Woensdag 8 November. N°. 8397. Ticeede Blad A®. 1893. evenenveertrffste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie Berichten Koloniën. Rechtzaken. V i s s c h e i j. UITGEVER: J. ODÉ. Post en Telegraphïe. tar,a Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. TT KE A V BDTEKSTS A.AÏ, E 3 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone .-egels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 7 November 1898. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 6,775,665.76 en bij de betaalmeesters - 1,731,815.06 Te zamen f 8,507,480.82 Naar bet Vaderland verneemt, is aan het departement van financiën een wetsontwerp gereed tot betere verzekering van de beffing der invoerrechten. De commissie voor de handelspolitiek heeft zich met dat ontwerp vereenigd. Op den 4den November 1893 heeft aan net departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Kusland tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. St.-Ct De centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" in het kies district Veendam heeft den heer P. van Vliet Jr., te Arnhem, candidaat gesteld. De soc.-dem. kiesvereeniging te Veendam heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer Stienstra. Ter behandeling der op de j.l, algemeene vergadering aanhangig gebleven voorstellen en ter nadere bespreking van het wetsontwerp op de grondbelasting, zal eene algemeene ver gadering van de »Holl. Maatsch. van Land bouw" worden gehouden op 18 December 1893 te 's-Gravenhage. In die vergadering zal tevens de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur uit Zuid-Hol land plaats hebben, ter vervanging van den heer Bauduiu, die met 1 Januari 1894 als voorzitter der maatschappij aftreedt. In de vorige week kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 100 schepen, waarvan 6 zeilschepen. Voor Rotterdam waren daarvan 96 bestemd. Door het bestuur van «Patrimonium" werd eene commissie benoemd, welke tot opdracht had een concept-sociaal program te ontwer pen, hetwelk op de eerstvolgende vóórver gadering van «Patrimonium" zou besproken, vastgesteld en als het sociaal program van «Patrimonium" geproclameerd worden. De commissie bestaat uit de heeren: dr. A. Kuyper, mr, Th. Heemskerk, J. van Alphen, IC. Kater en P. van Vliet Jr.zij benoemde tot ontwerpers dr. ICuyper en mr. Heemskerk. Deze heeren hebben nu een schema ontwor pen, dat in de afdeolingen van «Patrimonium" zal besproken worden. Nadat de samenstel- ers van de bij deze bespreking gemaakte opmerkingen in kennis zijn gesteld, zal een concept-program worden ontworpen, dat dan op de eerstvolgende jaarvergadering van «Patrimonium" in het laatst van April of het begin \an Mei van het volgend jaar zal worden besjproken en vastgesteld. Het is nietalleen teEmmen dat men goed- koope nachtwachts houdt. Het schijnt in Drente in meer plaatsen zoo te zijn. Te Schoonebeel, hadden zich bij de inschrijving drie paren aangemeld, waaronder twee voor dezelfde som, n.t, f 49,98. Voor het betrekken dier wacht, die van 1 Nov. tot 15 Maart a.s. van 's avonds 11 tot 's morgens 5 uur geza menlijk moet worden gehouden, zal dus ieder nog geen f 25 ontvangen. De heer C. Wegerif te Apeldoorn hoeft daar een groot terrein tusschen Dorpstraat en spoorbaan aangekocht om er 50 woningen, te zamen 2 straten vormende, te bouwen. Men twijfelt niet, of hierdoor zal worden tegemoet gekomen aan de voortdurende vraag naar huizen. Men schrijft uit Ede Op dit deel der Veluwe vindt men dit jaar nogal veel wild. Hazen en konijnen ziet men in menigte, terwijl ook fazanten nogal wor den aangetroffen. Thans besteedt men voor hazen f 1.50 a f 2.00, konijnen f 0.35 a f 0.45, patrijzen f0,80 a f 1.10, fazanten f 1.80 a f2.35 per stuk. DeTcntcr, De minister van waterstaat heeft vergunning verleend aan de II. IJ. S. maatschappij om ten 7 ure 30 's morgens een trein in te leggen van Apeldoorn naar Almelo. Batavia, G October. In de residentie Oosthoek van Sumatra heeft het stelsel, dat in Atjeh goed schijnt te werken, nog geen gunstig resultaat opgeleverd. Een Tamiangsch hoofd, dat tegen ons was opgestaan en zich weer had onderworpen, uerd door een ander hoofd, dat opstandeling bleef, vermoord de bestraffing van den laatstgenoemde werd nu aan de bevolking overgelaten, die er ook eene patrouille op uitzond, welke door ons van ge weren werd voorzien, doch op de vlucht werd geslagen en zonder geweien terugkwam. Een tocht, toen door onze troepen ondernomen, liep vruchteloos af, men vond den vijand niet. En intusschen zijn de geweren klein kaliber der koloniale reserve, die te Seroewaij ligt, nog altijd niet op menschen beproefd. (J.D.) De Atjchschc CL vermeldt de volgende ver wondingen tengevolge van vijandelijke schoten. Den 12n Sept. kreeg de inf. fuselier Wongsostiko een schot in liet rechterbeen Oleh T|oet den lön eveneens