Donderdag 2 November. 1893, N°. 8393. ©venenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Binsdagv U IT G E V E R7~jT O I) R Bnitcnlandsche Berichten. t 1.85. - 2.50. - 0.10. 5555 5! i BOT Bi at T Si A i7,S 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommeis DCIISCHLiSl). De keizer zou een streng onderzoek naar het juiste bedrag der schulden van Pruisische officieren gelast hebben. Men vreest tengevolge daarvan tal van ontslagen. Men verneemt uit vertrouwbare bron, dat het einde der onderhandelingen over het handelsverdrag met Rusland nog niet te voor zien is. De onderhandelingen kui.nen nog maanden duren. Het sociaal-democraten-congres te Keulen is uiteengegaan en komt het volgend jaar te Neuienberg bijeen. Aangenomen werd o. a. nog de volgende motie »De sociaal-democratische partij bestrijdt het anti-semitisme, dit beschouwende als een beweging gericht tegen de natuurlijke ontwikkeling der maatschappij. Zij meent echter dat die beweging, in weerwil van haar reactionnairen aard en tegen de bedoelingen barer leiders in revolutionnairen zin zal wer ken, omdat de kleine burgerij en de kleine grondeigenaren, die door liet anti-semitisme worden opgezet tegen de Joodsche kapita listen, eindelijk gedwongen zullen worden tot de erkentenis, dat niet alleen de Joodsche kapitalist, maar de geheele kapitalistische klasse hun vijand is, en dat alleen de ver wezenlijking van het program der sociaal democraten hen zal kunnen bevrijden van de ellende die hen drukt". In de laatste zitting las Bebel tot groot genoegen der vergadering een brief van den tegenwooi digen minister Miquel van 1850 aan Karl Marx voor, waarin Miquel o. a. schrijft »als communist en atheïst wil ik evenals gij -de heefschappij der aibeidersklasse. Mijn middelen kies ik alleen naar de doelmatig heid". Een motie werd aangenomen, bepa lende dat de partij zich bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag onder de tegenwoordige kieswet moet onthouden, maar overal moet werken voor de invoering van algemeen geheim stemrecht. Het Berliner Tageblatt geeft zijn voldoe ning te kennen dat, nu het socialistisch con gres te Keulen gesloten is, gebleken is dat de heeren Bebel en Liebknecht terrein ver liezen. Het kan echter niet nalaten de toe wijding op te merken, waarmede de Duitsche socialisten met hun geld het werk hunner leiders ondersteunen. De Berlijnsche correspondent der N. 22, Ct. schrijft van gisteren Omtrent de huidige verkiezingen voor het Pruisische Huis van afgevaardigden voor eerst zijn slechts Wahlmiinner gekozen, die later de eigenlijke afgevaardigden hebben te h«noemen kwamen tot dusver slechts zoo schrale berichten in, dat er nog volstrekt geen eigenlijk resultaat uit op te maken valt Slechts den ding bleek reeds duidelijk: de volslagen nederlaag van de gematigde vrij zinnigen te Berlijn. Terwijl de radicale vrij zinnigen van Eugen Richters kleur 3713 Wahlmiinner hier er door haalden, verkreeg de rechtervleugel der Duitsch-viijzinnigen er slechts 68. Overigens werden 79 nationaal- liberale en 1323 conservatieve Wahlmiinner gekozen. Berlijn zal dus weder door 9 echte Richterianen in liet Huis van afgevaardigden vertegenwoordigd zijn, en ditniettegenstaande het grootste deel der Duitsch-vrijzinnige pers te Berlijn tegen Richter agiteerde. Het heet dat de socialisten zich van stemming ont hielden. Naar men beweert, gaat de regeering zwanger van een wetsontwerp, door hetwelk de tot dusver geheven beursbelasting op den omzet van buitenlandsche schuldbrieven en aandeelen verdrievoudigd zou worden, terwijl het zegel voor loten Set „in.a 60 pCt. zou worden verhoogd. F K A N -K R IJ JE. De Kamer is tegen 14 November bijeen geroepen. De Russische gezant, de heer Von Mohren- heim, is door de feesten, receptiën enz. zoo zeer vermoeid, dat hij te Valence vrij ernstig ongesteld is geworden. Generaal Dodds, de aanvoerder der Fran- sclie strijdkrachten in Dahomey, heeft uit Zaganado aan zijn regeering getelegrapheerd, dat de bevolking der streek tusschen de ri vieren Zou en Ouemé in onderwerping is gekomen en dat koning Behanzin door zijne fetisch-priesters is verlaten. De generaal rukt op het oogenblik voorwaarts naar Behanzins legerkamp. Te Lens had Maandagavond een dynamiet- ontploffing plaats tegen de huizen van vier mijnwerkers te Vendin-Leviel, die des mor gens het werk hadden hervat. Er werd alleen materieele schade aangericht; niemand werd gekwetst. ENGELAND. De Ulster Defence Union, het machtige lichaam dat zich in de provincie Ulster ge vormd heeft om tegen de invoering van Home- rule verzet te bieden, en dat nu reeds 170.000 leden telt, zal, naar thans definitief beklon ken is, eenen raad van bestuur bezitten van 77 leden, ingedeeld als volgt10 unionistische leden van het Hoogerhuis, door titel of bezit bij Ulster betrokken, 27 unionistische leden van het Parlement, en 40 door verkiezing aan te wijzen. OOSTENRIJK. De meeste dagbladen te Weenen gelooven aan een coalitie-ministerie. Volgens de Weener JNeue Freie Preste is het bezoek aan Parijs der grootvorsten Paul en Sergius