bewogen is met de arme braven, wier dagen geteld zijn en waarvan de meesten ten grave neigenliet vraagt hundraagt alle uwe gaven bij, groote of kleine, doet het met milde hand, waut er is veel noodig voor de honderden, die armoede, die voor een groot deel broodsgebrek lijden. In de jongstgehouden jaarvergadering van Schiedams mannenkoor sOrpheus" werd het aftredend bestuur met algemeene stemmen herkozen. Een der herkozenen, die om gezond heidsredenen tijdelijk wenschte af te treden, moest evenwel voor den algemeenen aandrang zwichtente meer omdat gebleken was, dat gedurende zijn ziekelijken toestand de kas des te gezonder was geworden. Uit het jaarverslag bleek dat het afgeloopen gezelschapsjaar zeer gunstig is geweest. Be halve dat de vereeniging financieel een groote schrede voorwaarts heeft gedaan, is zij ook vocaal geavanceeid, getuigen de welgeslaagde uitvoeringen. liet ledental bleef vrij wel stationnair. Uit een mandje met visch, op 23 dezer door do visclihandelaars "Vervoort Zoon alhier per Iloll. spoor naar Den Haag ver zonden, werden bij aankomst aldaar 4 palingen vermist. De politie doet onderzoek. Door den rijksveldwachter W. Groen zijn Donderdag bij verschillende winkeliers alhier een aantal maten en gewichten in beslag genomen, die niet voldeden aan het kon. besluit op den herijk voor dit jaar. Schipper llensen is gistermorgen omstreeks 5 uur tengevolge van aanvaring van boord in de Schie gevallen. Een schuitenjager, het ongeval opmerkende, begaf zich onmïclellijk te water en had het geluk den schipper be houden aan boord te brengen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot militaire leden der militieraden en hunne plaatsver vangers o. a. in Zuid-Holland 2e district RotterdamDe Wijs, luit.-koi., reg. gren. en jagers; plaatsverv. Van Deinse. kapt. De ministers van financiën en van water staat, handel en nijverheid brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de postwissels ter betaling van ver mogensbelasting voor aaugeslagenen, wonende buiten de gemeente waar het ontvangkantoor voor die belasting is gevestigd, kosteloos worden verzonden, onverschillig of de ver zending plaats vindt door het post- of hulp kantoor in de gemeenten hunner woonplaats gevestigd, of door een ander post- of hulp kantoor. Eenige landbouwers in jHollands Noorder kwartier" hadden den minister van binnen- landsche zaken verzocht, de wettelijke bepa lingen op de besmettelijke veeziekten zooda nig te wijzigen, dat ook voor aan miltvuur bezweken vee eenige vergoeding uit 's rijks kas worde verstrekt. Dezer dagen beeft de minister aan de adressanten bericht, dot aan hun verzoek vooralsnog niet kan worden vol daan, doch dat de zaak zal worden overwo gen bij het tot stand brengen van de wette lijke regeling, bedoeld in art. V van de additioneele artikelen der grondwet. In de Haagsclie bladen komt het volgend ingezonden stuk voor Mijnheer de Redacteur! Blijken» hei Li'idsch Dagblad van heden heeft zich de eene ui' .unlet e gedienstige geest opge daan als kampvechter voor den minister van oorlog en den inspecteur der .infanterie in zaken hun optreden tegen wij. Ik verklaar den schrijver dier artikelen voor een schandelijken leugenaar, die tegen beter weten in mijn naam, als eerlijk en rechtvaardig chef, tracht te bezoedelen. Met de opname dezer regelen zult u zeer ver plichten Uw dienstw. dienaar, Den Haag, 26 Oct. '93. Vogel, Kolonel De kiesvereeniging ^Burgerplicht", te Nieuwe-Pekela, heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer mr. E. A. Smidt, substi tuut-officier van justitie te Winschoten. Zeer werd ook aanbevolen dr. H. Blink. De »Ned. Maatschappij voor geneeskunde" heeft eene commissie benoemd om een onder zoek in te stellen naar de uitvoerbaarheid van het plan, om die leden der maatschappij welke door voortdurende ziekte behoeftig