Binneiilandsclie Berieliten. SCHIEDAM25 October 1893. Bij kon. besluit is de heer E. A. Rovers, thans directeur van financiën te Batavia, be noemd tot lid van den Raad van Neder- landsch Indië. De verbeterde sabel, die door den Fran- schen kolonel Devué is uitgevonden, is door ons legerbestuur als wapen aangenomen. De uitvinder is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken op 28 dezer zal niet plaats hebben. Lotelingeo der lichting 1894 kunnen hun verzoeken tot plaatsing bij het een of andere korps schriftelijk indienen, op o n g e- z e g e 1 d papier, bij den provincialen adju dant in de provincie, met opgave van het door hen getrokken nummer en der gemeente, voor welke z ij uittrekken. Hun verzoek wordt dan op een lijst ge bracht en bij de indeeling (in Maart) in overweging genomen. Wanneer het met de belangen van den dienst overeenkomt, wor den hun verzoeken toegestaan. Antwoord op de verzoeken wordt niet gegeven, dus behoeft er geen postzegel bij het verzoek te worden ingesloten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat zijne beschik king van 9 September j.L, volgens welke, tot wering van de besmetting van Aziatische cho lera, toezicht wordt gehouden op de schepen, die langs Hansweert (gemeente Kruiningen) en langs LobithTolkamer (gemeente Herwen en Aerdt), bet land binnenvaren, met ingang van 28 dezer wordt opgeheven. 8t.-Ct Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 22 dezer, wordt de gouvernements-kofïieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 11,768 pikols. Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen in de aanst. najaarsvergadering o. a. behan delen een ontwerp tot wijziging van het bijzondere reglement van den 's-Graveland- schen pokier (gemeente Schiedam)een ontweip-reglemeut van politie voor het vaar water tussehen Rijn en Schie en een ontwerp tot wijziging der verordening op de stoom vaart in de boezemwateren. Naar men verneemt, zullen in de maand December de tollen op de rijkswegen in de provincie Zuid-Holland verpacht worden. Met het oog op eene eventueele afschaffing zullen zij in plaats van voor 6, nu voor 3 jaar worden verpacht. Naar suit goede bron" aan de Telegraaf wordt meegedeeld, moet niet veel gewicht gehecht worden aan de pessimistische be schouwingen omtrent den stand der kiesrecht- quaesde »De meerderheid der liberalen wil de voor gestelde uitbreiding. En men heeft de ver kiezing van het nieuwe bestuur der liberale club weldegelijk te beschouwen als een eerste uiting van de besliste bedoeling om openlijk van die gezindheid te doen blijken het oude bestuur moest vallen omdat het niet homo geen dacht met de meerderheid der liberale Kamerleden. j>De behandeling van het ontwerp zoo heet het in deze mededeeling verder mag iaën tegen Maart 1894 te gemoet zien. Van het lot der velschillende amendementen is nog niet veel te zeggenbijna zeker is, dat de minister de »schrijfpioet zal moeten op offeren, en al valt dit sommigen voorstanders zwaar, niet te betwijfelen echter is het, dat hierin aan de tegenstanders zal worden toe gegeven. uWelingeliehten rekenen op 60 stemmen voor het (gewijzigde) ontwerp." Een der Haagsche correspondenten van De Amsterdammer zegt uit de beste bronnen omtrent de reden der pensionneering van den kolonel Vogel, commandant van het regiment grenadiers en jagers, het volgende vernomen te hebben In het regiment dient als sergeant een zoon van den kolonel en het schijnt, dat de zwakheid en toegevendheid van den vader tot den val van den kolonel hebben geleid. Voor korten tijd zijn namelijk de politie rapporten van het regiment door den inspec teur der infanterie onderzocht geworden en moet uit dat onderzoek zijn gebleken, dat niettegenstaande ernstige overtredingen door den sergeant werden bedreven, hij uit den tijd dat zijn vader het regimentscommando voert, een onbeschreven strafregister heeft; hierb komt nog, naar men zegt, dat hij, zonder dat de uitslag van zijn examen gun stig was, tot sergeant werd bevorderd en dat een luitenant van de compagnie waarin hij dient naar een ander bataljon werd overgeplaatst, omdat deze zich, naar het schijnt, niet toegevend genoeg betoonde. Zijn de te 's-IIage gaande geruchten juist, dan zal aan kolonel Bloem, commandant van het 4e regiment infanterie, het bevel over de 2e divisie worden opgedragen. In de laatste weken, zegt de te Amster dam verschijnende Deutsche Wochenseitung, zijn builen verhouding meer troepen naar Indië