ïTëTz o a li e jsr. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Rechtzak e li. V i s s cher j. TC e r Ie ii i e ii w s. Te Boxtel hebben eenige baldadigen ge poogd de waterputten bij verschillende inge zetenen met petroleum onbruikbaar te maken. De politie doet ijverige pogingen om de daders te ontdekken. Te Roermond had Zondagavond in de herberg van Ooijen weder eene socialistische vergadering plaats. Eenige socialisten uit Maastricht waren daartoe overgekomen, ter wijl F. Domela Nieuwenhuis als spreker op trad over sde sociale strijd onzer dagen". Ongeveer 100 toehoorders, onder welke weinig socialisten, waren tegenwoordig. Er viel niets bijzonders voor. Onder het zingen van socialistische liederen en begeleid door de gemeente-politie en marechaussee, trokken zij na afloop naar het station. G. Janssen te Venlo is gearresteerd om naar Roermond overgebracht te worden, wegens zware mishandeling, gepleegd op J. Hofman te Blerik, waarvan doodelijke afloop te ver wachten is. W. Geurts, de beruchte Nederlander, die tweemaal te Erkelenz (Pruisen) uit de ge vangenis vluchtte, is andermaal in Pruisen gevat en voorloopig onschadelijk gemaakt. Te Rotterdam zijn in de laatst verloopen 24 uren geen gevallen van cholera asiatica aangegevenook hadden geen sterfgevallen plaats. Een lijder is van de ziekte hersteld, zoodat nog een lijder in behandeling bleef. Te Maassluis is eene gehuwde vrouw door Aziatische cholera aangetast en kort daarop overleden. Te Haarlem heeft zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan met doodelq- ken afloop. Te Kuilenburg heeft zich gisteren het eerste geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. Ylaardüngen. Sedert het verzoek van onze waterleiding-maatschappij tot verhoo ging der abonnementen door dan gemeente raad werd van de hand gewezen, heeft die zaak heel wat pennen in beweging gebracht en tot vele oordeelvellingen aanleiding gege ven, vooral nu het gebleken is dat bij den raad plan schijnt te bestaan, op een nader ingediend voorstel van een der raadsleden, op de eene of andere wijze die in nood zijnde maatschappij de behulpzame hand te bieden. Maandag was er in het lokaal »De Vriend schap" onder praesidium van den heer D. de Lange eene vergadering belegd, welke talrijk bezocht was, en waar de zaak in den breede werd besproken. Er is besloten, op grond van het aangevoerde, een adres tot den ge meenteraad te richten met verzoek geen ver hooging van abonnementen, hoe dan ook, toe te staan. Oud-Beierland. De heer A. W. van dei- Hoop, secretaris dezer gemeente, heeft met ultimo December eervol ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Roermond. De liberale kiesvereeniging ïDe Grondwet" alhier heeft besloten, voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in dit district geen candidaat te stellen. De vereeniging voor postzegelkund» te Londen waarvan de hertog van Edinburg en de her tog van York eere-voorzitters zijn houdt thans een tentoonstelling. Er zijn daar 7000 post zegels, ter gezamenlijke waarde van ca. f 37.000. Een dor tentoongestelde postzegels is onlangs te New-York gekocht voor 2000 dollars (f 5000). Een ander wordt geschat op f 625. De hoofdboekhouder en twee beambten van den Russischen zuider-spoorwegmaatschappij hebben de kas voor 400,000 roebels opgelicht. Zij zijn te Odessa gevangengenomen. Op de Wolga bij Kaslolfka is een groote Russische stoomboot, Alexander, verbrand. Acht van de bemanning kwamen om het leven. Een groote som papieren geld,in de kajuit van den kapi tein bewaard, is verbrand. Over het dorp Rustenburg en omstreken, in Transvaal, heeft den 23n September een vreese- lijke hagelstorm gewoed. De hagelsteenen waren bijna zoo groot als hoendereieren. Alles is ver nield. Alle vruchten en te veld staande gewassen zijn totaal weggeslagen. In het dorp zijn alle ruiten aan de windzijde gebroken. De schade was bij de afzending van deze berichten nog niet te overzien. De groote katoenfabriek van den onderkoning Li-Hung-Chang te Shanghai is door brand ver woest. De schade wordt op f 6.000.000 geschat. