Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten! zijn aanbod geen gebruik wenscht te maken. Dit voorstel werd, na door den heer Yan Wes tendorp bestreden te zijn, die aan overname der straat door de gemeente de voorkeur gaf, met -13 tegen 4 stemmen aangenomen. De verordening op het havengeld, zooals zij gewijzigd was door de commissie voor de belastingen, werd op het verzoek dier com missie nog niet behandeld, doch aan haar teruggezonden. Vervolgens besloot de raad, almede op voorstel van burgemeester en wethouders, om, nu de verordening op de openbare reinheid en gezondheid, waarin het toezicht op levens middelen werd verscherpt, door den raad is vastgesteld, het bij den raad nog aanhangige adres van de afd. Schiedam van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond, waarbij het ver zoekt het toezicht op levensmiddelen zooveel mogelijk te verscherpen, thans voor kennis geving aan te nemen. Nog hechtte de vergadering hare goed keuring aan een voorstel van het dagelijksch bestuur tot rooiing van 84 op stam staande iepenboomen, zich bevindende in het gedeelte van den JIaaedijk, hetwelk zich uitstrekt tus- scben de Hoofdstraat en liet Spuikauaal. Eindelijk kwam thans aan de beurt de ver ordening, regelende het toezicht op gehouwen, die, als nadeeiig voor do gezondheid, ter be woning ongeschikt zijnwelke verordening, na in den smeltkroes der discussie eenige redactie-wijzigingen van weinig beteekenis te hebben ondergaan, met algemeene stemmen werd aangenomen. Ook de verordening op de voor de open bare gezondheid gevaarlijke wateringen en slooten werd ten slotte nog onder handen ge nomen, maar reeds art. 1 gaf aanleiding tot zulk eene breedvoerige en ingewikkelde ge- daciitenwisseüng, dat de vergadering op voor stel van den heer De Bruijn besloot art 1, met al wat daaraan verbonden is, nog eens rijpelijk in overweging te nemen. De aanneming dier motie van uitstel, met 9 tegen 8 stemmen, geschiedde niet zonder ernstige bestrijding van de zijde des iieeven mv. Schuur man, die zich met het alweder uitstellen van eene zoo dringende zaak volstrekt niet kon vereenigen. De vergadering werd hierop gescheiden. Op de voorloopige candidatenlijst van de kiesvereeniging Schiedam" voor de a.s. ver kiezing van den gemeenteraad zijn geplaatst de namen van de lieerenM. Kranen, P. Loopuyt en J. Tak, de laatste oud-lid van den raad. Meerdere candidaten kunnen nog door minstens 10 leden worden opgegeven ter vergadering op a.s. Woensdagavond 8 uur in Musis Sacrum. Alsdan wordt tot het stellen van candidaten overgegaan, Naar wij vernemen, heeft de katholieke ver- eeniging «De Grondwet" in hare gisteravond gehouden vergadering besloten aanvankelijk geen candidaten voor liet lidmaatschap van den gemeenteraad te stellen. 't Waren uren van gezellige, aangename ver- poozing, die Zondagavond in de zaal der «Offi- cieren-Vereenigiug" werden doorgebracht. De heer Okhuijsen had een goed programma samengestelddat om zijn uitstekende rangschikking de voortdurende belangstelling wekte. Had de kindervriend vooral zorg ge dragen voor het amusement zijner jeugdige toehoorders en toehoorderessen, die bij de verrassende toeren op het gebied der magie, physïek, hydrauliek, mechaniek en presti- diEtiatie verschillende ledematen dienstbaar maakten aan de uiting hunner verbazing en bewondering, ook het overige publiek liet zich niet onbetuigd, in 't bijzonder bij de tweede afdeelirig, waarin de specialiteiten optraden, die hunne muzikale talenten ten beste gaven en ook door hun excentriek voor komen veel bijval oogstten. In de derde afdeeling werden de nieuwste