gezonden dan tot dusver. Vermoedelijk bestaat bij de regeering het plan om eindelijk Tamiang, waar in den laatsten tijd de met voorlaadgeweren gewapende inlanders onder hunne aanvoerders belangrijke verliezen leden, van de Atjehsche rooverbenden te zuiveren en de voornaamste plantages en industrieele ondernemingen in Deli te beschermen. Te Veendam wordt als candidaat voor de Tweede Kamer genoemd mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle. In de kiesvereeniging »Beneden-Oosterdiep" is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Veendam gekozen de heer Treub, met 18 stemmen. De heer mr. P. J. G. van Diggelen verkreeg 14 stemmen. Naar de Amsterdammer verneemt, zal de heer Treub bereid bevonden worden, eene eventueel hem aangeboden candidatuur te aanvaarden. Door een aantal kiezers in het district Veendam wordt ais opvolger van dr. A. L. Poelman aanbevolen de heer II. Top, onder wijzer te Veendam. De heer Top heeft inder tijd eene brochure geschreven, waarvan de inhoud eene doorloopende bestrijding was van dr. Swart Abraham's bekend geschrift over Multaluli. Voorts is hij de auteur van een uitgebreid werk over de veenkoloniën. De heer Dojes, te Meeden, gevraagd of hij eene eventueele candidatuur zou willen aan nemen, heeft daarop in ontkennend-n zin ge antwoord. De rnachinefabrikant Stork uit Hengelo protesteert in de JS7. B. Ct. tegen de tactiek der directie van gemeentewerken te Rotter dam, om de leverantiën van machines steeds met aansluiting der nationale industrie, aan J buitenlandsche firma's op te dragen. Van een viertal gevallen toont de heer Stork aan, dat deze tactiek zoogoed als opzet telijk bleek te zijn. Nu weer werd op voorstel van de directie door den Rotterdamschen raad besloten twee buizenketels ten dienste van het centraal station voor electrisclie verlichting bij onder- handsche aanbesteding voor de som van f 14,620 te gunnen aan de firma "Wülmann Co. te Dortmund. Toch verzekert de heer Stork, dat zijn firma deze ketels evengoed had kunnen leve ren, doch ze ontving zelfs geen aanvraag, niettegenstaande ze zich daarvoor persoonlijk nog had aanbevolen en destijds ook werkelijk het voornemen scheen te bestaan de ketels binnenslands te gunnen. Sprekende over inrichtingen als Neerbosch, zegt de Prot. N.-Drab., dat h. i. de voortdu rende controle van een krachtig, zelfstandig bestuur, dat zelfstandig tegenover den direc teur staat, onmisbaar is. En dat mist Neer bosch, waar het bestuur eigenlijk door den directeur gekozen is en zijn mandaat niet van de leden ontvangt. De gevers of donateurs moeten tegen vaste, schoon zelf te bepalen contributie leden eener vereeniging worden. Het prestige van den directeur zal daarmee niet verminderen, doch zijn verantwoordelijk heid minder groot worden. De Prot. Nbr. zou niet kunnen tegenspreken, dat de stich ting den directeur niet boven het hoofd groeide. Het blad beveelt het paviljoenstelsel aan afzonderlijke, kleine gebouwen, elk voor 20 a 25 kinderen, met een vader" en bmoeder", waardoor het huiselijk leven weer tot zijn recht zou komen. De Arnh. Ct. wil datzelfde en noemt 40 a 50 als een maximum in een jpaviljoen". De groote uitbreiding heeft op den verkeer den weg gebracht en de goedgeefsche dona teurs hebben te weinig gecontroleerd. Dat bewaring en opvoeding twee ver schillende zaken zijn, verloor men uit het oog. »En zoo opvoeding werd beoogd, dan werd toch het doel deerlijk gemist bij een inrichting van 1000 kinderen. Deze weg moet dus ten spoedigste ver laten worden. Een 64-jarig man had Zondagnamiddag te ruim 2i/s uur de onvoorzichtigheid, aan den Nieuwen Binnenweg nabij de Korenaarstraat in verkeerde richting van de stoomtram te springen, voordat deze stilstond. Hij viel en ge raakte onderden achtersten wagen, welke hem over het rechterbeen ging, dat daardoor van de knie tot den voet verbrijzeld werd. Hi werd in het op den hoek der Korenaarstraat gelegen bierhuis gedragen, waar door een onmiddellijk te hulp geroepen geneesheer het eerste ver band werd gelegd, waarna de patiënt naar het ziekenhuis werd gebracht, waar tot eene amputatie werd overgegaan. Maandagmiddag omstreeks halfvijf brak er te Rotterdam een hevige biand uit in de bergplaatsen van lompen enz. van den heer E. M. Mok, aan de Linker Rottekade nos. 35 en 36. Toen de brandweer aanrukte, ston den de beide panden, voornamelijk aan de achterzijde, reeds in lichtelaaie evenzoo een pand aan de achterzijde ter halve hoogte