geschied op bevel van den czaar, die hun opdroeg, president Carnot per soonlek dank te zeggen voor de ontvangst aan het Russische eskader bereid. Het blad meent dat er geen twijfel bestaat of Rusland en Frankrijk beginnen front te maken tegen het Drievoudig Verbond. Of hierin nu nieuwe waarborgen voor den vrede liggen, zegt de Neue Freie Presse, dit staat te bezien. II A L I E. Telegrammen van Sicilië melden, dat de president en drie raadsleden van Tasci de Millocea waren gevangengenomen. De be volking trok naar de kazerne en eischte de invrijheidstelling der gevangenen. De vrou wen drongen door in de kazerne, waarin de gevangenen waren. Men moest hen vrijlaten met 40 vrouwen en mannen, die ook gevangenzaten. SPANJE. Het vuur uit de Spaansche forten bij Melila heeft Zondag en Maandag voortgeduurd, ten einde de Arabieren op een afstand te houden, en de Spaansche oorlogsschepen beschieten de Arabieren, die hat fort Camellos trachten te naderen. Het is gelukt een konvooi met levensmid delen en ammunitie dat fort binnen te bren gen, hoewel de Mooren loopgraven tot op 600 meter afstands van de Spaansche liniën had den aangelegd. Er is nu eene versterking van 3300 man troepen te Melila gekomen. Volgens bericht uit Melila heeft generaal Ortega een uitval gedaan en de Mooren uit hunne stellingen verjaagdook ontzette hjj de omliggende forten en hunne garnizoenen. De generaal heeft verzocht het zenden van versterkingen te staken, wegens gebrek aan middelen tot ontscheping. Volgens berichten uit Madrid zullen de conservatieven, gebruik makende van de om standigheden, trachten om weer aan 't bewind te komen. Men meent, dat de veldtocht in Marokko gevaarlijk zal zijn. T U R K IJ E. De Timet verneemt uit Konstantinopel, dat de spanning tusschen de Porte en dan gezondheidsraad toeneemt. De Porte beweert, dat de raad zijn plichten tot bestrijding der cholera verzuimd heeft en strengere quaran taine-voorschriften had behooren te maken en verwijt dat den gezondheidsraad in eenen krassen brief. Daarentegen verzetten de vreemde gezanten zich tegen eene strengere quarantaine, onder het beweren, dat het eene internationale quaestie geldt, hetgeen de Porte ontkent. De sultan schijnt aan eene ernstige epidemie te gelooven, het|publiek echter niet; dit schrijft het drijven van zekere regeeringspartij naar strengere voorschriften aan financieel eigenbelang toe. A K E R I K A. Het zenden van een extra Amerikaansch schip naar Rio Janeiro en andere gebeurte nissen der laatste dagen hebben het gerucht doen ontstaan, dat tusschen do beide repu blieken van VereeoigJe Staten eene overeen komst zou zijn gesloten, waarbij de Ameri- kaansche zich zou verbonden hebben de Braziliaansche te steunen bij eene mogelijke poging tot herstel van het koningschap. De minister van buitenlandsche zaken te Washington nu laat dit bericht met den meesten nadruk tegenspreken. De Braziliaansche gezant te Parijs ontving bericht van president Peixoto, dat niemand eenig gewicht hecht aan het vestigen eener voorloopige regeering door de opstandelin gen en dat de wettige regeering een eskader uitrust, waarmede zij spoedig den opstand hoopt te bedwingen. De: president der nationale bank vertrok naar Europa. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld De gouverneur van Cordoba begunstigt een vergelijk met de radicalen. De strijd in het wetgevend lichaam wordt seherper. Er hadden stormachtige zittingen plaats. Volgens de Standard is het niet twijfel achtig, dat Noord-Amerika ongezind is, verdere Europeesche inmenging in Brazilië te dulden, als zijnde deze strijdig met de leer van Monroe. De eerste-klasse-kruiser New-York en het stoomschip San Francisco worden haastig voor Brazilië uitgerust. Eerstgenoemde bodem zal het oorlogsschip Newark te Char leston afhalen en daarna naar Rio stevenen. De Braziliaansche regeering heeft het A.meri- kaansche stoomschip El liio aangekocht, hetwelk even groot, maar langzamer is dan de aangekochte El Cid. De Standard verneemt uit New-York, dal de scheepsbouwersflrma Yarrow te Londen over New-York de order heeft gekregen haar geheelen voorraad torpedobooten naar Brazilië te zenden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld De opstandelingen hebben eene ladiDg vee opliet Argentijnsche stoomschip Pedro Ter eer o buitgemaakt. De consul protesteert. Naar alle waarschijnlijkheid zal liet fort Santa Cruz in de baai van Rio Janeiro, waar de bekende tegenstander der regeering admi raal Van der Kolk wordt gevangengehouden, de zijde van admiraal De Mello kiezen. De hoofdstad zou daardoor van de zeezijde ge heel in handen der opstandelingen zijn. Uit Lima wordt van gisteren gemeld De woelingen der aanhangers van Caceres hebben den president aanleiding gegeven het congres te ontbinden. De deelnemers aan de betooging worden door de cavalerie uiteen gejaagd. AFRIKA. De heer F. W. Reitz, wiens betrekking als president van den Oranje-Vrijstaat ten einde loopt, heeftin antwoord op de adressen, waarin hem verzocht wordt zicli weder ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1