BlnnenlanclscJie Berichten. land grooten invloed zou oefenen op de massa in Galicië. In strijd met den wensch der regeering heeft de commissie uit de Oostenrijksche Kamer, in wier handen het ontwerp tot be krachtiging der uitzonderingsmaatregelen te Praag gesteld was, bepaald dat hare beraad slagingen openbaar zullen zijn. San offïcieuse zijde wordt verzekerd, dat de Oostenrijksche en de Hongaarsche regee ring het eens geworden zijn over deconcessiën, een handelsverdrag aan Rusland toe te staan. Het antwoord van Oostenrijk op de voorstellen van Rusland zal eerstdaags ver zonden worden, zoodat het verdrag binnen kort tot stand zou kunnen komen. AMERIKA. Aan den vlootvoogd Stanton, commandant van het Amerikaansche smaldeel in de Bra- ziliaansche wateren, heeft de regeering bevel doen toekomen om het commandement over te dragen aan den kapitein ter zee Picking, daar hij, Stanton, eene daad van onhoffelijk heid jegens eene bevriende natie heeft begaan door De Mello, het hoofd der opstandelingen, te begroeten. Aan de Standard wordt uit New-York ge seind, dat de coalitie van senatoren, voor standers van het zilver, is uiteengespat. De democraten vreesden, dat het hun zou worden kwalijk genomen, indien zij toelieten, dat de republikeinen van de Sherman-party Cleveland hij de afschaffing hielpen. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge seind: Men hoopt op een onvoorwaardelijke afschaffing, omdat 't mogelijk is, dat de repu- blikeinsche zilver-voorstanders de obstructie zullen opgeven. Aan de Daily JVem wordt uit New-York geseindMen voorziet een meerderheid, die iedereen zal verbazen, omdat de senatoren van de winnende partij willen zijn. Reeds wordt voorspeld een onmiddellijke vermeerde ring van zaken, die een tijdperk van alge- meenen welstand zal doen aanbreken. De democraten vreezen n.l. voor de verkiezingen in November, als de quaestie niet is geregeld, en voorzien ook, dat Cleveland de wet zal schorsen, indien de Senaat de afschaffing weigert. CHINA. Het diplomatenkorps te Peking heeft een tweede, strengere nota gezonden aan den Tsungli-Yamen, met betrekking tot den moord te Sungpu op de Zweedsche zendelingen ge pleegd. De gezanten geven hun bezorgdheid te ken nen ten aanzien van de veiligheid der Euro peanen in het binnenlandzij verwijten den ambtenaren, niet te gehoorzamen aan de be velen, door den keizer gegeven. Volgens de laatste berichten ait Hankow is in die stad alles rustig. SC1IIEDAM, 26 October 1893. Voor de vereeniging sPaul us" hield de heer dr. P. M. Keller van Iloorn, van Dordrecht, gisteravond eene verhandeling over de waarde van rlen Bijbel. Na het dwaze van overdrijving en overschatting in 't algemeen te hebben aangetoond, stelde spreker in 't bijzonder het gevaarlijke van overschatting en misbruik der Heilige Schrift in 't licht. Zich krachtig verzettende tegen hen, die beweren dat ook de Bijbel, evenals allo andere boeken, zjjn tijd heeft gehad en wegens zijn Oostersch kleed en vele tegenstrijdige uitspraken onge nietbaar is geworden, laakt hij tevens de po gingen van hen, die propaganda maken om den B'jbel op de school n te voeren, wijl voor kinderen ten eenenmale onbegrype- I lijk is. Spreker verklaart zich een voorstander van godsdienstig onderwijs ook aan de jeugd, maar acht 't een grove fout om haar den zelfden zwaren kost toe te dienen als aan den rijperen leeftijd. Dat van confessïoneele zijde in couranten en traktaatjes de inhoud des Bijbels in populaire verhalen wordt omge werkt, beschouwt spreker als een onderschrij ving van zijne meening en dus in stryd met de orthodoxe