ïïënnisgëvïng^ A0. iS93, Vrijdag 3 November N°. 8394. Kennis vi ii 2:. POLITIE. e v enenveertigste J a a r g a n g. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgev¥r7~j7 odé. Builenlaiitlsche Berichten. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke uomrneis MmjiBKrtmaïea»a^3UJ3gMtaasa^ü<«ri,ia.winiium.«uJi»»Biaigaa f 1.85. - 2.50. - 0.10. B U!tK A F B O V K !t T li A A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan J. F. ROZESTRATEN en zijne rechtverkrijgenden, tot uitbreiding zijner branderij aan den Nooravestsingelwijk B no. 933, kadaster sectie H no. 105, met een stoomwerktuig van 3 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 3 NP; 2o. aan C. WENDT en zijne rechtverkrij genden, tot uitbreiding zijner branderij aan liet Groenweeqje, wijk D no. 145, kadaster sectie A no. 1354, met een stoomwerktuig van l'/s paardenkracht en ketel met een verwar mingsoppervlak van 2.50 M1. Schiedam, den 2den November 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE Verordening tegen wier overtreding straf Is bedreigd. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Doen te weten dat op heden de volgende door den raad dier gemeente onder dagteekening van 17 October j.l. vastgestelde verordening is afge kondigd VERORDENING op de openbare rein heid en gezondheid te Schiedam. Schiedam, den 2den November 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven een R.-k. kerkboekje, een portemonnale met t 0.561/., een dito met f 0.13, een dito met f0.25, een dito met f5.53, een vrou wenzak met 1 paar handschoenen en een zakdoek, een laarzentrekker, een blauw boezeroen, 2 paar zwarte dameshand- schoencn, een pendule-slinger, een zak met een half mud aardappelen, een sleutel, een fust, gemerkt AI S no. 39 D, en een donkerbruinachtig hondje met steile ooren. F i 8 K K IJ I. Met het oog op de spoedige bijeenkomst van het parlement, heelt de heer Dupuy zijn collega's verzocht om opgave van de verschil lende wetsontwerpen, die zij wenschen in te dienen. Volgens een officieuse nota ligt het in de bedoeling van den minister-president, over die ontwerpen in een volgende minister raad eene bespreking uit te lokken, waaruit zou kunnen blijken of in het ministerie nog de noodige overeenstemming heerscht, en of het plan eener politieke gedragslijn kan worden opgemaakt. Admiraal Rieunier heeft aan alle maritieme prefecten ean aanschrijving gericht, om de Russische oorlogsschepen op gelijken voet te behandelen als de Fransehe. Een afschi-ift dezer circulaire is aan admi raal Avelane toegezonden. De gemeenteraad van Parijs heeft. 10,000 frs. toegestaan voor de werkstakers in het noorden. Dr. Clémenceau oppert in de Justice liet denkbeeld, dat het Parijsche pers-syndicaat zal optreden als bemiddelaar tusschen de mijnwerkeis en de patroons. Nadat het Russische smaldeel te Ajaccio was aangekomen, hebben de overheid aldaar en admiraal Avelane gisteren eikander be zoeken gebracht, die van hartelijkheid ge tuigden. De stad was gisteravond geïllumi neerd. Een matroos is gistermorgen gestor ven. De »punch" die de stad aan de officieren van het Russische smaldeel zou aanbieden, zal nu niet doorgaan. De bedoelde matroos zal heden begraven worden. De stad zal hem voor altijd een graf afstaan. Het vertrek van het smaldeel is uitgesteld tot morgen. De afgevaardigde Ceccaldi, tot den Russi- schen vlootvoogd het woord voerende, zeide dat het eiland Corsica zich gelukkig acht een Russisch smaldeel in de Middellandsche zee te zien. Corsica is de verst staande schild wacht van Frankrijk. Corsica kan men on neembaar maken ter verdediging van Frank rijk en Algerië. Hij hoopte dat het bevriende smaldeel dikwijls de haven van Ajaccio zal bezoeken. Avelane antwoordde dat