A0. 1893. iondag 29 en Maandag 30 October. N°. 8391. Eerste Blad. KENNISGEVING. ©venen veertigste Jaargang. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, Binne andsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. ODURA ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Collecte ten behoeve van het onder steuningsfonds voor behoeftige oud-stryders. De burgemeester var Schiedam gezien een bij hem ingekomen schrijven d.d. 9 dezer van het hoofdbestuur der vereeniging sTrouw aan Koning en Vaderland", waarin het mededeelt, dat bij k.k. besluit toestem ming is verkregen tot het houden van een algemeenc collecte, Brengt ter openbare kennis dat die collecte binnen deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 31n dezer. Moge ieder, waar het geldt een plicht der dankbaarheid te vervullen tegenover zoovelen dier dapperen, die in hun jeugd hun leven voor Koning en Vaderland veil hadden en thans, aan den avond huns levens gekomen, in kommer en ellende verkeeren, zich weder beijveren te geven naar de mate zijner krach ten, opdat die meer dan SO-Jarlgen, waar van de meesten ten grave neigmde weinige dagen levens die hun nog geschonken zullen zjjn, zoo dragelijk mogelijk zullen kunnen gemaakt wc-den. Schiedam, den 28sten October 1893. De burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Schiedam, 28 October 1893. Er komen stemmen uit Spanje, die noorlog", en nogmaals soorlog" roepen. Spanje heeft het te kwaad met de Mooren van Marokko, de streek aan de overzijde van de Middellandsche zee. Dat is meer gebeurd, en enkele Spaan- sche generaals hebben in Afrika gelegenheid gehad hun talenten te toonen. De beweging, die voor eenigen tijd ontstaan is, had haar oorsprong in Christenhaat, die door de dweep zieke geestelijkheid onophoudelijk wordt aan gevuurd; nu kan dweepzucht overal tot gevaar lijke uitersten leidenals ze bij den Mahome- daan wordt opgewekt, mag men wel tien dubbel op zijn hoede zjjn. 't Is niet de schuld van den sultan van Marokkodeze hoogwaar- digheidsbekleeder is vrij wel machteloos; er is van zijnentwege met de Spanjaarden onder handeld; maar zijn getrouwe onderdanen geven om die onderhandelingen niets; zjj willen den heiligen strijd" tegen de Chris tenen, en men kan niet anders zeggen, of de Spanjaarden hebben den handschoen wak ker opgenomen. Er worden groote toebereid selen gemaaktgeweren worden bij duizenden aangekochtgeschut vervoerd, de manschap ijverig geoefend, en wat een bijzonderheid mag heeten, er bieden zich tal van lieden aan om de legermacht te versterken en de expeditie mede te maken. Zelfs zijn er ge vangenen, die om de gunst hebben gevraagd de Mooren te helpen bevechten, en men heeft het verzoek van velen toegestaan, die bis een strafbataljon te Melilla zijn geplaatst. £1.85. - 2.50. - 0.10. B IJ KB A BOTH BST KA AT, ES 2 7. Advertentieprijs: van 110 ]gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. /elk een opwinding in het anders zoo kalme Spanje! Nu beweert men, dat de re geering niet wel anders durft, dan den stroom in oorlogzuchtige bedding te leiden, doch dat zrj overigens met de expeditie niet zoo bijster veel opheeft. Ja, als ze zoo gelukkig kon zijn, bij het welslagen der expeditie Marokko bij Spanje te annexeeren, dan zou het wat anders zijn; zelfs zou ze tevreden wezen, als ze tegenover Marokko een positie kon innemen als Frank rijk tegenover Tunis, n.l. de rol van bescherm heer te vervullenmaar zij weet zeer goed, dat de mogendheden, die met de landen aan de Middellandsche zee in betrekking staan, haar dit niet niet zouden toestaan. Marokko is ook al een van die landen, wier onafhankelijk