beginselen. Voor den waarachtig godsdienstigen mensch van den tegenwoordi- gen tijd is de groote waarde van het classieke boek van den godsdienst daarin gelegen, dat daaruit het kind Gods en de Christusgeest zoo juist en zoo heerlijk tot hein spreken. Met een woord van dank aan den spreker en van opwekking tot trouwe opkomst aan de leden werd de vergadering gesloten. De i weede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting harer werkzaamheden bij eengeroepen tegen Diasdag 14 November, des namiddags te 3 uur. In de vergadering van de Tweede Kamer op '14 November zal de centrale afdeeling voorstellen, daags daarna 16 ontwerpen in de sectiën te onderzoeken, waaronder die betreffende de grondbelasting, de verveningen en het wetsvoorstel van den heer Hartogh tot wijziging der burgerlijke rechtsvordering. Jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, nieuw benoemd commissaris van H. M. de Koningin in de provincie Limburg, begaf zich gis termiddag naar het Loo, teneinde door de koningin-Regentes in dat ambt te worden hsëedigd. Naar men verneemt, is de door den minister van financiën toegezegde gedeeltelijke herzie ning van de wet op de personeele belasting aan zyn departement bijna voltooid. Eene wijziging in de successiebelasting en in de zegelbelasting zouden o. a. het equiva lent moeten leveren voor de vermindering van ontvangsten, die daaruit voor de schatkist zou voortvloeien. Het moet in de bedoeling liggen de parti eels herziening zooveel mogelijk gelyktydig met de bedrijfsbelasting in te voeren, zoodat de indiening der voorstellen niet lang meer zal uitblijven. Te s-Gravenhage is gisteren telegraphisch bericht ontvangen van het sneuvelen in Atjeh van den ln luitenant van het O.-I. leger Weijerman. Dr. W, J. Leijds, de staatssecretaris der Zuidafrikaansche republiek, die zich met ver lof in Europa en op het oogenblik te Am sterdam bevindt, zal niet lang meer in ons land blijven en dan, vergezeld van mevi'ouw Leyds, eene reis door Europa doen. Van zijn verblijf in Europa zal dr. Leijds gebruik maken om onderhandelingen te voeren over uitleveringstractaten. Aan de consuls der republiek zijn nieuwe instructies gegeven betreffende de legalisatie van stukken voor personen, die zich naar Transvaal wenschen te begeven. Door de ldesvereeniging Burgerplicht" te Veeodam is tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Veen- dam gesteld mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle. De heer gaf bij telegram kennis, dat, als hij tot lid der Tweede Kamer gekozen werd, by bedanken zou als wethouder. Men meldt uit Ruhort dd. 25 dezer 'aan de N. D. Ct.Sedert gisteren is de gele vlag van de schepen verdwenen en heeft het onderzoek wegens cholera opgehouden. De beide officieren van gezondheid zyn naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Fe Ruhrort is dezer dagen overleden de heer Julius de Gruyter, een der grootste han delaars in het Ruhrdistrict, die ook vele ken nissen en handelsvrienden had in Nederland. De overledene was om zyn rechtschapenheid en menschlievendheid zeer geacht. Mr. Everwijn Lange, te Amsterdam, geeft het volgende plan aan voor emigratie van landbouwers naar Transvaal Voor jonge ongehuwde landbouwers zullen, tegen borgtocht hier te lande, de reiskosten worden betaald. In Transvaal worden zij twee jaar bij een boer in de leer gedaan. Vervolgens krijgen zij, als hun leermeesters tevreden over hen zijn, een atuk grond met huis in huur en bedrijfskapitaal, zooveel mogelijk in natura. Daar voor betalen zij een matige pacht en moeten hun schuld (reiskosten) delgen en