A0. 1893. Zaterdag 11 November. N°. 8400. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, IT G E VER:~J~ ODÉ. Buitenlandsche Berichten. BHÏHO. In het Lagerhuis heeft Buxton gisteren de ontvangst medegedeeld van eene depêche van Sir Henry Loch, gedateerd 9 Nov., behelzende dat hij een telegram, van den Gen dezer, ontvangen heeft van kolonel Goold Adams, die daarin meldt dat de inboorlingen in zijn kamp gekomen zijn met het bericht dat de Engelsche Ooster-colonne Buluwayo bezet had, Lobengula op de vlucht was, en eveneens het legerhoofd Gumbo met zijnen grooten impi de wijk had genomen naar de Gwai- rivier. Een telegram van dr. Jameson beves tigt deze tijding. Kolonel Adams voegt er bij dat hij met zijne colonne gaat optrekken naar Buluwayo. Buxton verklaarde, naar aanleiding van deze berichten, te gelooven dat liet einde der vijandelijkheden nabij is. Labouchere heeft de verdaging der zitting voorgesteld, teneinde de aandacht te kunnen vestigen op de onvoorzichtige politiek om aan de Britsch-Zuidafrikaansche Compagnie te veroorloven rechten, van welken aard ook, te vestigen, of bij te dragen tot het treffen van regelingen, hoe ook, in zake het territoir var? en het bewind over Matabelen-landals mede om voort te gaan met de krijgsopera- tiënen dit alles in verband met hetgeen de ■Compagnie heeft gedaan en met hare eigen lijke positie. Buxton verdedigt de handelwijze der regee ring, welke getracht heeft den vrede te be waren, en slechts met aarzeling hare toe stemming heeft gegeven tot het openen der vijandelijkheden, toen deze onvermijdelijk wa ren geworden. Blijkens de jongste berichten zijn de vijandelijkheden feitelijk reeds geëin digd, maar de regeering zal iedere gelegen heid aangrijpen, om ze zoo snel mogelijk geheel en al tot een einde te doen komen. De oorlog is niet ondernomen om de Mata belen te verdelgen of te verdreven. Voor zoover de Matabelen bereid zijn zich als vreed zame burgers te gedragen, bestaat er volstrekt geen neiging om hardhandig en zonder mede- doogen tegen hen op te treden. Het is voor barig, eene gedachtenwisseling te openen over de politiek der toekomstmaar men behoort zich te herinneren, dat het gebied van Mata belen-land begrepen is in liet charter van de Britsch-Zuidafrikaansche compagnie. De vijan delijkheden zjjn door de compagnie grooten- deels voor hare eigene kosten ondernomen. Men moet ook rekening houden met de pu blieke opinie in Zuid-Afrika. De rageering heeft den heer Cecil Rhodes uitgenoodigd, met Sir Henry Loch een plan te ontwerpen tot pacificatie en tot verzekering van het toekomstig welvaren van Matabelen-land. Intusschen moet het charter der compagnie geëerbiedigd worden, zoolang zij de daarin gestelde voorwaarden naleeft. Labouchere heeft aangeboden zijne motie in te trekken. Zij werd ecliter bij acclamatie verworpen. Rollit verzocht dat er eene commissie van enquête zou worden benoemd naar de crisis in de steenkolennijverheid en naar de beste middelen om verzoening en scheidsrechtelijke uitspraak te doen treden in de plaats der werkstakingen. Sir William Harcourt ver klaarde de beteekenis van het vraagstuk te erkennendoch volgens hem moest men beter zijn ingelicht over hetgeen Rollit met zijne vraag bedoelde. Sir William kon zijne rede niet voortzetten. Wegens de toepassing van den regel dat de zitting te middernacht gesloten wordt, moest zij worden verdaagd tot morgen. Bij gelegenheid van het feestmaal dat gis teren te Londen in den Guildhall gegeven werd, heeft lord Kimberley het woord ge voerd. Onze buitenlandsche betrekkingen, zeide hij, zijn vriendschappelijk en hartelijk maar niemand kan zonder vrees de steeds voortgaande uitbreiding der Europeesche legers aanzien. Wat Engeland betreft, dit is tevre den met het aanwenden van zynen invloed, in overeenstemming met de overige mogend heden, tot het herstellen van den vredestoe stand in Marokko. Over de onderhandelingen met Frankrijk in zake Siam kan niets worden medegedeeld. De regeering begrijpt zeer goed welke groote belangen Engeland in Siam heeft, en zij zal eene krachtige doch vriend schappelijke politiek volgen. In antwoord op den toost, op de Engelsche marine ingesteld, verklaarde lord Spencer dat het noodzakelijk is Engelands supre matie ter zee te handhaven. De regeering heeft dan ook het vaste voornemen, voort te gaan met het ontwikkelen van Engelands krachten als maritieme mogendheid. De Matin beweert, dat Dupuy voornemens is een nieuw departement van algemeen be stuur in te stellen, n.l. een ministerie van medische politie. Dr. Brouardel wordt ge noemd als de vermoedelijke titularis. Behalve de heer Casimir Périer hebben zich voor het voorzitterschap der Kamer nog can- didaat gesteld de heeren Brisson en Lockroy. Door een 25-tal socialistische afgevaardig den, tot verschillende schakeeringen dier party behoorend, is een parlementaire »socialis- tische groep" gevormd. In de eerste plaats zal deze groep zich bezighouden met de quaestiën der amnestie en der werkstaking in het noorden. Figaro opperde het denkbeeld, het over schot, dat na de Fransch-Russische feesten in de kas van het Parijsche perscomité ge bleven is, ten deele voor de slachtoffers te