zijne aandacht reeds gevestigd was op Ajaccio vóór zijn ver trek uit Rusland. Hij voelt zich gestreeld door het plan om te Ajaccio eene Russische kerk te bouwen. De Russische regeeriDg zal deze zaak met de meeste aandacht onderzoeken. In de welkomsrede van den maire richtte deze het verzoek tot Avelane om spoedig met zijn smaldeel terug te komen. De vlootvoogd beloofde biunen drie maan den terug te komen en alsdan er lang te zullen verblijven. Volgens een der bladen zal de maatschap pij tei overbrugging van het Kanaal tus schen Engeland en Frankrijk bij het Engel- sche parlement weldra eene concessie-aanvrage indienen tot onderneming van dat werk. De kosten worden geraamd op 800 millioen <r. DlllISCUlil U, In handelskringen wil men weten dat de besprekingen over een handelsverdrag met Rusland niet vlotter, daar de Russische ge machtigden niet willen toegeven in zake het invoerrecht van ijzer en ten aanzien van andere artikelen slechts or.öeduidende conces sion doen. De Saksische minister van binnenlandsche zaken heeft zich ongeneigd verklaard in de wet tot bescherming van dieren eene uit zondering op te nemen ten behoeve der Jood- sche wijze van slachten, welke niets met den godsdienst te maken heeft, maar slechts een ritueel gebruik is, dat geen aanspraak kan maken op eerbiediging, zoodra het iu botsing komt met de algemeen geldende zedelijkheids voorschriften vari den staat. E N E L X D. Reuters Office verneemt, dat er geen enkele grond bestaat voor de in de laatste dagen door sommige Parijsche bladen geuite bewe ring, volgens welke Engelands staatkunde vijandig gezind is jegens Spanje, geleid als deze wordt door het verlangen om Spanje's operatiën tegen de Arabieren tegen te werken en om Engelands oogmerken ten aanzien van Marokko te bevorderen. Integendeel, tusschen Spauje en Engeland bestaan de best moge lijke betrekkingen. Sir H. Kay-Shuttleworth, onder-secretaris van marine, te Burniey sprekend, verklaarde dat de regeering alles deed om de vloot op volle sterkte en vaardigheid te houden. Voor het loopende jaar was 2,394,000 p. st. uit getrokken of 81,000 meer dan in het dienst jaar 189293. De regeering was van plan twee linieschepen van de grootste soort te laten bouwen, zooals er tot dusverre nog niet gezien waren, en verder nog een kruiser, die van vrij wat meer beteekenis zou zijn dan het soort dat tot dusverre werd gebouwd. Het uitvoerend comité van den mijnwer- kersbond heeft Maandag eene vergadering gehouden te Derby. Besloten werd de uitnoo- diging van den bond van mijneigenaars tot het houden van eene bijeenkomst, waarin de loon-quaestie besproken zal worden, aan te nemen. S P A JS J E. Te Madrid is de pers in woede ontstoken, omdat Engeland, naar zij meent, zich in de zaken van Marokko mengde. Zij doet een beroep op de regeering om geen uitheemsche inmenging te dulden. Het pantserschip Alphonso bombardeerde de dorpen van den stam Kebdana. Onder de stammen, die aan dezeekust wonen, heerscht groote opgewondenheid. Men denkt, dat de militaire operaties gisteren begonnen zijn. De telegraphische verbinding tusschen Me- lila en het ministerie van oorlog te Madrid is hersteld. Het kanon- en geweervuur heeft tot gis ternamiddag vijf uur geduurd. De Kabylen bedienen zich van goed mikkende Remington- geweren. Men verwondert zich over de groote hoeveelheid geweerkogels die de Ka bylen bezitten. Volgens ol'ficieele opgave sneuvelden bij Melila 3 Spaansche officieren en 12 soldaten en werden 11 officieren en 100 soldaten gewond. De gewonden werden door de Ara bieren mishandeld, hun kreten drongen door in de forten, maar de bezetting kon de on- gebikkigen niet te hulp komen, omdat zjj moeite genoeg had zich zelf te verdedigen tegen de voestijnbewoners, die