zijn geworden, ruim te ondersteunen. Tot leden dier commissie zjjn benoemd de heeren dr. J. Coert te 's-Gravenhage, dr. J. Eniltz te Schiedam en dr. Mijnliefï te Breukelen. Octrooiwet. De ïVereeniging van Voorstanders eener Nederlandsche Octrooiwet" hield Donderdagmid dag een vergadering in het Nutsgebouw te Amsterdam, ter bespreking van da wenschelijk- heid van de invoering oener octrooiwet. Voor eenigen tijd ontving het bestuur dezer vereeniging een schrijven van het ministerie van waterstaat enz., waarin er op gewezen werd, dat Nederland onder de staten, welke deel uitmaken van de in 1883 te Parijs gesloten unie, ter bescherming van den industrieelen eigendom, de eenige is, waar geen octrooien voor uitvindingen ordin verleend. Aan de overeenkomst van 1883 kan dan ook geen vol ledige uitvoering worden gegeven, zoolang hier een octrooiwet ontbreekt. Daarom heeft de regeering besloten het vraag stuk van de wederinvoering eener octi ooiwet ter hand te nemen en een wetsontwerp gereed gemaakt, waarover zij het oordeel der vereeni ging vraagt. Dit wetsontwerp bevat o, m. de bepaling, dat door de regeering voor nieuwe uitvindingen in eenigen tak van kunst- of volksvlijt voor een bepaalden tijd uitsluitende rechten, onder den naam van octrooien, verleend zullen woiden. Als nieuwe uitvinding wordt ook aangemeikt een nieuwe verbetering van een uitvinding, •.velke het onderwerp van een verieend octrooi uitmaakt. Octrooien worden slechts verleend voor uitvindingen, welke niet in strijd zijn mot de openbare orde of de goede zeden, en niet be treffen uitvindingen van voedings-, genot- en geneesmiddelen en van langs scheikundigen weg voortgebrachte stoffen. Wel kan echter een octrooi verleend worden voor de wijze van bereiden van zoodanige stoften. Zonder vergunning van den houder van liet octrooi mag niemand beroepmatig datgene, waarvoor octrooi verleend is, vervaardigen of in den handel brengen, met uitzondering van hem, die ton tijde der aanvraag van het octrooi de uitvinding reeds hier te lande heeft toegepast. De houder van een octrooi is verplicht aan derden de toepassing der uitvinding toe te staan, tegen eventedige vergoeding en voldoende zeker heid. Een afschrift van een dei gelijke overeenkomst wordt ingeschreven in een register van het bureau van den industrieelen eigendom. Octrooien worden verieend voor 15 jaar. Gelijk tijdig met de indiening van liet verzoek moet een som van f 10 gestort worden. Wordt het octrooi verieend, zoo is jaarlijks, op straffe van verlies van het octrooi, een telkens met f 10 opklimmende bijdrage verschuldigd, die het eerste jaar f 10 bedraagt. De houder van een octrooi, die aan zijn uit vinding een verbetering aanbrengt, kan daarvoor een saanvuüings-octrooi" verkrijgen. De termijn, waarvoor dit verleend wordt, valt samen met dien van liet oorspronkelijk octrooi. Indien een aanvrager onvermogend is om de f 10 voor het octrooi te storten, dan kan hem door den minister uitstel worden verleend voor de eerste vier jaarlijksche bijdragen. Het recht tot verkrijging van een octrooi voor een uitvinding komt toe aan dengeen, die het eerst daartoe het verzoek heeft gericht aan het bureau vont- den industrieelen eigendom. Bij de aanviage moet in duplo worden over gelegd een duidelijke beschrijving van de uitvin ding, met bijvoeging van de teekeningen en zoo noodig van de modellen, die zoodanig moeten zijn ingericht, dat de uitvinding door een des kundige kan worde» uitgevoerd. De aanvraag om een octrooi wordt openbaar gemaakt het moet mot de beschrijving, teeke ningen enz., ter inzage worden gelegd van een ieder. Bovendien wordt de aanvraag in een bij lage van de Staali-Courant vermeld. Indien de uitvinding, waarvoor octrooi wordt aangevraagd, niet voldoet aan de reeds vroeger genoemde eischen, of geheel of gedeeltelijk het onderwerp is van een ouder verzoek, kan door een ieder bij de arrondissements-rechtbanlc een request worden ingediend, om de verleening van bet octrooi te doen verbieden. Door het O. M. van een arr.