m Di lom A0. 1893. Zaterdag 4 November. N°. 8395. KENNISGEVING Feuilleton. ©v ©ne n veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G E VErTY ODÉ. Buit en 1 andsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco pur post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke uommers Kleinhandel In sterken drank. f 1.85. - 2.50. - 0.10. B HG AU: BOTE Bi STB A A T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. (A3! 'iWlüüJSJ c a Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van J. P. SAN DERS voor het huis, staande aan de Hoofd straat, G no. 114. Schiedam, den 3den November 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNEDE. F II A N K R IJ It. President Carnot zal zich Zondag naar Maubeuge begeven om de onthulling te gaan bijwonen van het gedenkteeken ter herinne ring aan den slag bij Wattignies en het ontzet van Maubeuge. De minister van oorlog zal bij die gelegenheid namens de regeering een rede houden. Nie.,' den, maar twee matrozen van het Russische smaldeel te Ajaccio zijn Woens dag overleden tengevolge van het springen van een terpentijnbom aan boord van het schip Keizer Nicolaas, waardoor de beide matrozen gestikt zijn. Hunne kameraden schoten toe om hulp te bieden, maar zij vielen neer. Zij werden toen dadelijk opgenomen. Te Lens zijn Woensdag 8 dynamietpatro- nen gevonden in de vensterbanken van twee huizen, bewoond door mijnwerkers, die dezer dagen den arbeid hervat hebben. De lonten waren blijkbaar aangestoken geweest, maar hebben niet voortgebrand. De maatschappij der mijnen van Lens heeft een kennisgeving aangeplakt dat de werk lieden die gisteren den arbeid niet zouden heb ben hervat, als ontslagen zijn te beschouwen. Te Dorignies is gisteren met algemeene stemmen het besluit genomen om den arbeid te hervatten. Het voorstel-Clémenceau om de Parijsche pers als bemiddelaarster te laten optreden bij de werkstaking in het Pas de Calais en het Noorderdepartement, is in de gisteren gehouden bestuursvergadering van het syndi caat der pers aangehouden tot morgen, wanneer het zal onderworpen worden aan het oordeel eener tot dat doel bijeen te roe pen vergadering van directeuren van alle te Parijs verschijnende politieke dagbladen. Deze aanhouding is gemotiveerd met het gemis in de statuten van het syndicaat om als zoodanig op te treden. Dit besluit is nogal opmerkelijk, omdat het syndicaatsbestuur voor de over- groote meerderheid uit opportunisten en conservatieven is samengesteld. "Van zijne der tien leden maken slechts de vertegenwoordi gers van de Justice, de Lanterne, de Badical, en misschien van de XlXe Siècle, eene uit zondering. D U I T S C II L A X J>. De Rijksdag zal den lOn dezer door den keizer in persoon worden geopend. Het is thans voorgoed vastgesteld, dat de nieuwe belastingen, die honderd millioen mark meer zuilen moeten doen vloeien in de rijkskas, bestaan zullen in eene tabaksbelas ting, die 50 iniliioen, eene mïjnbelasting, die 14 millioen, en eene zegelbelasting, die 36 millioen zal moeten opbrengen. Sommige be staande zegelrechten zullen daartoe verdub beld, ja verdrievoudigd worden. Hoe 't met de bijdragen der verschillende staten aan de schatkist (de zoogenaamde Matricular Beitragè) zal worden geregeld, is nog al 'jd niet duidelijk. Voor zoover tot nu toe, naar de resultaten van de Dinsdag gehouden verkiezingen de samenstelling van het Pruisische Huis van afgevaardigden is te beoordeelen, schijnt eene verdere verschuiving naar rechts ten koste der vrijzinnigen en nationaal-liheralen plaats gehad te hebben, zoodat de vorming van eene zuiver conservatieve meerderheid niet onwaar schijnlijk is. Uit Straatsburg wordt gemeld: De Duitsche houtvester Reiss, van Plaine bij Schirmeck, trof Woensdag vijf Fransche stroopers aan op Duitsch grondgebied, onge veer 200 meter van de grens. De stroopers schoten het eerst, doch de houtvester bleef ongedeerd. Deze schoot daarop twee der stroo pers dood. De rijksadvocaat is met de rechter lijke ambtenaren dadelijk vertrokken naar de plaats van het voorval. De voorloopige instruc tie heeft bewezen dat Reiss alleen ter zelf verdediging handelde. ENGELAND. In het 1 gerhuis verzocht Fowler gisteren over te gaan tot de tweede lezing van de wet tot oprichting van districts- en parochie raden, met de verklaring, dat de wet geen aanval beoogt op de kerkelijke bezittingen of op het godsdienstonderwijs. Indien de wet op dit punt niet duidelijk is, zal de regeering bereid zjjn amendementen over te nemen. Buxton verklaarde, dat Carrington niet ge machtigd was een vertegenwoordiger van Reu ter te ontvangen of verklaringen te doen. H(j is alleen in militaire qualiteit naar de Kaap gezonden. De regeering heeft geen andere berichten dan de gepubliceerde over de ge beurtenissen in Matabelenland ontvangen. Baily News verneemt uit Bangkok dat Siam zijn leger uitbreidt