1 Woensdag 1 November. 1 193. ff! I p jjjjj u l y Zevenenveertigste 3 a a r g a n g. o 1 qco Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E V E R J. O D - o.io. Bulten]andsclic Berichten. O H ii T l m Pt 14 w Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. IS B £3 A B: SS OTSCBf T A A "a\ K 2 7. xmj Bantan ^qtoarmBaMgflaoiïsgwMitoBrgïaRWiga^gma^BgwaargBygBwarCTKggpgM Advertentieprijs van 1—10 'gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. F K A N KRUK. President Carnot heeft Zondagmiddag groot vorst Wladimir van Rusland op het Elysee ontvangen. Zaterdag, op het oogenblik van zijn ver trek uit Toulon, ontving president Carnot het volgende telegram van den czaar uit Gatxchina»Op het oogenblik dat het Rus sisch eskader Frankrijk verlaat, voel ik mij "■edrongen u te betuigen, hoe getroffen en erkentelijk ik ben voorde hartelijke en schit terende ontvangst, welke mijne zeelieden alom op Fransehen bodem ondervonden. Die be tuigingen van levendige toegenegenheid welke nog eens op zoo welsprekende wijze uiting vonden, zullen nieuwe banden voegen bij die, welke beide landen reeds aan elkaar verbinden en, naar ik hoop, bijdragen tot bestendiging van den algemeenen vrede, het voorweip van beider streven en duurzaamst verlangen". President Carnot is Zaterdagochtend te halftieri van Toulon vertrokken. De Russische gezant Mohrenheim en admiraal Avelane be vonden zich aan het station om hem uitge leide te doen. De heer Carnot onderhield zich hartelijk met den Russischen vlootvoogd en wensclite zich geluk met het telegram, dat hij van den czaar ontving en waardoor de bami tusschen beide landen nog inniger wordt gemaakt. De heer Carnot beantwoordde als volgt het telegram van den czaar: sliet hartelijke onthaal dat aan uwe dap pere zeelieden allerwegen in Fiankrijk bereid werd, doet de opgerechte sympathie, welke beide landen vereenigt, te meer uitkomen. Te gelijker tijd wordt er door aangetoond dat men ernstig gelooft aan den wehladigen in vloed die kan geoefend worden door twee natiën, die samen zich toeleggen op het be houd van den vrede". Namens den czaar heeft de heer VonGiers aan den lieer Von Mohrenheim nog een tele gram van dankbetuiging gezonden, gericht tot alle Fransche autoriteiten en alle klassen der natie. Dit telegram is aan de prefecten in den lande medegedeeld. Zaterdagmiddag werd te Toulon aan boord der Famiat Azowa en der Bynda een groot hal gegevende beide schepen waren door overdekte bruggen verbonden. Admiraal Ave lane deed 40ÏÏ0 herinneringb-medailles aan de genoodigden uitdeelen. Alle openbare ge bouwen en de Fransche pantseischepen wa ren nog voor het laatst geïllumineerd Het Russische eskader verüetZomlngmiddag te 2 uur de reede van Toulon, Een geest driftvolle menigte woonde dit vertrek bij. De Times verneemt uit Toulon van een persoon, die met den Russische#gezant on Mohrenheim en admiraal Avelane in directe betrekking beeft gestaan, dat de Franseh- Russische militaire overeenkomst reeds sedert twee jaar zou bestaan hebben. Volgens Figaro stelt dc lieer Carnot zich herkiesbaar bij de aanstaande presidents verkiezing en lijdt het in de officieele krin gen geen twijfel dat zijn mandaat vernieuwd .zal worden. De overeenkomst tusschen Frankrijk en het Vaticaan, waarbij Tunis door den 11. Stoel wordt eikend ah Fran.-ch giondgebied, is te Parijs geteekend en in het laatst van Septem ber naar het Vaticaan teruggezonden. UllITSCHLiX 1). De Rijksdag zal reeds der, 10» November a.s. bijeenkomen, wijl de rijkskanselier een spoedige behandeling wensclit der ontwerp- handehverdragen met Servië. Rumenië en Spanje. Verder is dan de begrooting te behandelen, en daarna komen de nieuwe belastingen op wijn en tabak. De Nordd. Allg. Zcilq. bevat een hoofd artikel over liet bezoek van een Russisch eskader aan Frankrijk, waarin verklaard wordt dat dit voor Duitschland geen reden tot ongerustheid behoeft te baren. Reeds lang was het bekend dat Rusland op de vriend schap van Frankrijk kon rekenen en, zoo noodig, ook op de hulp van liet Fransche leger, maar tevens dat er voor Rusland geen reden bestaat om aie hem kosteloos ten deel