dissolving vieuws vertoond, waaronder eenige stadsgezichten, alles genomen naar de nieuwste gravures en photographieën, welke een goed besluit vormden. Eerst op een gevorderd uur keerde men huiswaarts. Wij vernemen dat de beer Okhuijsen in Januari andermaal hier ter stede zal optreden, doch dan uitsluitend voor de lieve jeugd 't laat zich aanzien dat deze dan goed verte genwoordigd zal zijn. Het zanggezelschap der vereeniging «Pau- lus" gaf gisteravond zijne eerste uitvoe ring in dit seizoen. Zagen we er, zooals gewoonlijk bij dergelijke vereenigingen eenige nieuwe werkende leden, ditmaal was ook de dirigeerstaf in andere han den. De afgetreden directeur, de lieer J. van Katwijk, die gedurende vele jaren door zijn goede directie het koor menigmaal succes deed behalen, zag zich genoodzaakt heen te gaan; in zijne plaats werd tijdelijk benoemd de heer .1. van Rhijn Gz. De wijze, waarop de nieuwe dirigent zich van zijne taak kweet, getuigt van de goede keuze der vereeniging en maakt zijn aanblijven alleszins wenschelijk. Het koor bracht ten gohoore«Serenade" van Worp, «Kerkhofbloemen" van Bastiaans, «Engelenzang" van Van Brei', «Licht des geestes" van Gliick en «Loof God in zijn heiligdom" van Tours, welke werken over 't algemeen goed gezongen werden. Krachtig klonken de koren in bet derde en bet laatste nummer, liefelijk die iu bet eerste en liet tweede; de sopranen domineerden nu en dan wel wat sterk, waaronder het melodicuse van het geheel min of meer leed. Dat onder de koristen verdienstelijke krach ten schuilen, bleek uit de solo's. De sopraan, bij sPaulus" geen onbekende, kenmerkte zich als altijd door een sympathiek geluid, ge paard aan een gevoelvolle, maar tevens sobere voordracht; de kalme eenvoud van bare voor dracht kwam de uitvoering zeer ten goede. Behalve een solo en duetten in den «Enge lenzang" zong zij «der Hirt" en sEntsagung" van Mendelssohn, waarbij haar een daverend applaus ten deel viel. Ook aangaande de alt kan ons oordeel gunstig zijn. Deze had zich nog slechts een maal doen hooren. Haar klankrijk orgaan, dat sedert de vorige maal in kracht en om vang is toegenomen, kwam vooral b het duet ïSonntagsmorgen" van Mendelssohn lot zijn recht. Ook de andere duettiste kan goed worden. De pianobegeleiding, waarmede wederom mej, FeltzerWerner zich welwillend belast had, was even goed als altijd. Alleen aan 'tslot werd die taak minder dankbaar, omdat het klavier toen een toon deed hooren, welke niet bijzonder geschikt was om in te stemmen met den lof aan het Opperwezen. Wat de letterkundige bijdragen betreft, hiervoor trad een voor «Paulus" nieuwe spreker op, n.l. de heer A. A. Beekman, die een tweetal novellen voordroeg, en wel «Moeders pappot" en »De klokken van Delft", welke wegens de geestige karakter beschrijving alsmede om de typische trekken uit het familieleven langdurige toejuichingen uitlokten. Aangezien het ledental te uitgebreid is voor de locaiiteit, zal a.s. Maandag deze uitvoering voor de andere helft worden herhaald. De ministers van justitie en van oorlog zijn gisteren hij de Koningin-Regentes op het Loo in audiëntie ontvangen. De minister van hinnenl. zaken bezocht gisteren met den commissaris der Koningin het gesticht Meerenberg. In de tweede helft dezer maand zal bij het departement van marine een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot 2en klerk bij genoemd depar tement, op eene bezoldiging van f 400 's jaars. Tot het examen worden toegelaten zij, die op *L October 1S93 hun 18e jaar zijn inge treden en hun 23e niet hebben vervuld. Wie aan het examen wenscht deel te nemen, zorge