bij Oleh Tjoet, bek wam de Europ. korpoiaa! Scbieuder van het 3e bat, inf. een zoi'i' leelijk schot boven liet rechteroog tot aan het iechleioor. Da korporaal overleed den 21 n Sept. in liet hospitaal aan de wond. Den 17n Sept. kreeg de inf. fuselier Mertodongso bij Me«djid Aterh een lichte wonde aan den linker bovenarm. Na zeer veel smarten te hebben geleden, is de nog zeer jeugdige Europ. fuselier Verhoelf, wiens rechteibsen men den 17n Sept. zou am- puteerenonder de operatie gestorven. Zijn laatste uren zijn gelukkig niet pijnlijk geweest, aangezien hij geheel buiten bewustzijn was. Deze fuselier was hij Boekit Teiin gewond. De gouvernoments-koffie-oogst op Java valt verbazend tegen oorspronkelijk op 154.000 pi- kols geraamd, zal hij niet meer dan 92,000 pi- kols uitleveren, en die in Meriado wordt thans slechts op 5000 pikois geschat, terwijl men aan- vankolijk 7800 pikois verwachtte. Daarentegen hoopt men in het gouvernement Sumatra's West kust. 50,000 pikois te verkrijgen, hetgeen 1G,000 meer is dan men gedacht had. Het is te hopen dat deze cijfers de begrooting der middelen voor het volgende jaar niet omverwerpen. {J.-B.) Volgens de Straits Times hoeft de heerJ. A. Stok van de Indische regeering concessie gekre gen voor den aanleg van kolendepots en werven op het eiland Battam, Het blad gelooft niets van de praatjes dat de heer Stok in dezen door Rusland zou zijn gesteund en ook niet dat onze regeering aan Rusland eenige rechten op ons grondgebied zou afstaan. Ook is het niet bang dat Battam aan Singapore concurrentie zal aan doen, al is het mogelijk dat in zekere omstan digheden Fransche en Russische oorlogsschepen liever in eene Nederlandsche dan in eene En- geische haven kolen zouden innemen. Aan het gerucht, als zoude de secretarie weer naar Batavia worden overgebracht, wordt te Buitenzorg geen geloof gohecht. Den 24n September is het oorlogsschip Sa- marangdat van Atjeh kwam, in de haven van Penang in aanvaring gekomen met het voor anker liggende Duitsche stoomschip Niobchet welk een schade bekwam van 500 dollars. De cholera komt hier sporadisch voor, doch schijnt op zee niet voort te woekeren, gelijk men uit de proef met de Atjeh genomen, meent te mogen opmaken. De ziektegevallen aan boord van dit oorlogsschip hielden terstond op toen het vaartuig te Soerabaja in zee was gezonden en hoi haalden zich na aankomst te Tandjong Piiok, terwijl er weer een einde aan kwam bij het kruisen in zee. Thans in het schip op reis naar Nedeiland, nalat het, drie dagen in zee geweest zijnde, vari Anjer had bericht dat de cholera zich niet meer had vertoond. Te Buitenzorg is veel valsch geld in omloop het meeste ontvangt men van de vleesch- en rijstveikoopers der roode brug, waar ergens een hoofddepot schijnt te zijn. Vooral valsche guldens en halve dito zijn in omloopze zijn vrij netjes van lood nagemaakt. Paramaribo5 October. De plantage Groot-Chatil'.r:, alwaar een districts-geneesheer gevestigd is, is door het gouvernement aangekocht. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 10 dezer, des voormiddags ten 4.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indié (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Merapi. Do laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter.Kim is bepaald op 11 dezer, des vooimiddags ten 10.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De Belgische postadministratie zal thans ook gewone briefkaarten en briefkaarten met ant woord betaald uitgeven, voorzien van den nieu wen postzegelafdruk. Wanneer men alsdan be stelling des Zondags verlangt, worden de woor den «niet Zondags bestellen" (ne pas livrer la dimanche) doorgehaald, De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gis teren de behandeling aangevangen van het pro ces in zake den moord op den wachtmeester Hoekman te Os. Terecht staan Gijsbertus van Gelder, jager, oud 30 jaar-, Antonius van Ber- kum, kuiper, oud 23 jaar, Joannes Gratianus de Bie, oud 27 jaarPetrus de Bie, boterwerker, oud 33 jaar. Er zijn 60 getuigen gedagvaard, onder welke eenige d décharge. Het getuigenverhoor is niet afgeloopen. SCHIEDAM. Gisteren kwam van de trawler- visscherij binnen de stoomboot Vigilant, kapt. A. Heinen, met een partij versche visch. Genoemde boot is heden weder vertrokken. GAARDINGEN. Zaterdag zijn alhier binnengekomen 3 loggers, gezamenlijk aanbren gende 63 last pekel- en 2 last steurharing, alsmede 13 bommen met 2626 kantjes pekel-, 462 en 31000 stuks steurharing. bisteren zijn alhier binnengekomen 5 loggers, gezamenlijk aanbrengende 99 last pekel- en 5 last steurharing, alsmede 6 bommen mot 1300 kantjes pekel-, 468 kantjes en 13000 stuks steurharing. MAASSLUIS. Zaterdag zijn alhier binnen gekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 728 ton haring.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5