en op de sierkte van 50.000 man brengt. Een groot aantal geweren van het nieuwe Duitsche model zijn besteld en uit Singapore is een ruime voor raad wapenen en ammunitie aangekomen. De conferentie van gemachtigden van den bond van mijneigenaren en den mijnwerkers- bond zal lieden in het Westminster-palace- hotel te Londen plaats hebben. Een der grootste mijnbezitters uit Derbyshire betwijfelt echter of men tot eene afdoende regeling der hangende geschillen zal kunnen komen, want tengevolge der werkstaking is de kolenvoor- raad thans wel grootendeels uitgeput en zijn de prijzen belangrijk opgevoerd, zoodat thans geen loonsverlaging zou noodig zijn, maar na enkele maanden zou de normale toestand toch weer zoover zijn hersteld, dat de prijzen tot hun vroeger standpunt zijn teruggekeerd en er slechts de keuze zou blijven tusschen al gemeene verlaging der loonen of inkrimping van den werktijd tot 1 of 2 dagen 's weeks. Aan de werklieden zal daarom worden voor gesteld eene loonsverlaging van 10 percent terstond en nogmaals 10 pCt. met 1 April a.s. De leiders der werkstaking willen echter van geen loonsverlaging weten. De Times verneemt uit Zanzibar, dat de telegraafkabel tusschen de Seychellen en Mau ritius gisteren is gelegd. DENEMARKEN. De vrijhaven te Kopenhagen is thans ge reed; gisteren is het water in het bassin gelaten. In 1891 werd met dit voor handel en scheepvaart zoo belangrijke werk een aan vang gemaakt. De aanleg der havenwerken zelve, ondernomen door het havenbestuur, heeft 8 millioen kronen gekost de bijbe- hoorende gebouwen en werktuigen worden bekostigd en geëxploiteerd door eene ven- 14. «Het is dezelfde stemvolkomen dezelfde stem", zeide hij, zich tot Delileo wendend. »Het is of ik hare moeder hoorWat een treffende overeenkomst Gij zult toch nog wel iets voor mij willen zingen, juffrouw Annette toe, u doet er mij een groot pleizier mede." Gesa haalde uit een muziekkastje een blad geschreven muziek te voorschijn en zette dat op de piano. »Kom, Notlie, doe het maar," fluisterde hij haar toe eu nam tegelijkertijd zijn viool. Tot De Sterny zeide iiij «Het lied is voor viool en zang Een a, alsjeblieft, De Sterny". De Sterny sloeg den verlangden toon aan. Het was het nessum maggior dolore uit zijn muziek bij Dante's Hel, dat Gesa had uitge kozen. Een eigenaardige compositie: eerst klonk de menschelijke stem zachtgedempt bijna droomerig, om langzaam over te gaan tot de smartelijkste tonen van wanhoop en vertwijfeling, terwijl de viool een teedere innig roerende melodie liet hoorenwaarin als een marteling de herinnering aan lang vervlogen geluk door straalde. Gesa's wangen gloeiden toen de laatste tonen van zijne lievelingscompositie wegstierven. De Sterny liet de handen van de toetsen glijden hij zag den violist doordringend aan en vroeg nis dat van jou Gesa knikte toestemmend. sLaat me je dan omhelzen, mijn jongen riep da virtuoos uit. «Het is subliem ik kan niet anders zeggen Het was elf uur toen De Sterny zich plotse ling bedacht, dat zijn plicht hem elders riep. Gesa had hem nog meer uit zijn werk moeten voorspelen en alles wat De Sterny hoorde, wekte in de hoogste mate zijn belangstelling op. De jonge violist deed zijn vriend uitgeleide tot voorbij de St. Gudule. De Sterny was ver strooid en weinig spraakzaam. Eindelijk zeide Gesa »Nu, wat zegt ge er van?" »Je zult veel succes hebben." «Waarmee? met mijn huwelijk?" vroeg Gesa lachend. »Acb, je huwelijk De herinnering daaraan maakte blijkbaar eon onaangenamen indruk op den virtuoos. ïJa, dat is waar ook je huwelijk Nu, ik moet zeggen, zij is hot bekoorlijkste schepseltje dat ik tenminste na hare moeder ooit heb gezien s, En wat een stem zij zou eene Malibran kunnen worden 1" »En Zij hadden de Place Royale bereikt. «Goddankdaar komt juist een rijtuig aan. Ik was al bang, dat ik er geen zou krijgen 1" riep De Sterny uit. «Adieubreng mor genals ja komt, uw heele sHel" mee tot weerziens Met die woorden sprong De Sterny in het rijtuig, waarvan hij den koetsier had aange roepen, en reed weg. In de rue Ravestein had het drietal alkander dien avond nog heel wat te vertellen. De oude Delileo, wiens wangen gloeiden alsof hij cham pagne had gedronken, was vooral zeer spraakzaam. Gesa herhaalde woordelijk aan Annette welk vleiend oordeel De Sterny over haar had uitgesproken. Maar het jonge meisje was knor rig en ontvreden als een kind dat te vroeg uit haar slaap is gewekt. Zij klaagde dat ze slecht gezongen bad en zij, die anders de spiaakzaam- heid van haar armen ouden vader zoo vriendelijk wist aan te moedigen, luisterde nu in het geheel niet naar hem zij werd zelfs ongeduldig en beweerde dat het op en neer loopen in de kaïnor, dat hij onder het praten deed, haar vreeselijk zenuwachtig maakte. Toen de oude man plotseling zweeg ea

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1