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Dubbeldam. De laatste buslichting aan bet postkantoor te Rot terdam is bepaald op 28 dezer, des namiddags ten 12.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingand. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 27 dezer, des voormiddags ten 4.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Naar wij vernemen, zal de Postgids voor het Koninkrijk der Nederlanden voortaan van rijks wege worden gedrukt en uitgegeven, en dus niet meer door den boekhandel. In den eerst- volgenden Postgids zullen belangrijke wijzigingen en vei betei ingen zijn aangebracht. Da minister van buitenl. zaken brengt in de St.-Ct. van gisteren ter kannis van belangheb benden, dat blijkens bericht van Hr. Ms. ge zantschap te Parijs, de invoer van rundvee uit Nederland wederom inFrankrijk wordttoegelaten. Overlegging wordt evenwei gevorderd van eene verklaring, afgegeven door de overheid in de gemeente van waar het in te voeten vee afkom stig is en waaruit blijkt dat bedoelde dieren zich sedert minstens 3 maanden te dier plaatse bevonden en dat aldaar geen besmettelijke runderziekte heerscht, noch gedurende dal tijds verloop gebeerscht heeft. Bij de gisteren te Dordrecht gehouden exa mens in vrije en orde-oefeningen is geslaagd de heer E. Bal, te Schiedam. Aan de universiteit van Amsterdam zal Maan dag 30 dezer, des namiddags ten 3 ure, dr. J. Rotgans, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de heelkunde, zijn ambt openlijk aanvaarden door het uitspreken eener rede in de aula der uni versiteit. Zaterdagnamiddag heeft mr. T. M. C. Asser, die wegens de aanvaarding zijner benoeming tot lid van den Raad van State, zich in Den Haag heeft gevestigd, in de aula der universiteit te Amsterdam afscheid genomen van de inrich ting voor hooger onderwijs, aan welke hij sedert het jaar 1860 verbonden is geweest. Na afloop van deze plechtigheid werd den oud-hoogleeraar namens ongeveer 270 zijner stadgenooten een gedenkpenning in goud, zilver en brons aangeboden, aan de voorzijde zijn wel gelijkende beeltenis en zijn naam dragende, en aan de keerzijde in een lauwerkrans de woorden aKennis, Vernuft, Arbeid". Bij dezen penning was een in donker rood leder gebonden, op oud Hollandsch papier gedrukte oorkonde gevoegd, bevattende de opdracht en de i).uiten van allen die tot het huldeblijk hebben bijgedragen. In navolging van Amsterdam en Haarlem heeft de raad der gemeente Zaandam met alge- meene Memmen besloten bet schoolgeld voor leer lingen aan de scholen voor m. u, I. onderwijs, die elders hun woonplaats hebben, van f30 op f55 te verhoogen, roet toovoeging der bepaling uzoolang er plaats is". In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam stonden terecht M. v. d. B., graanwerker te Schiedam, beklaagd van in den namiddag van 10 September een agent van politie aldaar de bedreiging te hebben toegevoegd, dat hij hem het hart zou afsteken en daarna dien ambtenaar, die zich in de recht matige uitoefening zijner bediening bevond, verschillende beieedigende scheldwoorden toege voegd, zich daarna met geweld tegen hem ver zet en heao een slag op het hoofd en eenige stompen tegen den rug had toegebraebt. Het O. M. wees er op dat de bekl. zich altijd tegen de politie verzet hij had reeds 6 veroordee lingen achter den rug en requireerde 6 maanden gevangenis. W. K., barbier en bierbottelaar te Overschie, be klaagd den 14n September j.l. te Overschie, moed willig Jacobus do Laat, barbier en bierhuishouder, met een flesch een slag tegen het hoofd te hebben toegebracht. De mishandelde had dientengevolga 14 dagen lang hevige pijn in het hoofd. Eisch f25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Uitspraak 31 dezer. Is het strafbaar een meisje tegen