Binnenlaiidsclie Berichten. der tegenwoordige handelsvoordeelen der Yereenigde Staten in Brazilië zou ten gevolge hebben. Uit Lima wordt aan de JS'eiv- York Herald geseind, dat het bureel van het blad El Comerdo, dat de president-candida! uur van Cuceros bestrijdt, door het gepeupel wordt belegerd, dat de vensters inwerpt en op hot huis schiet. Een menigte aanhangers van Caceres vergaderde voor liet paleis en eisebte de ontbinding van bet Congresde cavalerie joeg de menigte uiteen, liet ministerie bood zijn ontslag aan, maar de President weigerde dit aan te netnen. Het door de opstandelingen in Brazilië te Destero ingesteld voorloopig bewind heeft die stad tot vrijhaven verklaard. De kruiser Santa Crvz heeft de partij van admiraal De Mello gekozen. De burgemeester van Chicago, Harrison, is Zondag door revolverschoten vermoord. De naam van den moordenaar is Piender- gast. Hij is een zoogenaamde baantjesjager en gekrenkt in zijne geestvermogens. Hij had zich naar de woning van den burgemeester begeven, waar hij, na aangescheld te hebben, was binnengelaten. Bij zijn binnenkomen zat de burgemeester op een rustbank. Prender- gast loste vier schoten, welke den burge meester doodelijk Verwondden, zoodat hij binnen twintig minuten den geest gaf. De moordenaar werd gevangengenomen en naar het stadhuis gebracht. Ilij kon slechts met moeite beschermd worden tegen de woede var het volk, dat hem wilde lynchen. Na bet gerechtelijk onderzoek is Premier- gast sclinbiig bevonden en naar het hof van assises verwe/en. De Daihj Ears verneemt uit New-York, dat Harrison altijd samenging met de op roerigste en onwetendste eiementen. Zoo kwam hij openlijk voor zijne sympathie voor de terechtgestelde anarchisten uit. A F B I K A. Volgens de jongste berichten uit Kaapstad dringen de Engelschen, zonder verzet te on dervinden, in Matabeleland door en zijn zij reeds tot. op 50 mijlen afstands van Bulu- wavo, Lobengula's hoofdkwartier, genaderd. Tiisschen den gouverneur der Kaap-Kolonie, sir llemy Loch, en de hoofden der Company schijnen geschillen over de opperleiding der expeditie te zijn gerezen en heerscht nu zekere st arming. Door den gouverneur is een streng onderzoek gelast naar een, door hem zei ven s betreurenswaardig" genoemde gebeur tenis, het doodschieten namelijk, bij vergis sing, van eert tweetal van Lobengula's ge zanten in den omtrek van eert Britsch kamp. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Dienstplichtigheid bij de militie en bij de schutterij. Ann de Kamer is ingediend een wetsont werp, bevattende de voorschriften, vereischt om te geraken tot de aanwijziging van hen, die tot kiijgsdienst verplicht zullen zijn. Dat ontwerp bevat 199 artikelen. De voor gestelde bepalingen zijn hoofdzakelijk van zuiver admïnistratieven aard. Ofschoon ze •verband houden met de militie- en schutterij- voorstellen, kunnen ze geacht worden noodig te zijn bij elke regeling van den verplichten krijgsdienst, waaraan het beginsel van alge- meenen dienstplicht over de mannelijke be volking van zekeren leeftijd, voor zoover zij lichamelijk tot den dienst geschikt en niet onwaardig is om bij zee- of landmacht te dienen, ten grondslag ligt. Door deze voorschriften in een afzonder lijke wet op te nemen, zal beter een wen- schelijkescherding worden verkregen tusschen het tijdstip, waarop de burger met betrekking tot den dienstplicht nog niet onderworpen is aan liet militair gezag, en dat, waarop hij deel zal uitmaken van de krijgsmacht te water of te land. Offlcieele Berichten. Bij kou. besluit is benoemd: tot ln luite nant de '2e luit. W. de Koning, van het wapen tier infanterie, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, en tot ln luitenant de 2e luit. J. F. Legner, van het le regi ment infanterie. Bij kon. besluit is aan A. van Baak, met ingang van 30 Oct., ontslag verleend als burgemeester van Oud-Beierland. SCHIEDAM, 31 October 189S. Zondagavond werd door den manden- makersjongen Cornell's van Ruiven, wonende