dat zijn daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoekschrift, vergezeld van zijne geboorte-akte en van het bewijs dat hij Nederlander is, voor of op 15 November e.k. bij het departement van marine is ont vangen. Later ingekomen verzoekschriften worden niet in aanmerking genomen. Slci liet hoofdbestuur van de «Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin herinnerd wordt aan een schrijven, in Januari gericht aan den minister van binnenland- sche zaken, waarin wordt aangedrongen op het uitschrijven van een nationale prijsvraag voor het ontwerp van een nieuw museum van natuurlijke historie, waarvoor op deze be grooting weder f40.000 is uitgetrokken en dat in bet geheel wel f 2.500.000 zal kosten. Het hoofdbestuur, dat op genuemd schrij ven geen antwoord ontving, verzoekt thans de Tweede Kamer hij de regeering aan te houden om een prijsvraag, ot althans in ,lcze zaak geen beslissing te nemen alvorens de volledige plannen van dit kostbare bouwv erk zijn openbaargemaakt. De heer H. Bodenhof «aëronaute-construc- teur", schrijft aan het Hblad dat, naar zijne meening, het vraagstuk betreffende de bestuur baarheid van den luchtballon hoogstwaar schijnlijk zijne oplossing nabij is. liet oor spronkelijke plan (theorie) is van den heer D. W. te 's-Gravenhage, terwijl het practisch gedeelte door den heer R. ten uitvoer zal gebracht worden. Reeds worden pogingen gedaan om finaticieelen steun te verkrijgen. De vorige week hebben zich te Rotterdam 16 gevallen van pokken voorgedaan. De lijken van Cornells Sfolk Kz., Jan van Leenen Lz. en Arie van de Wetering, die Maandag 30 Oct. in de rivier het Spui bij aanvaring huuner aak door de stoomboot Oude Maas I verdronken, zijn Zaterdag door Woudrichemsche visschers, bijna op dezelfde plaats waar liet ongeluk gebeurde, opgehaald. Een familie te Kuilenburg ontkwam Dins dagavond aan een ernstig ongeluk. Boven hun woonkamer bevond zich een zolder, waarop ongeveer 300 mud gerst geborgen was. De kinderen hadden zich reeds tot rust begeven, toen op eens de zolder ineenzakte en bet graan naar beneden stortte, en zich tot een mans hoogte opstapelde. Gelukkig kon men met moeite de kleintjes uit hun benarden toestand redden. Een er van bekwam nogal belangrijke kneuzingen. VcrdwUning van twee vrouwen. De inspecteur-rechercheur Batelt heeft gisteren met nog eenige andere personen de bosschen in de onmiddellijke nabijheid van het paviljoen Larenberg onderzocht. Ook dit onderzoek is echter zonder eenig resultaat gebleven. Thans is te Dorenwerd liet dreggen in den lüj'i naar het lijk van Sarah Anna Juett geöiini - Gedurende reeds veertig dagen heeft 'le rijks- en ook de politie uit de om liggende gemeente tevergeefs in de bosschen en ook met dreggen naar het lijk gezocht. Omtrent de aanleiding tot de bekentenis van Machiel Lampier deelt de Alidd. Ct. mede: Larnpier heeft aan eenen der gevangenis- beambten, die zijn vertrouwen had weten te verwerven, de gepleegde misdaad bekend en later ook aan een tweeden bewaarder het een en ander daaromtrent medegedeeld. De justi tie, hiermede in kennis gesteld, heeft hem toen tot eene volledige bekentenis weten te brengen. Lampier bad omgang met eene vrouw, met wie hij naar Amerika wilde vertrekken. Dit moet vermoedelijk aanleiding gegeven heb ben tot de afschuwelijke daad. Wageniiigen. De burgemeester begaf zicli Vrijdag weder naar 't stadhuis om zijne ambtsbezigheden te hervatten. Eenige maanden geleden besloten de dames Emilia C. Knappert te Leiden en .hdianna ter Meulen te Amsterdam tot eene proefneming oui te voorzien in de behoefte aan onderhoudende en