PEKT EL E GRAAF. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. S t e <1 e 1 ij k N i e u w s. A I) Y E It T E X T IE X de AFBRAAK van zeer solide Woonhuizen, alsBINTEN, PLANKEK, RIBBEN, RAKEN, DEUREN, KOZIJNEN,BR AND HOUT enz. bracht, ■van waar het hedenmorgen op de algemeene begraafplaats alhier is ter aarde besteld. Het is gebleken het lijk te zijn eener dienstbode, te Rotterdam woonachtig, die sedert den nacht van 4 op 5 dezer werd vermist. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat zijn gisteren op het Loo door de Koningin-Regentes in audiëntie ontvangen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg bij de Nederlandsclie Bank f 2,548,315.07 Vs en hij de betaalmeesters- 2,126,418.46Vs Te zamen f 4,074,733.54 De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 19 dezer niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de door de Belgische regeering uitgevaardig de cholera-maatregelen tegen de herkomsten van Nederland weder zijn ingetrokken met ingang van 12 dezer. De oud-minister Havelaar heeft, met voor kennis van den minister van waterstaat, een verweerschrift gericht tot de Tweede Kamer ter toelichting zijner gedragslijn met betrek king tot het plan van den verbindingsspoor weg te Rotterdam. De heer Havelaar betoogt dat hem bij de verdediging der spoorweg contracten geen ander plan bekend was dan het kortere en duurdere, waarvoor hij 12 ton een billyke subsidie achtte. Het Tweede-Kamerlid dr. A. L. Poelman, te Noordbroek, is Zaterdag plotseling tenge volge van een beroerte overleden, op 66- jarigen leeftijd. Hij was in 1891 door het district Veendam tot lid der Kamer gekozen en vroeger Ned.- herv. predikant te Hohvierde, te Nijmegen en laatstelijk te Noordbroek, welk ambt hij nog vervulde, niettegenstaande hij, tengevolge eener oogziekte, het gezichtsvermogen ver loren had. Behalve zijne werken op kerkelijk en gods dienstig gebied, schreef hij vele artikelen in de Prov. Qron. Ct., die alle van zijne ge avanceerde richting en van zijne groote humaniteit getuigen. Hij was een der wel sprekendste redenaren der Kamer, maar zijn adviezen getuigden meer van zijne goede ideale bedoelingen dan van practischen zin. fn zijn geestelijken arbeid werd hij ter zyde gestaan door z(jne dochter, die onder zijn dicté schreef en hem vooilas, ook de parle mentaire bescheiden. De toestand van den heer Keuchenius is, naar de N. B. Ct. verneemt, in die mate verbeterd, dat hij weldra wederom aan de parlementaire werkzaamheden zal kunnen deelnemen, althans in de afdeelingen. Het Tweede-Kamer-lid Conrad vertrekt den 23n October naar Parijs om deel te nemen aan de werkzaamheden van den Raad van Toezicht op de Suez-kanaalwerken, als lid voor Nederland. Den 7den September heeft te Buenos-Ayres de onderteekening plaats gehad van een ver drag tusschen Nederland en de Argentijnsche republiek tot wederzjjdsche uitlevering van misdadigers. Da gezondheidsraad der Schelde heeft be sloten, van nu aan geen bewijs van ont smetting meer te eisehen van schepen, die uit Nederland komen. Toen Zaterdagavond een vrijend paartje op een bankje in de Nieuwe Plantage te Rotterdam wat zat te keuvelen, werd het op eens. overvallen door een tweetal personen, die voorgaven agenten van politie te zijn en verzochten dat zij hen zouden volgen naar het politiebureau. Een der gewaande agenten zeide toen sweet je wat? wij zullen het door de vingers zien, mits je ons fl.50 geeft". Daaraan werd voldaan. Zondagmiddag ondervond de agent van politie De Wit te Rotterdam een hevig ver zet op de Hoogstraat by de arrestatie van