Santander te bestemmen. Op een Woensdag gehouden vergadering van dit comité vond dit voo, stel volkomen instemming. Daarenboven hebben de direc teuren van alle vertegenwoordigde bladen elk voor 100 frs. ingeschreven. Reeds gisteren werden deze bedragen naar den gemeente raad van Santander overgemaakt. Te Marseille, waar de toestand nog dezelfde is, heeft de directeur der trarnmaatschapp, den socialislischen maire doen weten, dat de raad van bestuur besloten heeft in hem het gemeentebestuur civiel verantwoordelijk te stellen voor de schade, die de wei kstakers aan het materieel der maatschappij veroorzaakt hebben. De raad van bestuur grondt zich namelijk daarop, dat de maire, die voor het handhaven der orde te zorgen heeft, in plaats van den tramdienst te beschermen, de gewelddadig heden heeft laten begaan. In het departement Pas-de-Calais telt men ongeveer vijfhonderd arbeiders, die wegens de werkstaking door de mynmaatschappijen niet weer in dienst genomen zijn, en in het Noorder departement, waar de werkstaking eene veel kleinere verhouding had aangeno men, een zestig arbeiders. Deswege heersclit er eene agitatie. DU1TSCIILAND. De bij den Bondsraad ingediende rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1894 95 raamt de inkomsten en uitgaven op 4300 millioen mark. Daarvan zijn wederkeerende uitgaven 1078 millioen. De leening zal 116,284,440 mark bedragen. OOSTENRIJK. Prins Windischgriitz is nog steeds niet ge reed met de samenstelling van zijn Kabinet, daai de partijen het niet eens kunnen wor den over de verdeeling der portefeuilles van onderwijs en eeredienst en binnenl. zaken. De tegenwoordige minister van justitie zal vermoedelijk op zijn post blijven. De linkerzijde heeft zich bereid verklaard een combinatieWindischgriitz alleen te steu nen voor het geval de portefeuilles van han del en financiën aan mannen van haar partij worden toegewezenbinnenland zou dan door een ambtenaar worden bestuurd. Mocht deze combinatie niet tot stand komen, dan legt Windischgriitz zijn taak ;der en de conser vatieve graaf Falkenhayn, broeder van den minister van landbouw, wordt met de Kabi netsformatie belast. In de Hongaarsche Kamer heeft de minister president Weckerle gisteren verklaard, dat de regeering liet wetsontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk, binnen 14 dagen zal in dienen. Deze mededeeling vond levendige toejuiching. SPANJE. De koningin-regentes heeft 40.000 pesetas geschonken voor de noodlijdenden door de ramp te Santander. Zij is voornemens, zelve naar de ongelukkige stad te komen, maar werd tot nu toe wegens staatsbeslommeringen weerhouden. De minister van financiën heeft eene open bare inschrijving geopend, om de nagelaten betrekkingen der slachtoffers te hulp te komen. De regeering heeft voor 25.000 pesetas in geschreven, de gewestelijke raad van Santan der voor 15.000 pesetas en de gemeenteraad voor de geheele som, die beschikbaar is ge bleven op de begrooting. Tot de anarchisten, die na de ontploffing in den schouwburg te Barcelona in hechtenis zijn genomen, behooren een Italiaan genaamd Soldati en een Franschman genaamd Arago. Een der anarchisten heeft men een bom onder eene bank zien nederleggen. De paniek op het oogenblik der ontploffing moet ontzettend geweest zijn allen stormden te gelijk naar den uitgang, zoodat menigeen in het gedrang gewond werd. Tot de slacht offers behoort ook eene familie van vijf per sonen, die op de derde rij van de fauteuils zaten. Velen der gekwetsten zijn in het gast huis aan hunne wonden bezweken. Men brengt de vreeselijke misdaad in ver band met den aanslag, die 25 September door Pallas op maarschalk Martinez Campos ge pleegd werd. Toen Pallas voor der krijgsraad het doodvonnis hoorde voorlezen, riep hij uit: »Door mij te veroordeelen hebben de rechters hun eigen vonnis geteekend". Voor hij gefusil leerd werd, heeft hij nog herhaaldelijk ge dreigd dat zijne makkers hem zouden wreken. De wijze waarop de schurken den aanslag hebben gepleegd, komt geheel overeen met de geheime instructiën, welke een bende cos- mopolitische anarchisten van Londen uit aan de volgelingen over de geheele wereld heeft verzonden. In deze instructies worden vooral de aanslagen in schouwburgen aanbevolen, als het beste middel om schrik te versprei den onder de rijkste en de hoogste standen der maatschappijverder wordt daarin uit voerig aangegeven, hoe de ontplofbare bom men in de schouwburgen moeten binnenge smokkeld worden en hoe men ze moet laten springen om zooveel mogelijk menschen te dooden. In allen gevalle schijnt het dat de anar chisten hoe langer hoe talrijker worden in Catalonië en Andalusië, ondanks de strenge maatregelen welke door de politie en justitie genomen worden. PORTUGAL. Het gerucht houdt stand dat de koning het Kabinet zou hebben gemachtigd de Cortes te ontbinden. GRIEKENLAND. Wegens de nederlaag, welke de eandidaat der regeering heeft geleden bij de vei kiezing voor het presidentschap, heeft de voorzitter Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. «CHEAT: O T K K T K A A T. E 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A B K R IJ K.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1