goede uovtdllsti-che lectuur voor meisjes uit de arbeiders!;! ineen. Drie geschrift jjS zagen achtereenvolgen0 bet licht. Al was de uiislag met geheel ontmoedigend, aan de verwachting beantwooid heeit zij met. De genoemde dames schrijven dit hieraan toe, dat up de uitgave niet in genoegzame mate de aandacht gevestigd was. Zij doen nn een beroep op de meden cikit.g van tien, die voor tiet beoogde doel "-yrupuïhie hebben, en tot verspreiding der b.ieic|es willen medewet ken. De, prijs, '10 cent per stuk en bij twee of meer tientallen 8 cent per exemplaar, is zeker zeer laas. De hoekjes I-aten zich aange naam lezen en de verwachting mag worden uilgi sproken, dat velen a.m dit geheel belange- lonze werk tumtum steun uiten schenken. liet llbi. bericht dat zicli onder de nagelaten papieren van wijlen den iieei Yan Koetsveld een peisl-Jaar weik bevindt, getiteld «Losse Bladen mt mijn l'astoiaa! li. e>," eenig-ziii.s een vervolg op de «Pastorij te M istland'.' Hit liuek zal liet licht zien bij de uiigovers Yan Ilulkema en YVarendorf, te Amsterdam. De heer P. de Josselm de Jong is gedurende de laatste weken op het Lou bezig met het vervaudigen van het portret van 11. M. de Koningin-Regentes. B5c ramp tc Santander. De ratnp waardoor de havenstad Santan der Zaterdag door het in brand geraken vau de stoomboot Caho-Machachaco, waarin twin tig kisten gesmokkeld dynamiet en eene lading petroleum gebot gen waren, geteisterd werd, is eene der verschrikkelijkste die ooit voorgevallen zijn in de golf van Biseaye, hoewel deze getuige is geweest van tallooze schipbreuken. Het aantal dooden tengevolge der dvnamiet- outpluiting en van den daarop gevolgden brand wordt op 200 300 geraamd en het aantal gewonden op nog meer. De groud was bedekt met lijken of met overblijfselen van menschelijl|| lichamen beenen, armen, hoof den. Niet minder dan een zestig huizen zijn vernield. Op het gezicht der vlammen van het in brand geraakte schip schoten duizenden men- schen toe op de kaden om getuige te zijn van de pogingen tot redding, door de brandspuit gasten, bijgestaan door de gendarmes en de troepen, in het werk gesteld. Het was vier uur namiddag, terwijl de pogingen tot blusscbing van den brand, die vooraf op het met dynamiet geladen schip ontstaan was, volop in gang waren, toen de lading dynamiet ontplofte en de stoomboot aan stukken sloeg. Het vuur deelde zich on middellijk mede aan de kaden, aan de entre pots, aan de nabij gelegene huizen en aan liet bij de kaden gelegen spoorwegstation. Op datzelfde oogenblik stoomde een trein liet station binnen, die nu ook vuur vatte, waardoor veischeidene reizigersin de spoor wagens verbrand of gedood werden, doordien zij uit de wagens sprongen. De stationschef, de prefect te Santander, de commandant dei- gendarmerie en vele gendarmes telt men onder de dooden. Vooral het tooneel op de kaden, waar van den volkshoop velen door de ontploffing in het water geworpen werden, waarin niet wéinigen den dood vonden, was onbeschrijfelijk. Het gekerm en de wanhoopkreten der gewonden en stervenden, te midden der vuurzee en der nog volgende ontploffingen, waren hartbrekend. Het was de hel, telegraplieerde een inwoner van Santander, die van dit alles getuige was en ongedeerd is gebleven. Tot overmaat van ongeluk werd het opdagen van hulp buiten de stad langen tijd Vertraagd, doordien de telegraafdraden door de out plof fing stukgeslagen waren. De tijding omtrent de ramp moest nu langs gewonen weg over gebracht worden naar het 8 kilometer ver wijderde Boo, vanwaar verder telegrammen

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3