haren ivil op de openbare straat een kus te geven Die quaestie werd in 1860 door den Iloogen Raad behandeld en ons hoogste rechterlijk college was van oordeel, dat dergelijk feit niet strafbaar washet was alleen maar een zeer ongepaste betuiging van liefde. Op 18 October j.l. werd dergelijke zaak we,t eens behandeld, en wel voor het gerechtshof te Amsterdam. Wat was er gebeurd Een j-nge arbeider uit Doorn lud op een Zondagavond een meisje, dat hij met kende, verlof gevraagd om haar thuis te mogen bren gen, wat zij geweigerd had. Toen had hij haar een kus gegeven. Zij ging naar den burgemeester, die proces-verbaal tegen hem deed opmaken, wegens openbare schennis der eerbaarheid. De rechtbank te Utrecht hield zich aan de uit spraak van den Hoogen Raad en sprak hem vrij. De zaak kwam voor het hof. Het O. M. achtte het feit strafbaar op grond dat liet gewijzigde strafwetboek niet slechts beleediging in geschrifte en mondeling, maar ook door daden en gebaren strafbaar stelt. Het meisje nu was beleedigd. Het Openbaar Ministerie wees verder ook op de maatschappelijke gevolgen, indien uien aan dat artikel een zoo beperkte uitlegging gaf. Het was echter te doen eene beslissing te krijgen omtrent de vraag, of iets dergelijks al dan niet strafbaar was het requireerde daarom veroor- deelmg tot een geldboete van een gulden, subs, een dag. Het hof bepaalde de uitspraak op heden. Het O. M. bij het gerechtsliof te Arnhem heeft cassatio aangeteekend van het arrest van dit hof in de zaak van den anarchist W. M. Methöfel' aldaar, waarbij deze, met niel-oiitvanke- lijkverklaring van het O. M. in zijne ingestelde vordering, is vrijgesproken. De arrond. rechtbank te Maastricht heelt W. H. Vliegen, redacteur van het socialistisch week blad de Volkstribuun, wegens beleediging van mr. Reitsma, advocaat-generaal bij het hof te 's-Bosch, twee malen gepleegd, veroordeeld tot twee geldboeten, respectievelijk van 25 en 50 gulden, subs. 1 en 2 weken hechtenis. MAASSLUIS. Sedert de vorige opgave kwamen alhier binnen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 742 ton haring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 35 zomerzalmen, die voor f0.60 tot 1.20 per i/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 10 winter- zalmen. Jv'ed.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Tienhoven (cl. Amersfoort) ds. F. J. J. Loefl, te Heilo te Steenderen ds. W. van den Bijtel Jr., te Eibergen; te Oosterzee c. a. ds. J. M. E. Steenbeekte Wijnjeterp te Zegveld ds. II. Visscher, te St.-Jansga. Aangenomen: naar Maartensdijk door ds. W. Noordink, te Kubaard. Bedankt: voor Maunk door ds. N. Jolles, te Drachten. RooiuscU-katliolielie Kerk. Patel' J. V. de Groot, van de orde der predik- lieeren te Nijmegen, is herkozen tot prior van het klooster der Dominicanen te Nijmegen. De paus heeft pater Clemens Oflermans be noemd tot overste van het Missiehuis te Tilburg, liet is de eerste Nedeilandsche overste van het Missiehuis. Onze openbare scholen. In deze gemeente wordt openbaar lager onder wijs gegeven aan 3 kostelooze scholen, 2 tus- schenscholen, 1 burgerschool en 2 scholen met uitgebreid leerplan. De cursus in moderne talen, die niet geheel in het kader der wet past, sluit alleen op de scholen met uitgebreid leerplan aan. Deze cursus, die bovendien nog niet geopend is, kunnen en moeten we, om meer dan eene reden, buiten beschouwing laten. De kostelooze scholen zijn voor de onvermogen- den, de tusschenscholen voor de minvermogenden, de burgerschool voor hen, die geen uitgebreid lager onderwijs verlangen (leesbetalen kunnen) of die school ten onrechte beschouwen als een voorbereidingsschool; de scholen met uitgebreid leerplan resten voor hen, die het volle schoolgeld kunnen betalen van het onderwijs, dat zij voor hun kinderen begeeren. Die toestand is in strijd met de wet, al is in andere gemeenten vaak gelijke onwettigheid te vinden. Het lager