A0. 1893. Woensdag 25 October. 8387 Tweede Blad. Biniienlandsclie Berichten. evenenveert i gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Land- en Tuinbouw. UITGEVER: J. ODÉ. Post en Telegraphïe. Armenzorg. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers SCHIEDAM, 24 October 1893. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. zegt in zijn jongsten brief: sHeel wat opzien heeft de ganseh onverwachte pension- neering van den kolonel Vogel, commandant van het regiment grenadiers en jagers, ver oorzaakt. Niets deed zijn aftreden uit den actieven dienst voorzien. Er moeten dan ook, naar ik hoor, bijzondere redenen voor zijn hoogloopende verschillen tusschen den minister van oorlog en den inspecteur der infanterie eenerzijds en den kolonel aan de andere zijde verschillen, dagteekenende van de laatste manoeuvres en die niet schenen te zijn op te lossen dan door een aftreden van den com mandant, wiens heengaan door alle officieren wordt betreurd." (Volgens eene andere lezing zou er verband bestaan tusschen deze pensionneering en het bjjna gelijktijdig openvallen der betrekking van militie-commissaris in het district Dord recht. Misschien echter zou het opdragen van deze betrekking als eene schadeloosstelling moeten worden beschouwd). In hetzelfde schrijven wordt gemeld, dat daar het eerste proces is behandeld tegen de overtreders der zedelijkheid. »Men dacht algemeen dat de veelbesproken zaak van dominee Thijm zou dienen en er was een zeer talrijk publiek bijeengekomen. Maar men werd teleurgesteld; de predikant in quaestie, wiens misdragingen met den dag grooter blijken, zoodat de instructie steeds in omvang toeneemt, is opnieuw voor een maand geherbergd; in de laatste week zijn weder drie vergrijpen, door hem gepleegd, ter kennis van de justitie gekomen. Ik hoor, dat 't ge tal zijner slachtoffers nu reeds tot 15 is ge klommen." De Standaard meldt Zij, die met ons zich gevleid hadden, dat in den toestand van rar. Keuchenius nu reeds duurzame beterschap was ingetreden, zagen zich door de latere berichten teleurgesteld. De uiterst pijnlijke wond in het verhemelte doet hem nog altoos bitter lijden, zonder voor alsnog tot staan te zijn gebracht. Men mag zich dan ook niet ontveinzen, dat de kwaal een maar al te ernstig karakter schijnt te dragen, en dat het uitzicht, om mr. Keuche nius reeds spoedig weer in het publiek te zien optreden, ons niet wordt gegund. Vaartver betering tusschen Bijn en Schie. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten een verslag ingezonden van hetgeen ter uitvoering van de besluiten tot vaartverbetering tusschen Rjjn en Schie is verricht. - 2.50. - 0.10. BDRRIH: B O TÏtt» TKAAT,G 3 7. Advertentieprijs van 110 'gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer. -~0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Uit dat verslag blijkt, dat de werken op het gedeelte van den Leidschendam tot 's-Gravenhage en tot de nieuwe brug over de conpure benoorden Delft (Reineveld) thans in hoofdzaak voltooid zijn. Al de nieuwe bruggen zijn in dienst ge steld, al de nieuwe wegen in gebruik geno men en het bagger werk is grootendeels af- geloopen, zoodat thans het laatste vak nabij den elevator moet worden onder handen ge nomen en dit hulpwerk zelf opgeruimd. Er blijft nog over het verrichten van eenige werkzaamheden van ondergeschikt belang, die ten deele gedurende den onderhoudstijd zullen kunnen en moeten worden verricht. Het gedeelte der werken aan de oostzijde van Delft is eveneens gereed, met uitzonde ring van de brug bij Reineveld en een ge deelte van den aansluitenden kaaimuur aldaar, alsmede van het met de voltooiing dier brug in verband staande graaf- en baggerwerk, ter verbinding van de trekvaart met de coupure. Kan zooals mag worden verwacht de brug spoedig worden in dienst gesteld, dan bestaat de mogelijkheid, dat het te bouwen gedeelte kaaimuur nog vóór den winter ge reedkomt, en in dat geval mag de geheele voltooiing ook van dit deel des werks in do maand Maart worden te gemoet gezien. Vorst en ongunstig weer kunnen echter vertraging veroorzaken. De brug aan de Rotterdamsche Poort is geheel gereed en in dienst gesteld. Zooals vroeger werd gemeld, werd de brug buiten de Witte Poort te Leiden nog niet voor het scheepvaartverkeer opengesteld. De redenen, die dit beletten, zullen echter zeker binnen enkele weken hebben opgehouden te bestaan, zoodat nog voor het einde des jaars de openstelling van het vaarwater met uit zondering vat; de omleggitig hij Delft, kan plaats hebben. Het laat zich dus aanzien, dat in den loop van het voigend jaar het werk der vaartver betering tu. schen Rijn en Schie geheel zal zijn geëindigd. Werden vroeger de benoodigdheden voor de voeding der gevangenen en verpleegden in de gevangenissen, rijks-opvoedingsgestichten en werkinrichtingen voor elke inrichting af zonderlijk en op de plaats zelve aanbesteed, sedert 1 Jan. 