het bedrijfs kapitaal teruggeven. Ten slotte krijgen zij het land in eeuwigdurende erfpachtzij kunnen het niet koopen, eensdeels om hun allerlei lasten te besparen en anderdeels om de stijging van de waarden der gronden die mr. E. L. stellig voorziet ten voordeele der geldschieters te laten komen. In deze onderneming ziet de heer E. L. een goede geldbeleggingvoor Transvaal de winst van goede werkkrachten, en voor vele Neder- landsche mannen een toekomst. j>De markt toch", zegt hij, is in Transvaal nog beperkt, er is weinig export, en daarom is een veelzijdig boerenbedrijf, de verbouwing van een aantal producten wenschelijk. Nu heb ben cultuurmaatschappen, geschoeid op de leest der Oostindische, in Transvaal geen kans op welslagenmaar wei is Transvaal voor dat veelzijdig boerenbedrijf geschikt voor den enkelen landbouwer, hij zij pachter of eigenaar. »De grond is vruchtbaar, het klimaat prach tig van de hoofdproducten valt er tweemaal in het jaar te oogsten. Behalve de voortbrengselen van onzen Holiandschan bodem gedijen en allerlei tropische gewassen, althans op beschutte plaatsen. Voor de veeteelt is Transvaal een onbegrensd gebied. Hael Transvaal is weidegrond. Er zijn wel bezwaren, maar geen overwegende. De bevolking en derhalve ook de behoeften nemen toede middelen van vervoer, de spoor wegen kunnen niet uitblijven en de ossenwagen is nog zoo verwerpelijk niet." En toch zogt mr. E. L., den Nederlandschen boer niet onvoorwaardelijk te kunnen aanbevelen met zijn gezin, op eigen risico, daatheen te gaanen welomdat hij zeker isdat de Nederlandsche boer in de eerste jaren niet dan ellende zal lijden. Hij is er vreemd, kent klimaat en seizoen niet, zal den grond, dien hij koopen wil omdat bijna geheel Transvaal particulier eigendom is, zeer duur moeten betalen, heeft irrigatiewerken aan te leggen, waar hij geen verstand van heeft, enz. Vandaar het boven ontwikkelde plan. Naar aanleiding van de zaak-De Jong be vat de N~ed. Sport een artikel van Snip over het vinden van lijken door bloedhonden en hunne dressuur. De schrijver bevestigt daarin wat reeds in anderen vorm werd be weerd, n.l. dat het onmogelijk is met een bloedhond een lijk te vinden, indien die hond niet gedresseerd is op het opspeuren van lijken. Indien men nu, zegt hij, in Engeland »Blood- hounds" heeft die de dressuur goed door gemaakt hebben, laat men ze dan halen; zijn zulke dieren er echter niet, dan zal het ook niet baten. Een hond, die eenmaal op de jacht is afgericht, zal onmiddellijk het spoor van een stulc wild volgen en tienmaal over een bedolven lijk heenloopen zonder er zich om te bekommeren. De schrijver deelt in bijzonderheden mede hoe de dressuur ge schiedt. Eerst met een stroopop op mensche- lyke grootte, welke eerst wordt weggestopt, daarna half begraven. Daarna echter moet met een lijk aan het werk, zoowel meteen versch als met een dat al knapjes adellijk is zoo drukt de schrijver het uit. Dit lijk krijgt de kleeren aan van de stroopop en de hond wordt thans gedresseerd op de lucht en moet leeren elk lijk te vinden, dat op eeu uitgestrektheid van honderden hectaren ver borgen is. Men dient daarbij te gelijk zoo te werk te gaan, dat het lijk telkens wat ver der weg en telkens ook wat dieper wordt begraven. Als het echter te diep verborgen is, als er te veel zware regens zijn geweest, dan zal de best gedresseerde houd het toch niet meer vinden. De vier onontbeerlijke hoofdvereischten zijn dus strenge dressuur, een goede neus, goede wind en het spoor niet te koud (te oud). De Maandag te Ylaardingen gehouden col lecte ten behoeve van het