A°. f893. Zaterdag 14 October. N°. 8380. z evenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. Buitenlandsehe Berichten. FBASESIIS. Het bureau der Kamer, overwegende dat de nieuwe Kamer zich nog niet geconstitu eerd heeft, besloot in een Woensdag gehouden bijeenkomst, de Kamer te vertegenwoordigen tijdens de Fransch-Russische feesten. Door generaal De Cools was bij de manoeu vres van het 5e legerkorps een toespraak gehouden, waarin hj zich in zeer afkeuren den zin uitliet over de reserve-officieren (usemi-bourgeois") die slechts dienden ter wille van 't j> mooie pakje"* en liever vervan gen moesten worden door geschikte onder officieren, de ware ^kinderen van het volk" die de troepen zouden onderrichten, terwijl de reserve-luitenants in de depots gelaten konden worden. Een reserve-officier, de heer Baziile, afgevaardigde voor Vienne, heeft tegen deze woorden van den generaal geprotesteerd en aangekondigd den minister van oorlog er over te zullen interpelleeren. Intusschen wekt het verbazing dat de minister van oorlog juist heden door de bladen een vermaning doet verspreiden, gericht tot de reserve officieren, teneinde hen te doordringen van den ernst hunner plichten. Men beschouwt dit als een teeken van instemming met de beschouwingen van generaal De Cools. De Dahomey-quaestie is nog lang niet af gehandeld, schrijft de Politique Coloniale. Bebanzin brengt bet geheele land in beroe ring tot in den omtrek van Wydah, en men houdt het voor zeker dat deze plaats verbrand zou worden zoodra de troepen haar mochten verlaten. In stilte worden toebereidselen ge maakt om eene colonne op verkenning uit te zenden naar het noorden en deze spoedig te doen volgen door een ernstiger expeditie. B E L Q 1 E. Het bestuur van het interparlementaire vredesverbond te Brussel heeft besloten tot de leden der Fransche en Italiaansche afdee- lingen eenen krachtigen oproep te richten, dat zij al hunnen invloed op de openbare meening der beide landen mogen oefenen om de verstandhouding tusschen Frankrijk en Italië te verbeteren. Terwijl in de overige kolendistricten de hervatting van den arbeid bijna algemeen is, maakt het bekken van Luik hierop eene uit zondering. Op den geheelen rechteroever duurt de werkstaking voort, die zich in de laatste dagen eerder heeft uitgebreid, dan verminderd. Bij koninklijk besluit van 41 dezer zjn met ingang van heden de maatregelen tegen de verbreiding der cholera, voorgeschreven bij kon. besluit van 30 Juli 1893, ingetrokken wat Nederland en de haven van Marseille betreft. DUITSCHLAND. De keizerlijke familie zal den winter in het paleis te Potsdam doorbrengen en slechts voor feestelijke gelegenheden naar Berlijn komen. Er werd beweerd dat de keizer boos was op den gemeenteraad van Berlijn, die het plan voor de verfraaiing van het slotplein wegens de groote kosten verwierp, en dat Z. M. daarom Berlijn zou verlaten. Thans wordt verzekerd dat Potsdam alleen is geko zen met het oog op de kinderen, omdat daar een groote tuin is. De keizer en de kroonprins zullen de vie ring van het 50-jarig dienst-jubileum van den koning van Saksen op 22 dezer, den verjaar dag der keizerin, te Dresden gaan bijwonen. Den 18n dezer, den 80n verjaardag van den slag bij Leipzig, zal de keizer te Bremen tegenwoordig zijn bij de onthulling van een standbeeld zijns grootvaders. Op last van den minister van buitenl. zaken zal dr. Stuhlmann de volgende maand naar Oost-Afrika vertrekken, om de door Emin- pacha niet afgedane taak te voltooien. Prof. Schweninger is naar Boven-Italië op reis gegaan. Hieruit mag men opmaken dat Bismarck buiten alle gevaar is. ENOELAND. Binnenkort zal een Engelsch eskader ook een bezoek brengen aan een der Fransche havens, als antwoord op het bezoek van het Fransche eskader onder admiraal Gervais aaa Portsmouth. Het bezoek van het Britsche Middellandsche-zee-eskader aan Italiaansche havens verliest daardoor het karakter van een antwoord ten gunste van het Drievoudig Verbond op de Russisch-Fransche betoogingen. Op Leicester Square te Londen hielden een 1000-tal werklieden "Woensdag eene vergadering, waar de aanvoerder der werk lieden-partij Benn Tillet eene toespraak hield tot verdediging eener motie, waarbij de voorstellen der burgemeesters uit de mijn- districten op de conferentie te Sheffield, evenals elk voorstel tot loonsverlaging, werden afgekeurd. Het uitgangspunt van zijn betoog was, dat de loonen niet moeten geregeld worden naar den verkoopprijs der producten, maar dat deze laatste zich moeten regelen naar den stand der loonen. De voorgestelde motie werd met algemeene stemmen aange nomen. Te Birmingham heeft de vergadering van mijnwerkers gisteren een besluit genomen, waarbij, gelet op de poging der burgemees ters tot beëindiging der werkstaking, de noodzakelijkheid eener loonsvermindering ontkennende, de voorstellen onaannemelijk, worden verklaard. OOSTENRIJK. In het bij den Rijksdag ingediende ontwerp tot invoering van algemeen stemrecht komt nog eene eigenaardige bepaling voor. Het