onderdag 19 October. A0. 1893. N°. 8383. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. F B A N K E IJ Admiraal Avelane en de andere Russische officieren zijn gisteren te 9.20 te Parijs aan gekomen. Zij namen onmiddellijk plaats in de voor hen bestemde rijtuigen. De geestdrift -was onbeschrijfelijk. De Russische officieren stonden in hun rijtuig en beantwoordden de kreten metLeve Frankrijk. De menigte in den omtrek van het spoorstation wordt op 100,000 personen geschat. De ramen, de balkons, alles is versierd met de Russische en Fransche vlaggen. De rijtuigen reden langs de groote boule vards en in stap, het was een ware triomf tocht en overal de geestdrift even onbe schrijfelijk. Op den welkomstgroet van den president van den gemeenteraad antwoordde Avelane, wat hij te Tuulon reeds gezegd hadsik acht 'teen geluk, dat de czaar mij gekozen heeft om het bezoek van admiraal Gervais te Petersburg te beantwoorden". Bij het ontvangen der Russische officieren hield Carnot eene toespraak. Hij verklaarde zich gelukkig te gevoelen mat persoonlijk de welkomstgroeten, door den minister van marine te Toulon uitgesproken, te kunnen herhalen; »De banden van liefde, die Rus land en Frankrijk vereenigen, zijn te Kroon- stadt nauwer aangehaald en worden van dag tot dag al enger. De loyale wisseling onzer gevoelens van vriendschap moet allen, wien de zegeningen des vredes ter harte gaan, be vielen met een gevoel van vertrouwen en veiligheid De groote keizer die u zendt, en dien ik begroet, heeft u een hoogc zending opgedragen, welke gij waardiglijk weet te vervullen". Admiraal Avelane is benoemd tot het Grootkruis van het Legioen van Eer. Hij beantwoordde het bezoek van den president, in den Senaat en in de bureaus der Kamer werden tusschen hem en de ministers harte lijke woorden gewisseld. Des avonds werd den Russischen officieren 'een diner gegeven door Carnot, die een toost uitbracht op den czaar en de czarin en op Ruslands leger en vloot. Deze toost werd beantwoord door den ge zant Mohrenheim. Hij dankte voor den wel komstgroet, door Carnot tot den admiraal gericht, wien door den czaar was opgedragen het bezoek aan Kroonstad t te beantwoorden. De woorden van den president karakteri seerden de ware beteekenis en de juiste strekking van deze schitterende vredefeesten, die met zoo opmerkelijke eensgezindheid en zoo volmaakte oprechtheid werden gevierd. Mohrenheim eindigde met eenen dronk in te stellen op Carnot. Een ontzaglijke menigte verdrong zich voor het Elysée, waar 1 v bal gegeven werd. Een geestdriftvolle receptie viel den Russischen officieren in de nCercle Militaire" ten deel. Vele geschenken werden hun aangeboden. Toert de Russische officieren op het balkon verschenen, zong het volk het Russische volks lied. AI de nationale paleszen zjjn agiorno geïl lumineerd. Ook de illuminaties van particu liere huizen zijn zeer tabijb. De opwinding is buitengewoon. Het zeer schitterende bal werd gevolgd door een feestmaal in het Elysée. Het dansen duurde tot laat in den nacht. Maarschalk Mac-Mahon is gistermorgen om 10 uur overleden op zjjn kasteel La Foret, te Monteresson. Marie Edmé Patrice Maurice de Mac-Mahon, hertog van Magenta, maarschalk vanFrank- rp, werd in 1808 geboren, maakte zich in den Krim-oorlog beroemd door de bestorming van den Malakoff-toren, besliste in 1859 den slag bjj Magenta, werd in 1870 big Worth geslagen en bij Sedan gewond, bedwong in 1871 de Parijsche Commune, werd in 1873, in plaats van Thiers, president der republiek en bedankte in 1879. Sedert leetde hij in be trekkelijke afzondering. DDIISCHIAKD. De Nor id. Allg. Ztg. meldt, dat de raad voor de toltarieven Maandag bijeenkwam onder voorzitterschap van den staatssecretaris Bótticher. De vergaderingen zijn geheim. Het blad verneemt echter, dat de vergaderingen weken lang kunnen duren wegens het groote aantal zaken, dat aan de orde komt, niet alleen tariefquaesties, maar ook tal van vragen betreffende vergemakkelijking van het grens verkeer en de douanenformaliteiten. De rijkskanselier Von Caprivi, die zich tot nu toe weinig liet gelegen liggen aan wat de pers van hem zeide, in tegenstelling met zjjnen voorganger, die zich nogal eens spoe dig beleedigd achtte, heeft thans een gerech telijke vervolging doen instellen tegen Maxi milian Harden's bekend weekblad Die Zufamft. Daar de rijkskanselier evenwel in de twee, door hem beleedigend geoordeelde artikelen veeleer op tamelijk geestige wjjze geplaagd is dan wel gehoond of gelasterd schertsen derwijs stelde Harden voor evenals voor "Von Bismarck ook voor Caprivi een standbeeld op te richten zullen waarschijnlijk wel geen termen tot veroordeeling kunnen gevon den worden, en zal ook dit proces, evenals zoo menig ander, waarmede men het de drukpers onaangenaam heeft willen maken, slechts als zeer gewenschte reclame dienen voor het blad en zijn ondernemer. De Beiersche Kamer heeft zoowel het voor stel der sociaal-democraten tot invoering van algemeen rechtstreeksch kiesrecht, als het amendement van eene groep liberalen om alleen rechtstreeksch kiesrecht