gevallen vriendschap te beantwoorden met wederkeerige beloften. RUSLAND. De Standard verneemt uit Petersburg dat eene keizerlijke ukaze eene legerversterking beveelt met 150,000 man, waardoor de Rus sische armee op voet van oorlog zou worden geplaatst. Noch de ofïieieele courant noch de Invalide behelst deze ukaze. De regeering heeft besloten dat alle Fin- landsche aangelegenheden van algemeen staatkundig belang in het vervolg aan den Finschen Landdag onttrokken en rechtstreeks door den Russischen Rijksraad behandeld zullen worden. Den 22n October, denzelfden dag dat te Toulon bet Russische eskader met eerbewijzen werd overladen, is te Moskou de gedenkdag van den aftocht der Fransehen in 1812 gevierd met eene feestelijke kerkelijke pro cessie, in tegenwoordigheid van den procureur der synode Pobedonossew en de voornaamste ambtenaren des rijks. O O S T E N R IJ K. Gisteren werd onder voorzitterschap van den keizer, die daartoe uit Buda-Pesth over kwam, te Weenen een ministerraad gehou den. waarin over het al of niet aanblijven van het ministerie TaafTe dat, naar men zegt, collectief ontslag heeft aangeboden zal worden beslist. Hoogst waarschijnlijk zal het aftreden wegens den tegenstand, welken zijne nieuwe kieswet bij bijna alle partijen ontmoet. Met groote spanning ziet men te Weenen de beslissing te gemoet. Men gelooft niet aan eene oplossing van de ministerieele qnaestie voor den terugkeer des keizers uit Götluile in de tweede week van November. Volgens de Folitische Correspondenz heeft Kalnockv zijn gaan met verlof uitgesteld. Men spreekt van Chlumecky ais vormer van een voorloopig Kabinet. De keizer heeft gisteren althans Chlumecky en de voorzitters der drie groote partijen ontvangen. ZWITSERLAND. Dij de diïejaarlijksche verkiezingen voor den Nationalen Raad behielden de radicalen de meerderheid. I T A I I E. Ofschoon de Parij.-che conferentie der La- tijnsohe muntunie nog niet geëindigd is, zijn de volgende resuitatcn reeds als zeker te beschouwen De muntunie blijft beslaan. Op verzoek van Italië wordt echter éen clausule gewijzigd; de Italiaansche stukken van 2. 1 en Vu 1. zullen niet langer in omloop gelaten worden in het buitenland, liet publiek kan deze mun ten bij de staatskassen inwisselen; Italië zal deze terugontvangen bedragen in goud moeten vergoeden, bij gebreke waarvan het interest te betalen zat hebben. Aan Italië zal vrijheid ge laten worden tot het uitgeven vau pasmunt. Hiermede wordt aau Italië's voornaamste wensclien voldaan. Alleen is nog niet beslis' over de bijzondere regeling die Zwitserland verlangt voor de teruggave en betaling der Italiaansche pasmunt. De admiraal Labrano heeft Zaterdag te Spezzia den Engelschen vlootvoogd sir H. Seymour en zijnen officieren een diner aan geboden. Labrano dronk op de aspiratiën van Italië en Engeland in de toekomst. Sir H. Seymour antwoordde met een toost, die van sympathie getuigde. Het Engelsche eskader vertrok Zondag namiddag te 4 uur van Spezzia naar Gibraltar. De menigte op de kaden en de talrijke per sonen die in booten rondvoeren juichten de Engelschen zeer toe. Aan de Standard wordt uit Rome gemeld dat kardinaal Rampotla. vei nomen hebbende dat door onderscheidene kardinalen vertoogen waren gehouden bij den paus om zijne politiek ten gunste van Italië te wijzigen, verlof heeft gevraagd om zich terug te trekken als be stuurder van 's pausen buitenlandsche aange legenheden. De Fransche gezant heeft daarop eene audiëntie bij den paus gehad, die het verzoek van Rampolla geweigerd heefl De misnoegdheid onder de kardinalen heeft echter den paus levendig getroffen. De paus liet aan de Fransche en Russische regeeringen zijne bevrediging uitdrukken over do Fransch-Russisehe verin oedering. Bij een vechtpartij iri de Bethlehem-kerk te Jeruzalem is een Italiaansche monnik ge dood en weiden twee gewond. De Italiaan sche consul s eeft geëischt, dat een onder zoek zal worden ingesteld. SPANJE. De Spaansche troepen hebben Vrijdag ee kleine nederlaag geleden bij Melila. Terwijl zij bezig waren met liet aanleggen van loop graven vóór het fort Cabellos, werden zij door de Kabylen overvallen en