stemrecht wordt n.l. ook toegekend aan sol daten die hebben deelgenomen aan een veld tocht of die met de militaire medaille ge decoreerd zijn, en aan onderofficieren die hun diensttijd iiebben vervuld, alsmede aan per sonen bovsn 24 jaar, die door overlegging van werkboekjes, dienststaten of andere stuk ken het bewijs kunnen leveren, dat zij een bepaald ambacht geregeld hebben uitgeoefend. In Duitscli-vrijzinnige kringen is men woe dend over het ontwerp, omdat men meent dat de regeering daardoor den steun tracht te verwerven van de sociaal-democraten, ten koste van Von Pleners voorstel tot invoe ring van Kamers van arbeid. Dat de sociaal democraten over de kiesrecht-uitbreiding juichen, spreekt vanzelf, en evenzoo dat het ontwerp door de officieuse pers verdedigd wordt. De Czechische en Rutheensche bladen verwachten voor hunne partij veel goeds van de hervorming, welke door de Polen heftig bestreden wordt. Het bij den Rijksraad ingediende ontwerp tot uitbreiding der landweer strekt tot ver lenging van den diensttijd en tot vermeer dering der steikte van elk der infanterie- bataljons met 2 officieren en 62 man en van de cavalerie-regimenten met 44 officieren, l geneesheer, 182 manschappen en 149 paarden. ITALIË. De Secoio, het bericht vermeldend dat de prins van Napels benoemd is tot bevelhebber a la suite van het 145e regiment infanterie inElzas-Lotharingen, plaatst boven deze mede- deeling het opschriftsEen nieuwe uitdaging". De regeenng heeft bij het Vaticaan stap pen gedaan om tot eene schikking te ge raken in de quaestie van het patriarchaat van Venetië. Het geschil is ontstaan, naar men weet, tengevolge van de weigering des pausen om dezen kardinaal te benoemen onder contröle van de regeering. SPANJE. De gisteren onder voorzitterschap van de koningin-regentes gehouden ministerraad heeft het plan van den minister van oorlog met betrekking tot Melila goedgekeurd. Men zal de noooige versterkingen zenden om ten spoedigste het werk aan de forten te voltooien. Een smaldeel vertrekt naar de Afrikaansche kust. Te Saragossa is gisteren bevel uitgevaar digd om goederen en personen van Rotter dam komende aan quarantaine te onderwerpen, maar die van Maassluis vrij toe te laten. R D M E N I E. De koning heeft aan het feestmaal, waar mede de herfst-manoeuvres werden besloten, den officieren zijne hooge tevredenheid be tuigd over den afloop daarvan en zich ver volgens naar Galatz begeven, waar h door de bevolking op hartelijke wijze werd ont vangen. A ML E R I K A. Te Rio de Janeiro heeft gisteren met tusschenpoozen weder een vuurgevecht tus schen de schepen en de forten plaats gehad. De toestand blijft onveranderd. Het bericht als zou de heer Crespo zjn afgetreden als president van Venezuela blijkt slechts eene beurs-manoeuvre te zijn geweest. De president had slechts een paar weken ver lof genomen, gedurende welken tijd de vice- president Alvarez hem heeft vervangen. De gezanten der Argentijnsche republiek en van Chili hebben geprotesteerd tegen de inmenging der Europeesche vertegenwoordi gers in de binnenlandsche aangelegenheden van Brazilië, welke zij ten eenenmale in strijd achten met de leer van Monroe. De gezant der Yereenigde Staten wacht nadere instructiën van zijne regeering. AFRIKA. Uit Kaapstad verneemt de Times, dat van de zending van Joubert naar Europa is afge zien, tengevolge van verdeeldheid in den Uitvoerenden Raad. Volgens de jongste berichten uit Johannes burg willen de Engelschen in twee colonnes, eene uit het zuiden en eene uit het oosten, tegen Lobengula's hoofdkraal optrekken. Zj zouden deze, naar men berekent, in drie weken kunnen bereiken. Het heet dat de Matabelen het open veld vermijden en zich in hunne woudrijke gebergten terugtrekken. Dit opent voor de Engelschen het niet aangename uit zicht op eene langgerekte guerilla. Den 22n November zal de presidentsver kiezing in den Oranje-Vrijstaat plaats hebben. Het is zoogoed als zeker, dat de tegenwoor dige president Reitz zal worden herkozen. De regeering heeft eene proclamatie uit gevaardigd, waarbij kennis gegeven wordt, dat inboorlingen, uit de Zuidafrikaansch republiek komend, geweerd zullen worden, indien zij niet voorzien zjn van een bewijs dat zij ingeënt zjn. A Z I E. De heer Rolin Jacquemyns, Siams minister van buitenlandsche zaken, heeft eene vervol ging ingesteld tegen de Siam Free Press (een blad dat niet zeer Engelschgezind, eerder op de hand van Frankrjk is) wegens beleedigin- gen die de minister sFransclie lastertaal" noemt. CHINA. De regeering heeft die der Yereenigde Staten officieel uitgenoodigd de anti-Chineeren- wet in te trekken. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 13 October 1893. De commissie van rapporteurs voor de amendementen op de ontwerpen betreffende het kiesrecht is gereedgekomen met-de vast stelling van de hoofdpunten voor het nadere Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers T 1.85. - 2.50. - 0.10. BCRBAt: BOTEK8TRAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1