aan bet Oude Kerkhof tc Schiedam, op de Broersvest een gouden damesremontoir-hor loge met gotulen ketting gevonden. Ilij gaf daarvan onmiddellijk aan do politie kennis, waarvan het gevolg was, dat ongeveer een uur daarna de eigenares in het bezit van haar verloren eigendom was. De Koninginnen hebben Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan liet remonte-depot te Milligen. II. M. de Koningin-Regentes heeft als blijk van ingenomenheid met de stichting, uitgaande van den jOranjeboml van Orde", ten doel hebbende bet bouwen van goede arbeiderswoningen op heidegrond, voor drie aandeelen ad f 1000 ingeschreven. De ministers Van Tienhoven en Seyffardt zijn gisteren bij de Koningin-Regentes op bet Loo in audiëntie ontvangen. Zaterdag zijn naar het Loo vertrokken teneinde gedurende eene maand te worden toegevoegd aan de Koninginnen jhr. Van Pabst van Bingerden, als kamerheer; rit meester baron Van Tuyll van Scroodkerken, als adjudant; ritmeester baron VanSijtzama, als ordonnance-oflicier, en jhr. mr. Gevers Deynoot, waarnemend directeur van liet kabi net der Koningin. De minister van financiën maakt bekend clat liet saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroe0, bij de Nederlandsche Bank f 4,S39.0SS.89 en bij de betaalmeesters - 1,879,108.51 Vs Te zamen 0,718,197.40Va Gelijk bekend is, hebben verschillende Kamers van koophandel hier te lande zich tot het departement van buitenlandsche zaken gewend in zake de formaliteiten, welke in verband met den Duitsch-Russischen tarieven- oorlog thans bij invoer in Duitsciiland moeten worden vervuld. Naar wij vernemen, hebben, naar aanleiding daarvan, herhaaldelijk besprekingen met de Duitsche regeering plaats gehad en is de toe stand thans de navolgendeGoederen, om trent welker niet-Russischen oorsprong geen twijfel kan bestaan, zooals b.v. koffie, kunnen thans zonder overlegging van een certificaat van herkomst in Duitsciiland worden inge voerd. Voor de meeste andere artikelen kan worden volstaan met verklaringen, af te geven door de burgemeesters of de kanton rechters op de plaats van afzending, zonder dat die certificaten door eenen Duitschen consul behoeven te worden gelegaliseerd. Alleen bij den invoer van tarwe, rogge, haver, peulvruchten, gerst en maïs blijft het con sulair visum nog behouden. Het zal zeker alle aanbeveling verdienen, dat de bedoelde bewijzen niet worden uitge reikt dan na een nauwgezet onderzoek. Over den toestand van den heer Keuche- nius leest men in de Standaard het volgende: De toestand van den heer Keuchenius blijft nog altoos even tragisch. Schijnbaar deert hem niets. Evenals gewoonlijk zit hij nog, geheel gekleed, op zijne studeerkamer, en het zelfbedwang is in zoo hooge mate bij hem ontwikkeld, dat aan zijn gelaat al leen door den kenner bespeurd kan worden, wat pijn hij doorstaat. Toch weet men, helaas, maar al te goed, dat deze pijn op komt uit eene steeds zich verbreedende wonde in het verhemelte, die bezig is zijn leven te sloopen, en dat de medische weten schap nog altoos geen kruid kent, tegen deze bedenkelijke krankheid gewassen. Te Amsterdam is een gecombineerde ver gadering gehouden van de vereem'ging van voorstanders eener Ned. octrooi wet en van het dep. Amsterdam der ®Mij. van Nijverheid" De lieer Beynes uit Haarlem stelde de vol gende motie voor, welke met overgroote meer derheid werd aangenomen »De vergadering, gehoord de debatten be treffende de octrooiwet, spreekt de wensche- Jijkheid uit, dat het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk in behandeling kome en datde noo- dige stappen worden gedaan om de Neder], nijverheid iri 't bezit te stellen van een goede octrooiwet. Zij vleit zich dat het ontwerp een gunstige ontvangst zal vinden bij de leden der Kamer". Het aangekondigde bezoek van generaal Booth aan ons land is uitgesteld tot Januari van het volgend jaar. De gepensionneerde hoofdofficier d. C., die den 9n November te 's-Gravenbnge moet terechtstaan, wegens onzedelijke