A°. 1893. Zondag 15 en SVIaandag 16 October. N°. 8381, Eerste Blad Zevenenveertigste Jaargang-. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Byk Afzonderlijke nommers 2.50. - 0.10. Verschïfnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BVKEACt BOTKK1TIUAT, S 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driesïam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bladen. bestaat uit drie Schiedam, 14 October 1893. Kalm is de week, die achter ons ligt, voor tgegaan. Groote gebeurtenissen grepen niet plaats. We lazen eiken dag over Bismarck, den ouden De Lesseps en Mac-Mahon, drie mannen van beteekeniswier rol binnen korter of langer tijd schijnt afgespeeld te zullen zijn; we hebben de Franschen in hun koortsachtige opgewondenheid gevolgd, nu zij zich opmaken ter begroeting der lang verwachte Russenwe hebben niet willen lezen, wat de bladen zoo al over de zaak- De Jong ten beste gaven, en wat er over werkstakingen te lezen was, 'i opende geen nieuwe gezichtspunten; de mijnwerkers ze werkten niet, ze zouden weer beginnen, ze begonnen en ze staakten het werk weer. Ook al geen nieuws. Maar tóch, daar verscheen, iets als een ster aan den bewolkten hemel, 't was in een correspondentie uit Den Haag aan het Utrechtsche Dagblad, Eenige heeren van verschillende staatkundige richtingde heeren mr. Borgesius, jhr. Ro- chusseri, generaal Den Beer Poortugael, mr. H. J. A. Mulder en J. F. Schill, zoo wordt in genoemde correspondentie gemeld, richtten tot een aantal stadgenooten de uitnoodiging eens bijeen te komen en ernstig te beraad slagen over. men zou het niet raden, waarover. over de middelen, die zouden kunnen aangewend worden om de klein- kapitalisten te beveiligen tegen algemeen verlies van hun vermogen. Wordt dan de bezitting van hem, wien de fortuin niet ongunstig was, en die wist te bewaren, be dreigd? Wekt het kapitaaltje, door bloedverwanten nagelaten, de hebzucht van oneerlijke lieden Neen en ja, zoo men wil. Ten minste de heeren Borgesius c. s. houden het er voor. Een staat, door den burgemeester van Wormerveer gepubliceerd, heeft aan het licht gebracht, dat er fondsen zijn, waarin tal van Nederlanders een gedeelte van hun kapitaaltje hebben belegd, doch waarmede in de laatste vijf jaren ettelijke millioenen verloren gingen. Bij bestendiging van zulk een toestand, meenen deze hèeren, loopt een groot gedeelte van ons nationaal vermogen gevaar geheel verleren te gaan, en daarom hebben zij het initiatief genomen, als com missie op te treden, teneinde daartegen mid delen te beramen. Wie geen vreemdeling is in de heden- daagsche maatschappij, weet, dat inderdaad het hiergenoemde kwaad niet van de laatste vijf jat en dagteekent, maar dat het veel, veel ouder is, al had het in vroeger tijd niet die afmetingen aangenomen, welke thans worden waargenomen. En daarom verdient het streven van genoemde heeren allen lof. Hun namen zijn er bovendien borg voor, dat het geen Invallende gedachte geweest is, die hen tot de bedoelde oproeping bracht»be- kendheid met het kwaad, verontwaardiging over de brutaliteit, waarmede door sommige, door vele instellingen met de gelden van anderen worden omgesprongen, hebben hen geleid tot de kloeke daad, waartoe zij zijn overgegaan, een daad, die hun, zoodra zij aan het werk gaan, tal van moeilijkheden op den hals zal halen, die hun, tegen een vriend, wel zes vijanden zal bezorgen. Men zal hen, hebben zij succes op hun arbeid, in het buitenland vloeken, maar de zegeheden binnen onze gren zen over hun hoofden uitgestort zullen waarlijk niet algemeen zijn. Zij staan voor een hoogst moeilijken arbeid; mogen juist de bezwaren hen tot meerdere inspanning aansporen. Hoe zal ik mijn geld beleggen, zoodat ik zeker ben dat het niet verloren gaat? Toe vallig of niet toevallig, komt omtrent dit onderwerp een mededeeling voor in het Han delsblad, die wij, om het groote belang voor velen, hier laten volgen. Onze lezers zullen er uit zien, dat jhr. Rochussen, lid van de Haagsche commissie, de zaak ernstig onder de oogen heeft gezien. Speculccren en geldbeleggen. De invoering der (gesplitste) inkomsten belasting heeft aanleiding gegeven tot een pennestrijd tusschen de heeren jhr. Rochussen (lid van den Raad van State) en mr. Sprenger van Eyk, den oud-minister van koloniën. De eerste had daarby o. a. gesproken van niemand, in het bezit van vele aandeelen en obligaties, thans waardeloos, maar hem inder tijd op deskundigen (zeer kundigen 1) raad tot hoogen prijs aangesmeerd". De heer Sprenger van Eyk had zulk een persoon gerang schikt onde genen ndie de domheid hebben begaan dee" emen aan slechte speculaties". Die w. .en geven den heer Rochussen nu aanleiding in het JL. Dagbl, over sgeld- belegging" te schrijven. Hij zegt daar bedoeld te hebben veen der zeer velen die, omdat zy gehoor hebben gegeven aan slechten raad, voor duuizame belegging keus hadden ge daan van insolide fondsen". De heer Rochussen wijst er dan verder op dat ook de soliditeit" van staatsfondsen niet meer zoo vaststaat, nu de belastingen, o. a. voor oorlogsuitgaven, zoo worden op gedreven en van socialistische zijde afschaffing van alle openbare schuld en van alle krediet wordt geeischt. Over de moeilykheid om op solide wyze te