-rechtbank kan het octrooi worden verboden, op grond dat da uitvinding in strijd is met de openbare orde of de goede zeden. Hij, die geen woonplaats binnen het rijk in Europa heeft, moet bij aanvraag om een octrooi, of bij indiening van een request om het te ver bieden, woonplaats kiezen binnen het rijk. Van het verleenen van een octrooi wordt door het bureau voor den industrieelen eigendom in het register aanteekening gehouden en aankondi ging gedaan in de St.-Ct, Tevens wordt door het bureau een octrooi-blad uitgegeven, waarin elk uitgereikt octrooi wordt omschreven en mededee- iing wordt gedaan van het vervallen, den afstand, de nietigverklaring enz. Een octrooi kan worden vererfd of onder leven den geheel of gedeeltelijk worden overgedragen. De rechtsvordering tot nietigverklaring kan door een ieder en slechts gedurende vijfjaar na den datum van het verleenen van het octrooi worden ingesteld. Een octrooi kan worden vervallen verklaard, indien de uitvinding na verloop van drie jaar, na het verleenen van het octrooi, niet in het rijk in Europa is toegepast, tenzij de houder van bet octrooi alles in het werk heeft gesteld om haar toe te passen. De rechtsvordering tot vervallenverklaring kan door ieder voor de rechtbank worden ingesteld. Bij kon. besluit den Raad van State ge hoord kan een octrooi worden gemaakt in dier voege, dat het uitsluitend recht wordt opgeheven of wel door den staat verder wordt uitgeoefend. De houder van het octrooi heeft in dit geval recht op schadevergoeding. Aan het slot komen de strafbepalingen voor hen, die geoctroieerde zaken namaakt, niet geoctrooieerde voorwerpen voorziet van een aanduiding, die den indruk moet geven, dat de' voorwerpen onderwerp zijn van een octrooi, enz. Hij, die geoctrooieerde zaken, welke nage maakt zijn, desbewust of tengevolge van grove nalatigheid onbewust, gebruikt, is tegenover den houder van het octrooi tot schadevergoeding verplicht. In de toelichting tot het wetsontwerp wordt nog opgemerkt, dat dg verbeteringsoctrooien als gewone octi ooien beboeren tc worden behan deld, voor zoover zij iets nieuws bevatten. Be helst de aanviage, behalve do verbetering, ook maar iets, waarvoor ïeeds octrooi verieend is, zoo zal oppositie, met verzoek om het octrooi niet te veileenen, bij de rechtbank kunnen worden ingesteld. Het is wenschelijk, dat, evenals bij de handels- en fabrieksmerken, naar uniformiteit van recht spraak worde gestreefd, door aan éen recht bank de behandeling der oppositie-geschillen op te dragen. Hetzelfde geldt van de gedingen tot vervallenverklaring. Ten aanzien van de nietig- vei klaring schijnt de opdracht der gedingen aan éen rechtscollege niet wel uitvoerbaar. Zoo de justitie er nog niet in geslaagd is om de vermiste vrouwen yan De Jong te vinden wat verklaarbaar is en zoo de moordenaars der dienstbode van de familie Yiotta, en die der vrouwen te Haarlem, en de bedrij'vers der moorden te Gouda, te Hoatenisse enz. door haar nog niet zijn ontdekt, daarom is het nog niet gedaan met de gerechtigheid in Nederland. Men oordeele: Twee kinderen werden voor den Utrecht- schen rechter gebracht. De akte van beschul diging luidde, dat zij des nachts zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal in vereeniging, door middel van overklimming, van goederen aan eene kerk toebehoorende. En wat bleek ten slotte, dat terechtstonden een meisje en een knaapje, arme kinderen, die op een Zondagmorgen vroeg een beetje gras waren gaan halen voor 't konijntje, op een berm of akkertje achter de kerk, welk gras daar gemaaid lag, maar als sstrooisel" liggen bleef. Het gestoleue was zóóveel, dat een dei- rechters vroeg »Zeg eens, veldwachter, denk je dat de waarde van 't gestolene wel tot 4 centen zou komen?" Dit geval werd gevolgd door een ander, waarin terechtstonden twee knaapjes, wien te laste gelegd was dat zij een boer de vruch ten van een appelboom hadden ontroofd. De veldwachter had gezien, doch van de over zijde der rivier, dat door steenworpen de appelen in groolen getale neervielen en deze door de knapen werden sgezakt". Door de rivier kon hij niet bij hen komen, maar door 't opheffen van zijn stok had hij hen op de vlucht gedreven I En wat bleek hier Dat de knaapjes, nog te onvast van hand en oog, hunne keisteentjes niet eens in de goede richting van den boom hadden kunnen krij gen, en geen appel meester waren geworden. Proces-verbaal, ernstige behandeling door de rechtbank en een eisch door den officier van justitie van 10 dagen gevangenis voor elk der beklaagden. Werd onlangs met grond tegengesproken, dat de staatsspoorwegen geen twaalf vrij kaarten had toegestaan voor de respectieve- lyke vrouwen en kinderen harer ambtenaren, thans kunnen wij berichten, dat er een con tract tusschen de verschillende spoorweg directie» gesloten is, waarbij er een onbe perkt getal vrijkaarten jaarlijks aandefami- liën der hoogere ambtenaren zullen worden verstrekt voor alle lijnen. Centr Te Delft heeft zich wederom een geval van pokken voorgedaan. Voor den jeugdigen Jac. Tuijt te Scheve- ningen, die dezer dagen met levensgevaar een hond uit het water redde, welke door jon gens mishandeld werd, is bij den commissaris van politie te Scheveningen eene gift inge komen uit Rusland. Deze en andere bij den heer Vernée ingekomen bijdragen zullen door hem voor den knaap op de rijkspostspaarbank worden belegd. Binnenkort zal eene Leidsche studenten- geheelonthouders-vereeniging worden opge richt. liet dames-comité voor kinderfeesten te Amsterdam heeft het voornemen, in overleg met de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak, weder een St.-Nicolaasfeest te geven aan 4000 kinderen van 8 tot 14 jaar, dei openbare scholen le kl., die door trouw schoolbezoek en goed gedrag uitge munt hebben. Een droevig ongeluk had in de Czaar- Peterstraat te Amsterdam plaats. Juffr.jRog- geveen was bezig met het schoonmaken eener bedstede, toen zij dooreen misstap achterover viel en op een brandend petroleumstel terecht kwam. Dit stel raakte in »haar kleeren ver ward en de ongelukkige vrouw "sleepte het, toen zij van de derde verdieping naar de straat snelde, voortdurend achter zich mee, Eerst daar werden de vlammen met melk gebluscht. Toen had de vrouw zulke ernstige brand wonden bekomen, dat zij onverwijld naar het gasthuis moest vervoerd worden, waar zij enkele uren later den geest gaf. In den Spaarndammerpolder heeft men ten nadeele van den bouwman Hofland niet minder dar bijna 300 stuks bloemkool in éen nacht van het land ontvreemd. Als vrucht eener samenspreking tusschen patroons en werklieden is te Arnhem in eene vergadering van twintig patroons in het timmervak besloten, bet loon van een normaal en geschikt werkman te brengen op 17 cents per uur de klasse van bekwaamheid over te laten aan het oordeel van den patroon. Het tijdstip waarop de loonsverhooging zal ingaar nader te bepalen, met het oog op het verzoek van werklieden in andere vakken, zullende de vergaderde patroons het mogelijke trachten te doen om de verhooging in te laten gaan 1 Mei '94. Te Schijndel, in Noord-Brabant, heeft men vier honden afgemaakt, die bij onderzoek aan dolheid hadden geleden. Aldaar en in de aangrenzende gemeenten zijn de voor schriften der wet op de hondsdolheid afge kondigd. In de omstreken van Maastricht of Val kenburg zal een sanatorium worden opge richt, alwaar onder leiding van dr. Oidtmann, te Maastricht, teringlijders zullen worden be-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2