een beschonkene, die zich zeer woest gedroeg. De agent werd door hem zoodanig getrapt en geslagen, dat hy buiten dienst gesteld is moeten worden. Een militair, die den ver. t- pleger tegen de politie hielp, is eveneens in arrest genomen en aan de militaire autori teiten overgeleverd. Te Rotterdam heeft Zondag door het laten vallen van een petroleumlamp een hevige brand gewoed in den sigarenwinkel en fabriek van B. W. Spoor, aan den Oppert. De sigarendrogerjj, werkplaats enz. brandden geheel uit. De bewoners der bovenverdiepin gen konden zich slechts met moeite redden. Een paar vrouwen sprongen uit de ie ver dieping op straat, doch bekwamen geen letsel. Gisterochtend is door de recherche, op verzoek der Amsterdamsche politie, in eene woning aan de Aert-van-Nesstraat te Rot terdam aangehouden een deurwaarder der directe belastingen, die verdacht wordt, zich te Amsterdam aan verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt. Hjj is derwaarts op transport gesteld. Thans is bepaald, dat met iDgang van 24 dezer aan het station der Hollandsche ijzeren- spoorweg-maatschappij te Delft het perron- kaartenstelsel wordt ingevoerd. Een vesting-artillerist, in Den Haag in garnizoen, de waschbaas B., moet volgens zeggen een aardig «buitenkansje" hebben gekregen. Vele jaren geleden stiei f in het buitenland een verre bloedverwant van den artillerist en volgens gerucht zou het testament van dat familielid zeer ten voordeele van B. zijn geweest. Geld bleef echter toen achterwege eene reeks van jaren zijn sedert verstreken en aan het testament werd niet meer gedacht. Dezer dagen moet de waschbaas B. eenter de mededeeling hebben ontvangen, dat hem binnenkort de som van f2,70U,000, bij be doeld testament hem vermaakt, zal worden uitgekeerd. Te Leiden is Zaterdag op 84-jarigen leef tijd overleden de heer dr. C. Leemans, oud directeur van het rijksmuseum van oudheden aldaar. Te Bolnes is Zaterdag j.l. een oppassend werkman bij het halen van water in de Maas gevallen. Men zag het niet, en hij verdronk, i Zijn lijk is nog niet gevonden. f Hij laat eene weduwe met 7 kinderen achter, j Naar de A. O. verneemt, hebben de be- moeiingen van de afdeeling Amsterdam van «Patrimonium", in zake het ontslag van 50 timmerlieden aan de marinewerf aldaar, dit resultaat gehad, dat j.l. Zaterdag niet 50 maar 24 hunner zjjn ontslagen. Gisteren is de kade van den polder Wes terkoog, bij Oostliuizen, doorgebroken. Te Groningen is Zaterdagnacht bij het rangeeren van den trein een 1ste- en 2de- klasse-rijtuig in het Hoornsche diep gereden, j Het ongeluk is toe te schrijven aan liet te krachtig afstooten van den wagen, waardoor hij te hard achteruitliep en, de brug geopend zijnde, in het water stortte. De dienst van tractie is druk met het lichten van den zwaar beschadigden wagen, waarvan ook de gasketel gesprongen is, bezig. Alle reizigers naar en van de richting Leeuwarden en Delfzyl moeten door een pont over genoemd diep gezet worden. De weduwe te Ter-Apel, van wie in het academisch ziekenhuis te Groningen (wegens bloedvergiftiging door boterpekel) een arm is afgezet geworden, is thans overleden. Dr. Van Emden te Utrecht, die op last der justitie de roomtaart heeft onderzocht, waarvan een aantal bruiloftsgasten aldaar onlangs hebben gegeten, waarna zij ongesteld zijn geworden, heeft thans verklaard, dat hij daarin geen spoor van vergift heeft ontdekt. De ongesteldheid der feestvierenden moet dus een andere oorzaak hebben gehad. Te Rotterdam zijn de vorige week dertien gevallen van pokken voorgekomen. Te Rotterdam heeft, nadat sedert Vrijdag