SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. 0 n der w ijs. Reclitzakeu. Stedelijk Nieuws. De afdeelingen der Tweede Kamer kozen tot rapporteurs over de staatsbegrooting Hoofdstuk "V'II-B de heeren Reekers, Van Alphen,Royaards,Zijp en Zijlma; over hoofdstuk VIII en de vestingbegrooting de heeren Van VSymen, Plate, Van Löben Seis, Rutgers en Van de Veldeover hoofdstuk IX de heeren Van Beuningen, Van Gijn, Mackay, Conrad en Van Velzen over hoofdstuk X de heeren Cre- mer, Geertsema.Bool, A. Mackay en Pijttersen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,043,783.19Va en bij de betaalmeesters- 2,054,744.54Vs Te zamen 5,098,527.74 De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 26 dezer zal niet plaats hebben. Naar men verneemt, zou de regeering wel genegen zijn in den bestaanden toestand, met betrekking tot de borgstellingen van aan het rijk rekenplichtige ambtenaren wijziging te brengen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft goedgekeurd dat voortaan trein 275 dagelijks te IJselmonde zal stoppen, tot het in- eu uitlaten van reizigers. Het verbod van invoer in Frankrijk van runderen, schapen,geiten en varkens, komende uit België en Nederland, is ingetrokken. Het hoogheemraadschap van Delfland heeft aan de gemeente 's-Gravenhage een vergoe ding gevraagd voor de verkleining vanDelf- lands boezem-oppervlak. Burgemeester en wethouders hebben den raad voorgesteld deze zaak te onderwerpen aan het onderzoek eener rechtskundige com missie. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Noord-Brabant, de heer F. C. Bake, is Zondagnamiddag, na een ongesteld heid van weinige dagen, te 's-Hertogenbosch overleden. De overledene, die ridder was van den Nederlandschen Leeuw, was èn als mensch, èn als bekwaam ingenieur, zeer gezien. De heer W. Everts, huisprelaat en eere kamerheer van den paus, oud-directeur van het klein seminarie te Rolduc, is Zondag door de katholieke kiesvereeniging te Roer mond candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, district Roer mond. In de afgeloopen week kwamen langs den Nieuwen Waterweg binnen 112 schepen, waarvan 14 zeilschepen en 1 sleepboot. Zaterdagnamiddag is aan den Haagweg onder de gemeente Zoeterwoude een 8-jarig knaapje door de stoomtram op Voorschoten overreden. Hoewel hjj nog teekenen van leven gaf, was hij bij zijne overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Leiden reeds overleden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Een paar jaar geleden werd een 30-jarig man op diezelfde plaats door de stoomtram overreden, tengevolge waarvan hij beide voeten heeft moeien misseu, zoodat hij thans door Leidens straten rondloopt op twee houten stompen en met behulp van twee krukken. Uit het ververschingskanaal nabij Scheve- ningen is gisteren opgehaald het ljjk van een onbekend man. Een wielrijder reed met bijna ongelofelijke snelheid over den IJselmondschen weg tot hij plotseling tegen een paar klompen aanreed, die een boer op den weg, had laten staan, waardoor hij hals over kop bjj een kleerma ker, die voorzjjn woning zat te werken, onder de tafel terechtkwam. Deze tuimelde onderst boven. Hierdoor schrikte zgn vrouw zoo ge weldig, dat zjj een ketel koffie, dia zij pas opgeschonken had, uit haar handen liet vallen, met het treurig gevolg, dat de inhoud op het lichaam van den slapenden hond terecht kwam, die, deerlijk verbrand, vreeselijk jan kend, de deur uitvloog, waardoor een buur vrouw, die bezig was met spek bakken, zoo vreeselijk schrok, dat zij de pan uit haar hand liet vallen en een schoorsteenbrand deed ontstaan. Op haar luid geschrei kwamen twee mannen toesnellen, die zich op het dak begaven om den brand te blusschendoor den vreesdij ken rook had een dier mannen het ongeluk van het dak der natuurlijk niet zeer hooge woning te vallen, en kwam in het kippenhok van een daarnaast wonenden boer terecht, die woedend naar buiten kwam stor men, den man bij den kraag vatte en hem op een pak slaag onthaalde, dat de andere zich zoo maar niet welgevallen, zoodat een vreeselijke worsteling ontstond, die daarmee eindigde, dat de veldwachter, geholpen door eenige bij het spektakel tegenwoordig zijnde personen, beiden in het arrestantenhok stopte. En dat alles door het buiten laten staan van een paar klompen (Ar. i>, d. D.) Naar de Leidsche Ct. verneemt, moet de oorzaak van den dood des heeren J. W. J. P., notaris te Warmond, plotseling aldaar Vrij dag 