A0. 1893. Woensdag 18 October. N°. 8382. s Tweede Blad, Zevenenveertigste Jaargang. Binneiilanflsche Berichten. Gemengde Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers /I1.85. - 2.50. - 0.10. B U RE AU; BOTËKSTKiAT, 37. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 17 October 1893. Door tie Holiandsche spoorwegmaatschappij is o. m. bepaald, dat in de stations Amster dam c. s., Utrecht, Leiden, Nijmegen, Venlo, Zutfen, Dordrecht, Arnhem, Rotterdam, Amersfoort, Den Haag, Delft, Haarlem, Schie dam, Vlaardingen, Alkmaar, Helder, Zaan dam, Hoorn, Hilversum en Apeldoorn bestel en ijlgoederen op Zon- en erkende feestdagen slechts van 8 tot 10 uur voorm. worden aan genomen en afgeleverd, behalve te Amster dam c. s., alwaar dit op die dagen van 8 tot 12 uur voorm. zal geschieden. Er is verder bepaald, dat de bestelgoederen, die op Zon- en erkende feestdagen ten ver voer zijn aangenomen, slechts dan op die dagen besteld worden, wanneer zij als spoed bestelling ten vervoer zijn aangebodei en dat bestelgoederen, die op den dag, een Zon- of feestdag voorafgaande, zijn aangenomen, op den daaropvolgenden Zon- of feestdag op de voormelde stations besteld worden, voor zooverre zij met de eerstaankomende treinen ter bestemmingsplaats worden aan gevoerd. De bestel- en hulpbestelkantoren in de steden zijn op Zon- en erkende feestdagen gesloten. Op het hiervoor bepaalde kan uit zondering worden gemaakt voor alle goederen, in geval van sneeuw, vorst, belangrijke sto ringen in den dienst, of bij buitengewoon druk vervoer. Verdwijning van twee vrouwen. Eene juffrouw te Loosduinen, die reeds een jaar in ondertrouw is opgenomen met den beruchten II. de Jong, is tegen heden gedagvaard om door den recbter-commissaris te Amsterdam te worden gehoord. Met den eersten trein uit Amsterdam werd gisteren te Arnhem de persoon van De .Tong aangebracht om geconfronteerd te worden met eene weduwe W., met wie hij vroeger in betrekking zou hebben geslaan. Bij deze gelegenheid vernamen wij nog een klein voorval uit De Jongs vroegere bezoeken aan Arnhem, Op een middag ging hij met een valies in de hand door de straat, die achter de »Poort van Cleve" loopt en waarin dat koffiehuis een uitgang heeft. In dien uitgang is ook een geheim gemak. De Jong begaf zich terstond daarheen en weinige minuten later verliet hij het, maar thans in de uniform van officier bij het Oostindisch leger. Een der be dienden, die hem vroeger gekend had, toonde zijne verwondering over deze positie, waarop De Jong zeide: »ja, 'tgaat in de Oost beter dan hier; dat heb ik in twee jaar gehaald (Arnh. CL) De JEcho deelt nog het volgende mede uit Arnhem In het begin van Augustus kwam De Jong met een jongen, die een zwarten koffer op een kruiwagen met zich voerde, het café ïde Eendracht" binnen. Hij gaf zich uit onder deu naam van Brouwer, koopman in kleeren. Hij bood de juffrouw een fijne lichtgrijze japon aanvoorlijf van lichtgrijze zijde overigens met zilvertressen gegarneerd, voor den prijs van f 82. De juffrouw was aan vankelijk niet genegen iets van hem te koo- pen, maar door zijn lang aanhouden en aardige woordjes, bood de juffrouw f 10 en kreeg het kleed. Verder had hij nog een lichtgrijzeii hoed, met dito veeren, eene bruine idem, eenige darnesblouses, een zwart zijden parapluie, nieuwe witte onderrokken, met breede, fijne kant gegarneerd. Die goe deren, zoo gaf hij voor, had hij gekocht en hadden toebehoord aan een vrouw, die over leden was in het kraambed. De jongen, die De Jong bij zich had, is bij de justitie be kend en moet gezegd hebben, dat De Jong het grootste gedeelte der goederen in de bordeelen te Amsterdam moet hebben ver kocht. Ongeveer op hetzelfde tijdstip presenteerde De Jong een zwarten koffer met vrouwen goederen in sCafé-Brórner", doch daar wilde men niets koopen. De Jong liet hier een prachligen, donkerblauwen cheviot dames mantel zien, van binnen geheel met bontaf- gezet, tijgerkleur, die hij voor den prijs van f80 wilde van de hand doen. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan het B. NU.