tot gistermiddag geen geval van cholera asia- tica was aangegeven, zich in de laatst ver- loopen 24 uren weder een geval voorgedaan. Sterfgevallen zijn niet voorgekomen. Drie lijders blijven nog in behandeling. Te Moordrecht is een geval van cholera asiatica geconstateerd bij een dienstmeisje. De patiënt is herstellende. Te Aarlanderveen is gisterochtend weder een cholerageval voorgekomende, zynde dit het zesde geval. Te Nieuwveen heeft zich Zondag een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. Te Smilde doen zich twee gevallen van cholera asiatica voor, en wei bij den schipper M. N. en zqne vrouw, die dezer dagen met hun vaartuig van Amsterdam zijn aange komen. 's-Gravenltage. De dag waarop voor 50 jaar het regiment gtenadiers en dat der jagers tot éen regiment werden vereenïgd onder den naam regiment grenadiers en jagers werd gisteravond in het «Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" alhier herdacht. Het toepasselijk programma opende met het «Wien Neerlandsch Bloed", gevolgd door den bekenden defileermarsch («Turf in je ransel") van het regiment grenadiers en jagers. De kapitein Staal hield daarna eene feestrede, welke op zijn verzoek door de koninklijke militaire kapel besloten werd met het «Wilhelmus" in de oude toonzetting, dat vooral in dezen kring indruk maakte, evenals de ».Tubel-ouvenure" van Weber, met het bekende slot, dat wederom staande werd aangeheven, Het gezelschap van Le Gras en Haspels voerde het gelegenheidsstuk op «De Militaire Willemsorde," gevolgd door het blijspel «Een Bengaalsche t\jger", terwijl het volks lied, gezongen door de zangafdeeling van de onder-officieren, het programma besloot. De generaals Bergansius en Rompelman, de chefs van de verschillende korpsen en militaire inrichtingen hier ter stede woonden de plechtige herinnering bij. Dordrecht. De heer J. A. Smits van Nieuwerkeik alhier heeft, wegens ernstige on gesteldheid, bedankt voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Bij advertentie daarvan kennisgevende aan zijne kiezers, beveelt hij als zijnen opvolger aan mr. H. J. M. Tijssens, advocaat en procureur alhier. 's-GRAfESHAGE, 17 October. Tweede Kamer. Ingekomen is het overlijdens bericht van den heer Poelman. Donderdag is aan de orde de wijziging der pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren. Door den directeui-generaal der posterijen en telegraphie wordt een onderzoek ingesteld naar den omvang en den aaid der wei kzaamheden van .diiecteuren en commiezen op de post kantoren. De gelegenheid tot veizendmg der cmmspon- dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Amsterdam. De laatste buslidiüng aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 dezer, des voonuiddags ten 4 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vei meld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaj Kyrrc. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 20 dezer, des voormiddags ten 4.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en om streken van de «Hollandsche Maatschappij" van Landbouw" van meetung zijnde, dat, met het oog op den achteruitgang van den veestapel, krachtige pogingen moeten worden aangewend tot veredeling van den veestapel, heeft in hare vergadering van den 10n October 1893 besloten in enkele secties harer afdeeling eene proef in deze richting te nemen. De beschrijving en hoofdvoorwaarden dezer proef laten wij hier volgen Beschrijving. De proef zal bestaan in het houden van keuringen van twee- en eenjarige stieren. In de afdeeling zijn eemge secties voor de keuringen aangewezen te weten lo. De sectie omvattende de gemeenten Pernis, Poortugaal, Hoogvliet en Roon. 2o. De sectie omvattende de gemeenten Ka- pelle a/d.