bestaan door de jaloerschheid van anderen wordt gewaarborgd. De Spaan- sche regeering is met alle omstandigheden volkomen bekend. Een overwinning op de Mooren, die zich zeer zeker niet zonder slag of stoot zullen overgeven, moge dus wat wapenroem opleveren: definitievevoordeelen zij a er voor Spanje niet uit te behalen. Doch de Spaansche troon behoort niet onder die, welke het hechtst staan, en de regeering weet dat als zij niet voorging aan de opge wondenheid, die thans in Spanje heerscht, voldoening te geven, het bestaan van den tegenwoordigen regeeringsvorm ernstig be dreigd zou kunnen worden. Onze lezers hebben voorzeker kennis ge nomen van de proeven, die te Parijs genomen zjjn met de physieke krachten van de Rus sische officieren, 't Is thans weder uit. De Russen zijn zoo, rechtstreeks uit de opera, naar het station vertrokken. Te Toulon wordt aan boord van het admiraalsschiphetlaatste glas gewisseld en dan kiest het eskader weder zee, met een bemanning, welke, vooral wat de hoogere rangen betreft, zich zeker gelukkig zal voelen, als ze de frissche zeelucht weer om het hoofd voelt waaien. Waren deFransche bladen gedurende de feestdagen gevuld en over- vuld met verslagen over de Russen en het ont haal, dat men dezen bereidde: toen deDuitsche keizer de nagedachtenis van den dapperen Mac-Mahon huldigde door een lijkkrans op de baar te laten neerleggen, toen werd de hooggestemde toon der bladen gewjjzigd. Met de wellevendheid, aan de Franschen eigen, gevoelden ze, dat hier een nobele daad werd verricht; maar aan den anderen kant wekte diezelfde daad wrevel op't waren ook zulke zonderlinge dagen, die men doorleefde. Rus sische vriendschap te verheerlijken, hetgeen in weerwil van alle vredeshetuigingen toch eigenlijk als een waarschuwing aanDuitsch- lands adres moest gelden, en tegelijkertijd den keizer van Duitschland te prijzen, dat was hard voor het vleesch. De Temps was het meest beleefd, en prees 's keizers daad als een akte van hooge wellevendheid. Maar het blad De negentiende Eeuw dacht er anders over. Dit blad betreurde het, dat de keizer dezen stap ge daan had. Tusschen onze buren aan gene zijde van de Vogeezen en ons, aldus oreert het blad, bestaat geene gemeenschap van gevoelens, noch in droefheid, noch in vreugde. Alleen be leefdheden op grond van kanselarij-proto collen komen te pas en de regeeringen kun nen zich niet vleien, dat een buitengewone handeling, hoe goed ook de bedoeling daar van zij, de verhouding tusschen de twee vol ken hartelijker kan maken. Het zenden van den krans was door niets gemotiveerd, noch door de herinnering aan 4870, noch door het presidentschap van Mac-Mahon, gedurende hetwelk de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland erg gespannen was en een tweede oorlog op het punt was uit te breken. De Fransche regeering had de beleefdheid niet kunnen afwijzen, maar de Franschen, die in de laatste dagen zulke groote bewijzen van wijsheid hebben gegeven, zullen ook tegen over dezen krans hun correcte houding niet verloochenen. Gelukkig, de tijd doet wonderen. Het Duitsche Rrjksland, waarvan het verlies nog altijd den Franschen een doorn in het oog is, dat land schijnt meer en meer te ver- duitschen. Het getal Duitscbers neemt gaande weg toe, dat der Franschen af; de tijd is niet zoo heel ver meer af, dat het treurende Elzas-Lotharingen tot het gebied der legende zal gaan behooren. Een standbeeld voor Jan de Witt! Zoowaar, liet was deze week te lezen, en een stand beeld op een zoo onzijdige en tevens zoo verheven plaats, dat de meest vinnige tegen stander van het beleid van dezen grooten «taatsman er