-. Dat De Jong ontegenzeggelijk veel vrouwen- vleesch bezit, kan onder anderen ook blijken uit het feit dat hij, verleden jaar Mei pas uit de gevangenis alhier ontslagen, er reeds met een 17-jarig meisje uit den fatsoenlijken stand (de jongejuffrouw P.) eene liefdesbetrekking wist aan te knoopen. Bij die gelegenheid liet hij bij een photograaf alhier van bedoeld meisje het portret maken, die tot op heden wacht op betaling. Het engagement door De Jong gewild stuitte echter gelukkig! af op bezwaren der ouders van het meisje, die haar voor een engagement nog te jong vonden. De ijverig zoekende correspondent van de New-York Herald deelt een geval mede dat zoo het niet voortkomt uit zijn rijken pliantastisehen geest weer een feit is, om rekening mee te houden. In een soort logement in de bosschen bij Renkum had hij den waard gevraagd, of hij ook iets wist van de zaak-De Jong. Vrijwel bedremmeld antwoordden hij en zijn vrouw ontkennend. Na echter mijlen ver te hebben gedwaald door de meest verwilderde streken kwam hij in een herberg te Renkum, waar iemand hem vertelde, dat er een lijk was gevonden. De vrouw had het gehoord van den burge meester van een klein plaatsje in den omtrek en deze had het gehoord van den weinig spraakzamen waard, wien de journalist in lichtingen had gevraagd. Dadelijk keerden zij naar het logement terug en nadat de baas met zijn vrouw had overlegd, vertelde hij sEenigen tijd geleden logeerden hier een paar Amsterdamsche studenten. Toen dezen eens aan het wandelen waren in de Doorn- weerthsche bosschen, stuitten zij plotseling op een vrouwelijk lijk. Een van hen werd on gesteld van schrik, en zeer ontsteld snelden zij huiswaarts". I)e datum waarop dit geschiedde is niet bekend. Zouden het, zoo vraagt de reporter, misschien de jongelieden geweest zijn, die De Dong deden opschrikken, die hem stoorden in zijn werk, waarop hij later terugkeerde om het te voltooien? Het geheele verhaal lijkt ons zeer vreemd toe. Zouden die studenten dan van hun vondst geen kennis hebben gegeyn aan de justitie? Dan waren zij toch zeker daaraan wel herin- neid, toen de zaak-De Jong bekend werd. Mr. H. M. A. Verheyen, advocaat te Nij megen, schrijft ons het volgende »Mag ik met een enkel woord opmerken, dat, naar mijn bescheiden meening, bij de juridische beoordeeliag der toelaatbaarheid van hypnotiseering in de zaakDe Jong veel te weinig wordt gelet op het speciale van dit geval. De vraag welker beantwoording het in de eerste plaats geldt, is nwaar zijn de beide vrouwen?" Indien nu de justitie bij de ondervraging van De Jong in den toestand van hypnose zich beperkt tot deze vraag, en zij door de beantwoording op het spoor komt van een dier vrouwen of beiden, dan valt tegenover het feit der vinding De Jong's aan wijzing in hypnotischen toestand gedaan, geheel weg. Er wordt dan met zijn verkla ring gehandeld zooals volgens art. 409 van het wetboek van strafvordering met die van een onbevoegd getuigemen doet haar strekken om bekend te worden met en op het spoor te geraken van daadzaken, welke van elders kunnen blijken of bevestigd worden." {Hbl.) Niet alleen dat men van sommige zijden het hypnotisme en het magnetisme te hulp wil roepen om De Jong zijn vreeselijke geheimen te ontlokken, maar nu doet men ook het gedachtenlezen aan de hand. Het ondersoek naar de toestanden op Weerboseh. Nadat de verschillende commissiën, be noemd tot het onderzoek van de weesinrich ting te Neerbosch, tot einde September in lichtingen hebben verzameld, zuilen zij aan het einde dezer maand in algemeene ver gadering bijeenkomen te Amsterdam. De ver schillende rapporten zullen alsdan worden ingediend en, tot een geheel vereenigd, spoedig in het licht kunnen verschijnen. Ongeveer half November zal dit waarschijnlijk lijvige boekwerk derhalve wel de wereld ingaan. De algemeene indruk, dien de verschillende commissiën van de weesinrichling hebben gekregen, zal, naar het Haarl. Dagbl. uit goede bron vernam, hierop neerkomen: nDe schoollokalen en het onderwijs zijn zeer goed. Er zijn negen flinke lokalen en een groote teekenkamer, en