kostener zal 5n het hotel plaats ziïn voor 6000 mensehen. R U M E N I E. De koning is Zondag te Sinaia aangekomen. De kroonprinses is Zondag van een zoon bevallen. In het gansche land is deze gebeur tenis feestelijk gevierd. AMERIKA. "Volgers bericht uit Washington worden in den Senaat de zilver-debatter. langzaam voortgezet, zonder dat men vordert. De demo eraten-partij tracht thans zonder hulp der republikeinen een vergelijk te bewerkstelli gen, neerkomende op handhaving der zilver- aankoopen door den Staat, maar in vermin derde hoeveelheden. De geïnterviewde senator Quay bevestigt dit, verklarende dat de demo craten-partij in den Senaat bezig is, een zilver- ontwerp op te stellen, hetwelk den steun van alle demociatische senatoren genieten kan. Aldus zou de ziiversttijd in den Senaat een voudig een strijd tusschen republikeinen en democraten worden. Quay gelooft dat een dergelijk ontwerp binnen weinige dagen zou kunnen worden afgedaan. Blijkens de jongste berichten aan de J¥ew- Ybri Herald, omtrent het bombardement van Rio Janeiro, hebben de regeeringstroepen belangrijke verliezen geleden. De Aquidalm der opstandelingen opende het vuur, waarop een strijd volgde om het bezit der werkplaat sen te Armaeo. Tal van gebouwen werden daardoor beschadigd, terwijl vele vreemde lingen gedood of gewond werden. De regee ringstroepen beantwoordden het vuur wel, maar konden met hunne oude kanonnen weinig uitrichten tegen De Mello's schepen. Ook bij de beschieting der voorsteden van Rio moeten vele personen gedood zijn, maai de regeering bewaart daarover het stilzwijgen. Wanneer de gevechten hebben plaats gehad, wordt niet vermeld. Volgens bericht uit Ponta da Capa hebben de opstandelingen zich, na een hevig gevecht, waarbij aanzienlijke verliezen werden geleden, meester gemaakt van verscheidene schepen, geladen met steenkolen. Het wordt bevestigd, dat de Braziliaansche regeering de schepen der opstandelingen als mede de tot hen overgegane fortbezettingen buiten de wet heeft verklaard. De schepen zouden dus gelijkgesteld worden met die van zeeroovers. In ovei eenstemming hiermede hebben al verscheidene arrestatiën plaats gehad. Een gelukkig toeval deed voorts een der insurgenten-schepen in handen der regeering vallen, het pantserschip Seie Setemhrodat op den kant was geraakt, en in dien hulpe- loozen staat door de troepen der regeering weid bezet. De opstandelingen zullen het waarschijn lijk nu eerstdaags ook te kwaad krijgen met de commandanten der vreemde schepen. Admiraal Mello deed hun aanzeggen, dat hij besloten bad elk binnenkomend schip te onderzoeken, waarop zij hem tot bescheid gaven, dat ze zich met geweld daartegen zouden verzetten. Uit Montevideo komt bericht, dat de oor- logsbegrooting zal verhoogd worden en uit Chili, dat het er steeds rustiger wordt en de staat van beleg eerlang zal worden opgeheven. In Argentinië zal die daarentegen tot De cember worden verlengd. Voortdurend hebben daar voorts nog verbanningen plaats. In de provincie Santa-Fé is de nationale garde nu naar hare haardsteden teruggezonden. AFRIKA. De jongste geruchten dat Swaziland aan de Boeren zou zijn afgestaan, zijn ongegrond. De overeenkomst tusschen Engeland en Swazi land is tot 30 Juni verlengd. t iüSTBAIll. Uit Apia wordt gemeld Duitsche en Britsche oorlogsschepen maak ten zonder bloedvergieten een einde aan de onlusten op Tuhulo door de gevangenneming van het hoofd der oproeringen. Op alle Samoa-eilanden heerschten thans orde en rust. Binnenlandsche Berichten. ■SCHIEDAM17 October 1898. Hedennamiddag ten kwartier voor twee ure hield de gemeenteraad eene zitting, welke werd bijgewoond door 15 leden. Af wezig waren de heerenSchuurman, Hoek, Van Erpecum, Elzevier Dom, Loopuyt en Roelants, de drie eerstgenoemden met kennis geving. Na goedkeuring der notulen van 3 Octo ber j.l. kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegenMissive van den minister van bin- nenlandsche zaken van 12 dezer, met bericht, dat bij voorshands geen vrijheid kan vinden om te bevorderen dat het jaarlijksch rijks subsidie van 7000.