BimienSaiMïsehe Be riekten, noodig zijn om den eigendom der in de stad "woonachtige vreemdelingen te beschermen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld De conventie tusschen Engeland en de Transvaal, betreffende Swaziland, wordt bin nen 4 dagen geteekend. De Fall Mall Gazette meldt uit Johannes burg dat, tegen de verwachting, Paul Kruger de conventie betrekkelijk Swaziland niet ge teekend heeft. De gedelegeerden van Natal boden hem een ultimatum, waarin gedreigd wordt met voltooiing van de spoorweglijn ïlarrismithOranje-vrijstaat, en met Natals opneming in het tolverbond, tenzij de Trans vaal onmiddellijk de verlenging der lijn van Charleston naar de Transvaal goedkeure. Kruger antwoordde, dat president Reitz de eerstgenoemde extension nimmer zonder Krugers goedkeuring zou bewilligen, waarop de NataUche afgevaardigden Kruger de reeds verkregen goedkeuring van den Vrijstaat voorlegden. Men gelooft dat de Nataliers onverricliterzake zullen heengaan. De Daily Neics vernam uit Fort Victoria, dat kolonisten, te Buluwayo aangekomen, opgetogen zijn over den goudrijkdom van het land. Zij willen er blijven. Uit Kaapstad verneemt de Times dat de Duitschers, onder leiding van Von Francisco, tevergeefs gepoogd hebben het gevreesde negerhoofd Witbooi in handen te krijgen. Zij beschoten den berg, werwaarts "Witbooi ge vlucht was na een verwoed gevecht met do Duitschers, die ettelijke dooden en gewonden hadden. Von Francisco gaf de expeditie einde lijk op. Offlcicele Berichten. Bij kon. besl. van 11 Nov. isaanjhr. mr. H. van der Wijck, op verzoek, met ingang van '1 Dec,, op de meest eervolle wijze ont slag verleend als secretaris-generaal bij het depart, van koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan den lande bewezen. Bij kon. besl. van II Nov. is jhr. mr, H. van der Wijck benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst. Bij kon. besl. van 41 Nov. is mr. A. E. Elias, referendaris bij het depart, van koloniën, met ingang van 1 Dec., benoemd tot secretaris generaal bij genoemd depart. Bij kon. besl. van 11 Nov. is, met ingang yan 1 Dcc-, bij het depart, van koloniën be last met de waarneming der betrekking van referendaris, de O.-l. hoofdambtenaar jhr. O. van der Wijck, thans met verlof hier te lande, laatst eerste secretaris van liet gouvernement van Ned. Indië, en bevorderd tot hoofdcom mies de commies mr. J. W. L. M, van Oordt. SCHIEDAM, li November 1893. By de heden plaats gehad hebbende in levering van stembiljetten, ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, zijn van de 1249 kiezers ingeleverdin de eerste afdeeiing 371 stembiljetten, in de tweede afdeeling 128 stembiljetten. Naar wij vernemen, heeft mr. II. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generanl, zich bereid verklaard, op een nader te bepalen datum in de maand Januari a.s., een spreekbeurt te vervullen voor de sifjg Schiedam van het «Algemeen Nederl. Werkliedenverbond". Zaterdagavond te halfacht is van den voor gevel van het stadhuis een groot stuk hard steen op de straat gevallen, gelukkig echter zonder iemand te kwetsen. De achterstand welke aan het einde van het derde kwartaal in de opbrengst van 's rijks middelen bestond, is thans, blijkens het gisteren verschenen overzicht tot einde October, wel wat ingekort, doordien op de vermogensbelasting in die maand ruimer is afgedaan. Hij bedraagt nu f3,919,000, tegen f5,684,000 op ultimo September, terwijl het nadeelig verschil tusschen de raming van 10/12 en de werkelijke opbrengst is inge krompen tot f1,680,000. Wat de maand October op haar zelve be treft, zoo valt er weer ruime afwisseling in de opbrengst waar te nemen, in vergelijking met dezelfde maand van 1892. "Van de directe belastingen bleef de grondbelasting achter met 110,000, waartegenover het personeel en de patenten ruimer vloeiden, en wel de eerste f 52,000, de tweede f 112,000, terwijl aan ver mogensbelasting werd geïnd een totaal bedrag van f2,912,048.97. De rechten op den in voer leverden circa f8000 meer op. Van de accijnzen bleven ten achter: de suiker met f302,000, het gedistilleerd met f 18,000, het geslacht met f 2000, het zout met f 256,000, hoezeer deze laatste wegens de verminderde heffing, evenals de zeep, die thans geheel vrij is en verleden jaar October nog f 166,000 gaf eigenlijk niet voor eene vergelijking in aanmerking kan komen. De wijn bracht ruim