moesten zich voor de overmacht terugtrekken. Generaal Margallo zelf gaf bevel tot den terugtocht. De bladen sporen tot kalmte aan, maar hekelen de onvoorzichtigheid van generaal Margallo. Men zegt, dat de artillerie der forten van Melila den vijand zware verliezen berokkende. De kruiser Venavisto dwong de Arabieren tot den aftocht. Generaal Margallode gouverneur van Melila, is gesneuveld in een gevecht met de Kabylen. Dezen leden groote verliezen aan de zijde der Spanjaarden was het ver lies gering. Generaal Mathias zal hei bevel op zich nemen. Er zullen onmiddellijk ver sterkingen worden gezonden. Generaal Margallo sneuvelde bij een uitval uit het lort Cabreziras, waarin hij was op gesloten. Kort daarna werd liet fort ontzet door inmiddels aangekomen verstel kingen. De Arabieieu telden iO.OÜO man tegen 2000 Span jaarden, die over een lijn van 4 kilometer verdeeld waren. De Imparciai spreekt van 70 doodeti en 122 gewonden. Men gelooft echter dat het verlies grooler is. Generaal Ortega lieelt de burgerij van Melila van wapenen voorzien, in afwachting van de versterkingen die moeten komen. Volgens berichten uit Melila hielden de Kabylen sedert 48 uren niet op niet vuren. De inwoners doen dienst op de wallen. Gisteren zijn weder troepen uit Madrid naar Melila vertrokken. De minister van oorlog zal dezer dagen naar Afrika vertrekken. Prins Ferdinand van Bourbondie als vermist werd beschouwd, bevindt zich in een vooi uitgeschoven fort van Melila. Hij heeft in het gevecht den -rootsten moed betoond. Naar men zegt, hebben de Kabylen Zondag de polygoon aangevallen, maar zijn zij na verwoed gevecht met groote verliezen teruggeslagen. Het tweede legerkorps komt heden. De republikeinsche minderheid in de Cor tes, gisteren vergaderd onder voorzitterschap van 'Pimargall, heeft met 82 stemmen be sloten, om den ernst der gebeurtenissen weder in het Parlement te verschijnen, waar van zij de onmiddellijke heropening zal vragen. Uit Madrid kwam gisteren te Londen be richt van eene groote opschudding en daling ter beurze naar aanleiding van het sneuvelen van generaal Margallo, op Zaterdag, bij eenen uitval van fortCabrerizas nabij Melila. Ofschoon het Spaansche gezantschap alhioreene depêche publiceert, welke het gebeurde verkleint, er bijvoegende dat de gebeurtenis het gevolg was van Margallo's onvoorzichtigheid, door eenen uitval te wagen zonder versterkingen af te wachten, die terstond daarna opdaagden, blijkt evenwel dat de Arabieren de verwar ring benutten om het lijk des generaals alsook een paar kanonnen te vermeesteren. Doch de Spanjaarden heroverden alles later, en hunne heldhaftigheid vindt groote bewon dering te Madrid. Enkele regimenten vochten twee etmalen achtereen, zonder voedsel te krijgen gedurende een etmaal. De koningin ontbood de ministers naar het paleis en ver klaarde dat de telegrammen uit Melila haai* diep hadden gegriefd. Hare Majesteit zeide dat de tijd gekomen was om op de natie een beroep te doen voor de noodige opofferingen, om Spanje's eer en belangen in Marokko te waarborgen. De koningin bezocht naderhand met den koning de kazerne, waar de verster kingen voor Melila gereedstonden. Beiden werden vol geestdrift ontvangen. B U L (J A E IJ E, De Sobranje is door vorst Ferdinand ge opend met eene troonrede, waarin gewezen wordt op het groote belang van zijn huwelijk voor hei land, en eenige ontwerpen worden aangekondigd, o. a. eene kieswet en eene wet betreffende den bouw van een spoorweg Sofia-Roman. AMERIKA. Met 43 tegen 32 stemmen heeft de Senaat te Washington gisteren het wetsontwerp tot afschaffing van de Shermau-wct aangenomen. De New-Yor7c Tribune van gisteren be vat een telegiam uit Washington, waarin de Zaterdag gelaste zending van den kruiser der Ycreenigde Staten Union naar Rio Janeiro als van groote beteekenis wordt be schouwd. In regeeritigskringen te Washing ton wordt verzekerd dat de tegenwordige onlusten in Brazilië de belangen v.tu Noori- Amerika veel ernstiger bedreuen dan vroe gere opsfanden in Zuid-Ametikn. terwijl en eventueel herstel der monmcliie de opiielllng

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1