ondersteunings fonds voor oud-strijders van 1830 heeft opge bracht f75,06'/s. Aan de Nederlandsche oliefabriek onder Hof-van-Delft is deze week de achturen- werkdag ingevoerdde nachtploegen werken hun iyd in eens af, terwij! de dagploegen acht uren werken met een tusschenruimte van vier uur. Als men voor korten tijd met een kind een reisje per Hollandsche spoor moet maken, doet men verstandig zoo schrijft men ons geen kinderkaart te koopen. Dit ondervond laatst iemand, die met een kind van Dordt naar Geldermalsen reisde. Voor zich zeiven betaalde hij voor retour 3e klasse 1 gld. 50 ets.terwijl voor het kind geen retourkaart werdgegeveci en beide keeren 4 gld. moest betaald worden. Zoo was het reisgeld van den persoon zeiven 50 ets. goed- kooper dan van het kind, en had hij zich dat geld kunnen besparen door voor het kind ook een gewoon retourkaartje te koopen. (Tel.) Na 2i/s maand aan een artesischen put te Hoofddorp (Haarlemmermeer) gewerkt te hebben, doch zonder goed gevolg, heeft men eindelijk besloten dat werk te staken. Thans zal vanwege de vereeniging sliet Witte Kruis" overgegaan worden tot het maken van eene Nortonpomp. De Oude Zijds Armsteeg, de meest beruchte steeg uit Amsterdam, heeft een mededingster gekregen, die haar dien naam wil betwisten. Het is de O. Z. Kapelsteeg, een straatje met een nogal druk verkeer, dat, hoewel de bewoners er van nooit tot de keurbende der burgerij behoorden, toch altijd nog begaan baar was. Nu echter is dit anders geworden. Door de verhuizing van een paar bewoners der eerstgenoemde steeg naar de laatste, heeft de politie het noodig geoordeeld, aan beide ingangen der steeg een politie-agent te posteeren, fiihun, die deze steeg willen ingaan, de woorden toevoegen: sik moet u waarschuwen, dat dit een verdachte steeg is, wanneer u er doorgaat, komen de gevolgen voor uw eigen rekening". Dat de meesten maar stilletjes voorbijgaan en zich een kleinen omweg getroosten, kan men zich begrijpen. Door die verhuizing is echter de Oude Zijds Armsteeg er volstrekt niet beter op geworden. Zaterdagavond was een bewoner van een der omliggende straten op weg naar huis. De man had groote haast en wilde tot be korting tan zijn weg naar den Voorburgwal de Armsteeg maar eens doorgaan. Ongeveer halverwege gekomen, liep hij in volle vaart tegen een touw aan, dat dwars over de steeg was gespannen en hem juist aan den hals trof. 'oor den schok viel hij achterover en bleef een oogenblik als versuft liggen. Ui een donkeren hoek sprongen toen twee lange jongens te voorschijn, die op hem aan vielen om zijn zakken te doorzoeken. Maar daar waren de rabauwen aan het verkeerde kantoor; de prooi was een sterke smidsbaas, die voor vier zulke kerels niet uit den weg zou gaan. Hij sprong op, gaf den een 'n voor hamerslag, waardoor hij in den donkeren hoek neersmakte, en ging toen onmiddellijk den an deren achterna, die, terwijl de geheele steeg nu op de been kwam, het hazenpad had gekozen. De jongen had goede beenen en hield het lang vol, maar zijn verwoede vervolger ver loor hem niet uit het gezicht en rende hem steeds na, door alle stegen van de buurt, somtijds dwars door een menigte, die terug week, wanneer de smid zijn vuisten liet zien. Eindelijk werd de jongen bij den Schreiers- toren ingehaald en kreeg zijn verdiende loon de smid paste eigenhandig de lijfstraffelijke rechtspleging op Item toe, die hem lang zal heugen, en deponeerde hem toen in vrij ont redderden staat aan de Oudebruf In de O. Z. Armsteeg noemen ze dit de methode van het apektouw". (JS\ d. D.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2