handelingen, heeft, naar men verneemt, de wijk genomen naar Beigië. Noodlottige aanvaring op liet Spci. Gisteren in den vroegen morgen had op liet Spui een treurig ongeluk plaats. De stoomboot Oude Maas I, van de rederij »Oude Maas", kapitein Baars van Oud-Beier land, was om 5 uur 45 van Goidschalxoord naar Oud-Beierland gevaren. In het Spui ge komen, even voorbij de Ruigepiaat, ontmoette de Oude Maas I jn haar vaarwater een open baggeraak met 5 men«cheu aan boord. De aak bevond zich aan den z.g. Zuiderkant, terwijl de stoomboot den Noorderkant hield. Toen de opvarenden der aak de stoomboot zagen naderen, verkeerden zij, misschien ook door de duisternis, in den waan, dat deze den Zuiderkant hield en hua vaartuigje misschien niet was opgemerkt. Uit alle macht roeiden zij daarom naar den Noorderkant, ineenende daardoor voor de boot uit te wijken, Doch helaas, zij gingen hun ondergang te gemoet. Wel werden op de stoomboot de tioodige pogingen in het werk gesteld om het onheil te voorkomen, wel liet de kapitein, ziende dat liij zijn koers niet meer veranderen kon, onmiddellijk stoppen en werd de machine terstond tot stilstand gebracht, wel stuurde de stuurman nog zooveel moge lijk naar het noorden, terwijl men uit alle macht den ongelukkigen toeriep»roei terug roei terughet was te laat. Een schok, een akelige gil en het ontzettende, het on vermijdelijke had plaats gehad. De aak was op zijde aangevaren en ge kanteld. Terstond weerklonk aan boord der Oude Maas I het bevel »va!len de sloep" en in minder dan geen tijd waren alle handen in de weer om het reddingswerk te bespoe digen. Helaas, slechts twee der opvarenden konden gered worden. De drie anderen, allen hoofden van gezinnen, oppassende werk lieden, die waarschijnlijk hout zouden gaan hakken, vonden hun graf in de golven. Hun narnen zijn Krelis Stolk Kzn.Jan van Leenen Lodzn en R. van de Wetering, allen wonende te Oud-Beierland. De beide zoons van dezen laatste, jongens van '17 en 13 jaar werden gered! Een hunner had zich krampachtig aan de raderkast der stoomboot •vastgeklemd en werd bijna dood van schrik aan boord gebracht. In een korte spanne tijds had dat alles plaats gehad en weldra was het weder stil op de plaats, die even te voren het schouw- tooneel was van een ontzettend ongeluk. Men beproefde nog de lijken der ongdukki- gen te visschen, zonder gevolg evenwel, En zoo zette de Oude Maas 1 hare op zon ver schrikkelijke wijze onderbroken reis voort, aan boord met zich voerend dof zwijgei.de menschen, allen onder den indruk van lief somber drama, dat zoo even was afgespeeld. De kapitein, uit wiens mond wij deze bij zonderheden opteekenden, maakte op ons den indruk van een kalm, bezadigd man, aan wien het ongeluk blijkens het rapport dat er van is opgemaakt, niet te wijten is. Trouwens kapitein Baars is bij allen die hem kennen als zoodanig bekend, terwijl het zeer zeker vermelding verdient, dat deze reis zijn eerste noodlottige reis is, hoewel hij reeds jarenlang dienst deed. REbl.) Op de Zondagmiddag te Veendam gehou den vergadering der afdeelingen van de libe rale kiesvereeniging »De Grondwet" waar 10 afdeelingen vertegenwoordigd waren bleek uit het proces-verbaal, dat uitgebracht waren op mr. Van Diggelen 67, mr. Treub 32, mr. Smidt 32, mr. Van Gilse 11, dr. H. Blink 5, A. Winkler Prins 6, J. C. de Vries 1 en H. J. Top 2 stemmen. Toen men de woning van eene vrouw te Meppol, die door cholera was aangetast, zou gaan ontsmetten, bleek, dat zich onder de bedstede eene verzameling van allerlei vuil bevond, eri wel in die mate, dat de gemeente reiniging er twee karren vol weghaalde de arbeiders konden het vuil zoo maar met een ballastschop verwijderen. Te Odoornerveen geraakten twee broeders in een zoo hevigen twist, dat de een den ander met een knuppel zulk een wond aan het hoofd toebracht, dat de gekwetste aan de gevolgen overleed. De dader is gevangenge nomen. De sedert 23 Juli verdwenen A. F. J. Engel, oud 16 jaar, uit Markelo, dien men