zich van de natie vervreemdt in plaats van zich met haar samen te smelten. SPANJE. Pallas, die een dynamietbom onder het paard van maarschalk Martinez-Campos wierp, is gisterochtend te Barcelona gefusilleerd. Er hadden geen wanordelijkheden plaats. G P T E. Berichten van de grens van Opper-Egypte melden dat de derwischen uit Soedan weer strooptochten hebben gehouden in de oasen van Kargheh en Beris, waar zij zich reeds in het begin van Augustus ophielden. Men vreest dat zij een aanval op de bronnen van Murat in den zin hebben. A K E B I K A. Aan de Hew-York Herald wordt van 5 dezer uit Montevideo geseind, dat het bom bardement van Rio Janeiro Woensdag den ganschen dag voortduurde. Er werden bom men in de stad geworpen. De land-batterijen beantwoordden het vuur. In de stad heerscht groote ontsteltenis; de zaken staan geheel stilde beurs is verlaten. De troepen van president Peixoto geven zich over aan moord en plundering. Afdeelingen gewapende sol daten trekken door de stad, overal recruten voor Peixoto's leger Ranwervende. Andere detachementen houden zich bezig met het oplichten van aanzienlijke personen, die met admiraal De Mello sympathiseeren. De Brit- sche gezant heeft al zijne landgenooten ge waarschuwd Rio te verlaten, aangezien de vloot kennisgegeven heeft van haar voor nemen, het bombardement voort te zetten. De aankomende en vertrekkende postzendin- Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 52.50. - 0.10. BVMAÜt BOTBR8TKAAT, KI 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9