— ten behoeve der hoogere burgerschool alhier verleend, worde verhoogd, aangenomen voor kennisgeving van burgemeester en wethouders, voordracht opgemaakt in overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een onderwijzer of onderwijzeres 3e klasse aan de eerste openbare koslelooze school; op die voordracht zijn geplantst 1. Gerrit Bokhorst alhier, 2. Johanna van Rijkevossel te Oudenhoorn, 3. Hendrica G. M. Spit te Amsterdam, het doen eener benoeming zal straks aan de orde worden gesteldidem, missive ten geleide ven een bij hen inge komen rapport van den keurmeester van het vleesch d.d. 3 dezer, waarin deze opkomt tegen de tot hem gerichte insinuatie in het verslag van de rapporteurs omtrent het onder zoek der gemeentebegrooting voor 4894 in de afdeelingen uit den gemeenteraadda beer Van Westendorp verklaarde het lid te z^jn dat in de derde afdeeling de geïncrimi neerde opmerking had gemaakt, doch daarbij niet het voldoende maar wel het doelmatige der wijze waarop de keuring geschiedde, in twijfel te hebben getrokken. Hij vvenschte overigens niet het minst op den ijver en de kennis van den keurmeester te hebben wil len afdingen. De vooizitter wees op sierk sprekende bewijzen èn voor de bekwaamheid èn voo" den ijver van den keurmeester, hij wilde overigens volstrekt niet toegeven dat de wijze van keuring ondoelmatig zou zijn, e-s beriep zich bovendien op diens nog giste ren gedane afkeuring, wegens bloedvergifti ging, van een geheel rund, die tegenover verzet van den eigenaar door de veeartsen Poels van Rotterdam en Lameris van Den Haag bij herkeuring volkomen bevestigd was idem, afschrift van hun besluit d.d. 5 dezer, waarbij een pensioen ten laste der gemeente, groot f303.— is toegekend aan den met in gang van 1 Januari a.s. eervol ontslagen con cierge tevens adjunct-bode dezer gemeente Dirk Kok, beiden aangenomen voor kennisge ving van de commissie voor de plaatselijke straf verordeningen, rapport op de in hare handen gestelde missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie van 26 September/2 Octo ber j.l. B no. 719 (2e afd.), houdepde beden king tegen het bepaalde in art. 19 der hun in afschrift gezonden verordening op de open bare reinheid en gezondheid, de behandeling van dit rapport zal straks aan de orde wor den gesteld, gelijktijdig met genoemde mis sive van Gedeputeerde Staten van de com missie voor de plaatselijke belastingen, hare rapporten nos. f9, 20, 21 en 22, op de in haie handen gestelde bezwaarschriften van aangesiagenen tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, de behandeling van deze rap- porten zal straks aan de orde worden gesteld, gelijktijdig met de bezwaarschriften waarop ze betrekking hebbenvan de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, rapport d.d. 11 dezer, daarbij naar aanleiding van de om onderzoek en rapport in hare handen gestelde adressen van de leeraars J. A. Hing- man, J. K. T. Timrnerhans van Abcoudeen G. Walch Wz. eene geheel nieuwe rege ling indienende van de jaarwedden van alle leeraren aan de hoogere burgerschool, aan de burger-avondschool en, voor zooveel noo- dig, ook aan het gymnasium, ter visie laten liggen ter behandeling van het daarin be doelde onderwerp in eene volgende vergade ring idem, missive d.d. 12 dezer met voor stel om de afzonderlijke afdeeling van die school (de zoogenaamde ïïïandelsafdeeling") te doen vervallen, en, in verband daarmede te besluiten, art. 5 van de verordening tot regeling van het openbaar middelbaar onder wijs (gemeenteblad no. 3 van 1892) voor- loopig buiten werking te stellen. Tevens geeft de commissie in dat schrijven de verzekering dat in den loop van dezen of althans vóór den volgenden cursus, een ander voorstel voor eene handelsafdeeling, meer overeen stemmende met de plaatselijke behoefte, den raad zal worden aangeboden, ter visie laten liggen ter behandeling in eene volgende ver gadering; schrijven van J. Temmink, te Assen, waarin hij dank betuigt voor zijne benoeming tot plaatsvervangend hoofd aan de le openbare tussehensehool alhier, en bericht dat hij met 1 Jan. e.k. zijne functie zal aanvaarden, aangenomen voor kennis geving; adres van L. Vrijland c. s., allen erfgenamen van wijlen de wed. J. Vrijland, overleden alhier den 20 September 1.1., om afschrijving van plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1893/4 ten name van genoemde overledene, ter visie laten liggen ter behandeling in eene volgende