1.1. overleden, worden toegeschreven aan bloedvergiftiging ontstaan na het gebruik van garnalen. De Wilhelminabron te Haarlem heeft nu reeds in drie kwartalen 80,000 flesschen af geleverd. Er bestaat dus uitzicht, dat reeds in het eerste jaar der exploitatie het cijfer van 100,000 zal worden bereikt, terwij! bron nen in het buitenland in het vierde jaar der exploitatie slechts een omzet van 80,000 fles schen hadden. Ook de pogingen om het water in het buitenland te exploiteeren zijn aan vankelijk met goeden uitslag bekroond. Het welbekende landgoed sBoekenrode" bij Haarlem heeft iu veiling opgebracht f 200,705. Naar de Saarl. Ct. verneemt, is de voort vluchtige bloembollen-handelaar H. R. B., die de vorige week werd gesignaleerd, te Londen gearresteerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden door eene moedwillige hand twee geweerschoten met hagel gelost op de onder- vfijzerswoning van de openbare school te Bleiswyk, hetwelk ten gevolge had dat twee groot', ruiten werden verbrijzeld. De dader is onbekend. Verdwijning van twee vrouwen. De uitdrager te Rotterdam, bij wien de vorige week eenige voorwerpen zijn in beslag genomen als van De Jong afkomstig, kent den verdachte reeds van vroeger, wijl hij meer malen, inzonderheid vrouwenkleederen, van hem kocht. De nu in beslag genomen kle dingstukken schijnen verkocht te zijn in den tijd tusschen het verdwijnen van Sarah Juett, de vrouw die De Jong in Engeland gehuwd heeft, en zjjn verkeer met mej. Schmitz. Waarschijnlijk zijn zij afkomstig van de garde robe van eerstgenoemde. Er wordt gezegd, dat het vinden dezer door De Jong verkochte goederen nog tot andere ontdekkingen in deze zaak van gewicht heeft geleid. Naar aanleiding van nieuwe ingekomen aanwijzingen zullen misschien nog heden de officier van justitie en de rechter-commis- saris uit Arnhem naar den Tonnenberg onder Rozendaal vertrekken, om aldaar een per soonlijk onderzoek in te stellen in zake De Jong. Eene huiszoeking te Arnhem zou daaraan voorafgaan. (A. C.) In de afgeloopen week hebben zich te Rotterdam 26 gevallen van pokziekte voor gedaan. Te Rotterdam heeft zich sedert Woensdag middag 18 dezer geen geval van cholera asiatica voorgedaanook heeft geen sterfgeval plaats gehad. Van de drie lijders in behande ling is een hersteld, zoodat nog twee lijders in behandeling blijven. Te Maassluis is eene gehuwde vrouw door Aziatische cholera aangetast en kort daarop overleden. Te Scheveningen zijn gisteren de eerste twee choleragevallen voorgekomen bij twee kin deren, in de Heemraadstraat. Het eene is overleden, het andere schijnt te zullen her stellen. Te Meppel zijn weder twee gevallen van Aziatische cholera voorgekomen. Een der lijders is reeds hersteld. Zaterdag j.l. is te Smilde een derde cholera geval voorgekomen, bij een gehuwd arbeider in de kracht van 't leven, dat Zondagmorgen met doodelijken afloop eindigde. De laatste choleralijder te Koevorden is overleden, zoodat daar 9 gevallen met 5 sterfgevallen zijn voorgekomen. Sedert 12 dezer geen nieuwe gevallen. Te Avereest zijn twee lijderessen aan Azia tische cholera herstellende. Een kind, iemand die daar tijdelijk vertoeft, is overleden. Zondag is te Zwolle in de gevangenis door Aziatische cholera aangetast zekere R. k. uit Rouveen (gem. Staphorst), die daar Zaterdag was opgesloten om een gevangenisstraf van 21 dagen te ondergaan. Hij werd behoorlijk afgezonderd verpleegd. Des avonds is de man overleden. Ook te Dedemsvaart zijn sedert 14 Oct. geen nieuwe ziektegevallen voorgekomen. Prof. Spronck, te Utrecht, heeft een monster water uit de Overijselsche Vecht, hem uit Ommen toegezonden, onderzocht en daarin cholera-bacillen gevonden. Moordrecht. Alhier is opgericht eene afdeeling van het sAlgemeen Nederl. Werk liedenverbond", met 14 leden en 2 donateurs. Evenals ^Patrimonium", wil ook deze af deeling trachten, bij voldoende deelneming, eene onderstandskas voor zieke werklieden te vestigen. Winschoten. In de laatst gehouden ver gadering van het departement Winschoten der ïMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" is de wenschehjkheid van de oprichting eener Toynbee-vereeniging uitgesproken. Besloten werd eene commissie te benoemen, om de zaak te overwegen en het resultaat dier over wegingen in de eerstvolgende vergadering te rapporteeren. Deventer. In het gebouw der R.