beleggen, schryft de heer Rochussen verder het volgende, dat zeker de aandacht verdient jiHet is nog niet zoo heel lang geleden dat Portugeezen vrij algemeen als een be legging werden aangemerkt, die ieder voor vrouw en kind kon verantwoorden. Argen tinië heeft een financieele groote mogendheid als Baring Brothers en eenige dios minorum gentium tot de domme klasse der speculanten doen afdalen. Wat particuliere ondernemin gen betreft, spoorwegen, mijnen, waterlei dingen, plantages enz., hoe groot is niet dikwijls, ook in den allerjongsten tijd, de val geweest van zulk papier uit de hoogte van gewaande soliditeitEerst puik, puikdan scheurpapierKon men het maar weten. Men weet het niet, en gaat raad vragen bij deskundigen, onder welke zeer veel onkundi gen gevonden worden, terwijl er onder de werkelijk kundigen velen zijn, wier belang en wier bedrijf het is, slecht papier aan den man te brengen en goed papier ter markt te doen komen. »Daar komt nog iets, en iets zeer gewich tigs bij. Soliditeit is, nog eens en buiten twijfel, bij iedere belegging het eerste ver- eischte. Maar gesteld nu al dat men weet welk fonds niet op gegeven tijdstip voor solide gehouden wordt, maar het in zich zelf en dus duurzaam is, dan geldt ook hier het woord non ctiivia contingit. Niet iedereen is het gegeven de meest solide beleggingen en geen andere te zoeken. Het is treurig, maar waarmenigeen, die volstrekt niet dom is en diepen afkeer heeft van alle speculatie, ziet zich gedwongen ook en soms nog meer op de oogenblikkelijke voordeelen der beleg ging te letten, voor ietwat meer rente het gevaar te loopen van verlies op, zoo niet zelf van zijn kapitaal. Men heeft een betrek king en daarnevens seen stuivertje geld". Van de bezoldiging alleen kan men in zijn stand met vrouw en kinderen niet leven. De kinderen worden grooter, de kosten van hunne opvoeding groeien nog sterker aan, het leven wordt duurder, de belastingen drukken zwaarder en zwaarder, eenig ver lies is geledenhoe i ond te komen wordt een meer en meer onoplosbaar probleem. Het is daarom, niet omdat men, volgens een woord van vorst Bismarck, liever fondsen heeft waarvan men lekker eten kan dan fond sen waarbij men rustig slaapt, het is omdat tegenover dringende eischen de inkomsten steeds meer ontoereikend worden, dat men »zyne rente wenscht te verbeteren", en het oor leent aan raadgevers, die even gaarne slechte fondsen verkoopen als goede koopen. sDat dergelijke verliezen het meest wor den geleden door sklein-kapitalisten", die volstrekt geen speculanten zijn, reeds dikwijls en op onderscheiden wijze bleek het mij. »Van goed onderrichte zijde wordt zoo ik mij de opgegeven cyfers goed herinner' verzekerd dat in den tijd van vijf jaar op negen ter Amsterdamsche beurs verhan delde fondsen een verlies is geleden van meer dan 50 millioen gulden. »In de vergadering van den Duitschen Rijksdag van 28 Februari j.l. deelde de heer Luciusik meen de voormalige minister van landbouw in Pruisen, mede, dat in de laatste tien jaar in Duitschland voor 1000 millioen M. aan thans noodlijdende fondsen geplaatst was. sGroote cyfers voor de sklein-kapitaiisten" en wat worden die ïcoupon-knippers" dikwijls in hun kapitaal geknipt 1 sZeker is de hier gestelde vraag der ern stigste overweging waardig. Wat er nu eigenlijk gedaan moet worden, ik zou het niet durven uitmakenmaar is er iets op te vinden, dan ware zeker hoogst weldadig een middel om te voorkomen, dat zooveel met moeite en ontbering bespaard geld te loor ga tengevolge van raadgevingen omtrent de belegging, die óf schromelyk lichtvaardig óf om nu eens een zeer parlementair woord te gebruiken uiterst onbetrouwbaar zijn. »Het is niet alleen een financieel, het is ook een sociaal en een ethisch vraagstuk." Binneiilandsclie Berichten. SCHIEDAM, 14 October 1893. ergadering van den ïaad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 17n October 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen stukken. Benoeming van een onderwijzer 3e klasse aan de le openbare kostelooze school. Beraadslagen over: Adres van J. Stout om ontheffing van pl. dir. belasting, dienst 1893. Bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1893/4met de rapporten daaiop der commissie voor de pl. belastingen. Missive van Gedep. Staten dezer provincie, houdende vernieuwde bemerking op art. 19 der hun in afschrift gezonden door den raad vastgestelde verordening op de openbare rein heid en rapport daarop der commissie voor de pl. strafverordeningen. Rekeningen over 1892 en begrootingen voor 1894 van het burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuis. Gemeentebegrooting voor 1894. En verdere voorstellen en mededeelingen. Waren wij vroeger meermalen in de ge legenheid over het kunstsmeedwerk van de fabriek der firma G. J. Vincent Co. alhier met lof te gewagen, thans kunnen wij mel ding maken van eene stoommachine met ketel, van rfc 180 ind. paardekracht, voor den stoom- korenmolen ®De Draak", in de fabriek van genoemde firma vervaardigd, volgens het ontwerp van haren kundigen werkmeester, waarover de ingenieur van het stoomwezen zijn tevredenheid te kennen gaf. Behalve de degelijkheid der constructie u

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1