-IJsel en Kralïtigen. 3o. De sectie omvattende de gemeenten Berg- sclienhoek (ten zuiden der Hoeksche kade) Hillegersberg en Schisbroek. 4o. De sectie omvattende de gemeenten Berg- schenhoek (ten noorden der Hoeksche kade) en Bleiswijk. Deze keuringen zullen piaats hebben, mor iedere sectic afzonderlijkin het voorjaar van 1894, op natfer te bepalen plaats en datum. Hoofdvoorwaarden. lo. In iedere sectie worden twee aanhoudings- premiën uilgeloofd eene premie van veertig gulden voor den besten tweejarigen stiei. eene premie van tachtig gulden voor den besten pinkstier. 2o. Naar de uitgeloofde premien kunnen slechts stieren mededingen, welke het eigendom zijn van ingezetenen der gemeenten, behoorende tot de sectie, waar de keuring plaats heeft. 3o. Hij, die éen stier of meeidere stieren, hetzij naar éene premie, hetzij naar beide premien doet mededingen, kan in geen geval meer dan éene aanhoudingspremie verkrijgenbehoudens de uitzonderingen door het reglement te bepalen. 4o, De bekroonde stieren moeten a. gestationneeid blijven in de sectie, waar de keuring heeft plaats gehad. b. ter inschrijving worden aangeboden bij het «Nederlamlsch Rundveestamboek", naai toe de aanmelding moet geschieden op elke sectie keuring. Alle kosten der keuring voor het stamboek, de somma van vijf gulden te boven gaande, worden door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en om streken der iHollandsche Maatschappij van Land bouw" vergoed. 5o. De tweejarige stieren moeten aangehouden worden tot den eersten September 1S94. De pinkstieren tot do eerstvolgende sectiekeuring (uiterlijk 1 April 1895), en kunnen deze dan aan de keuring voor 2-jarige stieren deelnemen. Co. De premie wordt uitbetaald, uiteilijk bin nen een maand, nadat gebleken is, dat door den eigenaar van den bekioonden stier aan boven staande voorschriften is voldaan en aan de be palingen van een reglement, dat zoo spoedig mogelijk ter kennis der stierenhouders zal worden gebracht. Genoemde afdeeling verticuwt b>erme<it> de be langstelling te wekken van allen, wien oe Nedet- landsche landbouw en veeteelt ter harte gaan, BURGER L f.1 K STA N ïf Geboren s 43 Oct. Jan, zoon \aa A. J. Penning en J, C. Bubberman. Noordmolen straat. 44. Hendrik Jacobus, zoon tan YYr. Zwagers en E. C, Stegman, Nieuwe Haven. Cornelis Johannes, zoon van E. M. Magielse en J, van den Bos, Dammelaan, 45 Petto- nella Maria, dochter van F. M. Meijer en C Middendoip, Noordmolenstraat. 16. Jo hannes Franciscus, zoon van S. P. Martens en M. W. Hilker, Lange Achterweg. 17. Joseph, zoon van J. Bannet en II. Foiier, Markt. «verleden44 Oct. YVilhelmina Jo hanna Krabbendam, oud 9 dagen, Lange Kerkstraat. 15. Dirk Christiana Hoogen- boom, oud 9 maanden. Nieuw- West f ranken - landsche laan. Yroor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze ge liefde Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw de Wed. J. A. TAN DE VEN- Poort, be tuigen wij ook namens de kleinkinderen onzen hartelijken dank. Wed. A. J. VAN DE V.EN, Van Thiel. J. A. KIPP, Van de Y'en. W. A. KIPP. B. A. Y:AN DE VEN. M. P. VAN DE VEN, Ver-ei ijs. A. J. KIPP, Van de Ven. J. W. KIPP. E. C. VAN DE VEN. G. M. VAN DE VEN. J. N. VAN DE VEN. B. M. VAN DE VEN, Van Beek. Haagweg, bij Delft, 18 October 1893. De Deurwaarder A. BOSMAN is voor nemens op Woensdag 18 Oct. a.s,, 's voor- middags ten ÏO «re, aan den Noordmolen publiek te verkoopens

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3