-k. werkliedenvereeniging alhier heeft Zondag avond voor een stampvolle zaal dr. Schaepman gesproken over het vereenigingsleven, dat hij voorstelde als het beste middel tot leniging van de maatschappelijke nooden. Hengelo. H. M. de Koningin-Regentes heeft gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Overjjsel, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Lonneker tot instelling van een rechtsgeding tegen de gemeente Enschede, betreffende het niet toelaten van eene cholera- lijderes in het ziekenhuis te Enschede. De Kampioen, orgaan van dan sAlg. Wielrïj- dersbond", deelt mede dat er bij het bestuur der Haagsche damesvereeniging niets van bekend is, dat er in Den Haag een dameswielerwedstrijd zou plaats hebben, zooals gemeld werd. De heer I. C. van Slee, predikant bij de hervormde gemeente te Deventer, is door Teylers genootschap te Haai lem bekroond met de gouden medaille, voor de beantwoording der prijsvraag: Over de geschiedenis der Collegianten of Rijns- burgers. Aan de Iiaarl. Cl. wordt gemeld, dat aan den gevel van het gebouw, hetwelk te Amsterdam op het Damrak voor de ïAlgemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente" thans wordt gesticht, in eene nis het meer dan levensgroot standbeeld van Johan de Witt zal worden ge plaatst, vervaardigd door Bart van Hove. De groote staatsman zal aldus worden gehuldigd als de grondlegger van de wetenschap der levens verzekering. Prof. Rudolf Yirchow herdacht Zaterdag zijn 50-jaiig doctorsjubilé, en hoewel hij zich met zijn gezin naar Dresden had begeven om zich aan e'k huldebetoon te onttrekken, zijn heul toch velerlei huldeblijken ten deel gevallen. O. a. ontving hij als eereburger van Berlijn een adres van gelukwensching van het gemeente bestuur der hoofdstad. De universiteit van Hallo liet den jubilaris door piof. Von Bramann tabula gratulatoria overhandigen. Van de medische faculteit te Berlijn ontving hij een vernieuwde doctorsbul. De faculteit noemt hem den »kontng der medici", een licht en sieraad der Berlijnsche univeisiteit. De Berliner Klinische Wochcnschrift heeft een feestnummer aan den jubilaris gewijd. De twee treinen, die op den Grand-Trunk- gpoorweg in Michigan bij Battle Cieek in bot sing kwamen, waren beide vol passagieis, die van de tentoonstelling te C' icago kwamen of zich daarheen begaven. Gelijk reeds belicht werd, geraakte tetstond na de botsing een der vernielde treinen in brand en vele passagiers, die mssehen de ineengescho ven wagens beklemd zaten, kwamen in de vlam men om het leven. Het ongeluk geschiedde op een mij! afstands van het station en voor men water kon krijgen was alles reeds verbrand. Zes en twintig menschen werden gedood en ruim vijftig bekwamen ernstige wonden. De waggon, waarin de meeste dooden gevon den werden, was 13 genummerd en hoette de ïongelukswagen", omdat daarin al een paar ma len menschen gedood of gewond werden. Het ongeluk moet te wijten zijn aan den ma chinist en den conducteur van den extra trein, die zich niet aan de hun gegevens orders hielden. Beiden zijn in hechtenis genomen. In Paraguay heeft men rijke kopermijnen ontdekt. Te Groningen heeft Zaterdag dr. Holleman het professoraat in de scheikunde aanvaard met eene rede »Tweo richtingen der scheikunde met elkander vergeleken." Voor den cursus in huisvlijt, wellto door het departement Maassluis van de sMaatscbappij tot Nut van 't Algemeen" werd voorbereid, hebben zich een 12-tal personen aangemeld. De, lessen zullen morgen aanvangen. Tot voorzitter van liet hoofdbestuur der sNederl. Maatschappij voor geneeskunde" is ge kozen de hoogleeraar dr. G. H. van der Aley Jr. te Amsterdam, tot onder-voorzitter dr. T. Haakma Tresling te Winschoten en tot secretaris dr. J. van Geuns te Amsterdam. De zaak van den geschorsten Haagschen pre dikant, dr. T., zal 9 November voor de recht bank aldaar behandeld worden. Air. De Ranitz is hem als verdediger toegevoegd. B U R U E rt L IJ K E STAN D. Geboren21 Oct, Arie, zoon van J. Schaeffer en J. M. Klaverdijk, Nieuwe Singel straat. Hendi'ikus Jacobus, zoon van H. G. van Platerink en M. Kies, Ploegstraat. Frans, zoon van J. van Katwijk en M. A.. van Doorn, JBroersvest. 22. Reinierus, zoon van H. II. Kemmer en C. Kerkhof, Zalm straat. 23. Hendrik Cornelis, zon van J. Stekelenburg en T. "W. van Roon, Rag astraat. Overleden21 Oct. Levenloos aange geven dochter van C. H. Steens en J. Ruseier, Gasstraat. 22. Johannes Henrikus Jeis- man, oud 55 jaar en 9 maanden, Gr of baan.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3