1892 werd de geheele benoo- digde hoeveelheid vet voor de voeding van alle gevangenen en verpleegden hier te lande in massa en te 's-Gravenhage aanbesteed, terwijl thans door den minister van justitie bepaald is dat voor 1894 zulks ook het geval zal zijn met de tot dat einde benoodigde gort, erwten en boonen. Men meldt ons uit Pernis: Schipper A. van der Steen van de sloep Eendrachtdie 25 jaar voor de reederij Ilirscli man heeft gevaren, ontving van die reederij bericht dat zijne diensten niet meer noodig waren. Terstond daarop heeft de geheele be manning bedankt, zoodat de sloep, thans als zijnde zonder volk, in de haven moet blijven. (N. B. Ct.) Eenige dagen geleden werd door eene on bekende juffrouw in eenen winkel te Leiden een waardelooze penning voor een 10-gulden- stuk in betaling gegeven. Eerst toen zij reeds geruimen tijd den winkel verlaten had, werd het bedrog ontdekt, doch de bedrogene kon behoorlijk signalement geven. Zaterdagavond had een zelfde geval weder te Leiden plaats, thans gepleegd door een 20-jarig jonkman, die, zich ontdekt ziende, de vlucht nam met medeneming van liet grootste gedeelte van het hem reeds voorge telde geld. De winkelier achtervolgde hem, zonder hem te kunnen krijgen, en gaf toen aan de politie van de zaak kennis. Het mocht deze gelukken, den dader in de wachtkamer 3e klasse der Hollandsche spoor te ontdekken en te arresteeren. Aan het politiebureau ge bracht, gaf hij op van Rotterdam afkomstig te z\jn, en bekende hij onmiddellijk het door hem bedreven feit. Hij ister beschikking van de justitie gesteld. Zondagmorgen heeft zekere H. Faasen, een werkman uit Haarlem, die te Amsterdam zijne vrouw van eene boot had afgehaald en met haar naar Haarlem liep, na heftige woor denwisseling en worsteling, haar in eene sloot geduwd, waaruit zij later levenloos werd op gehaald. Hij zelf nam daarop de wijk naar Halfweg en vandaar naar Spieringhorn, doch werd al spoe dig door de veldwachters Haak en Koster, die per telephoon door een spoorwegarbeider van het geval hadden kennis gekregen, per rijtuig ingehaald, gearresteerd en voorloopig naar de cel te Halfweg overgebracht. Het lijk werd naar Sloterdijk vervoerd, waarheen 's middags ook F.zwaar geboeid en bewaakt, door drie veldwachters, per rijtuig werd gebracht, om eerst met het lijk geconfronteerd en daarna naar Amsterdam te worden overgebracht. De man ontkent de misdaad te hebben gepleegd. Hij verklaart, dat zijne vrouw zich wilde verdrinken en hij haar poogde te red den. Evenwel hebben drie personen van de overzijde der vaart het feit gezien en zijn gelaat draagt de duidelijke sporen eener worsteling. De burgemeesters van Sloten en Haarlem- merliede waren in den loop van den dag ter plaatse, zoomede de justitie uit Haarlem, die echter spoedig vertrok, wijl het feit onder de gemeente Sloten, dus binnen het gerechtelijk gebied van Amsterdam is voorgevallen. Oad-Beierlaud. De heer A. van Baak, burgemeester dezer gemeente, heeft aan H. M. de Koningin-Regentes ontslag uit zijne betrekking gevraagd. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Schiedam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 25 dezer, des vootmiddags ten 4.35 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 25 dezer, des voormiddags ten 10.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Westkust van Afrika (Benin, Warre, Bonny, Bahana, Old Calabar, Cameroons, Brass, Opobo, Degama, Sierra Leone enz.) bestaat door middel van het stoomschip Elmina. De laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 25 dezer, des voormiddags ten 7 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzonding der correspon dentie naar Nod. Oost-Indië (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Samarang, De laatste buslichting aan liet postkantoor te Rotterdam is bepaald op 28 dezer, des voormiddags ten 11 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het voornemen bestaat in de uniformkleeding van de brievenbestellers en conducteurs der brievenmalen belangrijke verandering te brengen. Blijkens mededeeling van den redacteur van het Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphic bestaat het voornemen dit tijdschrift eerlang meermalen 's maands te doen verschijnen. De vereeniging tot het verschaffen van ver sterkende middelen aan behoeftige zieken en herstellenden te Deventer ondersteunde in het jaar 1892/93 233 zieken met 13,746 liter melk en 7042 eieren gedurende 13,692 ziektedagen. Aan levensmiddelen werd uitgegeven f 1295.98i/s> Te Bellingwolde is door eenige jongedames eene vereeniging ïDorcas" opgericht, die kleeding- stukken zal vervaardigen voor de meest behoef tige schoolkinderen. Voor aanschaffing van de grondstoffen is door de gegoede ingezetenen f 150 toegezegd. In het Zuidoosten van Gelderland, zoo schrijft men ons uit Zevenaar, valt de aardappelenoogst

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5