tegen de panden 35 en 36 aangebouwd en mede met lompen gevuld. Eerst na 6 uur, nadat het 10 brandspuiten na groote krachts inspanning was gelukt den feilen brand tot de panden waar hij ontstond te bepalen, was men het vuur meester. Van de panden, die met de daarin geborgen lompen enz. verzekerd zijn (de panden voor f20,000 en de lompen enz. voor f15,000), is niets over gebleven, dan de muren. Slechts aan de spoedige komst der brandweer en de gunstige richting van den wind is het te danken dat de tricotfabriek van den heer Kerkhoven en de stoomdiamantslijperij van den heer J. M. Canes, ter weerzijden grenzende aan de brandende perceelen, niet in den brand op gingen. Beide panden bekwamen geringe brand- en waterschade. Bij het afpakken van spuit 11, op het oogenblik dat die spuit bij den brand kwam, had de geaffecteerde De Geus het ongeluk de straalpijp in het linkeroog te krijgen, waardoor dit uit het hoofd gestooten werd. Men bracht den man terstond naar het zie kenhuis. Teneinde de werking van het perronkaar- tenstelsel te neutialiseeren, betaalt de restau rateur van bet station der H. IJ. S. M. te Delft de kosten van het perronkaartje terug aan ieder, die in de 2e-klasse-wachtkamer iets gebruikt. Door kwaadwilligen is de dam, die in den Sloterdwarstocht te Haarlemmermeer ligt, doorgestoken, waardoor een gedeelte der geniewerken te Haarlemmermeer is onder- geloopen. Door de raadsleden Van Hall, Hugo Muller, Becker en Den Hertog te Amsterdam is voorgesteld, op de gemeentebegrooting voor 1894 eenen post te brengen voor inrichting van schoolbaden. De dood van het meisje, dat zich Zaterdag morgen te Amsterdam onder een trein heeft geworpen, is het slot geweest van een liefdes drama. Zij woonde te Rotterdam bij haar moeder, een weduwe. Daar woonde ook een stoker van de Hollandsche spoor, die liefdesbetrek kingen met haar aanknoopte, waarvan de ge volgen niet zijn uitgebleven. De stoker werd overgeplaatst naar Amsterdam en met zijn liefde voor het meisje was het na zijn vertrek gedaan. Doof bleef hij voor al haar smeeken, om haar voor de schande te bewaren en haar te trouwen. Om in zijn nabijheid te kunnen zijn, kwam zij bij een hier wonenden oom en tante logeeren, steeds zette zij haar pogingen voort, doch tevergeefs. Zij vernam zelfs, dat haar vroegere beminde hier ook reeds een meisje had; zij ging Vrijdagavond dit meisje opzoeken, vertelde in welk een toestand zij verkeerde, zjj bezocht de ouders van haar on trouwen minnaar om hulp in te roepen, doch tevergeefs. AVanhopig keerde zij naar de woning van haar oom terug. Voor het naar bed gaan ver zocht zij vroeg gewekt te worden, omdat zij een brief aan haar moeder moest schrijven. Aan haar verzoek werd voldaan. Zaterdag morgen verliet zij de woning, ging naar het station, wachtte den trein op, waarop haar minnaar stond en wierp zich, toen deze het station binnenkwam, op de rails. (A. Crt.) De circa 100 HA, deel uitmakende ran den polder Westerkoog", bij Oosthuizen (N.-H.), speciaal het gedeelte »De Kleine Koog" ge naamd, waar in den nacht van 15 of 16 dezer eene dijkbreuk ontstond, zijn weder van water bevrijd. Twee officieren der mariniers, die j.l. Zater dag te Nieuwediep met eeD klein bootje waren uitgegaan om te jagen, werden door den stroom medegevoerd. Zij keerden 's avonds niet terug, 's Nachts werden zij echter ge lukkig in de Balg drijvende aangetroffen door de naar "Vieringen bestemde blazerschuit W R 123, schipper Bakker, die hen aan boord van zijn vaartuig nam en behouden te Nieuwe diep terugbracht. De nog nieuwe stoomzuivelfabriek »De Fulton", van den heer IC. Reinders, te Hooge- zand, welke dezer dagen bij publieke veiling slechts f 16.950 opbracht, heeft bij de oprich ting omstreeks f150 000 gekost. Te Stadskanaal bad een schipper veel last van muizen. Eiken avond legde men ratten kruit op een stutje brood en nam het des morgens weg, wanneer de kinderen nog te bed waren. Verleden Vrijdag werd dit laatste echter vergeten, een kleine jongen at de 5boterham" op. Onmiddellijk werd de dokter geroepen, die terstond een braakmiddel gaf. Zondag leefde het kiud nog, doch zijn toestand is hoogst gevaarlijk. Een aardige vergissing heeft te Grave plaats gehad. Tot de loting voor de nationale mili tie aldaar werd opgeroepen iemanddie blijkens bewijs van inschrijving dd. 5 Janu ari 1893 afgegeven door den burgemeester, was geboren den 19n December 1892.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2