vergade ring bezwaarschriften van dr. J. Endtz, A. van Gogh, P. M. C. Heymans Pz., M. van Pelt, T. Stahlie en J. de Vos, tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, werden overeenkomstig het bepaalde bjj art. 20 dei- verordening op de heffing dier belasting, voor zooveel noodig, in handen gesteld van de I in dat artikel genoemde raadscommissie, ten line van onderzoek en advies. De later ingekomen stukken zijnvan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 3 October j.l. tot aankoop voor rekening dezer gemeente van een strook grond aan de overzijde van de thans gedempte Kreupelstraatgracht van A. van Vliet, aan genomen voor kennisgeving; rapport van de financieele commissie op de rekeningen over 1892 en begrootingen voor 1894 van het burgerlijk armbestuur enhetstads-ziekenhuis, hierop zal worden gelet, wanneer de behan deling dier rekeningen straks aan de orde zal zijn; adres van M. P. Ulenberg, oud 70jaar, oppasseres in het stads-ziekenhuis, om haar diensttijd te verleng en, ter visie gelegd ter be handeling in eene volgende vergaderingadres van het bestuur van het Nutsdepaitement alhier, met dringend verzoek om, bij het nemen van besluiten, die handenarbeid ten gevolge zullen hebben, dien arbeid zóo te regelen, dat hij zooveel mogelijk ten goede kome aan de in deze gemeente gevestigde werklieden, en vooral om, wanneer dit niet strijdig is met de gemeentebelangen, de werkzaamheden over lange-en tijd te verdeeleu en bij voorkeur in die tijden te doen verrichten, waarin de werk lieden het minst van ander werk voorzien zyn, ter visie gelegd ter behandeling ia eene volgende vergaderingbezwaarschriften van Th. G. van der Burg, A. den Herder, J. Lourens, H. Mak, J. T, Melchers, C. H. Paar- dekamp, mr, H. M, C. Poortman, J. van Rhijn Sr., J.W. Stevens en A. M. Ziedses des Plautes, tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het in komen, dienstjaar 1893 4ook deze werden in handen gesteld van de bij art. 20 der ver ordening op de heffing dier beiasting genoemde raadscommissie, ten fine vaa onderzoek en advies. Tot behandeling van de voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd tot onderwijzer 3e klasse aan de le openbare kostelooze school benoemd: G. Bokhorst al hier; aan J. Stout werd, op zijn verzoek, resti tutie verleend vau te vee! betaalde plaatselijke directe belasting over 1893, ten bedrage van f 2.21 op grond van het bepaalde bij art. 245 der gemeentewet; bezwaarschriften van aan gesiagenen tegen hunnen aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen dienst 1893/4, in overeenstemming met het advies der commissie van onderzoek der be zwaarschriften, uitgedrukt in hare rapporten nos. 19 en 21, werden, op voorstel van burge meester en wethouders, de aanslagen van de navolgende belastingschuldigen gewijzigd en voor het dientengevolge minder verschuldigde ontheffing verleend, als aan: \V. A. Hoek Jacsz., T. B. Putters, L. Romeijri, I. F. Gudde, FE. Numan, J. S. Jufïermans, J. H. L. Rigter, J. Schmidt, J. van "Wieringen Jr., H. van Putten, A. Winkelman, P. van Eijk, Jacs. de Pater, G. H. Vogelezang, M. de Regt, P, den Brinker, J. Amoureus, M. Loikus, G. Mir.der- man, J. P. H. Jansen en N. van derWilk; terwijl mede, in overeenstemming met het advies dier commissie, uitgedrukt in hare rapporten nos. 20 en 22, de verzoeken van de hierna volgende belastingschuldigen, op de gronden door die commissie aangevoerd toer- den afgewezen, als s anM. C. Ingelse, C. H. Vlek, C. van der Most; H. J. D. Rebers, J. C. de Mos, D. L. Ingelse, J. H. Rozestraten, R. Ritmeester, wed. P. Spriksel, J. van Vliet, J. J. Kraamer, S. van Hagen, C. J. Kies, P. B. Gerlach, W. ,F. Fijen, G. Brinkhaus, H. Gouka, K. van Oosterhoud, B. Scholte Jr., E. M. Beukers. J. L. Bosch en C. Reuselaars. Naar aanleiding van de missive van Gede puteerde Staten dezer provincie, houdende vernieuwde bemerking op art. 19 der hun in afschrift toegezonden, door den raad in zijne zitting van 19 September j.l. vastgestelde verordening op de openbare reinheid en ge zondheid, werd zonder discussie besloten aan de bedenkingen van Gedeputeerde Staten tegemoet te komen, zooals door de commissie voor de strafverordeningen in haar rapport was aangegeven en de verordening opnieuw onder dagteekening van heden vast te stellen. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1892, sluitende met een nadeelig saldo van f 134.32Vs, en die van het stadsziekenhuis over 1892, eveneens sluitende met een nadeelig saldo van f 14.83Va, werden, overeenkomstig het advies der financieele commissie, goed gekeurd. Aan het burgerlijk armbestuur werd over 4894 uit de gemeentekas voorloopig toege kend een bedrag van f1350.terwijl aan het stadsziekenhuis mede voor 1894 voorloo pig werd toegekend een bedrag van f6100.—, terwjjl deze besluiten ter definitieve goed keuring zullen gezonden worden aan dé Ge deputeerde Staten dezer provincie. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 4894 in ontvangst en uitgaaf ten bedrage van f6620.— en die van het stads ziekenhuis voor 1894 ten bedrage van f6254 83!/s werden, overeenkomstig het rap port der financieele commissie, goedgekeurd. Ten slotte was nog irgekomen een schrijven van den gemeente-architect, waarin deze op kwam tegen de bewering van den heer Hoo- gendam in de vorige vergadering, dat bij de verbouwing van de 3de kostelooze school op te kostbare wijze zou zijn te werk gegaan en tevens dat de bijzondere school aan de Tuin- laan, door den heer Hoogendam zoo hoogelyk geroemd, uit een technisch oogpunt veel te wenschen overliet. De heer Hoogendam ver klaarde niet in staat te zijn om "de door den architect aangevoerde argumenten reeds dade lijk te beantwoorden en wenschte trouwens de zaak nu maar te laten voor hetgeen zij was. Alsnu kwam in behandeling de gemeente begrooting voor 1894, die ditmaal tot zoo weinig discussie aanleiding gaf, dat zij ia éene zitting kon worden afgedaan. Bij volga. 63 werd op voürstel van burge meester en wethouders besloten de bezoldiging van den waagmeester op f300 terug te brengen, in verband met eene bijbetrekking, die het dagelijksch bestuur voor den man op het oog had en hem voor die vermindering van bezoldiging zal kunnen schadeloosstellen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders, bij volgn. 89. om f600 op de be- grooting te brengen voor het plaatsen van, boomen aan de Lange Kerkstraat en bet Broersveld, werd na vrij langdurige discussie aangenomen. Eveneens werden bij volgn. 93 op voorstel van het dagelijksch bestuur de kosten voor de zwemplaats met f600 verminderd. Vervolgens vereenigde zich de raad met het uittrekken van een memoriepost voor de aan sluiting van een spoorweg aan de Maas. De heer Visser, die den post verdedigde, wees, naar aanleiding van een ingezonden stuk in de Schiedamsche Courant er op, dat, al was het ook volkomen waar, dat de raad 25 jaar geleden deze spoorwegverbinding een zoo noodzakelijks factor voor den bloei en de welvaart der stad, niet gewild heeft, dit geen reden mocht zijn om thans niet weder op den goeden weg terug te keeren. De voorzitter verklaarde met het denkbeeld volkomen in te stemmen, gelijk trouwens van hem wel niet anders verwacht kon worden, welk een en ander levendig werd toegejuicht. Volgn. 104 (Uitgaven voor de drinkwater leiding) werd zonder discussie met f1000 verlaagd, terwql het Volgend nommer (kosten van toezicht en van invordering op de plaat selijke directe belasting, met f 300 werd ver laagd voor schatters, welk bedrag aan de kommiezen zal ten goede komen. By volgn, 108 ontspon zich eene breed voerige gedachtenwisseling over het voorstel van burgemeester en wethouders om f625 uit te trekken voor een agent van politie 2de klasse, teneinde dienst te doen in hoe danigheid van detective, waarbij van alle zijden aan de politie en niet het minst aan den commissaris hulde werd gebracht. Ten slotte werd het voorstel met 9 tegen 6 stem men aangenomen. Hierna werd nog een vrij langdurige discussie gevoerd over het voorstel van burgemeester en wethouders om de plaatse lijke directe belasting tot f 45,000 te verlagen en de inkomstenbelasting tot f54,000 te verhoogen, welk voorstel eveneens ten slotte werd aangenomen. De vergadering werd hierop gesloten. Gister morgen is door J. van Staveren, schipper te Vlaardingen, op den strekdam in de Maas onder deze gemeente gevonden het Rjk van eene vrouw. Door de politie is het naar het drenkelingenhuis alhier overge-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2