geen aanstoot aan kan nemen. Het is een levensverzekering-maatschappij, die door de plaatsing van een meer dan levensgroot beeld in den gevel van haar pand te Amsterdam, den vader der levensverzeke ring wil huldigen. Maar meer dan een groot wiskunstenaar was deze Nederlandsche bur gerzoon. Als '„enmaa! het bewuste beeld de eereplaats zal hebben ingenomen, welke men er voor heeft bestemd, dan moge de Neder lander dezer dagen zich herinneren, dat daar staat de beeltenis van den man, die de grootste minister van buitenlandsche zaken is geweest, welke Nederland ooit heeft bezeten die Europa wist te doen luisteren naar de stem van de Zeven Provinciën en die het zwaarte punt der Europeesche quaestiën verplaatste, werwaarts en wanneer hij wildede beel tenis van een man, die als minister van marine zijn weerga niet had; die zelf het dieplood in handen nam en 's lands vloot in zee bracht, als ervaren zeelieden meenden, dat de heer- schende wind het uitloopen ten eenenmale zou beletten; de beeltenis van een man, die een ongeëvenaard minister van financiën bleek te zijn, en die een conversie der staatsschuld tot stand wibt te brengen, welke da las ten aanmerkelijk verminderdedie den stouten droom koesterde en met cijfers aantoonde, dat deze droom werkelijkheid kon worden, dat Nederland van zijn schuldenlast kon bevrijd worden; de beeltenis van den man ein delijk, die, als minister van binnenlandsche zaken, met een ongekende energie en een ver bazende werkzaamheid 's lands aangelegen heden gedurende negentien jaar leidde en bestuurde. j>Gaafc het u niet als m\j, gaat u het hart niet open, verwarmt u niet een gloed van fierheid weer de borst, omdat gij Nederlan der geboren zijt, als gij terugblikt op dat tijd perk, op die prachtige zeventiende eeuw, die onder Maurits begint, met Willem III eindigt, en die Frederik Hendrik in haar middenvak ziet?" Aldus mevrouw Bosboom-Toussaintin haar sHuis Honsela&rsdijk". Wel noemt ze in deze ontboezeming den naam van Jan de Witt niet, maar dat ze aan hem dacht, wordt zekerheid, als ze eenige regelen verder spreekt van »het tweelinggesternte der De Witten, hetwelk blinkt ais een prachtig luchtver schijnsel, dat alles overschittert 1" Welk een gelukkige gedachte heeft die levensverzekering-maatschappij te Amsterdam gehad SCHIEDAM28 October 1893. Met machtiging van de Koningin-Regentes, Beschermvrouw van de vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland", wordt dezer dagen in geheel Nederland eene collecte gehouden voor het fonds dat die vereeniging wil vormen ter ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille. Dinsdag 31 dezer zal deze collecte alhier gehouden worden. Wij bevelen die collecte met warmte bjj onze lezers aan. De mannen, wien het geldt, hebben in 1830 en 1831, op de roepstem des Konings, hun leven beschikbaar gesteld voor het vaderland. Bjj alle gelegenheden, die zich daartoe leenden, werden als brave helden toegejuicht, maar inmiddels liet men de armen onder hen gebrek lijden. Eindelijk hebben eenige wakkere mannen begrepen, dat dit niet langer mocht voortduren en zjj sloegen de handen aan het werk, om dien armen een draaglijk lot te bereiden in het laatst hunner dagen. Hun roepstem vond weerklank bij H. M. de Koningin-Regentes, bij de regee ring, bij de Staten-Generaal, bij de natie; vele bijdragen werden ontvangen, maar nog altijd te weinig om meer te doen dan den armsten onder de armen eene kleine onder- Daarom komt het bestuur der vereeniging tot allen in den lande, wier hart warm klopt voor Vaderland en Koning, en van medelijden

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1