onderwijs te Schiedam omvat niet alleen de vakken ak, maar ook eenige van die, vermeld onder 1tzóo besloot de raad. De beide eerste al. van art. 16 1. ond. luiden letterlijk sin elke gemeente wordt voldoend lager ondei- wijs gegeven in een genoegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zijn. liet onderwijs omvat de vakken, in art. 2 ver meld onder ak en daar, waar genoegzame behoefte aan uitbreiding bestaat, een of meer, of wel alle vakken, vermeld in dit artikel onder It". Wanneer men blijft staren op de wamden »zonder onderscheid van godsdienstige gezind heid", kan men zeggen dat het 1. o. te Schiedam openbaar is. Wanneer wij de bepaling be-chotiwen zooals het behoort, dan vinden wij, dai die woorden geen verzwakking uf bepeiking. maar een ywmerking bedoelen van het hoofddenkbeeld, dat het openbaar lager onderwijs toegankelijk moet zijn voor alle kindei en. Waar het openbaar onderwijs ook omvat vak ken vermeld onier 1t, moeten alle hi n de ren ook in die vakken onderwijs kunnen ontvangen. Zoolang on- en minvermogenden geen vrijen toegang hebben tot de scholen met ungebreid leerplan, is ons openbaar lager ondervvjs niet conform de wet. Zoo werd het reeds in 1881 begrepen en zoo begreep het in 1890 zelfs de anti-rev, minister De Savornin Lehman, wien de eer toekomt, mede- gevoeld te hebben, dat het ongeluk van arm te zijn, van overheidswege niet vergroot behoeft te worden, door onvoldoende bedeeling van het van staatswege gegeven onderwijs. De bedoeling der wet zoo ongeveer schreef deze anti-rev. minister, naar aanleiding van een ontworpen schoolgeldhelfing, die hij weigerde ter goedkeuring voor te dragen de he fooling dei wet is, dat ongeacht het verschil in jinan- cieelen toestand, allen in de gelegenheid beboeren te worden gesteld, lager onderwijs te out vangen in alle vakken, die op de openbare lagere scholen der gemeente onderwezen worden. Bij herhaling heeft het leeds onder den minis ter Six gegolden, »dat. voor de on- enrmnvei- mogenden, (zelfs) geen eisehen van bekwuamheid gesteld mogen worden, tenzij o. k voor heil, die 't volle schoolgeld betalen, dezelfde regel geldt" en »ciat de laad zich niet mag voorbehouden, welke onvennogenden tot het onderwijs in de vakken lt zullen worden toegelaten". Wel modderde de regeering in 1884 met art. '16; maar.dat was onder het ministerie Heemskerk. P». I. P. I Uit de verhouding van het aantal onderwijzers tot bet getal leerlingen aan de verschillende scholen is een treurig, maar natuurlijk gevolg van de onjuiste toepassing der wet af te leiden" ook ten aanzien van de gewone vakken n—k. ie kostel. schooi 10 onderwijzers voor 470 leer). 2e d a 10 b 405 3e x 11 ij 9 359 ie tusschen- 9 397 2e 1 6 241 burger- 4 79 s schooi voor jongens 4 b 77 b b meisjes 7 b 74 De resultaten van het onderwijs op de volks scholen mogen de Schiedamsche onderwijzers zich tot een eer rekenen. Zij zullen echter de eersten zijn om toe te stemmen, dat in klassen van meer dan 40 (soms OU) leerlingen onmogelijk van den tijd der leerlingen het gebruik te maken is, dat er van gemaakt moet vvoiden, terwijl de onder wijzeressen en onderwijzers aan de overige scho len met veel meer animo zullen staan voor een klasse van 20 leerlingen, dan voor een van 6 of 8. Bovendien mag hier nog gewezen worden op een andere quaestieHet gevaar dat, uit een maat schappelijk oogpunt beschouwd, in de tegenwoor dige regeling ligt opgesloten. Een der krachtigste argumenten, door de libe ralen voor de volksschool aangevoerd, is steeds geweest: de verbroedering tusschen de verschil lende sgodsdienstige gezindheden". De heerschende klasse toont zich vaak zoo bevreesd voor standenhaatwelnu, beter dan door politiemaatregelen, zal zij het zoo gevreesde be- strijden, wanneer zij in een volksschool een mid del zoekt tot verbroedering van standen. De mannen, die ais kinderen naast elkaar op

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3