f9000 en de bieren en azijnen f8000 meer op. Ook van de indirecte belastingen zijn er twee in hefliug verminderdde registratie rechten en de hypotheekrechten, waardoor deze vanzelve een debet aantoonen tegenover October van verleden jaar, de eerste van f221,000, de tweede van f46,000. Met de zegelrechten en het recht van successie en overgang is dit niet het geval, maar toch zijn ook deze ten achterende zegelrechten met f3000, het recht van successie met f148,000. Ter zake van laatstgenoemd recht is aan het einde van de 10 maanden nu reeds f 3,187,000 minder ontvangen dan in hetzelfde tijdsver loop van 1892, dat is dus op f732,000 na het tekort van al de belastingen te zamen. De opbrengst der domeinen zijn met f82,000 en de rykstelegrafen met f 5000 ingekrompen, doch de posteryen waren f25,000 en de loods gelden ruim f3500. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op II dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 7,215,407.08Vs en bij de betaalmeesters- 1,690,989.48 Te zamen f 8,906,396.56% De opbrengst der vermogensbelasting moet lang niet meevallen. De raming bedroeg f8,500,000, terwijl de opbrengst f 1,300,000 daarbeneden blyft.Amsterdam gaf f 1,200,000, Rotterdam f 600,000 en Den Haag f 1,000,000. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 16 dezer niet plaats hebben. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid brengen ter algemeene kennis, dat het toe zicht, in verband met het kon. besluit van 30 Aug., tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, achtereenvolgens voorgeschreven, respectievelijk te Gorinchem en te Vreeswijk, te Gouwesluis (gemeente Alfen) en te Leid- schendam, met ingang van 16 November 4893 wordt opgeheven. Tot commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel als opvolger van jhr. Van Panhuys is bij kon. besluit benoemd de heer P. Lycklama a Nijeholt, burgemeester van Rotterdam. Daar de heer Lycklama zich te Rotterdam in den betrekkelijk korten tijd van zijn bur gemeesterschap de algemeene achting heeft weten te verwerven, wordt zijn aanstaand vertrek met leedwezen aldaar vernomen. Naar aanleiding van eene nadere brief wisseling met den minister van waterstaat, over de onteigening voor het Laakkanaal, hebben burg, en weth. van 's-Gravenhage thans aan den gemeenteraad aldaar voorge steld in een nader adres aan de Koningin aan te vragen onteigening van een terrein, dat begrensd wordt door den Rijswijkschen weg, de Hollandsche spoorwegbaan en de Laak. Naar het Vad. verneemt, is dezer dagen te 's-Gravenhage een vergadering gehouden om de bezwaren te bespreken tegen het voorstel der minderheid van Ged. Staten tot onver anderde uitvoering van het vroeger genomen Staten-besluit ter zake van de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rot terdam via Gouda. De hoofdbezwaren waren, dat de opening van het Merwedekanaal deze kostbare vaartverbetering niet meer dringend noodzakelijk maakte en dat de daarvoor ge- eischte verhooging van provinciale belastingen (een opcent meer op het personeel en éen op de grondbelasting) gedurende 20 jaren niet gerechtvaardigd werd door het nut voor een groot deel van Zuid-IJolland, in 't bijzonder 's-Gravenhage. Men hoopte, dat van alle zijden pogingen zouden worden aangewend om het voorstel der meerderheid van Ged. Staten, tot gedeeltelijke verbetering, te steunen. De kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht", te Yeendam, stelde met 17 stemmen mr. E. A. Smidt candidaat voor de Tweede Kamer, tegenover den heer Treub met 5 stemmen. Door de afdeelingen der liberale kiesver eeniging «de Grondwet" is, voor de herstem ming voor een lid der Tweede Kamer, can didaat gesteld de heer mr. E. A. Smidt, te Utrecht. De heer mr. Treub verkreeg 14 stemmen. De kiesvereeniging te Meeden heeft voor de herstemming te Veendam den heer Smidt tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Naar de Standaard verneemt, is de toe stand van mr. Keuchenius niet vooruitgaande. Ilr. Ms. Zeehond, welke politietoezicht oefent op de Noordzee en den Nieuwen Waterweg, kwam gistermorgen te Rotterdam binnen met de bemanning van het logger- sehip V L 112 genaamd Morgenster, schipper Jan de Hond, van de reederij Ned. Zeevis- scherij, welk vaartuig in de Noordzee door het Eng. stoomschip Graetham full speed aan gevaren werd. De logger werd in het achterschip inge- loopen en zonk spoedig