het onderricht wordt gegeven door voor hunne taak be rekende personen. De werkplaatsen zijn zeer fraai; zoowel de meubelmakerij als binderij, zetterij en drukkerij maken een uitstekenden indruk. Misschien kunnen de kleermakerij en de schoenmaker^ voor de jongens van minder nut zrjn, omdat uit den aard der zaak op die werkplaatsen alleen wordt gemaakt wat voor de inrichting zelve noodig is, en geen fijner werk. Het ooi-deel over de slaapzalen moet even wel zeer ongunstig luiden. Zij zijn veel te klein (in een kamer van 80 M3 inhoud slapen bijvoorbeeld 45 kinderen) en de bed den liggen daardoor veel te dicht bij elkander. Bovendien is de surveillance .niet voldoende. Er ontbreken in de onmiddellijke nabijheid urinoirs, ja, op. de zalen zelf is een zeker on misbaar meubel afwezig. Hetzelfde ongunstige oordeel wordt geveld over de privaten. De inrichting daarvan is primitief en ouderwetsch, zelfs van die bij de zoo uitstekende schoollokalen, en de atmosfeer die er heerscht is onverdraaglijk. liet eten is karig en het schijnt dan ook wel, dat de diefstallen en rooverijen, waarvan uit vroegeien tijd melding wordt gemaakt, hetzij in de woning van den directeur door middel van inbraak, of wel van te veld staande vruchten, altijd het gevolg waren van den honger van kinderen, die in hun groei zijn. De stemming onder de kinderen is niet gedrukt. Er werd vroolijk gespeeld en op school hoort men een kind, evengoed als elders, wel eens een guitig antwoord geven. Wat evenwel in zulk eene groote inrich ting ten eenenmale ontbreken moet, dat is de opvoedende kracht van het huiselijk leven. Daarvan is dan ook op Neerbosch geen sprake en mocht, wat vele leden der commissie hopen, omdat er veel goeds in de inrichting is, het onderzoek leiden tot verbetering, dan zou een der meest noodige maatregelen zeker zijn, dat, zij het dan ook onder éen hoofd, tien weeshuizen werden gemaakt, zoodat elk niet meer dan 100 kinderen bevatte. Ten slotte schijnt te zijn gebleken, dat alles toebehoort aan de vereeniging Nee-bosch, uit eenige personen bestaande, en dat slechts éen a twee bunders land ten name van den heer Van 't Lindenhout zeiven staan. Zijne woning, behalve de studeerkamer, waarvan het meubilair style Louis XV is (denkelijk een cadeau), is ruim maar niet overdreven, net maar niet weelderig gemeu bileerd". De vraag of mishandeling wel eens de plaats van straffen innam, wordt in het bovenstaande niet beantwoord. De sneltrein van Vlissingen naar Keulen is Zaterdagavond omstreeks 11 ure bij liet station Crefeld op den personentrein van Keulen naar Venlo geloopen, waarbij de loco motieven in elkander drongen, de wagens in brand geraakten en verscheidene personen zwaar gekwetst werden. Volgens nadere mededeeling aan de N. B. Ct. is het ongeluk ontstaan doordien de trein naar Venlo op een verkeerde lijn is afgelaten en zoodoende den sneltrein op dezelfde lijn te gemoet ging. Ofschoon de machinist dit later bemerkte, was het onheil niet meer te voorkomen. Vele personen zijn gekwetst, waaronder zeven zeer gevaarlijk, •welke allen naar het hospitaal zijn overge bracht. Daaronder zijn de hoofdconducteui-s der beide treinen en een jong machinist, op wier leven geen hoop bestaat. Naar men zegt, zou ookdeEngelschepostcorrespondentie naar Keulen verbrand zijn. Het treinverkeer ondervindt nog steeds vertraging. Donderdagochtend heeft er nabij Northfore- land bij mistig weder eene aanvaring plaats gehad tusselien de mailboot Prinses Mario der maatschappij «Zeeland" en een schoener, naar men mat bijna zekerheid vermoedt, de Star of the Ocean, van Shields naar Dover met steen kolen. De schoener zonk weinige oogenblikken na de aanvaring. De Prinses Maria zette eene boot uit, maar men kon niets meer van het schip gewaarworden, zoodat de mailboot is voortge- stoomd en over den tijd te Queensborough is aangekomen. Van de opvarenden van de Star of the Ocean zijn er later twee opgevischt door City of Londoneen van deze twee overleed terstond, toen hij op dek was gebracht.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5