in te voeren, met behoud van den census, na een debat van twee dagen verworpen. De anarchist Landauer, te Charlottenburg, redacteur van de Sozialist, is gevangengeno men. In zijne woning heeft eene huiszoeking plaats gehad, die ruim 3 uren heeft geduurd en waarbij alle aldaar gevonden brieven, aan- teekeningen enz. in beslag zjjn genomen. De redenen van dit een ander schijnen nog niet bekend te zijn. ENGELAND. Lord Salisbury, sprekende in eene verga ring van conservatieven te Preston, betoogde dat de invoering van Home Rule de macht des rijks in al zijne deelen verzwakken zou. Als men denkt aan hetgeen er plaats gehad heeft in Azië en aan hetgeen er op dit oogenblik plaats heeft in de Middellandsche zee, dan moet men erkennen dan dit geen tijd is waarin Engeland zijne wapenrusting kan afleggen en zich verzwakt kan toonen tegenover andere natiën. De nood onder de werkstakende mijnar beiders in Staffordshire, schrijft een bericht gever van Daily New», neemt meer en meer toe. Zaterdag was hij zeer hoog gestegen, en de menschlievende helpers, die kwamen om hier en daar iets van de ellende te lenigen, hangen treurige tafereelen daarvan op. In een woning, zonder huisraad, vonden zjj een kind, dat onrustig lag te slapen, en toen zij vroegen of het ziek was, gat de moedeq hun schreiend ten antwoord, dat het honger was, wat den kleine scheelde, en dat hij lang zaam stierf van gebrek. In een ander huis vonden zij een kind van ongeveer een jaar, dat uitgeteerd in de armen zijner moeder lag. »De dokter", zei de vrouw, heeft me gezegd, dat het kind melk met brandewijn moet hebben, omdat het wegteert; maar hg kon mij evengoed zeggen, dat ik hem met goud stukken moest laten spelen. Hij kan geen brood eten en ik kan hem niets anders geven." Ontelbaar zijn de kinderen, die maar eens in de 24 uren voedsel krijgen een ont bijt en men heeft vele kinderen gevonden die op school, in een hoekje verscholen, kaar sen aten, welke zij heimelijk hadden wegge nomen. De vrouwen hebben bij honderden hare trouwringen beleend. In vele huizenis niets meer te vinden, zelfs geen stoel, en de kinderen soms wel 9 :n éen gezin loopen nagenoeg naakt, In het geheele district smacht men naar het eind van de werk staking. DENEMARKEN. De Russische keizerlijke familie begaf zich in gezelschap van de koninklijke familie gis teren te IÏVa uur van Kopenhagen naar Fredensborg. Na een hartelijk afscheid ging de keizerlijke familie aan boord van het jacht Poolster, terwijl de Engelsche, Fransche, Russische en Deensche oorlogsschepen saluut schoten losten. ITALIË. Te Genua is Zondag met groote plechtig heid het standbeeld van Garibaldi onthuld. Het aantal personen daarbij aanwezig wordt op 20,000 geschat. 200 banieren van vereenigingen, van wélke vele een muziekkorps medevoerden, werden er ontplooid. De overblijvenden van de Duizend bjj Marsala ontbraken er niet. Zij gingen aan het hoofd van den stoet en werden als mét bloemen overladen. Onbeschrijfelijk was het enthusiasme. Yoor het standbeeld gekomen, hield gene raal Canzio eene redena hem nam Crispi het woord. Hetzelfde geloof als ten tijde van den tocht der Duizend, aldus sprak hjj, is nog het onze. Ik geloof aan het vaderland, geliefd en geacht door de andere volken. Zjj bedriegen zich, die meenen dat ik den oorlog wil. Ik ben de apostel des vredes, en niet die des oorlogs. Ik kan den oorlog willen tegen de verdrukkers der volken, niet tegen de volken. Garibaldi en Mazziin, onze meesters, hebben de vrijheid, de on afhankelijkheid van alle volken gewild. Mij doordringende van hunne gevoelens, zal ik hun apostolaat voortzetten. Doch mijne handelingen zijn ineenvalsch licht gesteld door hen, die, toen ik het recht van Italië had te verdedigen, mij' verweten hebben dat ik aan het recht van andere volken heb willen te kort doen. De oorlog 1 Alleen de gekken of de eer- zuchtigen kunnen dien willen, niet zij die voor Italiè's recht gestreden hebben. Ik wil den vrede, maar niet de verstijving^ want men moet zich gereedhouden het vaderland te verdedigen tegen mogelijke beleedigingen. Laten wij, evenals Garibaldi en Mazzinï, werkzaam zijn voor de verbroedering ■der volken, zoo noodzakelijk voor het welzijn der menschheid. Grispi's rede werd luide en veelvuldig toe gejuicht. Omtrent het bezoek van het Britsche eskader aan Tarente wordt nader gemelde Het Italiaansehe pantserschip Italia opende de rij der schepen die het kanaal binnen- stoomden. Vervolgens kwamen de Sans-Pareil, de Nile, de RawJc, de Inflexible, de Dread nought en de Dig ar. Op de kade stonden geschaard: de zee soldaten, een bataljon van het 43e regiment infanterie en alle werkliedenverenigingen. De Britsche schepen werden met luide toe juichingen begroet. Te Tarente was een groote menigte nieuwsgierigen uit den om trek saamgestroomdde stad was met vlaggen versierd. SPANJE. De regeering zal 5000 man naar Melila zenden. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers /21.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BQTEB8TRA1T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1