daarna. De beman ning redde zich door toegeworpen einden aan boord van het stoomschip. Booten werden door deze niet uitgezet. Een der jongere visschers, W. v. Oeveren, verloor hierbij het leven. De overige 13 werden gered. De commandant nam de schipbreukelingen later over van het stoomschip en maakte proces-verbaal op. Het .bestuur van de Zuiderzee-vereeniging heeft een rondschrijven gericht aan de leden, de deelnemers en de begunstigers van de vereeniging, waarin de aandacht wordt ge vestigd op den minder gunsligen financieelen toestand, want het jaar 1892 sloot met een nadeelig saldo van ruim f 500, waarbij te voegen diverse crediteuren van f 1225, onver minderd de gesloten geldieenirig. Het bestuur wil den indruk vestigen, dat het bestaan der vereeniging door de benoeming van de staats commissie volstrekt niet overbodig is gewor den, en wekt daarom alle belangstellenden in het groote doel op tot grootere aaneen sluiting en medewerking. Het station Enschede der staatsspoorwegen wordt met 1 Februari a.s. opgenomen in het verkeer met gecombineerde rondreisbiljetlen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 115 schepen, waarvan 46 zeilschepen en 4 sleepboot. Voor Rotter dam waren hiervan 407 bestemd. Schepen uit Nederland behoeven te Kon- stantinopel nog slechts 24 uren observatie te ondergaan. Een Nederlandsch-Russische handelmaat schappij is te Amsterdam opgericht, tot be vordering van den goederenhandel met Rus land. meer hijzonder van den invoer van Russische artikelen in Nederland. Haar kapi taal is f400.000. In de week van 4 tot 41 November heb ben zich te Rotterdam 22 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. De ziekte bljjft zich uitbreiden. Het Nutsdepartement IJseimonde is opge richt met 36 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren W. Korteweg, voorzitter, N. van der Vorm, vice-voorzitter, B. Tromv, C. E. van Driel, K. van der Sluys, W. de Jong, penningmeester, en P. Sehreuders, secretaris. Op de voordracht voor secretaris der ge meente Oud-Beierland zijn geplaatst de hee ren A. van Baak, oud-burgemeester aldaar, en L. B. van Herwaarden. Het bestuur der vereeniging «Middenstand" te 's-Gravenhage beeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarbij wordt opgekomen tegen het verkoopen door de coö peratieve winkelvereeniging «Eigen Hulp" aan niet-leden, omdat dit z. i, is te beschou wen als eene overtreding der wet op de coö peratie. Adressante verzocht herziening der coöperatie wet en de bepaling, dat overtreding dier wet wordt gestraft, bij herhaling met ontbinding der coöperatieve vereeniging. De afdeeling Haarlem van het «Ned. Werkliedenverbond" vraagt aan het departe ment Haarlem der «Maatschappij van Nijver heid" om het initiatief te nemen voor een Arbeidsraad. Te Haarlem is opgericht een «bureau van vraag en aanbod voor den arbeid". Een com missie van negen leden, saamgesteld uit den R.-k. Volksbond, de afdeeling «Haarlem" van het Algem. Ned. Werkliedenverbond en den Ned. werkliedenbond «Patrimonium" geeft inlichtingen. Aon de Handelskade te Amsterdam kwam Vrijdag uit Duitschland een met 76 kisten buskruit beladen waggon aai De zending was zonder eenige begeleiding geschied en even zeer ontbraken begeleidende papieren. De poli tie, van de zaak verwittigd, heeft onmiddel lijk den waggon onder bewaking genomen. Het kruit moet ter inlading bestemd zijn in het stoomschip Prinses Amalia der stoomvaart maatschappij «Nederland". Op de aanvraag van eene socialistische ver eeniging te Amsterdam, om de Funenkerk aldaar af te staan voor eene spreekbeurt, waarin de heer Domela Nieuwenhuis zou op treden, zal, naar de Amsterdamsche Zerkbode meldt, worden geantwoord, dat de kerkge bouwen er niet zijn om te bewijzen of deze of gene godsdienst heeft, maar om het Woord Gods te prediken. Hedenochtend te '11 uur zijn het glanshuis en het korrelhuis van de kruitfabriek te Muiden door eene tot nog toe onbekende oor zaak ontploft. Reeds zijn twee lijken onder de puinhoopen weggehaaldandere personen worden nog vermist. Er heerscht eene groote paniek in de omgeving. Twee knallen werden te Bussum op ongeveer 3 uren afstand onmid dellijk na elkander gehoord en deze waren zoo hevig dat een heer, die aan zijn lessenaar zat te schrijven, achteruic schokte. Vier brandspuiten der artillerie uit Naarden zijn

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3