als wilden vochten, steeds aangevuurd door hun fakirs, die overal den heiligen oorlog prediken. Na de nederlaag der Spanjaarden moeten zich nog meer stammen bij de oorlogvoerenden hebben aangesloten. Daar er telkens wat aan den teiegraafkabel hapert, zal een speciale stoombootdienst tus schen Melila en Malaga worden ingesteld. Het lijk van generaal Margallo is gebalsemd en zal in Spanje begraven worden. Generaal Macias, de tegenwoordige bevel hebber van Melila, onderscheidde zich zeer in den oorlog tegen de Carlisten en den strijd op Cuba. Hij Is goed bekend met de toe standen in Marokko en speciaal met de Riff- stammen. daar bij vroeger ook reeds liet bevel heeft gevoerd in Melila. Van vele kan ten wordt echter de wensch geuit, de leiding van den veldtocht aan maarschalk Campos op te dragen. Alvorens in dezen te beslissen, zal de regeering liet rapport van generaal Macias afwachten. De JS'orddeutsche Allgemeine Zeitung, spre kende over den toestand in Marokko, zegt dat de Spaansche regeering door haar optreden tegen de Arabieren wegens den aanval op Melila naar juist volkenrecht heeft gehan deld en zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens den vrede dei' volken, Marokko is een brandpunt van velerlei uitoenioopende be langen. Men behoeft slechts herinnerd te wor den aan hetgeen vroeger te Tuat en Tanger is voorgevallen om dit te begrijpen en een gevoel van voldoening te hebben, dat eene oogenbiikkelijke agitatie, ontstaan door zelf zuchtige belangen, bij de quaestie buiten spel gebleven is. De quaestie kan slechts door een bezadigd ovei leg zonder gevaar voor conflicten uit den weg geruimd worden. AMERIKA. Tengevolge van bet aannemen door den Senaat van liet beginsel, dat de regeering zich verbindt het bimetallisme te handhaven, voor zoover het practisch is, moet de Kamer nu riog over het ontwerp tot afschaffing van de Sherman-wet uitspraak doen. Het noodige geld is gevonden, zoo wordt uit New-York aan de Standard gemeld, om het gouvernement van Brazilië in staat tc stellen tien schepen te koopeu. Er is sprake van den aankoop van nog meer schepen en men gelooft dat het eskader over veertien dagen zal vertrekken. De New-York Times meldt dat de regeering van Brazilië Dinsdag 6 Amerikaansche sche pen kocht. De regeering gaf reeds 3 millioen dollar uit voor schepen en munitie. Een door de Times via Galveston ontvnn- geu bericht uit Rio de Janeiro van 27 Octo ber behelst het volgende De opstandelingen bombardeeren iederen dag Nichteroy, Santacruz en Sao Joao. Nich- teroy heeft veel geleden. Het voorloopig gouvernement is goed georganiseerd. Het leger ontving 8 kanonnen en 1500 Mauser-geweren uit Montevideo. Mello betaalt zijn manschap pen geregeld. Hij heeft 1500 man op de schepen tegen 5000 geregelde troepen van Peixoto en L500 man te Nichteroy. Het ont slag van den minister van binnenlandsche zaken Cavvalho werd veroorzaakt door de be noeming van dr. Barreta tot opperrechter. De nieuwe minister Nascimento heeft geen invloed. Veertig man der Urano werden door het vuur der batterijen gedood. Bij het ver laten van Rio Janeiro kwam de licpuhlica in botsing met de JRio Janeiro, die 1100 solda ten naar Santos vervoerde 50!) verdronken. Mello ontkent dat hij het bepaalde voor nemen heeft de monarchie te herstellen. AFRIKA. Een telegiam van gisteren meldt van fort Charter aan de Times dat de Matabelen volkomen verslagen en verstrooid zijn. Loben- goela is op de vlucht, vervolgd door de troe pen der nCharteredCompany." Zijne hoofdstad Buluwayo is door de troepen der ^Company" bezet. De verliezen der Engelschen zijn van geringe beteekenis. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld;

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1