reeds vermoord waande, is door de politie te Enschede aangehouden. Hij kwam uit Pruisen, doch wijl hij geen papieren kon overleggen, was hij over de grenzen gebracht. Hij is door de politie teruggebracht naai den burgemeester van Markelo. Verdwijning van twee vrouwen. Op de Blarikumsche helde, achter de Crai- loosche bosscheu, is Zaterdag den gelieelen dag gezocht naar het lijk van de vermiste Maria Schrnitz. Dien morgen vertrok de heer Batelt naar Laren. Het onderzoek geschiedde ditmaal door militairen, artillerie en infanterie, met kader mee een driehonderd man, onder bevel van den kapitein Van der Nagel, die op verzoek van den minister van justitie werd gerequireerd uit het garnizoen te Naarden. Het onderzoek heeft niet de resultaten op geleverd, die men er van hoopte. Zooals wij reeds mededeelden, werd gisteren het Zaterdag gestaakte onderzoek in den om trek van het Paviljoen op den Laarderberg voortgezet en was ditmaal de heide aan den anderen kant van den straatweg achter den watertoren aan den beurt. Om tien uur 's morgens werd inet het onderzoek een aanvang gemaakt. Er was we derom een troep van driehonderd man artil lerie en infanterie, onder bevel van den kapi tein Van der Nagel. De majoors v. d. Wal en Schoch kwamen ook het terrein in oogen schouw nemen. Het stuk hei, dat nu onderzocht werd, was een lange, smalle strook, vlak achter den watertoren en de schietbaan, met tal van open zanderige plekken. Aan drie zijden is deze strook door een boschrand omringd. liet is een moeilijk te doorzoeken terrein, lastiger dan de Blarikumsche heide, die Zaterdag te vergeefs werd doorzocht. Het onderzoek geschiedde zeer nauwkeurig en systematisch. De heistrook werd door middel van vlagge tjes in afdeelingen van 100 M breedte ver deeld en in ieder deel ging een ploeg mili tairen aan het werk. Elke kuil werd uitge graven, vooral zocht men aan den kant van kuilen, waarvan de losse rand gemakkelijk kon worden afgetrapt en waaronder dus een lijk gemakkelijker en sneller te verbergen zou zijn geweest dun in een nog eerst te graven kuil. Ook de boschrand werd zorgvuldig nage speurd de uitgestrekte eikenboschjes links van het te doorzoeken terrein waren reeds vroeger geheel nagekeken. Tot den middag werd ijverig gezocht, doch er werd niets anders gevonden dan in den boschrand een beenen knoop en een balf ver gaan papieren servetje van het hotel Laarder berg. Behalve de militairen, die dienst hadden, en den heer Batelt, hoofdinspecteur van de recherche, waren er ook nog eenige belang stellenden, o. a. een paar teekenaars voor Engelsche tijdschriften. Sommigen der officieren hadden honden medegenomen om te speurende diereu jaag den er naar hartelust achter de hazen en konijnen. Het plan bestond om, als de strook achter den watertoren geheel was doorzocht, een onderzoek in te stellen op de hei tusschen het kamp en Bussum. (N. v. d. D.) Te Rotterdam deden zich de vorige week acht gevallen van pokken voor. Te Maassluis heeft, zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Te Smilde is Zondag een vierde cholera geval voorgekomen. De toestand van den lijder, een landbouwer, mocht heden vrij gun stig worden genoemd. Te Meppel werd Vrijdagavond een 12-jarige schippersjongen door Aziatische cholera aan getast; vier uur later was hij reeds bezwe ken. Het geval kwam voor aan boord van een met mest geladen vaartuig in de Hoogeveen- sche vaart. Ook de schipper is later door de ziekte aangetast en mede overleden. De eenige lijderes aldaar is nu eene vrouw, die in de barak wordt verpleegdzij neemt in beterschap toe. Te Kloosterveen, gemeente Assen, heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan. Te Zeist heeft zich een eerste geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. De overledene, de vrouw van Van Eek, was 72 jaar oud. Een ingesteld onderzoek door den geneeskundigen inspecteur bracht aan het licht, dat de bewoners van dat huis water

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2